απόγνωση, η


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ρώτησες μήπως τους κτηνιάτρους αν η όλη του κατάσταση μπορεί να σχετίζεται με τη χαμηλή γλυκόζη;
Οπως βλέπεις τον σκύλο και την εξέλιξή του, θεωρεις πως όταν έγινε η μέτρηση (όταν του πήρατε αίμα) ήταν χειρότερα από ότι είναι τώρα;

Έτσι από περιέργεια, τί συμπτώματα έχει ένας σκύλος με τόσο χαμηλή γλυκόζη;;;
Γνωρίζει κανείς;

Ρωταω γιατί έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου, δεν μου φαίνεται εντελώς παράλογο η όλη του αδυναμία και η έλλειψη όρεξης να οφείλεται εκει. Επίσης έχει σημασία και η αιτία που του έπεσε.
Εντωμεταξύ με αυτά που διαβάζω, είναι πάρα πολύ χαμηλή η τιμή. Απορίας άξιο γιατί το περνάνε στο ντούκου...
Μήπως κοιτάνε και άλλους δείκτες ταυτόχρονα/συνδυαστικά; :unsure:

Δεν είμαι ιατρός, δεν το κατέχω το θέμα, απλά μοιράζομαι μαζί σου σκέψεις και αυτά που θα ρώταγα τον δικό μου ιατρό. Κι όλα αυτά από τη στιγμή που είναι άγνωστος (μέχρι τώρα τουλάχιστον) ή αιτία που το σκυλάκι είναι σε αυτή την κατάσταση.
 


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Ρώτησες μήπως τους κτηνιάτρους αν η όλη του κατάσταση μπορεί να σχετίζεται με τη χαμηλή γλυκόζη;
Οπως βλέπεις τον σκύλο και την εξέλιξή του, θεωρεις πως όταν έγινε η μέτρηση (όταν του πήρατε αίμα) ήταν χειρότερα από ότι είναι τώρα;

Έτσι από περιέργεια, τί συμπτώματα έχει ένας σκύλος με τόσο χαμηλή γλυκόζη;;;
Γνωρίζει κανείς;

Ρωταω γιατί έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου, δεν μου φαίνεται εντελώς παράλογο η όλη του αδυναμία και η έλλειψη όρεξης να οφείλεται εκει. Επίσης έχει σημασία και η αιτία που του έπεσε.
Εντωμεταξύ με αυτά που διαβάζω, είναι πάρα πολύ χαμηλή η τιμή. Απορίας άξιο γιατί το περνάνε στο ντούκου...
Μήπως κοιτάνε και άλλους δείκτες ταυτόχρονα/συνδυαστικά; :unsure:

Δεν είμαι ιατρός, δεν το κατέχω το θέμα, απλά μοιράζομαι μαζί σου σκέψεις και αυτά που θα ρώταγα τον δικό μου ιατρό. Κι όλα αυτά από τη στιγμή που είναι άγνωστος (μέχρι τώρα τουλάχιστον) ή αιτία που το σκυλάκι είναι σε αυτή την κατάσταση.
Κοίτα με αυτα που μου εχουν πει. Κανένας δεν μου είπε τρεξε κάνε αυτο επειδη θα χασουμε το σκύλο σου λόγω της γλυκόζης. Αντιθέτως μου έχουν πει πως δεν υπάρχει τίποτα που να δείχνει η κατάσταση του να οφείλεται από χαμηλά επίπεδα γλυκόζης. Και ότι αυτό φαινεται και από την έλλειψη όρεξης. Τα υπογλυκαιμικά σκυλιά τρώνε περισσότερο. Για το οτι δε μπορεί να σηκωθεί έχουμε εμφανείς παθήσεις που αποτελούν και την αιτία. Ο ένας μου είπε ότι δεν είναι ανησυχητικό γιατί οι άλλες εξετάσεις είναι τέλειες και η κλινική εικόνα του δεν δείχνει να υπάρχει κάποιο θέμα με τη γλυκόζη, ο άλλος ανέφερε ότι τη χαμηλή γλυκόζη στο αίμα την προκαλεί μεγάλη ποσότητα ινσουλίνης στον οργανισμό αλλά εφόσον οι υπόλοιπες βιοχημικές εξετάσεις είναι κομπλέ (που σημαινει οτι το συκωτι λειτουργει σωστά οπότε πιθανη αιτια για τη γλυκόζη να ειναι ο υποθυρεοειδισμός του) και εφόσον ο σκύλος έτρωγε κανονικά δεν είναι λόγος ανησυχίας αφού έτσι κι αλλιώς θα ξεκινούσαμε αγωγή και με κορτιζόνη.

Τώρα όσον αφορά το πως ήταν ο σκύλος τη Παρασκευή και πως τώρα, ψυχολογικά και σε θέμα συμπεριφοράς το ίδιο, αλλά σαν κλινικη εικόνα δε ξέρω. Κλίνω λίγο προς το τώρα αν και ειναι λιγο περίεργο γιατι το βλεπω έτσι. Παρασκευή και σήμερα ήταν και οι δύο μέρες κλυσματος. Την Παρασκευή μπορούσε λίγο να σηκωθεί για να κάνει τα κακά του, σήμερα δεν άντεξε καθόλου όρθιος και ξάπλωσε στο πάτωμα και τα έκανε. Τότε έτρωγε τώρα έχει αυτό το περίεργο παιχνίδι με το φαγητό του (γιατί παίζει βασικά και δεν το τρώει - σε αυτό πιθανόν να οφείλονται τα πολλά χάπια και σήμερα του ξεκίνησα και losec για το στομάχι). Τοτε δεν μπορουσε να σηκωθει καθολου και του αλλαζα πλευρο ανα μια δυο ωρες και τωρα μπορει μονος του με ζορι αλλα μπορεί. Επίσης τότε ήταν όλα πρησμένα και τώρα έχουν ξεπρηστεί τα 2 από τα 3 πόδια. Δε ξέρω. Μας κάνει λίγο αισιόδοξους αυτό και μόνο το γεγονός. Αν δεν παρουσίαζε το θέμα με το φαγητό, το σκεπτικό τους ήταν ν μην κάνουμε τίποτα και να τον αφήσουμε ακόμα για 2 3 μερες με augmentin και dalacin γιατί έχει αρχίσει να καλυτερεύει. Αλλά εχθές ήταν λίγο πεσμένος και έκανε και αυτό με το φαγητό και μου είπανε για κορτιζόνη. Σήμερα το ένα από τ πίσω πόδια ξεπρηστηκε, ισως όντως να ήθελε μερικές μέρες ακόμα. Τώρα θα δείξει τις επόμενες μέρες.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τον υποθυρεοειδισμό τον έχει καιρό, καλά έχω καταλάβει;
Και αν ναι, έχετε άλλες παλιότερες εξετάσεις του σκύλου να συγκρίνετε τα επίπεδα γλυκόζης ή ενδεχομένως και άλλες τιμές;

Γιατί ρωτάω;;
Γράφεις :
ο άλλος ανέφερε ότι τη χαμηλή γλυκόζη στο αίμα την προκαλεί μεγάλη ποσότητα ινσουλίνης στον οργανισμό αλλά εφόσον οι υπόλοιπες βιοχημικές εξετάσεις είναι κομπλέ (που σημαινει οτι το συκωτι λειτουργει σωστά οπότε πιθανη αιτια για τη γλυκόζη να ειναι ο υποθυρεοειδισμός του)
Αν αυτά τα χαμηλά επίπεδα οφείλονται στον υποθυρεοειδισμό δεν θα έπρεπε και στις άλλες εξετάσεις να είχε χαμηλή γλυκόζη;

Και κάτι ακόμα που δεν έχω καταλαβει
Γράφεις:
Για το οτι δε μπορεί να σηκωθεί έχουμε εμφανείς παθήσεις που αποτελούν και την αιτία.
Ποιες είναι αυτές οι εμφανείς παθήσεις που αποτελούν την αιτία;
Με απλά λόγια, τι έχει ο σκυλος και δεν μπορεί να σηκωθεί;
 
  • Like
Reactions: Belvigo


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Τον υποθυρεοειδισμό τον έχει καιρό, καλά έχω καταλάβει;
Και αν ναι, έχετε άλλες παλιότερες εξετάσεις του σκύλου να συγκρίνετε τα επίπεδα γλυκόζης ή ενδεχομένως και άλλες τιμές;

Γιατί ρωτάω;;
Γράφεις :


Αν αυτά τα χαμηλά επίπεδα οφείλονται στον υποθυρεοειδισμό δεν θα έπρεπε και στις άλλες εξετάσεις να είχε χαμηλή γλυκόζη;

Και κάτι ακόμα που δεν έχω καταλαβει
Γράφεις:


Ποιες είναι αυτές οι εμφανείς παθήσεις που αποτελούν την αιτία;
Με απλά λόγια, τι έχει ο σκυλος και δεν μπορεί να σηκωθεί;
Τις έχουν τις άλλες εξετάσεις. Ο υποθυρεοειδισμός θέλει ανά τακτά χρονικά διαστήματα επανέλεγχο και αλλαγή στη δοσολογία των χαπιών ανάλογα με τη συγκέντρωση των Τ4 στο αίμα. Αν έχει γίνει κάποια αλλαγή στον οργανισμό του από τη τελευταία εξέταση μπορεί να δημιούργησε πρόβλημα στο θυρεοειδή και να έχει θέμα η ινσουλίνη με αποτέλεσμα να οδηγήσει σε μείωση της γλυκόζης. Αυτό λένε θα φτιάξει με το προσδιορισμό της νέας δοσολογίας χαπιών Τ4.

Τα πρηξίματα στα πόδια ο τραυματισμός σε συνδυασμό με την ακινησία, τα φάρμακα και τη πιθανή αρθρίτιδα βλέπουν σαν αιτίες για τη κατάσταση του.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τα πρηξίματα στα πόδια ο τραυματισμός σε συνδυασμό με την ακινησία, τα φάρμακα και τη πιθανή αρθρίτιδα βλέπουν σαν αιτίες για τη κατάσταση του.
Δεν έχει λογική αυτό.

Τα πρηξίματα εμφανίστηκαν με βάση τα μηνύματά σου την περασμένη Τετάρτη.

UPDATE: προχθές του πρήστηκε το πίσω δεξί πόδι από τη φτέρνα και πάνω και εχθές παρατήρησα ότι το ίδιο πάει να γίνει και στο πίσω αριστερά πόδι
Ο σκύλος ήταν ήδη κατακοιτος απο το προηγούμενο Σάββατο-Κυριακή να υποθέσω;;;

Άρα τα πρηξίματα βγαίνουν από το παιχνιδι σαν πιθανό αίτιο της κατάστασης που βρίσκεται, γιατί έγιναν σε δεύτερο χρόνο, αφού ο σκυλος ήταν ήδη κατακοιτος αρκετές μέρες.

Ο τραυματισμός στο μαξιλαράκι σε μπροστινό πόδι είναι πταίσμα και σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί την όλη αυτή κατάσταση.
Η δε ακινησία ήταν το αποτέλεσμα μιας άγνωστης αιτίας και έγινε αν μετράω σωστά τις μέρες το Σάββατο / Κυριακή.
Δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα η αιτία και το αποτέλεσμα...

Μετα είναι τα φάρμακα...
Ποια φάρμακα; Αυτά που του έδωσαν αφού ήταν ήδη κατακοιτος;;
Κάτι δεν μας λένε καλά...
Ή έπαιρνε και άλλα πιο πριν;

Τέλος έχουμε την αρθρίτιδα...

Ο κτηνίατρος πάντως αποκλείει την οστεοαρθριτιδα επειδή εξελίχθηκε πολύ γρήγορα

Άρα;;;
Ποιες είναι οι αιτίες;
Εγώ λυπάμαι αλλά δεν βλέπω καμία εξήγηση που να στέκει και να έχει λογική.
 
  • Like
Reactions: Belvigo


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Δεν έχει λογική αυτό.

Τα πρηξίματα εμφανίστηκαν με βάση τα μηνύματά σου την περασμένη Τετάρτη.



Ο σκύλος ήταν ήδη κατακοιτος απο το προηγούμενο Σάββατο-Κυριακή να υποθέσω;;;

Άρα τα πρηξίματα βγαίνουν από το παιχνιδι σαν πιθανό αίτιο της κατάστασης που βρίσκεται, γιατί έγιναν σε δεύτερο χρόνο, αφού ο σκυλος ήταν ήδη κατακοιτος αρκετές μέρες.

Ο τραυματισμός στο μαξιλαράκι σε μπροστινό πόδι είναι πταίσμα και σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί την όλη αυτή κατάσταση.
Η δε ακινησία ήταν το αποτέλεσμα μιας άγνωστης αιτίας και έγινε αν μετράω σωστά τις μέρες το Σάββατο / Κυριακή.
Δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα η αιτία και το αποτέλεσμα...

Μετα είναι τα φάρμακα...
Ποια φάρμακα; Αυτά που του έδωσαν αφού ήταν ήδη κατακοιτος;;
Κάτι δεν μας λένε καλά...
Ή έπαιρνε και άλλα πιο πριν;

Τέλος έχουμε την αρθρίτιδα...




Άρα;;;
Ποιες είναι οι αιτίες;
Εγώ λυπάμαι αλλά δεν βλέπω καμία εξήγηση που να στέκει και να έχει λογική.
Λοιπόν πάμε άλλη μία.
Πέμπτη 29 Ιουνίου γυρνώντας από τη δουλειά βλέπω να έχει λυγισμένο το μπροστά αριστερό πόδι. Θεωρώ ότι από τη ξάπλα το μούδιασε. Την επόμενη ημέρα (Παρασκευή) όλα κομπλέ απλά δεν το πατούσε καλά, τον ελέγχω και δε βλέπω κάτι ιδιαίτερο. Το Σάββατο στην ίδια κατάσταση αλλά πλέον με πρησμένο το μαξιλαράκι του ποδιού παίρνω τον κτηνίατρο του και μου λέει να πάρω αντιφλεγμωνώδες και αναλόγως τι θα κάνει το σουκου να ξαναμιλήσουμε από Δευτέρα. Την Κυριακή στηρίζει όλο το βάρος του στο τραυματισμένο πόδι και βλέπω να έχει λυγισμένο το μπροστά δεξιά. Επικοινωνώ με τον πρώτο κτηνίατρο και παίρνω και τον δεύτερο. Και οι δύο μου συνιστούν να ξεκινήσω αντιβίωση για πιθανή μόλυνση και Δευτέρα να έρθει γιατρός να τον δει. Δευτέρα έρχεται γιατρός να τον δει, του κανει παρακέντηση στο τραύμα, βρίσκει όλα του τα υπόλοιπα πόδια τέλεια αποκλείει την οστεοαρθριτιδα και πιστεύει ότι απλά υπάρχει καταπόνηση από τη στήριξη του σώματος δυσανάλογα στα πόδια του. Μέχρι τότε μπορούσε να σηκωθεί. Από Τρίτη ξεκινάνε τα προβλήματα. Αλλάζουμε το αντιφλεγμωνωδες με κάτι πιο ισχυρό και προσθέτουμε νεα αντιβιωση να καλυψουμε και αλλο φασμα βακτηρίων, γιατί αρχίζει να πρηζεται το πίσω δεξιά πόδι ενώ από την ακινησία κάνει 3 μέρες να ουρησει και να ενεργηθεί και για το πρωτο ξεκιναμε να του δινουμε lasix. Μεχρι και την Πεμπτη εχει ξεκινησει να πρήζεται και το πισω αριστερα πόδι. Παρασκευή έρχεται ο κτηνίατρος για εξετάσεις αίματος περιμένοντας να δει κάτι λοιμώδες. Για τον συγκεκριμένο ολο αυτό δεν μπορει να αποτελεί περιστατικό οστεοαρθριτιδας. Το αριστερό του χερι εχει αρχισει να ξεπρήζεται τοσο στο μαξιλαρακι οσο και στο καρπό. Σάββατο βγαίνουν τα αποτελέσματα με τη γλυκόζη πολύ κατεβασμένη και τα πολυμορφοπυρηνα κοντά στα όρια αλλά εξαιτίας της μόλυνσης. Η αγωγή συνεχίζεται και βλέπουμε να πέφτει στο τραπέζι η αγωγή με κορτιζόνη. Εχθές Κυριακή που έπεσε λίγο η διάθεση του και άρχισε να μην πολυτρελαινεται για νερό και φαγητό μου είπαν να πάω σε αγωγή κορτιζόνης άμεσα. Σήμερα ξεκίνησε τη κορτιζόνη συνεχίζει augmentin dalacin την αγωγή του για τα Τ4, osteoflex plus και losec. Η νόσος Cushing που έχει όλα αυτά τα συμπτώματα αποκλείεται γιατί θα είχε αυξημένα επίπεδα γλυκόζης. Σήμερα επίσης άρχισε να ξεπρήζεται το πίσω δεξιά πόδι που είχε πρηστεί πρώτο. Θεωρούν ότι η πιθανή ύπαρξη αρθρίτιδας να εξέλιξε έτσι το όλο περιστατικό αλλά όχι ότι είναι η βασική αιτία. Και ότι κάποια στιγμή πρέπει να γίνουν ακτινογραφίες. Είχανε πει και παρακέντηση για το υγρό στα πόδια αλλά η αγωγή με τη κορτιζόνη ίσως να ακύρωνε τη καλλιέργεια οπότε παει για αργότερα. Ο συνδυασμός όλων αυτών "Τα πρηξίματα στα πόδια (που άρχισαν σαν ντόμινο απο το τραυματισμενο πόδι), ο τραυματισμός (σαν μόλυνση) σε συνδυασμό με την ακινησία, τα φάρμακα (2 χιλιάρια augmentin και 2 τριακοσάρια dalacin) και τη πιθανή αρθρίτιδα (γιατι δε ξερουμε αν οντως εχει αρθρίτιδα αφου η κινητικη του κατασταση προ τραυματισμούωδεν εδειχνε κατι τέτοιο και για αυτο αποκλειουν την οστεοαρθριτιδα να εκδηλώθηκε μεσα σε 4 μέρες) αποτελούν την αιτία που ο σκύλος είναι έτσι.
Τώρα τι άλλο να πω.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Ξέρεις η όλη κατάσταση του σκυλου σου μου θυμίζει πάρα πολύ έντονα το σκυλάκι που είχε η γειτόνισσα μου. Την μια μέρα ήταν όλα μια χαρά χωρίς να δείχνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και την επόμενη ακριβώς ημέρα το σκυλάκι δεν μπορούσε να σταθεί καθόλου όρθιο. Το σήκωσαν όρθιο να σταθεί και κατερεε σαν τραπουλοχαρτο. Το πήγαν στον κτηνίατρο και του έδωσε κάτι φάρμακα δε θυμάμαι τι και ένεση κορτιζόνης. Με την κορτιζόνη ο σκύλος αναστήθηκε μόλις πέρασε η επίδραση έπεσε στα τάρταρα ξανά. Οπότε έπρεπε να το έχουν μόνιμα με κορτιζόνη. Αφού του έκαναν εξετάσεις για λεισμανια, ερλιχιωση κλπ κλπ και ήταν μια χαρά αποφάσισαν να κάνουν και ακτινογραφία όπου εκεί αν θυμάμαι καλά γιατί πέρασε και καιρός από τότε έδειχνε θέμα με τις αρθρώσεις. Πήραν αρθρικο υγρο προς εξεταση όπου και διαπιστώθηκε αυτοαναοση πολυαρθριτιδα. Η μόνη αντιμετώπιση σε αυτή την περίπτωση ήταν η κορτιζόνη που όμως η κορτιζόνη από μόνη της μπορεί να καλύπτει τα συμπτώματα όμως δημιουργεί χίλια δυο άλλα προβλήματα. Τεσπα, ένα άλλο κοινό που βλέπω σε σχέση με το δικό σου σκυλο είναι ότι και αυτό περνώντας ο καιρός του μειωνόταν η όρεξη μέχρι που κόπηκε εντελώς.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Επίσης κάτι ακόμα που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι ενώ οι εξετάσεις αίματος του σκυλιού έδειχναν καλές εκτός από τη λιπαση που ήταν κάπως ανεβασμένη, η ακτινογραφία και ο υπέρηχος που είχαν γίνει δεν ήταν και πολύ καλές. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι μη βασίζεσαι αποκλειστικά και μόνο στο ότι οι εξετάσεις αίματος είναι καλές, πρέπει να γίνουν πολλές ακόμα εξετάσεις για να μπορέσει να βγει ένα πόρισμα.
 
  • Like
Reactions: Ichi and Yorkaddict


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
375
251
dog-place.blogspot.com
Επίσης κάτι ακόμα που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι ενώ οι εξετάσεις αίματος του σκυλιού έδειχναν καλές εκτός από τη λιπαση που ήταν κάπως ανεβασμένη, η ακτινογραφία και ο υπέρηχος που είχαν γίνει δεν ήταν και πολύ καλές. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι μη βασίζεσαι αποκλειστικά και μόνο στο ότι οι εξετάσεις αίματος είναι καλές, πρέπει να γίνουν πολλές ακόμα εξετάσεις για να μπορέσει να βγει ένα πόρισμα.
"The immune system is usually responsible for fighting infections in the body. In polyarthritis, the immune system wrongly starts to attack the tissues of the joints. This can happen when the immune system is ‘tricked’ by diseases in other parts of the body such as infections, cancer or gastrointestinal disease."οποτε το πανηγυρι μπορει να αρχισε με την μολυνση στο ποδι...
 
  • Like
Reactions: Ichi and Belvigo


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Άρα ξεκίνησε σταδιακά ένα ντόμινο, αρχικά πρηξιματος και μετά παράλυσης/αδυναμίας στήριξης.

Και αν το πιάνω καλά, άρχισε σιγά σιγα να ξεπρηζεται στα πόδια που πρηστικαν πρώτα. Δηλαδή πρώτα το μπροστά αριστερό (με το τραύμα), σήμερα το πίσω δεξί. Τα λέω καλά;
Το οποίο φαίνεται θετικό.

Το μόνο ξέμπαρκο σε όλα αυτά είναι το τραύμα στο μαξιλαράκι.
Ηταν τυχαίο;;;
Σύμπτωση;;;
Ή μήπως πατησε κάτι περίεργο που πυροδότησε όλα τα υπόλοιπα;
Και τι να ήταν αυτό;
Κουλό εντελώς.
 
  • Like
Reactions: Ichi


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
"The immune system is usually responsible for fighting infections in the body. In polyarthritis, the immune system wrongly starts to attack the tissues of the joints. This can happen when the immune system is ‘tricked’ by diseases in other parts of the body such as infections, cancer or gastrointestinal disease."οποτε το πανηγυρι μπορει να αρχισε με την μολυνση στο ποδι...
Εξυπνο. Ο χαμένος κρίκος...
Αυτό όμως δεν θα φαινόταν σε εξετάσεις αίματος; Δεν θα ήταν πχ ανεβασμένα τα λευκά του ή η CRP;
 
  • Like
Reactions: Ichi


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Επίσης κάτι ακόμα που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι ενώ οι εξετάσεις αίματος του σκυλιού έδειχναν καλές εκτός από τη λιπαση που ήταν κάπως ανεβασμένη, η ακτινογραφία και ο υπέρηχος που είχαν γίνει δεν ήταν και πολύ καλές. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι μη βασίζεσαι αποκλειστικά και μόνο στο ότι οι εξετάσεις αίματος είναι καλές, πρέπει να γίνουν πολλές ακόμα εξετάσεις για να μπορέσει να βγει ένα πόρισμα.
Το θέμα ειναι να παρει τα πανω του λιγο το σκυλί και θα του κάνω μετά ακτινογραφίες σίγουρα. Η πολυαρθρίτιδα αναφέρθηκε από τον κτηνίατρο που τον εξέτασε και νομίζω αυτήν εννοούσε ότι με τη κορτιζόνη θα γίνει δουλειά αν πρόκειται για κάποιο αυτοανοσο οπότε θα μας αποκλείσει κάποιες άλλες παθήσεις.

Το μόνο ξέμπαρκο σε όλα αυτά είναι το τραύμα στο μαξιλαράκι.
Ηταν τυχαίο;;;
Σύμπτωση;;;
Ή μήπως πατησε κάτι περίεργο που πυροδότησε όλα τα υπόλοιπα;
Και τι να ήταν αυτό;
Κουλό εντελώς.
Αυτό είναι ένα μυστήριο. Μικρή τρύπα στη μία πλευρά, αποχρωματισμός και κηλίδα ολόκληρη στην ακριβώς απέναντι του πλευρά. Σίγουρα κάτι τον τρύπησε εκεί. Το γιατί και αν ήταν τυχαίο δε ξέρουμε ακόμα. Ένα σενάριο λέει ότι αν έχει αρθρίτιδα πιθανόν από το νωχελικό περπάτημα στο συγκεκριμένο πόδι ή ένας μη σωστός έλεγχος βαδίσματος παραπάτησε πάνω σε κάτι. Αλλά αυτό το κάτι δεν μπορεί να εξηγηθεί μετά γιατί μιλάμε για γκαζόν και άσφαλτο. Εγώ σκέφτομαι μην τυχόν δίπλωσε το πόδι του και τραυματιστηκε από κανένα νύχι; Το θέμα είναι ότι επειδή τον προσέχω πολύ στη βόλτα θα καταλάβαινα αν γινόταν κάτι τέτοιο γιατί θα είχε στάση, διαμαρτυρία, ενα κλάμα, κάτι, δε θα γινόταν αστραπιαία και χωρίς διακοπή στη βόλτα του. Δε ξέρω, εμένα το μυαλό μου πάει και στο αν επηρεάστηκε τίποτα νευρολογικό από το βακτήριο που έκανε τη μόλυνση και φοβάμαι μήπως το έπαθε από βακτήριο που είχε ίσως ήδη πάνω στο δέρμα του (η στα νυχια του). Ο σκυλακος μου όπως έχω γράψει πριν 4 χρόνια είχε πρόβλημα με δερματοπάθεια. Το φάρμακο που πήρε τότε για να του φύγει ήταν dalacin. Το πόδι του άρχισε να ξεπρήζεται με το που ξεκίνησε το dalacin. Το ανέφερα σαν προβληματισμό αλλά μου είπαν ότι δε θα περνούσε στο αίμα από το σάλιο (γλύψιμο της πληγής). Τώρα αν ήταν το νύχι του δε ξέρω.
 




Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
UPDATE: Ξεπρήστηκε και το τελευταίο πόδι σήμερα και έχει αρχίσει να είναι πιο δραστήριος. Θα προσπαθήσει να αλλάξει μονος του θέση χωρίς να σηκωθεί και πλέον τον βλέπεις ξαπλωμένος σε πολλά διαφορά σημεία και όχι σε ένα συγκεκριμένο με αλλαγμένο πλευρό. Υπάρχει θέμα στο να σηκώσει ακόμα τα πίσω πόδια πιθανόν από ατροφία μυών γιατί τρέμει όταν πάει να σηκωθεί. Μέχρι τέλος εβδομάδας συνεχίζουμε και τα χάπια. Η κορτιζόνη είναι πολύ "φρέσκια" για να πούμε ότι βοήθησε κάπου.
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Καλησπέρα!ευχομαι κι εγώ περαστικα !!
Να ρωτήσω κάτι;ίσως ακουστεί βλακεία αλλά υπάρχει περίπτωση να τον τσίμπησε τίποτα κανένα τσιμπούρι πχ και να τα προκάλεσε όλα αυτά;μια σκεψη έκανα
Να πας να γινεις κτηνιατρος γρηγορα!
 




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Ελπιζω να ρυθμιστουν ολα σιγα σιγα και να ειστε οπως πριν!
 
  • Like
Reactions: Ichi


Ichi

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2023
65
31
41
Έφυγα!!περαστικα και πάλι στον σκυλακο!
Σε ευχαριστώ! Πλάκα πλάκα μας ήρθε από εκεί που δεν το περιμέναμε. Η Lyme έχει και σαν σύμπτωμα τη μεταναστευτική αρθρίτιδα και όλα τα υπόλοιπα.

Ελπιζω να ρυθμιστουν ολα σιγα σιγα και να ειστε οπως πριν!
Σε ευχαριστώ, μακάρι να πάνε όλα καλά! Είναι αυξημένος ο δείκτης που δείχνει τη πρόσφατη λοίμωξη οπότε υποθέτω ότι το προλάβαμε κάπως νωρίς. Βέβαια θα είναι με αντιβιώσεις για πολύ καιρό μέχρι τον επανέλεγχο 3 μήνες μετά.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict and Mava


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Σε ευχαριστώ! Πλάκα πλάκα μας ήρθε από εκεί που δεν το περιμέναμε. Η Lyme έχει και σαν σύμπτωμα τη μεταναστευτική αρθρίτιδα και όλα τα υπόλοιπα.


Σε ευχαριστώ, μακάρι να πάνε όλα καλά! Είναι αυξημένος ο δείκτης που δείχνει τη πρόσφατη λοίμωξη οπότε υποθέτω ότι το προλάβαμε κάπως νωρίς. Βέβαια θα είναι με αντιβιώσεις για πολύ καιρό μέχρι τον επανέλεγχο 3 μήνες μετά.
Ναι το ξερω οτι εχει πολλη αντιβιωση δυστυχως αλλα απο καποια αλλα ενδεχομενα ειναι μια χαρα εφοσον θεραπευεται. Η γλυκοζη εξηγειται απο αυτο? Και να προσπαθεις οσο μπορεις να ειναι προστατευμενος απο ζωυφια γενικα αν θες να κοιταξεις και για χαπια περα απο κολαρα αμπουλες κτλ αν ειστε μεστα στα χορτα. Περαστικα σας!
 
  • Like
Reactions: Ichi


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.849
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981