απόκτηση boxer...[dogo arg. τελικά]


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
συμφωνω με john και θα ηθελα να προσθεσω οτι αυτο που ζητας δεν ξερω αν υπαρχει φυλη που να το κανει αποδεδειγμενα,εννοω εξω απο στιβους και ολοσωμες με πραγματικες συνθηκες,παλη δηλαδη κανονικη,και σιγουρα εξαρταται απο το εκαστοτε δειγμα,ειναι πιο εξατομικευμενο,σιγουρα ομως μην το περιμενεις απο φυλες που δεν το'χουν,τωρα εκροφεας μποξερ που θα σου εγγυηθει για κατι τετοιο δεν νομιζω να υπαρχει και γενικα εκτροφεας θα ελεγα.

περα απο αυτο νομιζω ζητας πολλα και ισως παραλογα,και εγω καποτε ετσι σκευτομουν,καλυτερα αρκεσου σε ενα δαγκωμα απλο αφου εχεις πρωτα δουλεψεις αρκετα τον σκυλο σου,και το μποξερ για αυτο θελει πολυ δουλεια!

μην ζητας τον σκυλο τερμινειτορ! παρε ενα μποξερ απο καλα εργασιακα αιματα(οσο καλα αυτο ειναι εφικτο για τετοια φυλη)δουλεψε το πρωτα στην υπακοη,να σε σεβεται και μετα κανε και μια ρελιστικη ή ασχολησου απο την αρχη με σπορ,αν εισαι και πρωτευουσα δεν βρισκω λογο να μην το εχεις αποφασισει ηδη,και ολα τα αλλα ειναι απλα μυθοι,δεσου μαζι του και που ξερεις μπορει να τυχει να σε υπερασπιστει και να αποδειξει και στην πραξη τι ειναι...
το σκεπτικο μου βασικα ειναι να μην κανει πισω σε περιπτωση εισβολης...για να επιτευχθει κατι τετοιο θα πρεπει να υπαρχει αντιστοιχο ενστικτο το οποιο θα δουλευτει παρα πολυ μεσω εκπαιδευσης...εμενα με αφορα το κομματι του ενστικτου...το εαν θα μπορεσω να του κανω και πραξη ειναι αλλου παππα ευαγγελιο...

εγγυησεις δεν υπαρχουν και γι αυτο δεν ζητω...το οτι προτιμω να κανει κιμα εναν εισβολεα απο το να τον ακινητοποιησει ειναι απλως μια προτιμηση που δεν εχει να κανει με την επιλογη της φυλης η γενικοτερα σκυλου...

δηλαδη και ενα κεραμιδι να του πεσει στο κεφαλι την ωρα της εισβολης που να εχει το ιδιο αποτελεσμα με τον σκυλο το ιδιο μου κανει...εμενα με ενδιαφερει να μην κανει πισω το σκυλι...τωρα εαν θα τον κανει γευμα ειναι ενα εξτρα δωρακι για μενα...

φανταζομαι οτι μπερδεψες τα θελω μου με τις "απαιτησεις" που θα μπορουσα να εχω απο το σκυλι...καμια σχεση...

αυτο το σκυλι θα ειναι οτι ακριβως ηταν και τα προηγουμενα...ενα μελος της οικογενειας,το οποιο ομως θα ειναι απολυτως υπακουο...τιποτα περισσοτερο,τιποτα λιγοτερο...

καμια σχεση με παραλογισμους εξολοθρευσεις και τα συναφη...
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
Καλύτερη λύση από το να μην έχει παιδιά ή γυναίκα .
εμεις θα γινουμε φιλοι...

Xωρίς να γνωρίζω πάρα πολλά για την εν λόγω φυλή,διατηρώ επιφυλάξεις για το αν το Μπόξερ μπορεί να αντοποκριθεί σε αυτά που ζητάς Reinmeister.Σίγουρα θα υπάρχουν άλλες φυλές πολύ ιδανικότερες,οι οποίες μόνο μέσα απο εκπαίδευση ίσως καταφέρουν αυτο που ζητάς.
δες την απαντηση στον ντορις ζιγκφριντ και θα καταλαβεις τι εννοω...
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
O σκύλος φύλακας λειτουργεί αποτρεπτικά για τον ερασιτέχνη/ευκαιριακό εισβολέα. Τον "επαγγελματία" εισβολέα δεν θα τον αποθαρύνει, θα βρει τρόπο να εξουδετερώσει το σκύλο και θα κλαις και τον σκύλο και την περιουσία.

Ο σκύλος συναγερμός ειδοποιεί ότι κάτι δεν πάει καλά και την δράση την αναλαμβάνει άλλος. Όπως σωστά είπες, αυτό το ρόλο τον έχουν πολλές φορές μικρόσωμα σκυλια, επειδή είναι πιο νευρικά.

Το ένστικτο υπάρχει σε κάθε σωστό σκύλο εργασιακής φυλής (πολλές φορές και σε ημίαιμα). Τα ένστικτα όμως χρειάζονται καθοδήγηση και αυτή επιτυγχάνεται μέσα απο εκπαίδευση, αλλιώς κινδυνεύουμε να έχουμε ενα ανεξέλεγκτο όπλα στα χέρια μας και αργά ή γρήγορα να βρεθούμε να πληρώνουμε αποζημιώσεις ή να αντιμετωπίζουμε και ποινικές ευθύνες. Ο σκύλος καταστολής ή ακινητοποίησης, απαιτείται να έχει αφενός την ικανότητα λήψης πρωτοβουλιών αν μιλάμε καθαρά για προστασία χώρου ή αν μιλάμε για προστασία προσώπου την ικανότητα να υπακούει αυστηρά σε εντολές. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα, και πολλές φορές απαιτεί διαφορετικό χαρακτήρα, ακόμα και αν μιλάμε για σκυλιά της ίδιας φυλής.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Xωρίς να γνωρίζω πάρα πολλά για την εν λόγω φυλή,διατηρώ επιφυλάξεις για το αν το Μπόξερ μπορεί να αντοποκριθεί σε αυτά που ζητάς Reinmeister.Σίγουρα θα υπάρχουν άλλες φυλές πολύ ιδανικότερες,οι οποίες μόνο μέσα απο εκπαίδευση ίσως καταφέρουν αυτο που ζητάς.
Είχες ποτέ μπόξερ; ασχολήθηκες ποτέ με εργασία; Πώς βγάζεις τέτοια συμπεράσματα; Τα μπόξερ είναι και παραμένουν εργασιακή φυλή ακριβώς λόγω της υψηλής εκπαιδευσιμότητας και του πολυτάλαντου και ισσοροπημένου χαρακτήρα τους
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Είχες ποτέ μπόξερ; ασχολήθηκες ποτέ με εργασία; Πώς βγάζεις τέτοια συμπεράσματα; Τα μπόξερ είναι και παραμένουν εργασιακή φυλή ακριβώς λόγω της υψηλής εκπαιδευσιμότητας και του πολυτάλαντου και ισσοροπημένου χαρακτήρα τους
George K,δεν αμφιβάλλω ουτε για τον εργασιακό χαρακτήρα των Μπόξερ,ούτε για τα ένστικτα τους και φυσικά δεν είμαι αρμόδιος για να βγάζω συμπεράσματα.Απλώς ανέφερα την αίσθηση που έχω,ότι δηλαδή όσο αφορά το κομμάτι της φύλαξης,πιθανότατα υπάρχουν φυλές που ανταποκρίνονται καλύτερα σε αυτό.
 


g1annis

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2013
61
0
εαν μου πεις συγκεκριμενα που ακριβως ζοριζεσαι με χαρα να σε βοηθησω...
Δεν ζορίζομαι πουθενά μάλλον εσύ τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα...Δεν νομίζω να υπάρχει φυλή μου να μπορεί να κάνει τον εισβολέα "κιμά" και πόσο μάλλον τα μπόξερ...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεν ζορίζομαι πουθενά μάλλον εσύ τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα...Δεν νομίζω να υπάρχει φυλή μου να μπορεί να κάνει τον εισβολέα "κιμά" και πόσο μάλλον τα μπόξερ...
Να αρχισεις να αναθεωρησεις αυτα που νομιζεις, ειδικα αφου ξεχωρισεις το χιουμορ απο την πραγματικη επιθυμια..... φιλικα παντα!

Δεν καταλαβαινω γιατι οταν καποιος συνειδητοποιημενα ζηταει σκυλι που να μπορει να κανει καταστολη η εν παση περιπτωση σκυλι που να επιτεθει αποτελεσματικα να λεμε αλλα αντ'αλλων........
Απο τα ποστ του που εχω διαβασει, canario ειχε ο ανθρωπος στο παρελθον, οχι γατακι, οποτε εχει ιδεα.........
 


g1annis

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2013
61
0
εγγυησεις δεν υπαρχουν και γι αυτο δεν ζητω...το οτι προτιμω να κανει κιμα εναν εισβολεα απο το να τον ακινητοποιησει ειναι απλως μια προτιμηση που δεν εχει να κανει με την επιλογη της φυλης η γενικοτερα σκυλου...

δηλαδη και ενα κεραμιδι να του πεσει στο κεφαλι την ωρα της εισβολης που να εχει το ιδιο αποτελεσμα με τον σκυλο το ιδιο μου κανει...εμενα με ενδιαφερει να μην κανει πισω το σκυλι...τωρα εαν θα τον κανει γευμα ειναι ενα εξτρα δωρακι για μενα...
...
Eλπίζω οι απαντήσεις που δίνεις να εμπεριέχουν χιούμορ και να μην τα εννοείς πραγματικα...
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Υπάρχουν πολλές φυλές που είναι κατάλληλες για καθήκοντα προστασίας, άλλες διαδεδομένες, άλλες όχι, όπως και φυλές που κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να εκπαιδεύονται σε τέτοιου είδους σενάρια, όπως και ιδιοκτήτες που δεν θα έπρεπε να παρασυρθούν σε τέτοια σενάρια.

Κάνουμε μια συζήτηση για μια εργασιακή φυλή, που δεν έχει να παρουσιάσει ακραίες διαφορές ή διαχωρισμό σε εργασιακές και εκθεσιακές γραμμές όπως συμβαίνει π.χ. με τους Γ.Π. ή άλλες. Τα μπόξερ παραμένουν καλοί all around players, πολυτάλαντα και πολυ χρήσιμα στα κατάλληλα χέρια. Τώρα, σε πιο βαθμό ο κάθε εκτροφέας στην Ελλάδα φροντίζει να περάσει τα σκυλιά του εξετάσεις εργασίας, είναι εύκολα μετρήσιμο.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Υπάρχουν πολλές φυλές που είναι κατάλληλες για καθήκοντα προστασίας, άλλες διαδεδομένες, άλλες όχι, όπως και φυλές που κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να εκπαιδεύονται σε τέτοιου είδους σενάρια, όπως και ιδιοκτήτες που δεν θα έπρεπε να παρασυρθούν σε τέτοια σενάρια.
Aυτο θα μπορουσες να το αναλυσεις λιγο περισσοτερο?
Επισης στο θεμα των boxer οι απαντησεις σου ειναι ως απλος κατοχος η κατι αλλο?
Με καλη προθεση κ οι δυο παραπανω ερωτησεις.
 


g1annis

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2013
61
0
Προς θεού δεν έχω κάτι προσωπικό με τον άνθρωπο!Το κατάλαβα αλλιώς λάθος μου...Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι εφόσον είχες πρέσα γιατί θα ήθελες να αποκτήσεις μπόξερ?Σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται το ένστικτο φύλαξης τους αν αυτός είναι ο βασικός γνώμονας σου!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Aυτο θα μπορουσες να το αναλυσεις λιγο περισσοτερο?
Χωρίς να το ξέρει ο George K, εννοεί "εμένα"... δηλαδή, τον κούταβό μου... και, φαντάζομαι, όχι μόνο...
δεν χρειάζεται (και, μάλλον δεν ΠΡΕΠΕΙ - δεν έχω καταλήξει ακόμα σε συμπέρασμα) να περάσει την εκπαίδευση φύλαξης...

Υ.Γ. Και, τώρα που το σκέφτομαι λίγο περισσότερο... εννοεί τον Negro (ας πούμε) αβίαστα - αβάδιστα - αβασάνιστα...:cool:
 
Last edited:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Κυριε Γιαννη, χωρις να υποτιμω την απαντηση σου, θα ηθελα μια περεταιρω εξηγηση απο τον George K (αν εχει διαθεση για κουβεντα βεβαια) για να μπορεσω να καταλαβω το συλλογισμο του!

Αν παλι θελεις να μου το αναλυσεις εσυ, οχι σε παραδειγμα αλλα θεωρητικα σαν συλλογισμο, θα χαρω να το ακουσω!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Επισης στο θεμα των boxer οι απαντησεις σου ειναι ως απλος κατοχος η κατι αλλο? ...
O George K είναι εκτροφέας Boxer... ανάμεσα στους "ευσυνείδητους εκτροφείς", που λέω κι εγώ καμμιά φορά...:)
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
Προς θεού δεν έχω κάτι προσωπικό με τον άνθρωπο!Το κατάλαβα αλλιώς λάθος μου...Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι εφόσον είχες πρέσα γιατί θα ήθελες να αποκτήσεις μπόξερ?Σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται το ένστικτο φύλαξης τους αν αυτός είναι ο βασικός γνώμονας σου!
προσωπικα δεν εχει κανεις με κανεναν...το γιατι εχω το μποξερ ως πρωτη επιλογη και το πρεσα ως δευτερη,στην παρουσα ειναι κατι που δεν εχει σχεση με την συζητηση που κανουμε...

αναφορικα με το εαν κανω πλακα η οχι,κανε μου συγκεκριμενη ερωτηση και θα σου δωσω αντιστοιχα συγκεκριμενη απαντηση...
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
O σκύλος φύλακας λειτουργεί αποτρεπτικά για τον ερασιτέχνη/ευκαιριακό εισβολέα. Τον "επαγγελματία" εισβολέα δεν θα τον αποθαρύνει, θα βρει τρόπο να εξουδετερώσει το σκύλο και θα κλαις και τον σκύλο και την περιουσία.

Ο σκύλος συναγερμός ειδοποιεί ότι κάτι δεν πάει καλά και την δράση την αναλαμβάνει άλλος. Όπως σωστά είπες, αυτό το ρόλο τον έχουν πολλές φορές μικρόσωμα σκυλια, επειδή είναι πιο νευρικά.

Το ένστικτο υπάρχει σε κάθε σωστό σκύλο εργασιακής φυλής (πολλές φορές και σε ημίαιμα). Τα ένστικτα όμως χρειάζονται καθοδήγηση και αυτή επιτυγχάνεται μέσα απο εκπαίδευση, αλλιώς κινδυνεύουμε να έχουμε ενα ανεξέλεγκτο όπλα στα χέρια μας και αργά ή γρήγορα να βρεθούμε να πληρώνουμε αποζημιώσεις ή να αντιμετωπίζουμε και ποινικές ευθύνες. Ο σκύλος καταστολής ή ακινητοποίησης, απαιτείται να έχει αφενός την ικανότητα λήψης πρωτοβουλιών αν μιλάμε καθαρά για προστασία χώρου ή αν μιλάμε για προστασία προσώπου την ικανότητα να υπακούει αυστηρά σε εντολές. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα, και πολλές φορές απαιτεί διαφορετικό χαρακτήρα, ακόμα και αν μιλάμε για σκυλιά της ίδιας φυλής.
ομορφα καλα και γνωστα αυτα τα συγκεκριμενα γενικα,ανεξαρτητως φυλης, που γραφεις,το ενδιαφερον των οποιων ειναι καθαρα ακαδημαϊκο...

δεν μου απαντας,ομως, αναφορικα με το σκεπτικο της αρχικης σου ερωτησης για το εαν θελω watch η guard dog,απο την στιγμη που εχω καταστησει σαφες απο την αρχη του νηματος,καθως και στην πορεια, οτι θελω σκυλο με ενστικτο φυλαξης και δυνατοτητα καταστολης,κατι που επισης καθιστα σαφες οτι ξερω την διαφορα μεταξυ συναγερμου και καταστολης...
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Κατα τη γνωμη μου , εαν σε ενδιαφερει σκυλος-ραμπο με τις προδιαγραφες που ανεφερες τότε πρέπει
α) Να επιλεξεις ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, το εκτροφειο απο το οποιο θα τον παρεις
β) ο εκτροφέας θα πρέπει να είναι ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ πολυ εμπειρος ωστε να ξεχωρισει εγκαιρως (στους 2 μηνες) ποιο απο τα κουταβια του μπορεί να εξελιχθει σε φυλακας. Ενα πολυ συχνο σφαλμα που κανουν πολλοι είναι οτι ταυτιζουν συγκεκριμενες φυλες με ικανοτητα φυλαξης ενω στην πραγματικότητα κατι τετοιο μπορεί να μην ισχυει . Δε σημαινει δηλαδη οτι κάθε καθαρόαιμο πχ ροντβαιλερ εχει και ικανότητα φυλαξης. Γι αυτο μιλησα για παρα πολυ προσεκτικη επιλογη εκτροφεα και κουταβιου.
γ) εαν θελεις killer αφηνεις τα μποξερ στην ακρη και αρχιζεις να οργώνεις προς καυκασο μερια, παιρνεις εναν ποιμενικο και ησυχαζεις. Εαν σου πεφτει μακρια, κανεις ενα κλικ δεξια προς Τουρκία μεριά και παιρνεις ενα Καγκαλ και ησυχαζεις διπλα. Για τον καπνο μην ανησυχεις, εχω ετοιμο φρεσκοκομμενο Ξανθης που βαζει κατω ολους τους ολνχορμπορν ;-)
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
ποιος κιλερ βρε παιδια?
τα μποξερ ειναι πολυ κοινωνικα και ισσοροπημενα σκυλια και απο τα λιγα σκυλια με τοση σωστη κριτικη ικανοτητα. ειναι σοβαροτατοι φυλακες οταν αυτο χρειαστει.το ενστικτο φυλαξης και προστασιας της οικογενειας τους ειναι στοιχεια του χαρακτηρα τους. Ειναι πολυταλαντα σκυλια και ευκολα εκπαιδευονται.
Εχω δει μποξερ που δεν περνας ουτε απεξω, αυτο ειναι αποτελεσμα δουλειας και οχι γιατι ετσι ειναι τα μποξερ.
Ομως δεν γινεται να ζητας τα παντα απο ενα σκυλο.... και καλος και κακος, και φιλικος και φυλακας, και να φιλαει και να δαγκωνει ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!
σκυλος ειναι δεν ειναι ο θεος..
Πηγαινε δες εκτροφεις και σκυλια τους απο κοντα, δες εργασια των σκυλων αυτων, μιλα με κοσμο που εχει σκυλια τους. αφου ο Γιαννης δεν εχει γεννα διαθεσιμη γεννα
Ενας σκυλος του georgeK θα με ενδιεφερε παντα, προσωπικα..
ενας σκυλος του Σ.Βαιτσόπουλου (δικος του ομως) παλι θα με ενδιεφερε παντα..
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
θελω σκυλο με ενστικτο φυλαξης και δυνατοτητα καταστολης,κατι που επισης καθιστα σαφες οτι ξερω την διαφορα μεταξυ συναγερμου και καταστολης...
Τα μπουλμαστιφ και σκυλια οπως τα μπουρμπουλια η ακομα και τα ροττ δεν εχουν τετοια χαρακτηριστικα ?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. ...Να επιλεξεις ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, το εκτροφειο απο το οποιο θα τον παρεις

2. ...εαν θελεις killer αφηνεις τα μποξερ στην ακρη και αρχιζεις να οργώνεις προς καυκασο μερια, παιρνεις εναν ποιμενικο και ησυχαζεις. Εαν σου πεφτει μακρια, κανεις ενα κλικ δεξια προς Τουρκία μεριά και παιρνεις ενα Καγκαλ και ησυχαζεις διπλα...
1. Σ' αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα και ισχύει για οποιαδήποτε φυλή και να επιλέξει κάποιος...
Ισχύει τόσο πολύ (κατά την ταπεινή μου άποψη), που αρκετές φορές έχω γράψει (έστω, καθ' υπερβολή), ότι αν προβληματίζεσαι αρκετά με τους εκτροφείς της φυλής που προτιμάς... ενώ σε μιά άλλη φυλή λές "κρίμα, υπάρχει εκεί ο εκτροφέας που θα εμπιστευόμουν": Αλλάζεις φυλή!

2. Εδώ θα διαφωνήσω λιγάκι (αν και εκτός θέματος - συγγνώμη!):

"Killer" μπορεί να είναι ένα άτομο από οποιαδήποτε φυλή, από αυτές τις "καμμιά 60αριά" που αναφερόμαστε κατά καιρούς...

Από προσωπική εμπειρία - διάβασμα και αφηγήσεις έμπειρων ιδιοκτητών, πιστεύω ότι το Kangal σωστής εκτροφής (ποιμενικής, δηλαδή) δεν είναι "killer"... και, τείνω να υποψιάζομαι ότι το ίδιο συμβαίνει (ίσως λιγότερο) και για τον "σωστό" Καύκασο...

Γενικά, τα περισσότερα Ορεινά Ποιμενικά, "σωστής" εκτροφής (και ο νοών νοείτω) δεν είναι "killers" με τη στενή έννοια του όρου... απλά, ενδέχεται να πεθάνουν (συχνότερα) ή να σκοτώσουν (σπανιότερα), για να προστατεύσουν τα "ιερά και τα όσια"...

Τα μπουλμαστιφ και σκυλια οπως τα μπουρμπουλια η ακομα και τα ροττ δεν εχουν τετοια χαρακτηριστικα ?
Πολύ εύστοχη ερώτηση (καλύτερα: διακριτική υποσημείωση:)), Sirkos...
Απλά, να την σχολιάσω λίγο, με τον δικό μου γραφικό τρόπο (ανεβασμένος στο "ροζ συννεφάκι" μου):

Εξαρτάται, λοιπόν, τι σημαίνει και τι ανομολόγητο ορισμό δίνει (βαθειά μέσα του) ο καθένας μας, όταν λέει "φύλακας"...

α) Το σωστό Bullmastiff είναι (παλαιότερα πάντα - σήμερα σε ορισμένες γραμμές αίματος) ανάμεσα στους καλύτερους "φυσικούς φύλακες", πέρα από κάθε αμφισβήτηση... ή, σωστότερα, ανάμεσα στους καλύτερους "σωματοφύλακες"...
Είναι θρυλικές, πλέον, οι φράσεις:
"Εδώ, μπροστά μου, υπάρχει μιά γραμμή... εγώ δεν θα υποχωρήσω... εσύ δεν θα την περάσεις..."
και
"Προχώρα στο δρόμο σου φίλε... γιατί περιμένω εδώ, στα σκοτάδια, σιωπηλός... αν δεν είχες σταματήσει, θα μπορούσες και να μη με είχες δει..."
και, τέλος, η θρυλική φράση της Μαρίας Γκινάλα, σαν επιγραφή στον τάφο του
"Καλύτερα να μη σταματήσεις, φίλε... προσπέρνα... εδώ κοιμάται ένα Bullmastiff..."

β) Τα Μπουρμπούλ... μεταξύ μας, κατά βάθος ΔΕΝ θέλω να "αυγατίσει" η φυλή στην Ελλάδα...
Ιδιαίτερα σκυλιά (με όλη τη σημασία της λέξης)... σκυλιά "γενικών καθηκόντων"... που δεν χρειάστηκαν (σχεδόν ποτέ) εκπαίδευση για δύο πράγματα:
- Να δεθούν αυτόματα (σχεδόν παθολογικά - αυτό είναι και το μειονέκτημα) με την (μία και μοναδική) οικογένεια και, κυρίως, με τα αδύναμα μέλη της...
- Να φυλάξουν αυτόματα την οικογένεια και την περιουσία της...
Αρχέγονη φυλή, που διατηρεί τα χαρακτηριστικά, μέχρι να εκτραφεί πιο "εντατικά και μερακλήδικα"... για να βγάλει, π.χ., "περίεργες μονοχρωμίες", ή "περίεργες πολυχρωμίες" κλπ...
Το τυπικό Μπουρμπούλ, λοιπόν, είναι σχεδόν μοναδικό, αν κρίνω από τις (υπερβολικές, πολύ συχνά) μαρτυρίες... θα μπορούσα να γράφω ώρες γι' αυτό...
Ομως, θα πω μόνο:
"Ας τους άλλους να μιλάνε, για αγάπες που πονάνε... ας τους άλλους να μιλάνε, παραμύθια να πουλάνε"..

γ) Το (τυπικό) Rottweiler?
Ισως, ο καλύτερος (από την πλευρά της εκπαιδευσιμότητας) φύλακας μικρού χώρου και ανθρώπων... τελεία και παύλα!
Τότε... που ήθελα να αποκτήσω (ακόμα κι εγώ, παιδάκι μου) "σκύλο φύλακα", το Rottweiler ήταν η πρώτη μου επιλογή...
Απλά, τότε δεν ήμουν μέλος του φόρουμ... δεν είχα γνωστούς που να είναι "σκυλάδες"... και με προβλημάτισε πολύ η επιλογή εκτροφέα... και "άλλαξα" φυλή!:cool:

Υ.Γ. Φίλε, Reinmeister, στο έσκισα το θέμα και ζητώ συγγνώμη γι' αυτό.:)
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.080
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa