ασπρα μποξερ


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Dagan said:
γεγονός είναι ένα!
Ότι έχουν γενικότερα προβλήματα τα οποία μεταδίδονται στους απογόνους τους και για το λόγο αυτό ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αναπαράγονται. Καλά κάνουν οι υπεύθυνοι και δεν αναγνωρίζουν σκύλους με εμφανή προβλήματα υγείας... Ο δικός μου μπόξερ έχει σοβαρό πρόβλημα με τον ήλιο, κοκκινίζει και καίγεται. Επίσης έχει πολύ ευαίσθητο δέρμα και πολύ συχνά παθαίνει μύκητες και άλλα δερματικά προβλήματα στη κοιλιά και στο πρόσωπο.
Δεν πιστευω οτι ισχυει αυτο,τα λευκα μποξερ εχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια προβληματα με τα Dogo Argentino,τα ασπρα American bulldog,English bulldog,Δαλματιας και ΟΛΑ τα λευκα σκυλια οποιασδηποτε ρατσας η μη.
Τα λευκα μποξερ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ζευγαρωνουν γιατι απλα το λευκο ειναι σε μεγαλυτερη εκταση απο το 1/3 που οριζεται στο πρωτυπο της φυλης,και οταν εχουμε να κανουμε με ενα σκυλι συγκεκριμενης φυλης πρεπει να το ζευγαρωνουμε μονο οταν ειναι υγειεστατο και οπως οριζεται για την φυλη του.
Ειναι πραγματι περισσοτερα ευαισθητα στον ηλιο αλλα το ιδιο ακριβως ειναι και τα αμερικανικα μπουλντογκ και ολες οι αλλες ρατσες που ανεφερα παραπανω.

Έχω και εγώ λευκό μπόξερ, αρσενικό 7 χρονών και το έχω στειρώσει. Δεν υπάρχει λόγος να ζευγάρωνα το σκύλο μου για να νιώσω εγώ καλύτερα και να νομίζω ότι δεν του στέρησα την ευχαρίστηση... Ούτως ή άλλως και στην άγρια φύση δεν ζευγαρώνουν όλα τα μέλη της αγέλης...
Συμφωνω απολυτως και μακαρι αυτο που εγραψες για τις αγελες στην αγρια φυση να το ακουγαν ολοι οσοι λενε οτι ειναι απανθρωπο να στειρωνουμε τα σκυλια μας!!!
και η δικη μου ειναι 7 χρονων και στειρωμενη
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν πιστευω οτι ισχυει αυτο,τα λευκα μποξερ εχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια προβληματα με τα Dogo Argentino,τα ασπρα American bulldog,English bulldog,Δαλματιας και ΟΛΑ τα λευκα σκυλια οποιασδηποτε ρατσας η μη.
Τα λευκα μποξερ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ζευγαρωνουν γιατι απλα το λευκο ειναι σε μεγαλυτερη εκταση απο το 1/3 που οριζεται στο πρωτυπο της φυλης,και οταν εχουμε να κανουμε με ενα σκυλι συγκεκριμενης φυλης πρεπει να το ζευγαρωνουμε μονο οταν ειναι υγειεστατο και οπως οριζεται για την φυλη του.
Σωστό!
Αφού συμφωνούμε όλοι σε όλους τους λόγους, μήπως εκτός από το να το ζευγαρώνουμε δεν πρέπει και να το πέρνουμε? Δεν ενισχύουμε την λανθασμένη παραγωγή τους έτσι. Αν βγαίνουν άσπρα και τα δίνουν όλοι στειρωμένα θα εξέλειπε το φαινόμενο (πολύ ελκυστικό κατά τ'άλλα, ξαναλέω). Στειρώνουν όλοι όμως? Οχι.

εξαρτάται τι θέλει κανείς... ένα φίλο ή ένα σκυλί έκθεσης...
εγώ για φίλο ψάχνω και τα βρίσκω και πολύ όμορφα τα λευκά...
Κι εγώ, αλλά υπάρχουν οι προαναφερθέντες φυλές που γίνονται άριστοι φίλοι...
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
denis said:
Αφού συμφωνούμε όλοι σε όλους τους λόγους, μήπως εκτός από το να το ζευγαρώνουμε δεν πρέπει και να το πέρνουμε? Δεν ενισχύουμε την λανθασμένη παραγωγή τους έτσι. Αν βγαίνουν άσπρα και τα δίνουν όλοι στειρωμένα θα εξέλειπε το φαινόμενο (πολύ ελκυστικό κατά τ'άλλα, ξαναλέω). Στειρώνουν όλοι όμως? Οχι.

...
Απο το ζευγαρωμα δυο κανελι μποξερ,το 25% των κουταβιων ειναι λευκα,(γενικη στατιστικη,οχι σε μια συγκεκριμενη γεννα)αν κανεις δεν τα παιρνει τι θα γινουν αυτα τα κουταβακια?
Γνωμη μου ειναι οτι θα πρεπει οι εκτροφεις να ψαχνουν υπευθυνους ιδιοκτητες και να υπογραφουν οτι θα τα στειρωσουν,οταν μεγαλωσουν λιγο.
Δεν ειμαι σιγουρη,και ακομα και οι κτηνιατροι διαφωνουν μεταξυ τους.αν πρεπει να στειρωνονται σε τοσο μικρη ηλικια,οι αμερικανοι τα στειρωνουν σε ηλικια 4 μηνων και βλεπουμε αρσενικα με πολυ ψηλα ποδια σαν ελαφια και θηλυκα μεγαλοσωμα και ολα αυτα ειναι αποτελεσμα ορμονικων διαταραχων.
Γιαυτο τον λογο,διαλεξα να στειρωσω την δικη μου μετα την δευτερη περιοδο της,ωστε να εχει αναπτυχθει οσο γινεται περισσοτερο.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Απο το ζευγαρωμα δυο κανελι μποξερ,το 25% των κουταβιων ειναι λευκα,(γενικη στατιστικη,οχι σε μια συγκεκριμενη γεννα)αν κανεις δεν τα παιρνει τι θα γινουν αυτα τα κουταβακια?
Γνωμη μου ειναι οτι θα πρεπει οι εκτροφεις να ψαχνουν υπευθυνους ιδιοκτητες και να υπογραφουν οτι θα τα στειρωσουν,οταν μεγαλωσουν λιγο.
-Το ίδιο απάντησα.
-Η ερώτηση αν στειρώνουν όλοι, είναι ρητορική.
-Η στατιστική είναι λάθος σίγουρα, δεν εξηγείται ούτε γεννετικά, ούτε στην πράξη, θα υπήρχαν χιλιάδες άσπρα μπόξερ στην Ελλάδα, θα βλέπαμε κάθε μέρα...
-Το τι θα γίνουν αυτά τα κουταβάκια, θα μπορούσε να πάει και σε Bulldog με σοβαρά προβλήματα αναπνοής, Rottweiler με προβλήματα καρδιάς και δυσπλασίες, κροτοφοβικά κηνυγόσκυλα κλπ κλπ... Η σίγουρη λύση είναι σκληρή και δύσκολο να την δεχτούμε όλοι, αλλά μία: ευθανασία.
Αλλιώς υπεύθυνη εκτροφή, υπεύθυνη ιδιοκτησία, τρομερού επιπέδου έλεγχος από τα αρμόδια κυνολογικά όργανα και το κράτος, κυνολογική γνώση και παιδεία σε όλον τον πληθυσμό, ''Σουηδικά'' πράγματα δηλαδή που μακάρι να τα κάνουμε σε 100 χρόνια, αν και δεν νομίζω.
Ακόμα και η ευθανασία δεν μπορεί να επιβληθεί και να ελεγχθεί στην Ελλάδα (βλέπε καλααζάρ). Με το τι θα γίνουν αυτά τα κουταβάκια πάντως δεν δημιουργήθηκε καμία ράτσα σκύλων, ούτε βελτιώθηκε, ούτε προόδευσε, δυστυχώς ή ευτυχώς...
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
denis said:
Απο το ζευγαρωμα δυο κανελι μποξερ,το 25% των κουταβιων ειναι λευκα,(γενικη στατιστικη,οχι σε μια συγκεκριμενη γεννα)αν κανεις δεν τα παιρνει τι θα γινουν αυτα τα κουταβακια?
Γνωμη μου ειναι οτι θα πρεπει οι εκτροφεις να ψαχνουν υπευθυνους ιδιοκτητες και να υπογραφουν οτι θα τα στειρωσουν,οταν μεγαλωσουν λιγο.
-
-Η στατιστική είναι λάθος σίγουρα, δεν εξηγείται ούτε γεννετικά, ούτε στην πράξη, θα υπήρχαν χιλιάδες άσπρα μπόξερ στην Ελλάδα, θα βλέπαμε κάθε μέρα...
-...
Στην Ελλαδα εχουμε πολλα σκουρα μποξερ,τιγρε και καφε που δεν βγαζουν λευκα,δεν ξερω αν γινονται συχνα ζευγαρωματα ΚΑΙ με τους δυο γεννητορες κανελλι.Η στατιστικη αυτη ειναι απο την Αμερικη.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
-Το τι θα γίνουν αυτά τα κουταβάκια, θα μπορούσε να πάει και σε Bulldog με σοβαρά προβλήματα αναπνοής, Rottweiler με προβλήματα καρδιάς και δυσπλασίες, κροτοφοβικά κηνυγόσκυλα κλπ κλπ... Η σίγουρη λύση είναι σκληρή και δύσκολο να την δεχτούμε όλοι, αλλά μία: ευθανασία
Αν ηταν να διαλεξω αν θα κανω ευθανασια σε ενα λευκο η ενα κροτοφοβικο κουταβακι η να μην υπαρχουν καθολου ρατσες σκυλων θα διαλεγα το δευτερο,αν δεν υπαρχει προβλημα που να δημιουργει αργοτερα κινδυνο για την ζωη του σκυλου,ποτε δεν θα διαλεγα την ευθανασια.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Στην Αμερική έχουν και 2-3 ομίλους ΜΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ FCI, που αναγνωρίζουν ότι ''πουλάει'' (τα 'χουμε ξαναπεί) ίσως γι αυτό ''γεννετικά'' διαφέρουν τα μπόξερ τους, πρόσεξε τα Αμερικάνικα site, είναι ''άλλος κόσμος''... :wink:
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
denis said:
Στην Αμερική έχουν και 2-3 ομίλους ΜΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ FCI, που αναγνωρίζουν ότι ''πουλάει'' (τα 'χουμε ξαναπεί) ίσως γι αυτό ''γεννετικά'' διαφέρουν τα μπόξερ τους, :
Δεν καταλαβα τι εννοεις οτι διαφερουν γεννετικα?Εννοεις τους διαφορετικους τυπους μποξερ,μεσαιο,βαρυ,ελαφρυ?

πρόσεξε τα Αμερικάνικα site, είναι ''άλλος κόσμος''... :wink
Αυτο ειναι το πρωτο ελληνικο σαιτ που βρηκα και για μενα αυτος εδω ειναι ο "αλλος κοσμος" :lol:
Απο εσας εδω,τωρα,μαθαινω για τους εκτροφεις και το τι γινεται στην Ελλαδα οσον αφορα αυτο το θεμα :wink:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν καταλαβα τι εννοεις οτι διαφερουν γεννετικα?Εννοεις τους διαφορετικους τυπους μποξερ,μεσαιο,βαρυ,ελαφρυ?
Οχι, ειρωνικά το λέω, επειδή βγάζουν πολλά άσπρα κουτάβια, πώς θα μπορούσαν να διαφέρουν γεννετικά? Αν και εδώ εκτός από τον ΚΟΕ υπήρχαν και άλλοι 2 όμιλοι που να έβγαζαν χαρτιά καθαροαιμίας σε ότι να'ναι, ανάλογα με το τι πουλάει, να σαι σίγουρη ότι το ποσοστό των άσπρων μπόξερ και άλλων θα ήταν πάνω από 25%. Νομίζω πάντως ότι αν είναι έτσι (δεν το'χω ψάξει είναι η αλήθεια ακριβώς τι πρόβλημα έχουν τα άσπρα μπόξερ), αν είναι μόνο επειδή είναι σκύλος εργασίας να μην είναι άσπρος, τότε είναι ένα ακόμα λάθος της FCI που δεν αναθεωρεί το πρότυπο. Φαντάζομαι ότι θα είναι και κάτι άλλο, μόλις βάλω γρήγορο internet θα ψάξω καλά! (Μπορεί να βγάζουν albino σε ποσοστό πολύ μεγαλύτερο από τα Dogo πχ)
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
denis said:
. Νομίζω πάντως ότι αν είναι έτσι (δεν το'χω ψάξει είναι η αλήθεια ακριβώς τι πρόβλημα έχουν τα άσπρα μπόξερ), αν είναι μόνο επειδή είναι σκύλος εργασίας να μην είναι άσπρος, τότε είναι ένα ακόμα λάθος της FCI που δεν αναθεωρεί το πρότυπο. Φαντάζομαι ότι θα είναι και κάτι άλλο, μόλις βάλω γρήγορο internet θα ψάξω καλά! (Μπορεί να βγάζουν albino σε ποσοστό πολύ μεγαλύτερο από τα Dogo πχ)
Aυτο το σαιτ εχει παρα πολλες πληροφοριες και ειναι ισως το πιο εγκυρο οσον αφορα στα μποξερ
http://www.boxerworld.com/
http://www.boxerworld.com/forums/forumdisplay.php?f=6

και απο αυτο
http://www.boxerbuddies.org/Boxer Info/white_boxers.htm
μερικα αποσπασματα...

" The boxer breed standard stipulates that two-thirds of the body be either fawn or brindle in color. Because of this limitation, white boxers do not meet the breed standard and are therefore frequently euthinized at birth. Many breeders feel that white Boxers are inferior to standard colored Boxers and have more health problems that standard colored boxers and therefore this genocide is easily dismissed. The American Boxer Club does not activly discourage this behavior but it does allow white Boxers to be registered with the AKC on limited privilege.

The problem is that many local breed clubs have not adopted this same philosophy and still have by-laws calling for the euthinization of any white offspring. It is for this reason that there is much controversy over white Boxers with no end in site. It is a positive sign though that an increasing number of breeders are electing to place their non-standard boxers in pet homes rather than destroying them. It is for the same reason that there is inadequate research to either substantiate or dissuade the claims that white Boxers are more prone to problems than standard boxers. The only claims that seem to have merit is that white Boxers are more likely to sunburn and white Boxers (like many other breeds with similar loss of pigment problems) are more prone to deafness in one or both ears. Neither of these reasons provides a compelling argument for the necessary destruction of these animals."

"As to deafness, the genetic basis of white in Boxers is the same as in Dalmatians, albeit without the ticking factor to give the spots. In the UK the incidence of deafness in Dalmatians is about 5% bilaterally deaf and 13% unilaterally deaf, total affected 18%. In the States according to Strain the figures are somewhat higher, 8% bilateral and 22% unilateral, total affected 30%. I do not know of any good figures for Boxers but it would be reasonable to believe that the incidence is similar."

"Two white Boxers will always produce 100% white puppies. Exacted percentages when two flashy Boxers are bred together are 25% plain, 50% flashy, and 25% white. When two plain Boxers from show lines are bred together, they are expected to produce 100% colored (non-white) puppies, though markings may vary"