ασπρα μποξερ




S

SwkDoG

Guest
Γιατί το ποσοστό να έχουν κωφούς ή τυφλούς απογόνους είναι πολύ μεγάλο.
Είναι χρωμοσωμικό θέμα...Σε γενικές γραμμές το λευκό χρώμα και τα αλφικά ζώα (αλμπίνο) είναι ζώα με προβλήματα ή με αυξημένο ρίσκο παρουσίασης προβλημάτων υγείας.

Βέβαια το "δεν επιτρέπετε" είναι σχετικό (δεν υπάρχει νόμος).

Επίσης δεν είναι αποδεκτό σε εκθέσεις σκύλων υπό την F.C.I..
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
SwkDoG said:
Γιατί το ποσοστό να έχουν κωφούς ή τυφλούς απογόνους είναι πολύ μεγάλο.
Είναι χρωμοσωμικό θέμα...Σε γενικές γραμμές το λευκό χρώμα και τα αλφικά ζώα (αλμπίνο) είναι ζώα με προβλήματα ή με αυξημένο ρίσκο παρουσίασης προβλημάτων υγείας.

Βέβαια το "δεν επιτρέπετε" είναι σχετικό (δεν υπάρχει νόμος).

Επίσης δεν είναι αποδεκτό σε εκθέσεις σκύλων υπό την F.C.I..
Eιναι τελειως διαφορετικο το λευκο χρωμα απο το αλμπινο.Τα λευκα μποξερ και ολα τα λευκα σκυλια εχουν στο δερμα τους μελανινη και γιαυτο εχουν φακιδες στην κοιλια τους η σε καποιο σημειο εχουν σκουρα σημαδια,το αλμπινο δεν εχει πουθενα στο δερμα του σκουρα σημαδια γιατι δεν εχει μελανινη,ειναι ολολευκο και οπου φαινεται το δερμα ειναι ροζ.

Τα λευκα μποξερ εχουν την ιδια πιθανοτητα να γεννηθουν κουφα,οσο και οποιοδηποτε ασπρο σκυλι...αμερικανικο μπουλντογκ,μεγαλος δανος,δαλματιας,ντοκο αρτζεντινο,μπουλ τερριερ...

Οταν θελησαν να εκπαιδευσουν τα μποξερ για τον πολεμο,το ασπρο χρωμα δεν βοηθουσε αφου θα γινοντουσαν ευκολα αντιληπτα την νυχτα και προτιμουσαν να ειναι σκουροχρωμα,γιαυτο τον λογο και ενω το πρωτο μποξερ ηταν στο μεγαλυτερο μερος του δερματος του ασπρο,αποφασιστηκε να δεχονται στις εκθεσεις μποξερ που το δερμα τους ειναι μονο κατα το 1/3 ασπρο.

Μεχρι πριν λιγα χρονια οι εκτροφεις εκαναν ευθανασια στα λευκα κουταβακια νομιζοντας οτι θα εχουν αργοτερα προβληματα υγειας,ομως οταν απο ερευνες διαπιστωθηκε οτι εχουν τα ιδια ακριβως προβληματα με τα κανελλι η τα τιγρε,δεν γινεται ευθανασια αλλα τα δινουν στειρωμενα στους μελλοντικους ιδιοκτητες τους για να μην τα ζευγαρωνουν αφου δεν ειναι το χρωμα συμφωνα με το πρωτυπο της φυλης
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το έχουμε συζητήσει πάλι λίγο περιληπτικά.

Κατ'αρχήν να διευκρινήσω και πάλι ότι εμένα προσωπικά μ'αρέσουν πολύ, γιατί πολύ της ''αρπαχτής'' γίνεται στο forum.

Τώρα:

Είναι ένα μπόξερ με καφέ χρώμα.Αυτό το σκυλί θα είναι ή Χχ ή ΧΧ, όπου Χ το χρωμόσωμα μη άσπρο (επιθυμητό) και χ το χρωμόσωμα άσπρο (ανεπιθύμητο). Αυτά πολύ περιληπτικά και στο πόδι, για να μην παρεξηγούμαστε. Αν αυτό το σκυλί ζευγαρώσει με ίδιο σκυλί ΧΧ ή Χχ, έχουμε:

α) ΧΧ ζευγ με ΧΧ: όλοι οι απόγονοι ΧΧ

β) ΧΧ ζευγ με Χχ: ΧΧ,Χχ,ΧΧ,Χχ (όλα αποδεκτά)

γ) Χχ ζευγ με Χχ: ΧΧ,Χχ,χΧ,χχ (ένα άσπρο ή πιθανότητες 25%)

Δεύτερη περίπτωση ένα άσπρο μπόξερ (χχ)
Αν αυτό ζευγαρώσει με ένα καφέ (Χχ)
έχουμε:

α) χχ ζευγ με ΧΧ: όλοι οι απόγονοι Χχ

β) χχ ζευγ με Χχ: χΧ,χχ,χΧ,χχ ( 2 άσπρα ή πιθανότητες 50%)

γ) χχ ζευγ με χχ: όλα άσπρα

Αυτός είναι ο λόγος που δεν πρέπει να ζευγαρώνουμε άσπρα μπόξερ εκτροφικά.

Οι εκτροφείς του μπόξερ αποφάσισαν ότι δε θέλουν το άσπρο για τους λόγους που προαναφέρατε, και γιατί έχει και ΠΟΛΥ περισσότερες πιθανότητες να δώσει albino, αλλά και γιατί ενέχει και από μόνο του κάποια τέτοια προβλήματα (κόφωση κλπ). Η απόφαση αυτή νομίζω ότι δεν έχει να κάνει με το στρατό αλλά με το σκύλο σαν σκύλο εργασίας, αν και δεν μπορώ να θυμηθώ πού το έχω δει. Εμπεριέχει δηλαδή μια πιο δεμένη φιλοσοφία από αυτήν των άλλων φυλών, οι οποίες δεν εκτελούν την ίδια εργασία, και ίσως το άσπρο χρώμα να είναι επιθυμητό (dogo argentino πχ)
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
denis said:
Η απόφαση αυτή νομίζω ότι δεν έχει να κάνει με το στρατό αλλά με το σκύλο σαν σκύλο εργασίας, αν και δεν μπορώ να θυμηθώ πού το έχω δει.
Δεν ξερω που το εχεις δει αλλα αυτο που ισχυει ειναι αυτο που σου εγραψα,το εχω διαβασει πολλες φορες, οτι χρησιμοποιηθηκε απο τον στρατο και απο την αστυνομια και δεν ηθελαν το ασπρο χρωμα για να μην φαινεται την νυχτα....

Ειμαι μελος σε ξενα φορουμ για τα μποξερ και αυτο γραφουν γνωστες της φυλης,Αμερικανοι και Αυστραλοι εκτροφεις,οπως και στις σελιδες τους για τα ασπρα μποξερ

"A problem arose with the white color due to the boxer being used as a police dog.Naturally the white color compromised the breeds ability to not be seen at night"
απο.. http://www.boxer-dog.org/item/4



denis said:
Εμπεριέχει δηλαδή μια πιο δεμένη φιλοσοφία από αυτήν των άλλων φυλών, οι οποίες δεν εκτελούν την ίδια εργασία, και ίσως το άσπρο χρώμα να είναι επιθυμητό (dogo argentino πχ)
Ακριβως,το Dogo Argentino δημιουργηθηκε σαν σκυλι κυνηγιου και φυλακας της οικογενιας γιαυτο και το χρωμα δεν επαιζε κανενα ρολο,ενω το μποξερ για την αστυνομια και τον στρατο και δεν επρεπε να φαινεται την νυχτα.
 




gikkat

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
51
29
Glyfada
όπως ακριβώς τα λες "savra"...
ΔΕΝ είναι albinos!!!
Απλά ΔΕΝ τα αποδέχονταν στο στρατό (για τους λόγους που προαναφέρθηκαν)...
Ανακριβές επίσης το θέμα της κώφωσης (ίδιες πιθανότητες με οποιοδήποτε άλλο λευκό σκυλι)...

για περισσότερες infos:
http://www.boxer-dog.org/item/4
http://www.boxerbuddies.org/Boxer Info/white_boxers.htm

ps. αν θυμηθώ και άλλα links θα τα παραθέσω :wink:
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ελαττώματα που έχουν σχέση με το χρώμα.

• Colour of coat : Mask extending beyond muzzle. Stripes (brindling) too close together or too sparse.
Sooty ground colour. Mingled colours. Unattractive white markings such as a whole white head or white on one side of the head. Other colours and white markings exceeding one third of the ground colour.
Κοιτάξτε εδώ. Αποκλείει και άλλα χρώματα. Αυτό πώς το εξηγείτε? Εγώ δεν μπορώ...Μήπως απλά αυτή είναι η φυλή? Και το Rottweiler βγάζει πολύ συχνά άσπρα σημάδια και απλά λέμε ότι δεν επιτρέπεται. Επίσης πουθενά δεν αναφέρεται συγκεκριμένα το άσπρο χρώμα, μόνο σε επίπεδο σημαδιών στο σύνολο.
 


gikkat

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
51
29
Glyfada
@denis: δεν καταλαβαίνω ακριβώς την ερώτησή σου :oops:
όσο για το λευκό χρώμα που αναφέρεις, αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι δεν αναφέρεται πουθενά σαν χρώμα παραμόνο σε "markings"???

το λευκό δεν αναφέρεται σαν "αποδεκτό" χρώμα, αλλά υφίσταται...
What colours do boxers come in?

Brindle, fawn and white. Technically speaking, there are only two colours – brindle and fawn. Boxers may or may not also have white markings (known as "flash")and the white boxer is simply a fawn or a brindle with very extensive white markings covering the whole or most of the coat . Fawn boxers have a solid fawn colour coat, in shades ranging from pale tan to deep deer red. Brindle boxers have the same fawn ground colours, overlaid with various degrees of dark striping. The correct term for any brindle is brindle - but depending on the fawn ground colour, concentration of striping and local terminology, they can be variously described as "light", "golden", "fawn", "red", "mahogany", "dark", "reverse" or "seal" brindle. Visit our coat colour genetics page at http://www.boxerworld.com/forums/view_boxer-coat-colour.htm to learn more about coat colours and their inheritance.

Black boxers do not exist – the colour gene responsible for black coat colour does not exist within the boxer breed (much as brindle does not exist for labradors, or harlequin for rottweilers). If you “see” a black boxer, it must either be a very dark brindle or a mixed breed.
What does "flashy" mean?

Flash refers to any white markings on a boxer. A plain or classic boxer has little white, generally confined to the feet and chest. A "flashy" boxer is one with more extensive white markings, extending some distance up the legs, on the face and possibly on the neck. Depending on the extent of the white markings, dogs are sometimes described as "flashy" or "semi-flashy". Flash is actually lack of pigmentation and is due to the dog having one copy of the extreme white spotting gene. A dog with two copies of that gene will be predominantly or completely white (ultra flashy!).
πηγή: http://www.boxerworld.com/forums/view_boxer-dog-faq.htm
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εννοώ μήπως δεν είναι και τόσο σημαντικό? Θα μπορούσαμε να συζητάμε με τον ίδιο τρόπο και για το μαύρο, όπως και για Rottweiler κόκκινα - καφέ, και αυτά υπάρχουν σε μικρότερο ποσοστό βέβαια. Το ''πώς το εξηγείτε'' αναφέρεται στο ότι το πρότυπο λέει ότι απαγορεύεται και το μαύρο, δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει λόγος για όλα τα χρώματα, απλά ''...το μπόξερ πρέπει να είναι τα εξής...''
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Το λευκό χρώμα είναι αποτέλεσμα της απουσίας μελανίνης στο τρίχωμα. Τα κύτταρα μελανίνης (αν λέγονται έτσι σωστά) είναι απαραίτητα για τη λειτουργία των αυτιών. Αυτός είναι ο λόγος που τα ολόλευκα σκυλιά έχουν αυξημένες πιθανότητες να είναι και κωφά.

Υπάρχει ένα άρθρο εδώ που αναλύει το θέμα. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα αλλά φαίνεται καλό.
 


gikkat

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
51
29
Glyfada
denis said:
Εννοώ μήπως δεν είναι και τόσο σημαντικό? Θα μπορούσαμε να συζητάμε με τον ίδιο τρόπο και για το μαύρο, όπως και για Rottweiler κόκκινα - καφέ, και αυτά υπάρχουν σε μικρότερο ποσοστό βέβαια. Το ''πώς το εξηγείτε'' αναφέρεται στο ότι το πρότυπο λέει ότι απαγορεύεται και το μαύρο, δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει λόγος για όλα τα χρώματα, απλά ''...το μπόξερ πρέπει να είναι τα εξής...''
με τη διαφορά ότι το μαύρο δεν εμφανίζεται ποτέ (εκτός αν είναι ημίαιμο) ενώ το λευκό δεν είναι σπάνιο...
anyway, νομίζω πως όλα αυτά έχουν μικρή σημασία... για 'μένα όλα σκυλιά είναι και άσπρο να ήταν, και ημίαιμο να ήταν το ίδιο θα το αγαπούσα... κουβέντα να γίνεται... :wink:
 


gikkat

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
51
29
Glyfada
Skylos said:
Το λευκό χρώμα είναι αποτέλεσμα της απουσίας μελανίνης στο τρίχωμα. Τα κύτταρα μελανίνης (αν λέγονται έτσι σωστά) είναι απαραίτητα για τη λειτουργία των αυτιών. Αυτός είναι ο λόγος που τα ολόλευκα σκυλιά έχουν αυξημένες πιθανότητες να είναι και κωφά.

Υπάρχει ένα άρθρο εδώ που αναλύει το θέμα. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα αλλά φαίνεται καλό.
ενδιαφέρον φαίνεται... :)
 




Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Άρα κανονικά ούτε flashy X flashy έπρεπε να επιτρέπεται.
 


gikkat

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
51
29
Glyfada
Skylos said:
Άρα κανονικά ούτε flashy X flashy έπρεπε να επιτρέπεται.
επειδή δεν είναι αποδεκτό χρώμα στις εκθέσεις???
εξαρτάται τι θέλει κανείς... ένα φίλο ή ένα σκυλί έκθεσης...
εγώ για φίλο ψάχνω και τα βρίσκω και πολύ όμορφα τα λευκά...

θεωρητικά δεν θα επιτρεπόταν αν τα λευκά boxer ήταν albinos... από τη στιγμή που δεν είναι, είναι επιλογή του ιδιοκτήτη τι θα διαλέξει (και εννοώ πάντα το χρώμα, γιατί δεν είμαι υπέρ του ζευγαρώματος αν κάποιος δεν είναι σοβαρός εκτροφέας για διάφορους λόγους που δεν θα αναλύσω γιατί θα βγώ εκτός θέματος :wink:)
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
gikkat said:
Skylos said:
Άρα κανονικά ούτε flashy X flashy έπρεπε να επιτρέπεται.
επειδή δεν είναι αποδεκτό χρώμα στις εκθέσεις???
εξαρτάται τι θέλει κανείς... ένα φίλο ή ένα σκυλί έκθεσης...
εγώ για φίλο ψάχνω και τα βρίσκω και πολύ όμορφα τα λευκά...

θεωρητικά δεν θα επιτρεπόταν αν τα λευκά boxer ήταν albinos... από τη στιγμή που δεν είναι, είναι επιλογή του ιδιοκτήτη τι θα διαλέξει (και εννοώ πάντα το χρώμα, γιατί δεν είμαι υπέρ του ζευγαρώματος αν κάποιος δεν είναι σοβαρός εκτροφέας για διάφορους λόγους που δεν θα αναλύσω γιατί θα βγώ εκτός θέματος :wink:)
Συμφωνω απολυτως!!
Ωραιο το ποστ που εβαλες για τα γεννετικα αποτελεσματα χρωματατος απο το boxerworld,προσπαθησα χθες αλλα δεν μπορουσα να αποθηκευσω ολοκληρη την σελιδα για να κανω copy-paste :oops:
 


Dagan

Member
11 Μαϊου 2007
11
0
Άσχετα πάντως το αν και πότε χρησιμοποιήθηκαν τα λευκά μπόξερ στην αστυνομία ή το στρατό γεγονός είναι ένα!
Ότι έχουν γενικότερα προβλήματα τα οποία μεταδίδονται στους απογόνους τους και για το λόγο αυτό ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αναπαράγονται. Έχω και εγώ λευκό μπόξερ, αρσενικό 7 χρονών και το έχω στειρώσει. Δεν υπάρχει λόγος να ζευγάρωνα το σκύλο μου για να νιώσω εγώ καλύτερα και να νομίζω ότι δεν του στέρησα την ευχαρίστηση... Ούτως ή άλλως και στην άγρια φύση δεν ζευγαρώνουν όλα τα μέλη της αγέλης...
Καλά κάνουν οι υπεύθυνοι και δεν αναγνωρίζουν σκύλους με εμφανή προβλήματα υγείας... Ο δικός μου μπόξερ έχει σοβαρό πρόβλημα με τον ήλιο, κοκκινίζει και καίγεται. Επίσης έχει πολύ ευαίσθητο δέρμα και πολύ συχνά παθαίνει μύκητες και άλλα δερματικά προβλήματα στη κοιλιά και στο πρόσωπο. Και ας έιναι φροντισμένος και καθαρός, και ας τρώει από τις καλύτερες τροφές και ας μένει σε διαμέρισμα...
Είναι υπέροχος σκύλος και τον λατρεύω αλλά μέχρι εκεί. Δεν θα μεταδώσω εγώ τα προβλήματα του σκύλου μου και σε άλλους ιδιοκτήτες!
 


gikkat

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
51
29
Glyfada
Dagan said:
Άσχετα πάντως το αν και πότε χρησιμοποιήθηκαν τα λευκά μπόξερ στην αστυνομία ή το στρατό γεγονός είναι ένα!
Ότι έχουν γενικότερα προβλήματα τα οποία μεταδίδονται στους απογόνους τους και για το λόγο αυτό ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αναπαράγονται. Έχω και εγώ λευκό μπόξερ, αρσενικό 7 χρονών και το έχω στειρώσει. Δεν υπάρχει λόγος να ζευγάρωνα το σκύλο μου για να νιώσω εγώ καλύτερα και να νομίζω ότι δεν του στέρησα την ευχαρίστηση... Ούτως ή άλλως και στην άγρια φύση δεν ζευγαρώνουν όλα τα μέλη της αγέλης...
Καλά κάνουν οι υπεύθυνοι και δεν αναγνωρίζουν σκύλους με εμφανή προβλήματα υγείας... Ο δικός μου μπόξερ έχει σοβαρό πρόβλημα με τον ήλιο, κοκκινίζει και καίγεται. Επίσης έχει πολύ ευαίσθητο δέρμα και πολύ συχνά παθαίνει μύκητες και άλλα δερματικά προβλήματα στη κοιλιά και στο πρόσωπο. Και ας έιναι φροντισμένος και καθαρός, και ας τρώει από τις καλύτερες τροφές και ας μένει σε διαμέρισμα...
Είναι υπέροχος σκύλος και τον λατρεύω αλλά μέχρι εκεί. Δεν θα μεταδώσω εγώ τα προβλήματα του σκύλου μου και σε άλλους ιδιοκτήτες!
συμφωνώ και επαυξάνω για το θέμα της στείρωσης :wink: