αυτοικανοποιηση σκυλου






lindo

Active Member
13 Απριλίου 2008
29
1
Αθηνα
ευχαριστω ρε παιδια.. ευτυχως ειναι νορμαλ συμπεριφορα..! θα προσπαθησω να του κινησω το ενδιαφερον για αλλα πραγματα.
 


elle

Well-Known Member
28 Φεβρουαρίου 2008
223
0
Αλεξανδρούπολη
Σήμερα στη βόλτα μας συναντήσαμε ένα θυλυκό σετερ και η δικιά μου το ψιλοκαβαλίκεψε και έκανε την κίνηση που κάνουν τα αρσενικά μια δυο φορές , μετα παίζανε κανονικά.

Ρώτησα τον ιδιοκτήτη της και μου είπε οτι οντως είναι σε προοιστρο.

Σημαίνει κάτι αυτό; Εχει να κάνει με τη μυρωδιά της θυληκιάς;
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ο οίστρος στις σκύλες έχει 4 στάδια. Τον προοίστρο που διαρκεί περίπου 9 ημέρες και είναι το στάδιο που το αιδοίο πρήζεται, η σκύλα έχει αίμα, αλλά δεν επιτρέπει στους αρσενικούς να ζευγαρώσουν μαζί της, ο οίστρος ο οποίος διαρκεί και αυτός περίπου 9 ημέρες και το έκκριμα είναι υποκίτρινο, το αιδοίο είναι πολύ διογκωμένο και η σκύλα δέχεται τους αρσενικούς, ο μεταοιστρος που διαρκεί 90 ημέρες περίπου και είναι το στάδιο που η σκύλα που δεν ζευγάρωσε μπορεί να εμφανίσει συμπτώματα ψευδοκυησης.
Το στάδιο της σεξουαλικής αδράνειας ονομάζεται άνοιστρος.

:wink:
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
πρεπει α τα θυμαμαι ολα αυτα π ειπε η ΡΟΤΤΙΕ???εχω και θυληκο σκυλι οχι τπτ αλλο.......
αυτο το καβαλημα απο θυληκο σε θυληκο ή αρσενικο σε αρσενικο δεν εχει ν κανει με κυριαρχια??? :roll:
 




chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
αφου εχουν σεξουαλικότητα,είναι λάθος η στείρωση. και δεν πιστεύω στην φύση να συμβαίνει αυτό κάπως...
απλά ο "όχι αρχηγός" δεν κάνει πράξη ούτε καν προσομοίωση σεξουαλικής επαφής γιατί θα τιμωρηθεί. όταν είναι κουτάβι πάνω στο παιχνίδι μπορεί να τύχει αλλά μεγαλύτερος αποκλείεται.
άρα μάλλον αυστηρή απαγόρευση χρειάζεται μόλις αρχίσει να το κάνει έντονα.
 






chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
denis said:
Πόσο αυστηρή ??

Τόσο ?? :lol: :lol:



Και γιατί ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ είναι καλύτερο για τον σκύλο ??

Εγώ συμφωνώ ... μπορούν όλοι όμως ??

όντως έτσι μαλώνω εγώ τα σκυλιά μου- βάζω γρρρρ στη φωνή,βαθιά εισπνοή πριν φωνάξω και δείχνω και δόντια μετά.Και δεν χτυπάω ποτέ και με τίποτα.

ψυχολογικά καλύτερα-χειρότερα δεν καταλαβαίνω.
αλλά καβάλημα και τακατακα είναι κακο πράμα για οικόσιτο σκύλο και πιστεύω πως το μάλωμα και η αυστηρή πειθαρχία βοηθάνε τον σκύλο ξεκαθαρίζοντας το τοπίο μπροστά του γενικά.

Τώρα ποιοι μπορούν μάλλον είναι ποιοι θέλουν άρα και ποιοι ξέρουν τι θέλουν πράγμα σπάνιο τις μέρες μας :(