αχ αυτο το scalibor!!




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.708
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Με μπερδεψατε τι να κανω
Ε ή το ρισκάρεις να τσιμπηθεί ο σκύλος σου από τη σκνίπα ή δεν το ρισκάρεις, το πετάς και παίρνεις Scalibor ή το αφήνεις το Kiltix αλλά αγοράζεις μια αμπούλα Advantix κάθε μήνα.

Αν με ρωτάς τι θα έκανα εγώ, θα ενημερωνόμουν καλύτερα πριν αγοράσω κάτι, ειδικά αν όπως λες έχεις οικονομικά προβλήματα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το σηκώνει η τσέπη σου; Τι δουλεια κανεις
Groomer ειμαι! Και ναι, ακομα το σηκωνει η τσεπη μου να βαζω περιλαιμια σε 3 αδεσποτα που ταιζουμε ( εκτος απο τα δικα μας 4 σκυλια) και τα ταιζω τις περιπου 10 αδεσποτες γατες, που επισης περιμενουν απο μας.
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Νομίζω πως όχι , σίγουρα δεν χρησιμοποίησες και αμπούλα μαζί?
Οι παρενέργειες του scalibor συνήθως είναι κνησμός στο σημείο που εφαρμόζεται, τρέμουλο, σάλια κλπ
Νομίζω επίσης πως οι παρενέργειες θα εμφανιζόντουσαν πιο σύντομα. Ωστόσο , βγάλε το scalibor, καντης ένα μπάνιο , και δες πως πάει για 2 ημέρες. Μετά βάλτο ξανά και αν επαναληφθούν τα συμπώματα αφαίρεσε το εντελώς.
Επιπλέον δες μήπως έχει κανένα τσιμπούρι ή κάτι παραπλήσιο και για αυτό ξύνεται.
Aμπούλα βάλαμε χθες,αν είχε τσιμπούρι θα ξυνόταν σε όλο το σώμα?Πάντως στα πόδια και σην κοιλιά δεν έχει .Ειναι και τριχωτη πολύ και άντε να το βρεις αν υπάρχει.Μπορεί να ξύνεται όμως επί πολλα λεπτά την ακούω ακόμα και στον ύπνο μου ,όταν ξυνεται
 


Apozar01

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
53
2
58
Groomer ειμαι! Και ναι, ακομα το σηκωνει η τσεπη μου να βαζω περιλαιμια σε 3 αδεσποτα που ταιζουμε ( εκτος απο τα δικα μας 4 σκυλια) και τα ταιζω τις περιπου 10 αδεσποτες γατες, που επισης περιμενουν απο μας.
Γιατι ταιζεις ολα τα αδέσποτα;
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Γιατι ταιζεις ολα τα αδέσποτα;
Επειδη πεινανε? Λεεω τωρα δηλαδη.
Ο αντρας μου μενει σε ενα μικρο παραθαλασσιο χωριο κοντα στο
Βολο , οπου παρα πολλοι βολιοτες εχουν εξοχικα σπιτια και ελαχιστους μονιμους κατοικους. Εκει παρατανε πολλοι βολιοτες τα σκυλια και τα γατια τους! Η απλα τα αφηνουν μετα της καλοκαιρινες διακοπες τους- και εαν δεν τα ταιζει κανεις- απλα θα πεθανουν απο την πεινα. Μαθαινουν και αμεσως ποιο σπιτι κατοικειται και μαζευονται εκει απ'εξω και ζητιανευουν ασυστολα, μολις βλεπουν ανθρωπο.
Και τα λυπομαστε βεβαια. Οσα μπορουμε να πιασουμε, παμε και για στειροση, τουλαχιστον να μην πληθαινουν και αλλο- αλλα ειναι βαρελι χωρις πατο- δεν τελειωνει ποτε το θεμα.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Επειδη πεινανε? Λεεω τωρα δηλαδη.
Ο αντρας μου μενει σε ενα μικρο παραθαλασσιο χωριο κοντα στο
Βολο , οπου παρα πολλοι βολιοτες εχουν εξοχικα σπιτια και ελαχιστους μονιμους κατοικους. Εκει παρατανε πολλοι βολιοτες τα σκυλια και τα γατια τους! Η απλα τα αφηνουν μετα της καλοκαιρινες διακοπες τους- και εαν δεν τα ταιζει κανεις- απλα θα πεθανουν απο την πεινα. Μαθαινουν και αμεσως ποιο σπιτι κατοικειται και μαζευονται εκει απ'εξω και ζητιανευουν ασυστολα, μολις βλεπουν ανθρωπο.
Και τα λυπομαστε βεβαια. Οσα μπορουμε να πιασουμε, παμε και για στειροση, τουλαχιστον να μην πληθαινουν και αλλο- αλλα ειναι βαρελι χωρις πατο- δεν τελειωνει ποτε το θεμα.

Εγω πιστευω πως εισαι γεροντοκορη και δεν εχεις τι να κανεις και ασχολεισαι με τα αδεσποτα για να γεμισεις ενδιαφερον την μιζερη ζωη σου FrenchieFan....:rolleyes:
 
  • Like
  • Angry
Reactions: Calibra and Anniegr




Apozar01

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
53
2
58
Groomer ειμαι! Και ναι, ακομα το σηκωνει η τσεπη μου να βαζω περιλαιμια σε 3 αδεσποτα που ταιζουμε ( εκτος απο τα δικα μας 4 σκυλια) και τα ταιζω τις περιπου 10 αδεσποτες γατες, που επισης περιμενουν απο μας.
Ποσο κοστίζει το κούρεμα του σκυλου στο μαγαζί σου;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ποσο κοστίζει το κούρεμα του σκυλου στο μαγαζί σου;
Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό που ρωτάς. Εξαρτάται την φυλή του σκύλου και το είδος grooming που απαιτείται.
Εάν ενδιαφέρεσαι για το μελλοντικό δικό σου καθαρόαιμο θα πρέπει να μας πεις την φυλή που θα πάρεις για να σου απαντήσουν οι γκρούμερ του φόρουμ το κόστος που θα σου στοιχίζει.
Πάντως με 200 ευρώ που λες ότι διαθέτεις δεν θα βρεις καθαρόαιμο πουθενά.
Μπορείς όμως αφού διαθέτεις αυτό το ποσό να το δωρίσεις σε ένα φιλοζωϊκό σωματείο και να πάρεις από αυτούς ένα ημίαιμο, πρώην αδέσποτο δηλαδή από αυτά που αναρωτιέσαι γιατί να ταίζει η frenchie.
 
  • Like
Reactions: johnk


Apozar01

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
53
2
58
Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό που ρωτάς. Εξαρτάται την φυλή του σκύλου και το είδος grooming που απαιτείται.
Εάν ενδιαφέρεσαι για το μελλοντικό δικό σου καθαρόαιμο θα πρέπει να μας πεις την φυλή που θα πάρεις για να σου απαντήσουν οι γκρούμερ του φόρουμ το κόστος που θα σου στοιχίζει.
Πάντως με 200 ευρώ που λες ότι διαθέτεις δεν θα βρεις καθαρόαιμο πουθενά.
Μπορείς όμως αφού διαθέτεις αυτό το ποσό να το δωρίσεις σε ένα φιλοζωϊκό σωματείο και να πάρεις από αυτούς ένα ημίαιμο, πρώην αδέσποτο δηλαδή από αυτά που αναρωτιέσαι γιατί να ταίζει η frenchie.
Δηλαδη τι τιμές παίζουν στην αγορά; Με ποσά ευρω δηλαδη θα βρω Τζακ ρασελ
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καταρχάς έχεις καθόλου γνώση περί του τι εστί jack russel; Μπορείς να ανταπεξέλθεις στις ανάγκες αυτής της φυλής, στην εκτόνωση που χρειάζονται, πνευματική και σωματική; Αυτό θα πρέπει πρώτα να ρωτήσεις αυτούς που έχουν JRT.
Μετά θα πρέπει να ψαχτείς σε σχέση με τα εκτροφεία που υπάρχουν στην Ελλάδα. Ειδικά για αυτή την φυλή υπάρχει εκτροφείο με πολύ καλή φήμη.
Στο τέλος θα πρέπει να αναρωτηθείς για την τιμή τους αφού πρώτα είσαι σίγουρος/η ότι τα μπορείς να ανταπεξέλθεις στα έξοδα ενός σκύλου που είναι τα ίδια είτε καθαρόαιμο είναι είτε ημίαιμο.
 


Apozar01

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
53
2
58
Καταρχάς έχεις καθόλου γνώση περί του τι εστί jack russel; Μπορείς να ανταπεξέλθεις στις ανάγκες αυτής της φυλής, στην εκτόνωση που χρειάζονται, πνευματική και σωματική; Αυτό θα πρέπει πρώτα να ρωτήσεις αυτούς που έχουν JRT.
Μετά θα πρέπει να ψαχτείς σε σχέση με τα εκτροφεία που υπάρχουν στην Ελλάδα. Ειδικά για αυτή την φυλή υπάρχει πολύ εκτροφείο με πολύ καλή φήμη.
Στο τέλος θα πρέπει να αναρωτηθείς για την τιμή τους αφού πρώτα είσαι σίγουρος/η ότι τα μπορείς να ανταπεξέλθεις στα έξοδα ενός σκύλου που είναι τα ίδια είτε καθαρόαιμο είναι είτε ημίαιμο.
Ναι ξερω τα Τζακ ρασσελ και πιστευω οτι μπορω να ανταπεξελθω... Μπορεις να μου πεις το εκτροφείο;
 








Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Εγω παραγειλα απο το Pet4you , που ειχε 13.80 τα μικρα! Χωρις εξωδα αποστολης- και δωρεαν αντικαταβολη.
Ειχα κανει και μια μιρκη ερευνα αγωρας πριν- και δεν το ειχα βρει πουθενα κατω απο 15 ευρω. Και μιας και θελω 8 κομματια την καθε Saison- μου κανει διαφορα!
Έχετε παρατηρήσει παρενέργειες από το scalibor?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Έχετε παρατηρήσει παρενέργειες από το scalibor?
Βέβαια άλλο άτομο ρωτάς αλλά ας απαντήσω και εγώ μιας και είχα άσχημη εμπειρία.
Το είχα βάλει στην πρώτη μου σκυλίτσα. Πριν το βάλω άφησα ανοιχτό για μια ώρα για να ξεθυμάνει λίγο. Περίπου 2-3 ώρες μετά είδα να ξύνετε έντονα εκεί και όταν πήγα να το δω έβγαιναν τούφες μαλλιών. Αμέσως το πέταξα και δεν ξανα αγόρασα ποτέ. Η φαγούρα της πέρασε σχεδόν αμέσως.
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Βέβαια άλλο άτομο ρωτάς αλλά ας απαντήσω και εγώ μιας και είχα άσχημη εμπειρία.
Το είχα βάλει στην πρώτη μου σκυλίτσα. Πριν το βάλω άφησα ανοιχτό για μια ώρα για να ξεθυμάνει λίγο. Περίπου 2-3 ώρες μετά είδα να ξύνετε έντονα εκεί και όταν πήγα να το δω έβγαιναν τούφες μαλλιών. Αμέσως το πέταξα και δεν ξανα αγόρασα ποτέ. Η φαγούρα της πέρασε σχεδόν αμέσως.
Σας ευχαριστώ για την απαντηση σας. Ποιο θα μου προτείνατε ? Το saresto λένε είναι καλό αλλά δεν προστατεύει τόσο από τη σκνιπα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU