βοηθεια τρωει τα κοπρανα του


misel

Member
23 Ιανουαρίου 2017
9
0
36
καλησπερα σας!!εχω ενα ταιουαουα μινι 5,5 μηνων και μερικες φορες τρωει τα κοπρανα του.μου ειπε ο κτηνιατρος και πηρα μια σκονη αλλα συνεχιζει και το κανει καμια φορα..τι μπορω να κανω;;
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Καλώς ήρθες!

Δες αυτό:

Κοπροφαγία (ή ο σκύλος μου τρώει κόπρανα)

Ποια σκόνη σας έδωσε;

τι μπορω να κανω;;
Να προσπαθείς να είσαι εκεί εγκαίρως ώστε να τα μαζεύεις πριν τα βρει διαθέσιμα. Όπου να'ναι λογικά θα ολοκληρωθεί και η εκπαίδευση της τουαλέτας του, οπότε δεν θα υπάρχει τέτοια περίπτωση αφού θα τα κάνει έξω.

Υ.Γ. Τα τσιουάουα πάντα μίνι είναι, δεν έχω υπόψη μου κάποιο... γίγας! :D
 




misel

Member
23 Ιανουαρίου 2017
9
0
36
εννοω μινι γιατι το δικο μου ειναι τσεπης..

καλως σας βρηκα!!
την forbit μου ειπε ο κτηνιατρος να παρω
 


misel

Member
23 Ιανουαρίου 2017
9
0
36
οταν ειμαι σπιτι τα μαζευω κατευθειαν αλλα μπορει να τα κανει κ να λειπω.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το πρόβλημα σου δεν είναι ότι τρώει τα κακά του, αλλά το γεγονός ότι χέζει μέσα στο σπίτι ενώ λείπεις...ή ακόμα και όταν είσαι και εσύ εκεί!

Βεβαίως το μικρό είναι 5,5 μηνών οπότε του δίνεις εν μέρει μία ανοχή.
Για μένα θα έπρεπε να ξέρει ήδη που πρέπει να τα κάνει και που όχι.

Επικεντρώσου στην εκπαίδευση των αναγκών εκτός σπιτιού, κάνε του ξεκάθαρο ότι δεν επιτρέπεται πλέον μέσα στο σπίτι και θα δεις ότι θα εξαλειφθεί η συμπεριφορά αυτή!

Γενικά μότο σου να γίνει το εξής:
"Αν δεν θέλεις μια κατάσταση, μην την δημιουργείς..."

:)
 


misel

Member
23 Ιανουαρίου 2017
9
0
36
σε ευχαριστω πολυ!!μεχρι τωρα εχω βαλει παρκο κ μεσα πανα οπου παραπονο δεν εχω παει μονο εκει κ τα κανει.η αληθεια ειναι πως θελω πολυ να το βγαλω βολτα κ ισως μην με πιστεψεις αλλα ειναι τοσο μικρο πιυ δεν βρισκω λουρι να παρω.εχω παει σε πολλα μαγαζια αλλα τιποτα.του πανε μεγαλα ολα..οποτε αναγκαστικα δεν μπορω να το βγαλω βολτα ακομα
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Βρε κοπέλα μου, προκύπτει και άλλο πρόβλημα, το γεγονός ότι στους 5,5 μήνες ζωής το ζώο δεν έχει βγει έξω...

Εσύ πως κρίνεις την συνέχεια?

Πως κρίνεις την σημαντικότητα και την προτεραιότητα των καταστάσεων?

Έχεις εντοπίσει το πρόβλημα ότι είναι στην κοπροφαγία και έχεις αφήσει εκτός απείρως πιο σημαντικά θέματα...

Δώσε στο ζώο μια φυσιολογική καθημερινότητα και προσπάθησε να δουλέψεις λίγο την αντίληψη σου όσον αφορά την σωστή διατήρηση ζώου...

Αν δεν έχεις βρει κάποιο περιλαίμιο ή στηθόλουρο μπορείς να φτιάξεις ένα με απλά υλικά και να τα πατήσεις ένα γαζί ή να τα ράψεις εσύ η ίδια.
100γρ ζώο είναι!
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
σε ευχαριστω πολυ!!μεχρι τωρα εχω βαλει παρκο κ μεσα πανα οπου παραπονο δεν εχω παει μονο εκει κ τα κανει.η αληθεια ειναι πως θελω πολυ να το βγαλω βολτα κ ισως μην με πιστεψεις αλλα ειναι τοσο μικρο πιυ δεν βρισκω λουρι να παρω.εχω παει σε πολλα μαγαζια αλλα τιποτα.του πανε μεγαλα ολα..οποτε αναγκαστικα δεν μπορω να το βγαλω βολτα ακομα
Πάρε λουρί για γάτα..
 
  • Like
Reactions: Orilis


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Το παρακολουθείς συνεχώς και όταν τα κάνει του πετάς μια λιχουδιά προς αντίθετη κατεύθυνση και γρήγορα τα μαζεύεις...πολλά μπράβο αν αυτό γίνεται στην πάνα επάνω..
 
  • Like
Reactions: Orilis