βοηθεια τυφος


maria.mrn06

Member
31 Μαρτίου 2016
16
2
31
καλησπερα!! αντιμετοπιζω ενα σοβαρο προβλημα...πριν 15 ημερες πηρα ενα κουταβακι 2 μηνων ηταν μια χαρα ειχε ορεξη για φαγητο παιχνιδι τα κοπρανα ηταν κανονικα δεν ειχαν εντονη μυροδια..πριν 4 μερες παρατηρισα καποιες αλλαγες.Αρχικα δεν ειχε ορεξη για φαγητο στην συνεχεια εκανε εμετους καθως και διαρροια..τρομοκρατη8ηκα και το πηγα αμεσως στον κτηνιατρο ο οποιος μετα απο εξετασεις μου ειπε οτι το κουταβακι μου εχει τυφο..Εδω και 4 μερες βρησκεται στο κτηνιατριο με ορο και περνει φαρμακα η κατασταση του ειναι στασιμο το μονο που μου ειπε ο κτηνιατρος ειναι οτι σημερα σταματησε να κανει εμετο ομως συνεχιζει να κανει διαρροια και ορεξη για φαητο δεν εχει μονο μυριζει την τροφη...φοβαμαι οτι δεν θα ζησει :(
Θα ηθελα την γνωμη σας, γνωριζετε αν κουταβια μπορουν να επιβιωσουν απο τον τυφο κατω απο παρακολουθηση κτηνιατρου ;
 






maria.mrn06

Member
31 Μαρτίου 2016
16
2
31
γεννησε το σκυλακι μιας κοπελας και επειδη δεν ηξερε που να τα παει τα πηγε στο pet...το κουταβακι μου δεν ειναι καθαροαιμο ειμαι ημιαιμο maltese
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
2 τινά μπορεί να έχουν συμβεί: είτε κόλλησε τύφο εκεί που γεννήθηκε λόγω άσχημων συνθηκών υγιεινής είτε στο pet shop που μπορεί να είχε περάσει κι άλλο κουτάβι με τύφο και να μην είχαν κάνει απολύμανση κι ό,τι άλλο χρειάζεται (που σιγά μην είχαν κάνει... :mad:). Όπως και να χει, κρίμα στο μωρό, ελπίζω να έχει καλύτερη μοίρα από το μωρό στο άλλο θέμα... :(
 


maria.mrn06

Member
31 Μαρτίου 2016
16
2
31
μαλλον δεν εκαναν καλη απολυμση διοτι αποτι εμαθα εχουν πεθανει και αλλες ψυχουλες...το μονο που μπορει να το σωσει ειναι οτι το πηγα απο την πρωτη μερα στον κτηνιατρο και ισως να το προλαβα καπως...παντως αποτι μου ειπε ο κτηνιατρος αυτη η εποχη ειναι πολυ επικυνδινη διοτι δεν εκανε πολυ κρυο φετος και δεν πεθανε το μικροβιο του τυφου..ευχομαι να πανε ολα καλα γιατι ειναι το δευτερο σκυλακι με τυφο..το πρωτο που ειχα πεθανε δυστυχως..
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Θα ηθελα την γνωμη σας, γνωριζετε αν κουταβια μπορουν να επιβιωσουν απο τον τυφο κατω απο παρακολουθηση κτηνιατρου ;
Υπάρχει πιθανότητα να επιβιώσει. Το εύχομαι ολόψυχα στο μωρό σου!!!!!!!!

Τώρα είδα το post σου. Πότε πέθανε το πρώτο μωρό σου??? έκανες απολύμανση στο σπίτι???
 


maria.mrn06

Member
31 Μαρτίου 2016
16
2
31
μακαρι να ζησει...παρολο που το ειχα μονο 15 ημερες το αγαπησα παρα πολυ!!!
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Αυτό που σε ρωτάει η @haviharakennel είναι πολύ ΠΟΛΥ σημαντικό! Ποτέ έχασες το προηγούμενο κουτάβι? Ο τυφος είναι άτιμο πράγμα! Δεν φεύγει από το χώρο... Πρέπει να ενημερώσεις άμεσα το κτηνίατρο!
@maria.mrn06
Και πολλές πολλές ευχές να πανε όλα καλά!
 






Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Ευχομαι τα καλυτερα,μακαρι να πανε ολα καλα.

Να κανω καποιες ερωτησεις που μου ηρθαν τωρα παντως: λεμε το σπιτι πως πρεπει να απολυμανθει και να περιμενουμε πολυ καιρο προτου βαλουμε καινουριο κουταβι ξανα μεσα,τι συμβαινει ομως με το κτηνιατρειο ; Πως μπορουμε να ξερουμε πως αν παμε το σκυλι μας εκει δεν θα κινδυνεψει ; Αφου γινουν τα εμβολια δεν υπαρχει πλεον κανενα προβλημα ; Τα ρωταω κυριως αυτα καθως απο οτι εχω διαβασει η μολυνση ειναι αρχικα αφανης,και αν και το ζωο νωσει,δεν παρουσιαζει συμπτωματα,αρα ενδεχομενως και ο κτηνιατρος να μην γνωριζει εγκαιρα οτι νωσει το ζωο(φυσικα απευχομαι να αμελησει την απολυμανση του χωρου εκουσια).
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Ευχομαι τα καλυτερα,μακαρι να πανε ολα καλα.

Να κανω καποιες ερωτησεις που μου ηρθαν τωρα παντως: λεμε το σπιτι πως πρεπει να απολυμανθει και να περιμενουμε πολυ καιρο προτου βαλουμε καινουριο κουταβι ξανα μεσα,τι συμβαινει ομως με το κτηνιατρειο ; Πως μπορουμε να ξερουμε πως αν παμε το σκυλι μας εκει δεν θα κινδυνεψει ; Αφου γινουν τα εμβολια δεν υπαρχει πλεον κανενα προβλημα ; Τα ρωταω κυριως αυτα καθως απο οτι εχω διαβασει η μολυνση ειναι αρχικα αφανης,και αν και το ζωο νωσει,δεν παρουσιαζει συμπτωματα.
Καλή ερώτηση. Τώρα για τα υπόλοιπα, καλή οργίαση στις τρολιές στο νέο (...) μέλος εύχομαι, όσο προλάβει.
 






maria.mrn06

Member
31 Μαρτίου 2016
16
2
31
οχι ειχα πριν 1 χρονο ενα κουταβακι 2 μηνων και αυτο το ειχα μονο 2 μερες και πεθανε απο τυφο...αφου συνβουλευτικα τον κτηνιατρο μου ειπε να μην παρω καποιο αλλο για να μην υπαρχουν μικροβια στον χωρο..ετσι λοιπον και εκανα!!!αφησα να περασει ενας χρονο...και πριν 15 μερες πηρα το κουταβι που σας ανεφερα πιο πανω...ακομα ειναι στον κτηνιατρο και η κατσταση του ειναι στασιμη αποτι με ενημερωνει ο κτηνιατρος...και σε καμια περιπτωση δεν ειναι τρολλ διοτι εχω στεναχωρηθει παρα πολυ!!!
 


maria.mrn06

Member
31 Μαρτίου 2016
16
2
31
Υπάρχει πιθανότητα να επιβιώσει. Το εύχομαι ολόψυχα στο μωρό σου!!!!!!!!

Τώρα είδα το post σου. Πότε πέθανε το πρώτο μωρό σου??? έκανες απολύμανση στο σπίτι???
το πρωτο κουταβι μου πεθανε πριν ενα χρονο και ο κτηνιατρος μου ειπε να μην παρω καποιο αλλο ωστε να μην κολλησει καποιο μικροβιο και αυτο...
 




maria.mrn06

Member
31 Μαρτίου 2016
16
2
31
Ευχομαι τα καλυτερα,μακαρι να πανε ολα καλα.

Να κανω καποιες ερωτησεις που μου ηρθαν τωρα παντως: λεμε το σπιτι πως πρεπει να απολυμανθει και να περιμενουμε πολυ καιρο προτου βαλουμε καινουριο κουταβι ξανα μεσα,τι συμβαινει ομως με το κτηνιατρειο ; Πως μπορουμε να ξερουμε πως αν παμε το σκυλι μας εκει δεν θα κινδυνεψει ; Αφου γινουν τα εμβολια δεν υπαρχει πλεον κανενα προβλημα ; Τα ρωταω κυριως αυτα καθως απο οτι εχω διαβασει η μολυνση ειναι αρχικα αφανης,και αν και το ζωο νωσει,δεν παρουσιαζει συμπτωματα,αρα ενδεχομενως και ο κτηνιατρος να μην γνωριζει εγκαιρα οτι νωσει το ζωο(φυσικα απευχομαι να αμελησει την απολυμανση του χωρου εκουσια).

πολυ σωστες οι ερωτησεις σου...ο χωρος πιστευω οτι εχει απολυμανθει πληρως μετα απο ενα χρονο διοτι καθαριζω καθημερινα...οσο για τον κτηνιατρο ειχα κανει καποιες ερευνες για να δς αν ειναι οντως καλος...αλλωστε και εγω το κουταβακι δεν το εχω αφησει στην μοιρα του ειμαι καθημερινα στο κτηνιατριο και βλεπω την εξεληξη του ειναι σε ειδκο μερος και αποστηρομενο πληρως...επισεις για τα εμβολια που αναφερεις ειχε κανει το πρωτο του μονο και σε 10 μερες θα εκανε το 2ο
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
το πρωτο κουταβι μου πεθανε πριν ενα χρονο και ο κτηνιατρος μου ειπε να μην παρω καποιο αλλο ωστε να μην κολλησει καποιο μικροβιο και αυτο...
στο άλλο νήμα όμως γράφεις αυτό: "εμενα το σκυλακι μου πεθανε πριν μια εβδομαδα απο τυφο ειχε τα ιδια συμπτωματα...το πηγα σε κτηνιατρο του εκανε ενεσεις και ορο διοτι ουτε ετρωγε ουτε επινε τιποτα και εκανε μονο εμετο και διαρρεια μου εδωσε αντιβιωση priberan και epadoren αλλα δεν τα καταφερε...το κουταβακι μου ηταν 2,5 μηνων και το ειχα μονο 2 μερες στο σπιτι"
και το post αυτό δεν το έγραψες πριν ένα χρόνο :p