βραχνιασμα που δεν υποχωρει...


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
πριν απο 1 μηνα περιπου ακουσα οτι το σκυλι δεν μπορουσε να βγαλει αχνα ειχε βραχνιασει..την πηγα στο γιατρο της εκανε μια ενεση(δεν ρωτησα ποια,κακως,αλλα της εχω εμπιστωσηνη)μετα απο μια εβδομαδα δεν ειχε συνελθει τελειως και την ξαναπηγα,η γιατρος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να φλομονουμε το σκυλι στις ενεσεις και μου ειπε να περιμενω ακομα 2 βδομαδες,να τις βγαλω και το κολαρο για να μην την ενοχλει και να αποφευγω οσο και αν μπορω να την αφηνω μονη της(γιατι γαβγιζει λιγο)αφου περασαν και αυτες οι 2 βδομαδες(σχεδον)το σκυλακι εχει καλυτερεψει πολυ αλλα και παλι ενα μικρο βραχνιασμα το εχει!!διευκρινιζω οτι δεν υπηρχε καθολου βηχας σ αυτο το διαστημα,μια χαρα διαθεση ειχε και δεν εδειξε κανενα αλλο συμπτωμα ουτε πυρετο!σας εχει τυχει ποτε?τι θεραπεια κανατε?ποσο καιρο πρεπει να περιμενω ακομα?
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δεν μου έχει τύχει κάτι ανάλογο...ο Τσούφι συνήθως αν γαυγίζει πολύ ώρα...καμιά φορά...προς το τέλος κάνει σαν βραχνιασμένος κόκορας..αλλά περνάει αμέσως!!!
Ο γιατρός σου είπε τι ήταν και τι΄μπορεί να το προκαλεσε????
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
μπορει να ηταν απο το γαβγισμα μου ειπε αλλα δεν νομιζω γιατι αλλες φορες που γαβγιζε ωωωωρεςςς ατελειωτες (γιατι ειχε και στρες αποχωρισμου)δεν παθαινε τιποτα:confused:μπορει να καταπιε κατι εχμιρο επισης η να ειναι απο κρυωμα που σχεδον το απεκλισε γιατι δεν ειχε πυρετο ουτε ηταν αδιαθετη. :rolleyes::rolleyes:
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ναι αλλα βραχνιαζει μαλλον μονο οταν γαυγιζει παραπονιαρικα,οταν θελει κατι δηλαδη,και οχι οταν γαυγιζει απειλητικα,π.χ οταν ουρλιαζει και οχι οταν γαυγιζει,σωστο η λαθος?
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Ναι αλλα βραχνιαζει μαλλον μονο οταν γαυγιζει παραπονιαρικα,οταν θελει κατι δηλαδη,και οχι οταν γαυγιζει απειλητικα,π.χ οταν ουρλιαζει και οχι οταν γαυγιζει,σωστο η λαθος?
σωστο και λογικο ειναι αυτο που λες γιατι οταν γαυγιζει"απειλιτικα"βαζει πιο πολυ δυναμη οποτε ακουγεται πιο δυνατα αλλα δεν ειναι η φωνη της οπως πριν...:(αυτο βεβαια βολεβει πολυ τους γειτονες:p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
maltezzzz, επαναφέρω το θέμα, για να σε ρωτήσω τι έγινε τελικά με το βράχνιασμα. Υποχώρησε και σε τι οφειλόταν; Μάθατε ποτέ; Εχει βραχνιάσει κι ο δικός μου καμμιά βδομάδα τώρα, αλλά όταν γαβγίζει, γαβγίζει ... Σε λιγότερα ντεσιμπέλ δεν του βγαίνει... Σε γιατρό δεν έχω πάει ακόμη.
 


zil

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2009
109
0
Και εμεις ειχαμε πριν καμποσο καιρο το ιδιο και μας εδωσε ο γιατρος αντιβιωση για 15 ημερες.Ισως καποια ιωση μας ειπε.
Αυτο του κρατησε περιπου ενα μηνα και μετα την αντιβιωση,αλλα σιγα σιγα υποχωρησε μετα...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Σ' ευχαριστώ zil. Αρα μας βλέπω πάλι για γιατρό. Εχει βαρεθεί να μας βλέπει ο χριστιανός. Μόλις μας περάσει κάτι, αρχίζει κάτι άλλο. Τα νεύρα μου... ](*,)
 


zil

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2009
109
0
Ναι ναι σαν τα παιδια κι αυτα...:)
Λες να μη χαιρεται ο κτηνιατρος που σας βλεπει;Φαντασου εμεις με τον γιατρο εχουμε γινει κολητοι πλεον :D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Μωρέ δεν χαίρεται ο καημένος, μην νομίζεις. Εχω ακριβώς ένα χρόνο που μπαινοβγαίνω συχνά-πυκνά και από τέλη Σεπτεμβρίου τον επισκέπτομαι στάνταρ 2-3 φορές τον μήνα. Με λυπάται πια. Εχει καταντήσει να μου χαρίζει φάρμακα και να κερνάει εξετάσεις. Και επισκέψεις δεν μου χρεώνει. Ασε που τα αγαπάει πολύ. :)
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Μωρέ δεν χαίρεται ο καημένος, μην νομίζεις. Εχω ακριβώς ένα χρόνο που μπαινοβγαίνω συχνά-πυκνά και από τέλη Σεπτεμβρίου τον επισκέπτομαι στάνταρ 2-3 φορές τον μήνα. Με λυπάται πια. Εχει καταντήσει να μου χαρίζει φάρμακα και να κερνάει εξετάσεις. Και επισκέψεις δεν μου χρεώνει. Ασε που τα αγαπάει πολύ. :)
:paja1::paja1::paja1:καημενε/η mareco τι τραβας και συ!!!λοιπόν με το δικό μας βράχνιασμα είναι όλα καλά...μου το έλεγε βέβαια η κτηνίατρος αλλά και γώ πήγαινα συνέχεια μέχρι να της περάσει:pΒέβαια εμάς δεν μας έδωσε αντιβίωση για να κάνει θεραπέια διαρκείας,μόνο ένα χαπάκι όταν πήγαμε για πρώτη φορά και μετά μας καθυσήχασε και μας είπε οτι μόνο με κορτιζόνη περνάει αυτό αλλα φυσικά δεν μας έδωσε και το άφησε να υποχωρήσει μόνο του...Εγω σε συμβουλε'υω να μην του φοράς λουρι αλλά στηθούρι για να μην επιβαρύνεται η κατάσταση και να μην τον κάνεις να γαυγίζει(όσο και αν μπορείς)...έτσι έκανα και γω...αλλά αν κρίνουμε απο το δικό μου σκυλί θα πάρει πολυυυυυυύ καιρό για να περάσει!!!περιπου 3 μηνες!!περαστικά σας λοιπόν!!!και να μην σας βρει τίποτα άλλο εύχομαι!!:):)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
:paja1::paja1::paja1:καημενη mareco...
...Εγω σε συμβουλε'υω να μην του φοράς λουρι αλλά στηθούρι για να μην επιβαρύνεται η κατάσταση και να μην τον κάνεις να γαυγίζει(όσο και αν μπορείς)...

Με το λουρί δεν επιβαρύνεται γιατί πιο χαλαρό δεν μπορεί να είναι... χωράει άλλη μια μοσχαροκεφαλή σαν την δικιά του...

...περαστικά σας λοιπόν!!!και να μην σας βρει τίποτα άλλο εύχομαι!!:):)
Από το στόμα σου ... ευτυχώς τουλάχιστον όσα μας τυχαίνουν είναι αντιμετωπίσιμα αλλά πολύ ενοχλητικά...
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Αύριο θα μιλήσω με τον γιατρό και θα ενημερώσω...
 


zil

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2009
109
0
Μωρέ δεν χαίρεται ο καημένος, μην νομίζεις. Εχω ακριβώς ένα χρόνο που μπαινοβγαίνω συχνά-πυκνά και από τέλη Σεπτεμβρίου τον επισκέπτομαι στάνταρ 2-3 φορές τον μήνα. Με λυπάται πια. Εχει καταντήσει να μου χαρίζει φάρμακα και να κερνάει εξετάσεις. Και επισκέψεις δεν μου χρεώνει. Ασε που τα αγαπάει πολύ. :)
Εχεις καλο κτηνιατρο...:)
 






maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
Ξεκινήσαμε Ronaxan των 100 για 10 μέρες.
τόσο σοβαρό είναι?μωρέ δεν ξέρω αλλά η δικιά μου κτηνίατρος τα αποφεύγει τα πολλά φάρμακα...για ένα βράχνιασμα??δεν ξέρω βέβαια μήπως εσάς είναι πιο βαριά περίπτωση..άντε κάλη θεραπεία!!:)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
τόσο σοβαρό είναι?μωρέ δεν ξέρω αλλά η δικιά μου κτηνίατρος τα αποφεύγει τα πολλά φάρμακα...για ένα βράχνιασμα??δεν ξέρω βέβαια μήπως εσάς είναι πιο βαριά περίπτωση..άντε κάλη θεραπεία!!:)
Δεν έδειξε ιδιαίτερα πανικόβλητος. Μπορεί να έπαιξε ρόλο που του είπα ότι έχει και ένα έντονο λαχάνιασμα μέσα στο σπίτι, σε κατάσταση ηρεμίας. Ηταν αρνητικός πάντως για ίωση. Μου έκανε μια ανάλυση την οποία δεν θυμάμαι να σας πω.

@ Κατερίνα, δεν τα τραβάει μόνος του ο μπαγάσας. Για ρώτα και μένα... :(
 


alfy

Active Member
7 Φεβρουαρίου 2010
31
0
Θεσσαλονίκη
καλημέρα :) να ρωτήσω κάτι....
μήπως από παιχνίδι με άλλο σκύλο έχει κολλήσει το βήχα του κυνοτροφείου? τα συμπτώματα κάπως έτσι ακούγοντε.Αν δεν έχει κάνει εμβόλιο θα κάνει το κύκλο του σε 1-1,5 μήνα.Δεν υπάρχει πρόβλημα περνάει μόνο του.
Περαστικά όπως και να'χει :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
@ alfy ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Βήχα δεν έχει καθόλου και εμβόλιο κάναμε αρχές Ιανουαρίου. Θα τον πάρω λίγο αργότερα και θα σας πω τι πιστεύει οτι είναι, γιατί χθες που μου τα είπε δεν τα συγκράτησα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη