γαυγιζει σε αλλους σκυλους ΜΟΝΟ εαν ειναι με φιλους του/σε αγελαιο περιβαλλον


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
αναρωτιεμαι γιατι εχει αυτη την συμπεριφορα. περαν αυτου, γαυγιζει μονο οταν ακουει το κουδουνι, αλλιως δεν ακους την φωνη του. οταν ομως ειναι με φιλους του στο δρομο η στο παρκο, γαυγιζει σε περαστικα σκυλια που δεν γνωριζει. οχι με επιθετικοτητα, ειναι ενα μακροσυρτο γαυγισμα. γιατι το κανει? ειναι επειδη αισθανεται ασφαλεια μεσα στην αγελη και το παιζει μαγκας? ειναι επειδη το βλεπει αρχηγος και θελει να προστατεψει τους φιλους του? ειναι επειδη προσκαλει τους αλλους σκυλους να ερθουν και αυτοι?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
το πιο πιθανο να αισθανεται περισσοτερο ασφαλής
αν ειναι επιθετκο, καλεσμα σε παιχνιδι κλπ δυστυχως μονο με λεπτομερη παρατηρηση μπορει καποιος να αποφανθει κι οχι απο περιγραφή στο φορουμ...
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Από την στιγμη που δεν το κάνει επιθετικό τρόπο, απλά ειδοποιεί/ενημερώνει την αγέλη του για τα ξένα σκυλιά.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αν υποθέσουμε ότι τον δέσεις κάπου και απομακρυνθεις, θα γαυγιζει πάλι με τον ίδιο τρόπο σε άλλα σκυλιά;

Όταν γαυγιζει, τα άλλα σκυλιά απαντούν;

Στην φάση αυτή αν περάσεις μπροστά του ένα λουκάνικο θα δώσει προσοχή στο φαγητό ή στα σκυλιά;

Αν ξεκινήσει το γαύγισμα και εσύ τον οδηγήσεις προς την κατεύθυνση του άλλου σκύλου, τι κάνει; Μένει πίσω, σε κοιτάει, πάει μπροστά, τραβάει...;

Γενικά δεν επιτρέπω γαύγισμα σε άλλα σκυλιά. Αυτά περί προστασίας δεν τα συμμερίζομαι. Αν ο σκύλος μου βλέπει άλλα σκυλιά ως απειλή κάτι δεν γίνεται σωστά. Είτε είναι σκύλος 3κιλων είτε 30κιλων.
 
  • Like
Reactions: Orjo


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
@BiggBilly στο παρκο που ειναι μεγαλος περιφραγμενος χωρος και ειναι ελευθερος, γαυγιζει σε σκυλια που περνανε απ'εξω. εγω μπορει να ειμαι αρκετα μακρια. θα γαυγισει λιγο και μετα ερχεται μονος του διπλα μου.

καποιες φορες απαντανε και τα αλλα, αλλες οχι.

αν του δωσω λιχουδια και του πω να κατσει, θα γυρισει θα κατσει και θα δεχθει την λιχουδια, μπορω να του αποσπασω την προσοχη ευκολα ακομα και σε αυτη την περιπτωση. γενικα παντοτε κανουμε εκπαιδευση σε βολτες για να μαθει να αγνωει αλλα σκυλια. οταν σταμπαρω αλλο σκυλι, παμε σιγα σιγα ολο και πιο κοντα, και κανουμε τα κολπα μας σε αποσταση αναπνοης απο τους αλλους σκυλους, χωρις να δινει καμια σημασια. επισης οταν γινεται το αντιθετο, οταν δηλαδη του γαυγιζουνε, δεν απανταει ποτε. καθε απογευμα βλεπουμε 2 σκυλια που αφινιαζουνε, και αυτος ουτε που γυρναει να τα κοιταξει.

το τελευταιο που λες δεν το εχω δοκιμασει ακριβως διοτι δεν μπορω να πω με 100% σιγουρια γιατι γαυγιζει ο δικος μου. εαν ειναι γαυγισμα στρες ας πουμε, δεν θα ηθελα να τον αναγκασω να παω κοντα. παντως ηρεμει πολυ γρηγορα. απλα οταν ειναι με παρεα και δει αλλο σκυλο, ριχνει δυο τρεια ΑΟΥΥΥΥΥΥΥΥ μακροσυρτα σαν να του πατανε τον καλο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3