γνωμη για το Ρικι!


kostas992

Active Member
12 Απριλίου 2020
27
18
32
Καλησπερα ολοκαινουριο στο φορουμ.Απειρος με σκυλια μολισ υιοθετησα εναν γλυκα απο φιλοζωικη.ειανι ημιαιμος φερνει σε λαμπραντορ και ειναι 4 μηνων.ειμαι πολυ ενθουσιασμενος αφιερωνω πολυ χρονο,χρημα και γενικα εχω πολυ ορεξη να του προσφερω οτι του στερηθηκε!Εχουμε και λεμε , σαν χαρακτηρας ειναι παρα πολυ ησυχος εκει που ειχα προετοιμασει το σπιτι για το νεο μου συγκατικο (μαζεμα παππουτσια χαλια κτλ ) δεν μ εχει δωσει κανενα δικαιωμα.ειναι απιστευτα χαδιαρης τρελενετε να κοιματε πανω μου και γενικα ειναι παρα πλ ησυχος, ειναι εντελως απειρος με τη νορμαλ ζωη που μπορει ν καθετε και να παρατηρει απορημενος διαφορα πραγματα καινουρια γι αυτον . Μου εχει δωσει πολλα δειγματα εξυπναδας, ακουει στο κατσε στο οχι, του λεω Ποδι και το δινει !! και γενικα εμαθε να κανει την αναγκη στην πανα του απο την δευτερη κι ολας μερα ! εκει που λεω οτι ολα πανε τελεια ηρθε το προβλημα ..... βολτα.......!ξεκινησα μ αυτα που διαβασα να βαλω το λουρακι στο σπιτι να συνηθισει ..... παμε βολτα του λεω και φευγει μολισ με δει να παιρνω το λουρι .... τσακ τον αρπαζω τον βγαζω απο την πορτα.παμε παιδι μου του λεω τπτ αυτος ....μετα σκεφτηκα τα σκαλια ...γιατι γενικα μ εχει δωσει δειγματα φοβου (μηχανακια αμαξια κοκκαλωνει και δεν προχοραει με τπτ)! αγκαλια παλι .... βγαινουμε εξω , με το που βγει σα ν μην εγινε τπτ βολταρουμε κανονικα κοινονικοwμε τα σκυλια με ακουει στο λουρι παρα πολυ χωρις να παρακλινει .....μετα ξεκιναει το δευτερο προβλημα οταν καταλαβαινει οτι φτανουμε δεν θελει να μπει μεσα!!! ο ιδιοσ σκυλος ο οποιος δεν ηθελε να βγει ! εκει ειανι που δεν ξερω πραγματιακ τι μου γινετε ,γιατι εν τελη τα σκαλια δεν ειανι φοβοσ διοτιο στη βολτα αν βρουμε σκαλια τον παω επιτιδες και τα πηγενει αερα!! τα ειπα ολα αυτα για να εχετε οσο πιο πολλες πληροφοριες του χαρακτηρα του και να μου δωσετε τη γνωμη σας . σιγοθρα φοβομαστε δυνατουσ ηχους και μηχανακια αμαξια κτλ ....το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν τον πιεζω και φερνω τα αντιθετα αποτελεσματα... προσπαθω να τον πηγαινω σ χορους με κοσμο σκυλια κτλ να εξοικειωθει, σκετομαι μηπως κανω λαθος και πρεπει ν τον κανω πιο ηρεμα.αλλα τι να κανω οταν ενα σκυλι δεν ενθουσιαζετε οταν μ βλεπει να παιρνω το κολαρο για βολτα και οταν γυρναμε δεν χορτασε ! μολισ αγορασα ενα βιβλιο π ελπιζω να με βοηθησει Η Η τέλεια εκπαίδευση, Gwen Bailey.ξερω οτι θα κανω λαθη απλα τον αγαπω πολυ και θελω να κανω οσο το δυνατον λιγοτερα ! συγνωμη αν κουρασα να ειστε καλα !
 
  • Like
Reactions: Loretzos


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
καλως ηρθατε με τον Ρίκι.

Χαλαρωσε καλε χαχα, αγχωθηκα εγω ! Φαινεται οτι εχεις ορεξη να ασχοληθεις, ολα θα πανε καλα, μικρουλι ειναι ακομα, λιγες μερες μαζι!
Ανεβηκε κανονικα και το αλλο σου θεμα, δε χρειαζόταν δευτερο, καποια στιγμη θα σου απαντησουν και αλλα μέλη , ως τοτε δες αν θες σχετικα θεματα στην ενοτητα εκπαιδευση και συμπεριφορα.

Βαλε μας και καμια φωτο ακομα!
Να σου ζήσει!
 


kostas992

Active Member
12 Απριλίου 2020
27
18
32
Καλώς σας βρήκα ! Χαχα .εχω παρά πολύ όρεξη είναι η αλήθεια και όσο διαβάζω τόσο πιο πολύ ανχονομαι ! Απλά δεν θέλω να του δημιουργήσω θέματα εξετιας λάθος αποφάσεων μου.Λογικά θέλει Υπομονή ... μπέμπης είναι ακόμα
 

Attachments



medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Καλώς σας βρήκα ! Χαχα .εχω παρά πολύ όρεξη είναι η αλήθεια και όσο διαβάζω τόσο πιο πολύ ανχονομαι ! Απλά δεν θέλω να του δημιουργήσω θέματα εξετιας λάθος αποφάσεων μου.Λογικά θέλει Υπομονή ... μπέμπης είναι ακόμα
Κουκλακι....
καλα και εγω που σου λεω χαλαρωσε, ετσι εκανα στην αρχη :LOL: :LOL: :LOL:
Ευχαριστησου τον μικρο πανω απο ολα γιατι η κουταβοηλικια δε ξαναρχεται :cool: :giggle:

ΥΣ1. Τα πραγματα κρατα τα μαζεμενα και συνεχισε να εχεις το σπιτι Puppy proof...μην αρχισεις να απλωνεις παπουτσακια, καλωδια κ.τ.λ Πρωτον αλλαζει δοντακια τωρα....δευτερον δε θα αργησει να ξεθαρρεψει και να σου μασουλησει οτι μπορει παπουτσια, καλτσες , ξυλινα επιπλα κ.τ.λ.
ΥΣ2. Βασικο επίσης, δεν ειδα να το αναφερεις στους προβληματισμους σου.... να τον μαθεις απο τωρα να μενει ηρεμος μονος γιατι θα τελειωσει η καραντινα και θα εχει καλομαθει παρεα και δε θα καθεται.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: bnomiki


kostas992

Active Member
12 Απριλίου 2020
27
18
32
Ναι η αλήθεια είναι αυτό ακόμα δεν με ανχοσε αν ναι κάνω κάποια μινι τεστ.εγω δουλεύω κανονικά με την κοπέλα μου είναι ολη μέρα μαζί .. τον αφήνουνε εσκεμμένα πάντως μόνο ,λίγο τα σκουπίδια λίγο σούπερ μάρκετ .. δεν έχει δώσει δείγματα .τη τελευταία φορά που φύγαμε άφησα τ λαπτοπ ανοιχτό στην ηχογράφηση να δω αν κλαίει κτλ ... δεν έκανε κάτι απλά όταν γύρισα αραζε καναπέ χαχαχα
 
  • Like
Reactions: medusa


kostas992

Active Member
12 Απριλίου 2020
27
18
32
Κουκλακι....
καλα και εγω που σου λεω χαλαρωσε, ετσι εκανα στην αρχη :LOL: :LOL: :LOL:
Ευχαριστησου τον μικρο πανω απο ολα γιατι η κουταβοηλικια δε ξαναρχεται :cool: :giggle:

ΥΣ1. Τα πραγματα κρατα τα μαζεμενα και συνεχισε να εχεις το σπιτι Puppy proof...μην αρχισεις να απλωνεις παπουτσακια, καλωδια κ.τ.λ Πρωτον αλλαζει δοντακια τωρα....δευτερον δε θα αργησει να ξεθαρρεψει και να σου μασουλησει οτι μπορει παπουτσια, καλτσες , ξυλινα επιπλα κ.τ.λ.
ΥΣ2. Βασικο επίσης, δεν ειδα να το αναφερεις στους προβληματισμους σου.... να τον μαθεις απο τωρα να μενει ηρεμος μονος γιατι θα τελειωσει η καραντινα και θα εχει καλομαθει παρεα και δε θα καθεται.
Επειδή από όσο βλέπω κανείς δεν μ είπε την γνώμη του......θεωρείς όλο αυτό με τη βόλτα λογικο ;;; Να μην θέλει να πάει ;;;;
 


bnomiki

Active Member
6 Ιανουαρίου 2018
29
22
46
Ρόδος
Καλησπέρα φίλε, και συγχαρητήρια για την κίνηση που έκανες. Την έκανα κι εγώ. 3 ΧρΟΝΙΑ πριν, και αντιμετώπισα ΠΟΛΛΑ περισσότερα προβλήματα απ αυτά που αναγράφει εσυ. Τι έκανα; ΔΙΑΒΑΣΑ-ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ-ΕΠΡΑΞΑ. Αυτο ΠΙΥ συμβαίνει στο σκύλο σου είναι απόλυτος νορμάλ. Διανύει ένα μικρό ΣΟΚ. ναι καλά άκουσες. Όλα του είναι πρωτόγνωρα. Χρειάζεται ΥΠΟΜΟΝΗ, ΥΠΙΜΟΝΗ, ΥΠΟΜΟΝΗ, ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ, για να καταφέρεις να τον εντάξεις ΗΡΕΜΑ στη Νέα του ζωή και ΤΑΥΤΟΧΕΟΝΑ να τον κοινωνοικοποιεις με ερεθίσματα ρου έξω κόσμου. ΠΡΟΣΕΞΕ!!! ΕΝΑ, ένα βήμα τη φορά. Ο δικός μου δεν σηκώθηκε τις 4 πρώτες μέρες απ το στρώμα του ούτε καν για ΤΣΙΣΑ!!!τι αντιλαμβάνεσαι; πάτησε χορτάρι και έτρεξε απ τον φόβο του..Μετα....ενα ένα βήμα τον έβγαζα έξω, στην αρχή μέχρι τις σκάλες.μεχει εκεί που άντεχε ΑΥΤΟΣ! ΟΧΙ πίεση. Μπες στο YouTube, και αν είσαι αρχαριος με εκπαίδευση κτλ. ΠΑΝΤΑ να προσέχεις τι βίντεο και ΠΙΙΑ γραμμή εκπαίδευσης (προτείνω την ολιστικη/θετικη) που δεν χρησιμοποιεί ΚΑΝ τον Τόνι της φωνής ως μέσω..."υπακοης". Έχεις την ΤΕΛΕΙΑ ευκαιρία τώρα αν δεν δουλεύεις λόγω καραντίνας. Αν μου επιτρέπεται να προτείνω και μια πηγή, είναι ο απίστευτος Roman Gottfried (HOLISTIC DOG TRAINING). Είναι λίγο άγνωστες για την Ελλάδα οι μέθοδοί του, και θα καταλάβεις γιατί κάνει τη διαφορά.

*Κολλαρα , πνίχτες, ηλεκτρονικά και λοιπές μέθοδοί alpha αρχηγού και υποταγής είναι ανεπίτρεπτα γι αυτόν. Επισης είναι και ο μόνος που προσφέρει κάποια απ τη γνώση του, ΔΩΡΕΑΝ .

Καλή συνέχεια και σε ότιπιρω να φανώ χρήσιμη, με χαρά να ξανασυνομιλησουμε, τα σκυλιά καταφυγίου είναι η αγάπη και η αδυναμία μου.

***ΜΕΓΑΛΟ Υ.Γ. οι 3 πρώτες βδομάδες του σκύλου μαζί σου λέγονται "χρόνος αποτύπωσης". Από τον τίτλο και μόνο καταλαβαίνεις ότι του χαρασσεις ξανά τη μνήμη με τον νέο του "εαυτο"
 
  • Love
Reactions: kostas992


kostas992

Active Member
12 Απριλίου 2020
27
18
32
Καλησπέρα φίλε, και συγχαρητήρια για την κίνηση που έκανες. Την έκανα κι εγώ. 3 ΧρΟΝΙΑ πριν, και αντιμετώπισα ΠΟΛΛΑ περισσότερα προβλήματα απ αυτά που αναγράφει εσυ. Τι έκανα; ΔΙΑΒΑΣΑ-ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ-ΕΠΡΑΞΑ. Αυτο ΠΙΥ συμβαίνει στο σκύλο σου είναι απόλυτος νορμάλ. Διανύει ένα μικρό ΣΟΚ. ναι καλά άκουσες. Όλα του είναι πρωτόγνωρα. Χρειάζεται ΥΠΟΜΟΝΗ, ΥΠΙΜΟΝΗ, ΥΠΟΜΟΝΗ, ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ, για να καταφέρεις να τον εντάξεις ΗΡΕΜΑ στη Νέα του ζωή και ΤΑΥΤΟΧΕΟΝΑ να τον κοινωνοικοποιεις με ερεθίσματα ρου έξω κόσμου. ΠΡΟΣΕΞΕ!!! ΕΝΑ, ένα βήμα τη φορά. Ο δικός μου δεν σηκώθηκε τις 4 πρώτες μέρες απ το στρώμα του ούτε καν για ΤΣΙΣΑ!!!τι αντιλαμβάνεσαι; πάτησε χορτάρι και έτρεξε απ τον φόβο του..Μετα....ενα ένα βήμα τον έβγαζα έξω, στην αρχή μέχρι τις σκάλες.μεχει εκεί που άντεχε ΑΥΤΟΣ! ΟΧΙ πίεση. Μπες στο YouTube, και αν είσαι αρχαριος με εκπαίδευση κτλ. ΠΑΝΤΑ να προσέχεις τι βίντεο και ΠΙΙΑ γραμμή εκπαίδευσης (προτείνω την ολιστικη/θετικη) που δεν χρησιμοποιεί ΚΑΝ τον Τόνι της φωνής ως μέσω..."υπακοης". Έχεις την ΤΕΛΕΙΑ ευκαιρία τώρα αν δεν δουλεύεις λόγω καραντίνας. Αν μου επιτρέπεται να προτείνω και μια πηγή, είναι ο απίστευτος Roman Gottfried (HOLISTIC DOG TRAINING). Είναι λίγο άγνωστες για την Ελλάδα οι μέθοδοί του, και θα καταλάβεις γιατί κάνει τη διαφορά.

*Κολλαρα , πνίχτες, ηλεκτρονικά και λοιπές μέθοδοί alpha αρχηγού και υποταγής είναι ανεπίτρεπτα γι αυτόν. Επισης είναι και ο μόνος που προσφέρει κάποια απ τη γνώση του, ΔΩΡΕΑΝ .

Καλή συνέχεια και σε ότιπιρω να φανώ χρήσιμη, με χαρά να ξανασυνομιλησουμε, τα σκυλιά καταφυγίου είναι η αγάπη και η αδυναμία μου.

***ΜΕΓΑΛΟ Υ.Γ. οι 3 πρώτες βδομάδες του σκύλου μαζί σου λέγονται "χρόνος αποτύπωσης". Από τον τίτλο και μόνο καταλαβαίνεις ότι του χαρασσεις ξανά τη μνήμη με τον νέο του "εαυτο"
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες να μ απαντήσεις αρχικά !ακρινως αυτά κάνω ... πιο πολύ από τη σχολή διαβάζω πλέον με τ μικρό !απλα δεν θέλω στην ευαίσθητη φάση πο βρίσκετε να του αφήσω κουσούρια.με προβληματίζει πολύ το θέμα της βόλτα γιατί στη πορεία είναι άψογος έχω θέμα με το πάμε βόλτα και το γυρνάμε σπίτι ....θα δω τον. Trainer που μου είπες !!
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Από όσα γράφεις δεν έχει θέμα με την βόλτα αλλά με το μπες - βγες από το σπίτι, θα πρέπει με υπομονή να τον βοηθήσεις να το προσπεράσει. Τα σκαλιά μπορεί αλλού να τα ανεβαίνει και αλλού να τα φοβάται. Τώρα που είναι κουτάβι να αποφεύγεις τα σκαλιά όσο μπορείς.

Ο Άργος τις πρώτες φορές που άνοιξα την πόρτα του ασανσέρ δεν έμπαινε μέσα και έχει θέμα με ορισμένες σκάλες μέχρι σήμερα. Τις ελάχιστες φορές που δεν δούλευε το ανεβαστήρι αγανάκτησα να πάμε από την σκάλα. Θα διαπιστώσεις πως μπορεί να βγάλουν "κουσούρια" χωρίς να μπορείς πάντα να βρεις την αιτία. πχ αν είναι βρεγμένη η είσοδος και γλιστρήσει μια δυο φορές μπορεί να θέλει να την αποφύγει τις επόμενες.

Διάβασε Κοινωνικοποίηση κουταβιού (Γ. Κωστόπουλος)
 
  • Like
Reactions: kostas992


kostas992

Active Member
12 Απριλίου 2020
27
18
32
Καλησπέρα φίλε μου , το θέμα ξέρεις ποιο είναι δεν έχω ασανσέρ !! Εμένα με προβληματίζει που πιάνω τις λιχουδιές σηκώνετε σου λέει θα φάμε ,παίρνω το κολάρο καθετε . Πάμε παιδί μου τίποτα αυτός . Μέτε επειδή με ακολουθεί παντού μες το σπίτι , παντού όμως, μπορεί να κοιμάται να σηκωθώ για τουαλέτα και να έρθει έξω από τη πόρτα , σκέφτηκα να ανοίξω τη πόρτα να αρχίσω να κατεβαίνω μπας οι έρθει αλλά τίποτα ! Εν τέλη καταλήγουμε να τον παίρνω αγκαλιά και να τον κατεβάζω κάτω . Και αυτή είναι η απορία μ ,ότι πάμε βόλτα εδώ κ μια εβδομάδα βοηθάει να τ ξεπεράσει η θα καταλήξουμε να πάμε 2 χρόνων κι εγώ να τον κατεβάζω με αγκαλιά ;;;;;;
 


bnomiki

Active Member
6 Ιανουαρίου 2018
29
22
46
Ρόδος
Αυτο δεν υπαρχδι περιπτωση να γίνει! Θα σου ξαναπώ οως το κουτάβι σου διανύει το χρόνο αποτύπωσης. Έξω είναι ένας μεγάλος ανεξερεύνητος κόσμος, Ππου ίσως τον τρομάζει. Καλό λοιπόν θα είναι να σκεφτόμαστε ΠΑΝΤΑ, τι μπορώ να αλλάξω στη ρουτίνα μου?ποιο είναι το ερέθισμα? και όχι να βλέπεις μόνο πρόβλημα. Στις βόλτες σας πρέπει να περνάτε ποιοτικό χρόνο. Η ποιότητα να υπερέχει της ποσότητας (ποιότητα/χρόνος βόλτας). Κρατάω έναν αστερίσκο εδώ για την άρνηση του να μπει, κ;θως υπάρχουν και σκυλιά "double poppers" δηλαδή ίσως να θέλει λίγο ακόμα. Και ναι δες που σκαλώνει. Στο να ανέβει τα σκαλιά; βοήθησε τον είναι καλό και για τις κλειδώσεις του ούτως ή άλλως. Ο Μολοσσός μου, μου έκοψε τη μέση (φαντάσου 4 μηνών ήταν ήδη 20+κιλα) αλλά δεν του στρεσσαρα το σκελετό, και τώρα χαίρει άκρας υγείας χωρίς ούτε μια ταμπλέτα ασβέστιο ever!

Για να κλείσω, σου έχω εδώ δύο υπέροχα κείμενα του αγαπημένου μου holistic trainer, το ένα για τη βδομάδα που σου ανέφερα, το άλλο τιπσ για μια όμορφη βόλτα

The Crucial Three Weeks After Adoption — Roman's Holistic Dog Training

----

 
  • Like
Reactions: Μπέλα 13/3


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf