δεν ειναι ροντβαιλερ η μαμα μου λεει οτι ειμαι πριγκιπας και η μαμα μου εχει παντα δικιο


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Γνώμη μου, ότι η royal canin είναι πιο ακριβή από άλλες αντίστοιχης ποιότητας. Ή αλλιώς διατυπωμενο, ότι στην τιμή της royal μπορείς να βρεις άλλες, καλύτερης ποιότητας. Ούτε εγώ πιστεύω στο διαχωρισμό τροφής ανά φυλή, με κάποιες εξαιρέσεις ίσως (όπως τα δαλματίας) αλλά και πάλι είναι τόσες λίγες οι εξαιρέσεις αυτές που οποίος έχει πάρει σκύλο φυλής με διατροφικές ιδιαοτερότητες είναι ήδη ενημερωμένος είτε από την έρευνα απόκτησης είτε από τον εκτροφέα και το ξέρει ήδη, δεν χρειάζεται να αναρωτιέται.

Για τις λιχουδιές, υπάρχουν τα σαλαμάκια που χρησιμοποιείς, αλλά κι ένα σωρό ακόμα πιθανά πράγματα. Από μικρά μικρά κομματάκια τυρί έως και τις ίδιες τις κροκετες του σκύλου, αν αυτός είναι αρκετά λιχούδης. Και με το τελευταίο, μπορείς και να μην ξεφύγεις κι από την ημερήσια ποσότητα φαγητού, αφού μπορείς να δίνεις επιβραβευση ποσότητα που αφαιρείς από την ημερήσια μερίδα του. Ως επιβραβευση μπορεί να λειτουργήσει όμως κι ένα χάδι ή ακόμα κι η φωνή, ανάλογα με το πόσο ανεπτυγμένη είναι η σχέση σκύλου - ανθρώπου αλλά και πως διαχειριζεται το σύστημα επιβραβευσης ο εκπαιδευτής κι ο χειριστής.
 


lounaa

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2016
50
76
58
Γνώμη μου, ότι η royal canin είναι πιο ακριβή από άλλες αντίστοιχης ποιότητας. Ή αλλιώς διατυπωμενο, ότι στην τιμή της royal μπορείς να βρεις άλλες, καλύτερης ποιότητας. Ούτε εγώ πιστεύω στο διαχωρισμό τροφής ανά φυλή, με κάποιες εξαιρέσεις ίσως (όπως τα δαλματίας) αλλά και πάλι είναι τόσες λίγες οι εξαιρέσεις αυτές που οποίος έχει πάρει σκύλο φυλής με διατροφικές ιδιαοτερότητες είναι ήδη ενημερωμένος είτε από την έρευνα απόκτησης είτε από τον εκτροφέα και το ξέρει ήδη, δεν χρειάζεται να αναρωτιέται.

Για τις λιχουδιές, υπάρχουν τα σαλαμάκια που χρησιμοποιείς, αλλά κι ένα σωρό ακόμα πιθανά πράγματα. Από μικρά μικρά κομματάκια τυρί έως και τις ίδιες τις κροκετες του σκύλου, αν αυτός είναι αρκετά λιχούδης. Και με το τελευταίο, μπορείς και να μην ξεφύγεις κι από την ημερήσια ποσότητα φαγητού, αφού μπορείς να δίνεις επιβραβευση ποσότητα που αφαιρείς από την ημερήσια μερίδα του. Ως επιβραβευση μπορεί να λειτουργήσει όμως κι ένα χάδι ή ακόμα κι η φωνή, ανάλογα με το πόσο ανεπτυγμένη είναι η σχέση σκύλου - ανθρώπου αλλά και πως διαχειριζεται το σύστημα επιβραβευσης ο εκπαιδευτής κι ο χειριστής.[/QUOTαυτο μου ελεγαν και η εκπαιδευτρια και ο γιατρος οταν τον πηρα ετρωγε την happy dog για κουταβια αλλα ειχα θεορησει καλο να του παρω την ρουαλ για ροτ που το εφερε τα θματακια και τωρα του δηνω ξανα την happy dog αναμηκτη με την doca και απο λιχουδιες τα σαλαμακια της ειναι χαδιαρης και αυτο που ειπες το ξερουμε πια καλα οτι ποιο πολύ χαιρεται με το να τον αγκαλιάζουμε η να χαιδευουμε οταν κανει κατι που του λεμε αλλα εγω ειμαι αυτη που τον μπουκωνει εγω ειμαι η κακια της υπόθεσης ελληνιδα μανααααααααααααα τρωει δεν του εφτασε δεν τρωει δεν ειναι καλο και ολο ψαχνω για κατι καλητερο
 


lounaa

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2016
50
76
58
Γνώμη μου, ότι η royal canin είναι πιο ακριβή από άλλες αντίστοιχης ποιότητας. Ή αλλιώς διατυπωμενο, ότι στην τιμή της royal μπορείς να βρεις άλλες, καλύτερης ποιότητας. Ούτε εγώ πιστεύω στο διαχωρισμό τροφής ανά φυλή, με κάποιες εξαιρέσεις ίσως (όπως τα δαλματίας) αλλά και πάλι είναι τόσες λίγες οι εξαιρέσεις αυτές που οποίος έχει πάρει σκύλο φυλής με διατροφικές ιδιαοτερότητες είναι ήδη ενημερωμένος είτε από την έρευνα απόκτησης είτε από τον εκτροφέα και το ξέρει ήδη, δεν χρειάζεται να αναρωτιέται.

Για τις λιχουδιές, υπάρχουν τα σαλαμάκια που χρησιμοποιείς, αλλά κι ένα σωρό ακόμα πιθανά πράγματα. Από μικρά μικρά κομματάκια τυρί έως και τις ίδιες τις κροκετες του σκύλου, αν αυτός είναι αρκετά λιχούδης. Και με το τελευταίο, μπορείς και να μην ξεφύγεις κι από την ημερήσια ποσότητα φαγητού, αφού μπορείς να δίνεις επιβραβευση ποσότητα που αφαιρείς από την ημερήσια μερίδα του. Ως επιβραβευση μπορεί να λειτουργήσει όμως κι ένα χάδι ή ακόμα κι η φωνή, ανάλογα με το πόσο ανεπτυγμένη είναι η σχέση σκύλου - ανθρώπου αλλά και πως διαχειριζεται το σύστημα επιβραβευσης ο εκπαιδευτής κι ο χειριστής.
Για τις λιχουδιές, υπάρχουν τα σαλαμάκια που χρησιμοποιείς, αλλά κι ένα σωρό ακόμα πιθανά πράγματα. Από μικρά μικρά κομματάκια τυρί έως και τις ίδιες τις κροκετες του σκύλου, αν αυτός είναι αρκετά λιχούδης. Και με το τελευταίο, μπορείς και να μην ξεφύγεις κι από την ημερήσια ποσότητα φαγητού, αφού μπορείς να δίνεις επιβραβευση ποσότητα που αφαιρείς από την ημερήσια μερίδα του. Ως επιβραβευση μπορεί να λειτουργήσει όμως κι ένα χάδι ή ακόμα κι η φωνή, ανάλογα με το πόσο ανεπτυγμένη είναι η σχέση σκύλου - ανθρώπου αλλά και πως διαχειριζεται το σύστημα επιβραβευσης ο εκπαιδευτής κι ο χειριστής.[/QUOTαυτο μου ελεγαν και η εκπαιδευτρια και ο γιατρος οταν τον πηρα ετρωγε την happy dog για κουταβια αλλα ειχα θεορησει καλο να του παρω την ρουαλ για ροτ που το εφερε τα θματακια και τωρα του δηνω ξανα την happy dog αναμηκτη με την doca και απο λιχουδιες τα σαλαμακια της ειναι χαδιαρης και αυτο που ειπες το ξερουμε πια καλα οτι ποιο πολύ χαιρεται με το να τον αγκαλιάζουμε η να χαιδευουμε οταν κανει κατι που του λεμε αλλα εγω ειμαι αυτη που τον μπουκωνει εγω ειμαι η κακια της υπόθεσης ελληνιδα μανααααααααααααα τρωει δεν του εφτασε δεν τρωει δεν ειναι καλο και ολο ψαχνω για κατι καλητερο
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ωμα μεγάλα κοκκαλα (αναλογα το μεγεθος του) κ εισαι κομπλε!
Κ κονγκ (πολλα κονγκ)
Ολα τα αλλα για ενα ροτ ειναι οδοντογλυφίδες
 


lounaa

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2016
50
76
58
Ωμα μεγάλα κοκκαλα (αναλογα το μεγεθος του) κ εισαι κομπλε!
Κ κονγκ (πολλα κονγκ)
Ολα τα αλλα για ενα ροτ ειναι οδοντογλυφίδες
νασε καλα του περνω μεγαλα καπνιστα κοκαλα και τα κανει αορατα σε μια μερα στην φωτο ειναι η κουκλα σου;;;; να την χαιρεσαι ειναι μια γλυκα
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δε με καταλαβες...οχι του εμποριου...
Απτον χασαπη σου,αρνι κ μοσχαρι ειναι ιδανικά
Αλλα μονο ωμο,σε καμια περιπτωση μαγειρεμενο.
Κ θα δεις θαυματα,ιδιως για τα δοντια κ την αναπνοη του (περαν οτι θα ασχολείται για ωρες,τωρα πουναι κουταβι,όταν μεγαλωσει θα τα κανει να σε δευτερολεπτα)
Ψαξε για την μπαρφ.

Ναι,στην φωτο ειναι το Ηρουλινι μου,νασαι καλα,ευχαριστουμε!
 


lounaa

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2016
50
76
58
καλησπέρα μολλης γυρησαμε απο τον γιατρο απο χτες το πρωι δυαρια και σημερα το πρωι και εμετους εξετασεις αιματος ολες καλες ευτηχως μας εδωσε χαπακια για την δυαρια μας ειπε οτι τα ροτ παθενουν εντερικα ευκολα με τις τροφες μας εβαλε σε διαιτα αχχχχ το μωρο μου σε διαιτα μονο το βραδι θα φαει λιγο μαζι με τα φαρμακα του για τρεις μερες συνεχεια μετα θα ξανακανει εξετασεις και θα αλαξουμε τροφη του εδωσε μια αλλη τροφη για αυτές τις μερες που ειναι λεει διαιτητηκη της πουρινα
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ναι,μεγαλη προσοχη...τα κουταβια ειναι εξαιρετικα ευαισθητα
Ακολουθησε τις οδηγιες του κτηνιατρου κ ολα καλα θα πανε.
Αν κ προσωπικα ειμαι φαν του κοτοπουλακιου με το ρυζακι σε τετοιες περιπτωσεις παρα οποιασδηποτε κλινικης /διαιτητικης τροφης...
Γρηγορα περαστικα κ αγυριστα ευχομαι!
 
  • Like
Reactions: Orilis


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.661
7.775
Ναι,μεγαλη προσοχη...τα κουταβια ειναι εξαιρετικα ευαισθητα
Ακολουθησε τις οδηγιες του κτηνιατρου κ ολα καλα θα πανε.
Αν κ προσωπικα ειμαι φαν του κοτοπουλακιου με το ρυζακι σε τετοιες περιπτωσεις παρα οποιασδηποτε κλινικης /διαιτητικης τροφης...
Γρηγορα περαστικα κ αγυριστα ευχομαι!
Δεν είναι για όλα τα στομάχια το κοτόπουλο και το ρυζάκι. Εμένα όταν είχε διάροια και του το έδωσα έβγαζε αχώνευτο το ρύζι με ένα πίδακα αίματος από πίσω. Για αυτό και οι γιατροί προτείνουν ειδικές τροφές. Ο δικός μου γιατρός δίνει πάντα w/d της hills.
 


lounaa

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2016
50
76
58
Δεν είναι για όλα τα στομάχια το κοτόπουλο και το ρυζάκι. Εμένα όταν είχε διάροια και του το έδωσα έβγαζε αχώνευτο το ρύζι με ένα πίδακα αίματος από πίσω. Για αυτό και οι γιατροί προτείνουν ειδικές τροφές. Ο δικός μου γιατρός δίνει πάντα w/d της hills.
καλημερα καλη εβδομαδα και μενα το ιδιο εκανε αλλα ευτηχως οχι με αιμα του εδωσα την πουρινα και σημερα ειναι καλα το μωρο μου με λαχταρισε αν και απο κεφια δεν αλαξε και αυτο ειναι το καλο ειπε ο γιατρος απο αυριο θα του δηνω αναμικτη πουρινα με την ξηρα και μετα σιγασιγα θα την αλαζω με της ντοκα και ξηρα μαζι και θα δουμε τι κραταμε και τι αλαζουμε
 


lounaa

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2016
50
76
58
καλησπέρα στην ομορφη παρεα ο μικρος μο μοργκαν ειναι πια καλα και πηρε και βαρος αλλα αλαξε μια του σηνηθεια δεν τα κανει πια εξω εκανε το πατωμα του σπιτιου προσωπικη του τουαλετα
ολη μερα με την σφουγκαριστρα και την χλωρηνη κολαση η κατασταση
χτες πηρα δυο μπουκαλια αποθητικο σκυλως και το ριξαμε παντου μυρωδια φρικη και ο μοργκαν τρελαθηκε για να δουμε αποτελέσματα λενε οτι ειναι βλακια αυτα τα σπρει θα το μαθω γρηγορα καλησας νυχτα
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
καλησπέρα στην ομορφη παρεα ο μικρος μο μοργκαν ειναι πια καλα και πηρε και βαρος αλλα αλαξε μια του σηνηθεια δεν τα κανει πια εξω εκανε το πατωμα του σπιτιου προσωπικη του τουαλετα
ολη μερα με την σφουγκαριστρα και την χλωρηνη κολαση η κατασταση
χτες πηρα δυο μπουκαλια αποθητικο σκυλως και το ριξαμε παντου μυρωδια φρικη και ο μοργκαν τρελαθηκε για να δουμε αποτελέσματα λενε οτι ειναι βλακια αυτα τα σπρει θα το μαθω γρηγορα καλησας νυχτα
Μηπως χρειαζεται περισσότερες βολτες, ή βολτες αλλες ωρες;
 


lounaa

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2016
50
76
58
Μηπως χρειαζεται περισσότερες βολτες, ή βολτες αλλες ωρες;
θα του αλαξουμε τις ωρες βολτας ευχαρηστω για την συμβουλη μακαρη να επανελθει στα παλια του ποτε δεν μου τα εκανε μεσα εμεινε μονο τεσσερης μερες μεσα λογο υγειας του και αλαξε τροπαριο
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Εγώ απλώς να πω ότι έχω την εντύπωση ότι ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ Να καθαρίζουμε με χλωρίνη για να μην κάνουμε ζημεια στην οσφριτικη τους ικανότητα. Καλύτερα με άσπρο ξύδι που παίρνει και αυτό την μυρωδιά.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Περαν της οσφριτικης ικανοτητας,οπου οντως ισχύει,αλλα λες κ ενα μωρ δε μαμιεται?δεν ειναι οτι εχουμε κ λαγωνικα
Το κυριοτερο ειναι οτι ειναι ακρως τοξικη,σκυλια δηλητηριαζονται απο την χλωρινη.
Πισογυρισματα συμβαινουν συνεχως,η εκπαιδευση του σκυλου ειναι δια βιου.
Εχετε κατα νου απλα οτι τα κουταβια μετα απο φαι/νερο,παιχνιδι,υπνο μετα απο λιγο στανταρ θα θελουν να τα κανουν,οποτε απλα το προλαβαινεις βγαζοντας το εξω εστω για ολιγόλεπτη βολτα.
Κατα ταλλα υπομονη.
 


lounaa

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2016
50
76
58
καλησπερασας και χρονια πολλα με αγαπη και υγεια ειχα πολη καιρο να μπω με την μετακομηση και την τακτοποιηση του νεουμου σπιτιου
τα νεα του υπερουχου Μόργκαν μου
ειναι πια 11 μηνων δεν ειναι αυτο που περιμενα δεν ειναι η τελεια διανια που θα μαθενε να κανει ακομη και καφε
εμαθε τα κολπα του μου φερνει οτι πεσει κατω χτυπάει το κουδουνι του οταν ειναι να παρω χαπια η οταν παθω μια κρηση αλλα δεν επαψε να τρωει καλτσες και να με τραβάει απο το χερι οταν πεσω χαμο\δεν επαψε να κλαιει οταν φεβγω και το χειρωτερο απο ολα............δεν επαψε να κοιματε πλαι μου στο κρεββατι μου αγκαλια μου παρεμηνε το υπεροχο μωρο μου ενας γλυκος γιγαντας αγαρμπος αλλα υπεροχος
δεν μου εχει αφησει καλτσα για καλτσα αλλα δεν με νοιαζει θα του παρω χιλιαδες ζευγάρια να μασουλάει και να σκιζει αρκει να τον εχω πλαι μου να με ξηπναει καθε πρωι με ολη αυτη του την αγαπη
εμαθε να κανει πολλα κολπα και δεν θελει πια λυχουδιες τον ειχα κακομαθει με αυτές και τον εκανα τετραπαχο τωρα ειναι μια χαρα
 


lounaa

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2016
50
76
58
καλησπερασας εχω μια κατασταση οχι ασχημη αλλα περισσοτερο σαν απορια ο μοργκαν μου εχει αναπτηξη μια περιεργη συμπεριφορά
την κανει οπου και αν ειμαστε ακομη και στο σπιτι ειναι για την στηγμη που τρωω οτι και αν ειναι αυτο οταν ερχετε μπροσταμου το πιατο ακομη και αν ειναι ποτιρι με γαλα η χυμο κανει βολτες στον χωρο οπου ειμαστε καθετε ακηνιτος και κοιταει παντου αν ερθει σε αποσταση ακομη και κουνουπι το διωχνει οχι με επιθετικοτιτα απλα το σπρωχνει δεν αφηνει ουτε τον γατο μας που ειναι κολητοι ο δυο τους
η κορη μου ηρθε απο την αγγλια για λιγες μερες και ειναι ξετρελαμένος μαζι της κοιματε πλαι της ολο αυτο τον καιρο και όμως το μεσημερι που μου φερανε το φαιμου την επιασε απο το χερι και την τραβηξε μακρια μου εκατσε αναμεσα μας μεχρι να φαω μονο οταν ηρθε να παρει το πιατο μου την αφησε
σε μια καφετερια προχτες που τον ειχαμε μαζι μας εφερε το γκαρσονι την παστα μου και ηθελα ενα ποτιρι νερο την ωρα που το εφερε ανασηκωθηκε κοιταξε το παλικαρι και να πω την αμαρτια μου τρομαξα μην κανει καμια κηνηση αποτομη αλλα δεν εκανε τιποτα απλα εβαλε το κεφαλι του στα ποδιαμου κοιτοντας παντα το γκαρσονι και μονο οταν απομακρηνθηκε ξαπλωσε παλι κατω
 




lounaa

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2016
50
76
58
ναι της την ειπα και μου ειπαι οτι τα σκυλια ανεξάρτητος ρατσας εχουν τους νομους τους προστατευουν αυτους που θεωρουν αδυναμους και ιδηκα την ωρα του φαγητού ευτηχως δεν κανει τιποτα αποτομο και οταν ειμαστε ολοι μαζι στο τραπεζι για φαει απλα καθετε πησω μου και κοιταει τα παντα το αλλο που μου επισημανε ειναι να μην του δωσω ποτε μα ποτε απο το πιατο μου φαι ακομη και αν εχω τελειωσει γιατι θα το εκλαβει οτι αμεσος μετα απο μενα μπορει να τρωει και αυτο θα τον κανει επικινδυνο για τους αλλους μια και οι αγελες τρωνε με θεση κηριαρχιας
 
  • Like
Reactions: Kouros


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.080
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa