δε θελω να καταντησει κακοτροπη και κακομαθημενη!


lina-tsa

Active Member
13 Ιουνίου 2012
31
1
γεια σας. 1.5 μηνων κουταβιακι και τους εχει καβαλησει κανονικα! δε με ακουνε που τους λεω να ακολουθουν ολοι μια γραμμη και να μη τσιριζουν γιατι μετα δεν ακουει και τους γραφει!
1)θελουν μετα απο 2-3 φορες να τα κανει στην εφημεριδα οποσδηποτε και οχι αλλου. οταν δε γινεται αυτο παρατανε τη προσπαθεια! τη παρατησαν ηδη!!!
2)απο τη μια το παιζουν αγρια με τα χερια και τα ποδια τους και απο την αλλη εχουν απαιτηση να μην δαγκωνει τα χερια και τα ποδια τους.
3)το οχι και το μη το λενε ασχετα και επι παντως καιρου και το κουταβι δε μπορει να τακουσει τελικα.
4)απο τη μια το διωχνουν με το ποδι και απο την αλλη απλωνουν το ποδι για να παιξει.
5)εχω πει 100 φορες να μη παιζει με υφασμα γιατι το τραβαει και το σκιζει και μετα θα κανει το ιδιο στις κουρτινες μου,σεμεδακια,χαλια κλπ! τωρα ηδη τραβα χαλια!!!
6)γενικα τσιριζουν οταν το παιζουν, βαρεθηκα θα μου το κανουν χαζο.

θα το παρω απο εκει! πες τε μου εσεις τι πρεπει να κανω σε ενα κουταβι 1,5 μηνα οταν: θελω να κανει την αναγκη του εκει που θελω, θελω να μη δαγκωνει και σκιζει τα παντα,θελω ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ!!! υπομονη εχω απειρη, ελευθερο χρονο ναι, αγαπη ναι!
το εχω στους γονεις μου μεχρι να κανει το πρωτο εμβολιο και για καποια εξεταση που πρεπει ναναι εκει. για περιπου 2βδομαδες ακομα!!!!!
ειναι τοσο μικρο γιατι το περιεθαλψα στην ουσια στο σπιτι μου. πρωτη φορα που πατα καποιο ζωο σπιτι! ενδιαφερομαι για την εξεληξη του τρομερα!!!!!!! ειναι ρατσας διαμερισματος κατα το ημισι. το αλλο ημισι φυλακας μικροσωμος. γενικα θαχει μικρο μποι, 3-6 κιλα.

συγνωμη για τις κοφτες κουβεντες ειμαι λιγο θυμωμενη γιατι του εμαθα καποια πραγματα που σε γενικες γραμμες τα ξεχασε. οπως το "οχι" με ταυτοχρονη ηρεμια του.
 


lina-tsa

Active Member
13 Ιουνίου 2012
31
1
επισης σκεφτομαι τα εξης να ακολουθησω! οταν το παρω στο διαμερισμα επειδη σ ι γ ο υ ρ α θα τρωει τα παντα, σκεφτομαι να το αφησω ελευθερο. αν κανει ζημια θα του λεω μια λεξη αγανακτησης συγκεκριμενη πχ "οχι". και ταυτοχρονα θα το περιοριζω. πχ λουρακι κλουβακι κλπ. οταν ηρεμει, θα το ξαναβγαλω. μπορει και ολη μερα να το κανω αυτο αλλα ειναι σωστη μεθοδος? επισης ο κτηνιατρος ειπε οταν τα κανει να πλησιαζω το κεφαλι στα κακακια-τσισα και να λεω τι εκανες εκει?και νατο παω στην εφημεριδα μετα να καθησει. με την επιθετικοτητα ομως τι να κανω σε κουταβι 1.5 μηνων???? αλλαζει??? δαγκαει!εχει κοφτερα δοντακια κι ολας!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Πρώτα εκπαιδεύουμε τα παιδιά μετά τον σκύλο :D
Έχοντας αυτό υπόψειν προσπάθησε να μη ρίχνεις το φταίξιμο στο κουτάβι.
 


lina-tsa

Active Member
13 Ιουνίου 2012
31
1
ειμαι απελπισμενη γιατι δε ξερω αν ειναι αργα ή νωρις για αλλαγη στη συμπεριφορα. και επισης δεν εχει τη μανα του. αλλα και να την ειχε, ξερω οτι ηταν ατσαλη και αυτη χωρις κανονες! εχω κουραγιο να σχοληθω σαν ναταν παιδακι. απλα δε ξερω τι ειναι πιο καλο για το ιδιο και τι να μη κανω!
 


lina-tsa

Active Member
13 Ιουνίου 2012
31
1
Πρώτα εκπαιδεύουμε τα παιδιά μετά τον σκύλο :D
Έχοντας αυτό υπόψειν προσπάθησε να μη ρίχνεις το φταίξιμο στο κουτάβι.

ρε δεν ριχνω στο κουταβι!!! στους γονεις μου το ριχνω. απαντησε μου τωρα τι να κανω αλλα διαβασε το ολο σωστα
 


lina-tsa

Active Member
13 Ιουνίου 2012
31
1
ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΔΕ ΡΙΧΝΩ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΣΤΟ ΖΩΟ. ισα ισα στους ανθρωπους. γιαυτο αγωνιω που μεγαλωσε με λαθος ανθρωπους αμαθεις σε ζωα. απο εδω και στο εξης ΤΙ ΚΑΝΩ που θα το παρω! πλιζ στεναχωριεμαι να καταντησει κακοτροπο γιατι το ΛΑΤΡΕΥΩ υπερβολικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 


lina-tsa

Active Member
13 Ιουνίου 2012
31
1
για ξεκαθαρισμα: τοχω στο πατρικο τωρα για λογους κτηνιατρου θαναι εδω για λιγο. μετα θα το παρω σαλλη πολη στο διαμεριμα μου αποκλειστικα δικο μου.
 


JKate Art

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2012
97
0
επισης σκεφτομαι τα εξης να ακολουθησω! οταν το παρω στο διαμερισμα επειδη σ ι γ ο υ ρ α θα τρωει τα παντα, σκεφτομαι να το αφησω ελευθερο. αν κανει ζημια θα του λεω μια λεξη αγανακτησης συγκεκριμενη πχ "οχι". και ταυτοχρονα θα το περιοριζω. πχ λουρακι κλουβακι κλπ. οταν ηρεμει, θα το ξαναβγαλω. μπορει και ολη μερα να το κανω αυτο αλλα ειναι σωστη μεθοδος? επισης ο κτηνιατρος ειπε οταν τα κανει να πλησιαζω το κεφαλι στα κακακια-τσισα και να λεω τι εκανες εκει?και νατο παω στην εφημεριδα μετα να καθησει. με την επιθετικοτητα ομως τι να κανω σε κουταβι 1.5 μηνων???? αλλαζει??? δαγκαει!εχει κοφτερα δοντακια κι ολας!
Γεια σου!! Να σου ζησει το μικρουλι! Καλο κουραγιο, αρχικα...|Για αυτα που ρωτησες να σου πω..ΟΧΙ περιορισμος-τιμωρια στο κλουβακι του διοτι εκει πρεπει να ειναι κατι θετικο για αυτο..χωρος ξεκουρασης..το κρεβατι του..να του αρεσει! Αν θες να το απομονωνεις καπου βς τιμωρια να το κανεις πχ στο μπανιο αλλα προσεξε..ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2,3 λεπτα η τιμωρια. Αρχικα ομως να του μαθεις τι θελεις εσυ να κανει και οχι κατευθειαν να το διορθωνεις. Αυτο που εννοω ειναι να του μαθεις οτι ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΕΤΑΙ με το να μην σε δαγκωνει οταν ασχολησαι μαζι του ενω αν σε δαγκωσει χανει την προσοχη σου. Αν σε δαγκωνει κανε ενα αααα(σαν αυτο που κανουν τα κουταβια οταν πονεσουν).
Επιπλεον, για τα τσισα και κακα αυτο που σου ειπα ο κτηνιατρος ειναι προπολεμικη αποψη..ελεος πες του. Οχι ειναι πολυ λαθος, μην το κανεις. Θα βρεις ενα σημειο που θες να τα κανει..αρχικα ειναι πολυ μωρο και ετσι φροντισε πχ να εχει κοντα του εφημεριδες ή πανες ή οτι θες για να προλαβαινει να παει. Θα το επιβλεπεις και οταν δειχνει τα σημαδια οτι παει να τα κανει το παιρνεις και το πας στο σωστο σημειο και λες μπραβοοοοοο!! Προσεξε μονο μην το τρομαξεις με αποτομες κινησεις διοτι ισως μετα να ξεχαστει και να μην συνεχισει την αναγκη του...
 


Asp

Well-Known Member
30 Μαϊου 2012
119
0
Πάτρα
Καλησπέρα. Καταρχήν..ψυχραιμία..! Εάν είναι 1,5 μηνών, μιλάμε για ένα μωρό..! Κανονικά θα έπρεπε να είναι με τη μαμά του ακόμα..

Θέλει αρκετή υπομονή από μέρους σου, χωρίς άγχος γιατί το καταλαβαίνει το σκυλί και στρεσάρεται κι εκείνο. Όσον αφορά την πάνα, όταν βλέπεις ότι θέλει να κάνει την ανάγκη του (μυρίζει έντονα το πάτωμα, κάνει σβούρες) το πιάνεις ήρεμα, χωρίς φωνές και το οδηγείς στο σημείο που έχεις επιλέξει. Μόλις τα κάνει, κάνεις ένα μικρό πάρτυ απ τη χαρά σου, αν θες μπορείς να του δώσεις και κάποια λιχουδιά.
Τώρα για τις ζημιές, κουτάβι είναι, ζημιές θα κάνει. Μπορείς να πάρεις ένα crate και να το κλείνεις μέσα όταν δεν είσαι παρούσα, ποτέ για τιμωρία και όχι πολλές ώρες. Όταν είσαι εκεί, μάθε του το μη και απέτρεπέ το από το να κάνει ζημιές, έτσι θα μάθει μεγαλώνοντας τι επιτρέπεται και τι όχι. Θα συμφωνήσω με την κοπέλα από πάνω, μάθε του καλύτερα την επιβράβευση και όχι την τιμωρία..!

Το σημαντικότερο είναι να μην πελαγώνεις, να έχεις υπομονή και να θυμάσαι ότι ειναι κουτάβι. Δεν παγιώνει συμπεριφορές απο τη μία μέρα στην άλλη..! Και θα κατουρήσει, και θα τραβήξει χαλιά, και θα σκίσει, και θα δαγκώσει, αλλά που θα πάει, θα μάθει..! Καλή επιτυχία.!

ΥΓ: Αυτό το ζευγάρωμα-υπερπαραγωγή ποιος είχε την έμπνευση να το κάνει..?:rolleyes:
 


lina-tsa

Active Member
13 Ιουνίου 2012
31
1
ευχαριστω. τι γινεται ομως με τη συμπεριφορα? ειναι ευπλαστο ακομα στο χαρακτηρα ή οτι εμαθε στραβο παει το μαθε και τερμα? ενταξει την αναγκη του τη διορθωνω,αλλα το δαγκωμα χαλιων κουρτινων κλπ? δε ξερω απο ψυχολογια ζωων.
 


lina-tsa

Active Member
13 Ιουνίου 2012
31
1
ευχαριστω JKATE-ART. τι γινεται ομως με τη συμπεριφορα? ειναι ευπλαστο ακομα στο χαρακτηρα ή οτι εμαθε στραβο παει το μαθε και τερμα? ενταξει την αναγκη του τη διορθωνω,αλλα το δαγκωμα χαλιων κουρτινων κλπ? δε ξερω απο ψυχολογια ζωων.
 


Asp

Well-Known Member
30 Μαϊου 2012
119
0
Πάτρα
Καλέ τι να μάθει..? Φυσικά και αλλάζει..! Βρέφος είναι.Εδώ αλλάζουν ενήλικοι σκύλοι εκατό φορές προς το καλύτερο..! Αυτό που χρειάζεται είναι σταθερότητα, ηρεμία και κάποιον να του δείχνει το σωστό δρόμο..!
 


lina-tsa

Active Member
13 Ιουνίου 2012
31
1
Καλησπέρα. Καταρχήν..ψυχραιμία..! Εάν είναι 1,5 μηνών, μιλάμε για ένα μωρό..! Κανονικά θα έπρεπε να είναι με τη μαμά του ακόμα..

Θέλει αρκετή υπομονή από μέρους σου, χωρίς άγχος γιατί το καταλαβαίνει το σκυλί και στρεσάρεται κι εκείνο. Όσον αφορά την πάνα, όταν βλέπεις ότι θέλει να κάνει την ανάγκη του (μυρίζει έντονα το πάτωμα, κάνει σβούρες) το πιάνεις ήρεμα, χωρίς φωνές και το οδηγείς στο σημείο που έχεις επιλέξει. Μόλις τα κάνει, κάνεις ένα μικρό πάρτυ απ τη χαρά σου, αν θες μπορείς να του δώσεις και κάποια λιχουδιά.
Τώρα για τις ζημιές, κουτάβι είναι, ζημιές θα κάνει. Μπορείς να πάρεις ένα crate και να το κλείνεις μέσα όταν δεν είσαι παρούσα, ποτέ για τιμωρία και όχι πολλές ώρες. Όταν είσαι εκεί, μάθε του το μη και απέτρεπέ το από το να κάνει ζημιές, έτσι θα μάθει μεγαλώνοντας τι επιτρέπεται και τι όχι. Θα συμφωνήσω με την κοπέλα από πάνω, μάθε του καλύτερα την επιβράβευση και όχι την τιμωρία..!

Το σημαντικότερο είναι να μην πελαγώνεις, να έχεις υπομονή και να θυμάσαι ότι ειναι κουτάβι. Δεν παγιώνει συμπεριφορές απο τη μία μέρα στην άλλη..! Και θα κατουρήσει, και θα τραβήξει χαλιά, και θα σκίσει, και θα δαγκώσει, αλλά που θα πάει, θα μάθει..! Καλή επιτυχία.!

ΥΓ: Αυτό το ζευγάρωμα-υπερπαραγωγή ποιος είχε την έμπνευση να το κάνει..?:rolleyes:
EYXARISTW ΠΟΛΥ!!! εγω στην ουσια το γλιτωσα κατα καποιο τροπο απο εκει που θαταν! το ζευγαρωμα εγινε για να γινει μικροσωμο αλλα να γαυγιζει. δηλαδη φυλακας μινιατουρα για διαμερισμα. μαλλον.. ετσι φανταζομαι ... :)
 


JKate Art

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2012
97
0
ευχαριστω JKATE-ART. τι γινεται ομως με τη συμπεριφορα? ειναι ευπλαστο ακομα στο χαρακτηρα ή οτι εμαθε στραβο παει το μαθε και τερμα? ενταξει την αναγκη του τη διορθωνω,αλλα το δαγκωμα χαλιων κουρτινων κλπ? δε ξερω απο ψυχολογια ζωων.
Κοιταξε..αν το παρεις εσυ σε 2 βδομαδες και εισαι πολυ ΣΤΑΘΕΡΗ και του διδαξεις τις σωστες συμπεριφορες θα ναι ολα μια χαρα! :) Απλα φροντισε με θετική προτροπη να του δειχνεις και να επιβραβευεις καθε θετικη συμπεριφορα και να του στερεις την προσοχη σου αν προκειται για αρνητικη.
Ρωτησε ο,τι αλλο θελεις να μην γενικολογω. :)
 


lina-tsa

Active Member
13 Ιουνίου 2012
31
1
Ναστε καλα ASP, JKATE-ART. προς το παρον υπερκαλυφθηκα με τη γραμμη που θα ακολουθησω!
 


Asp

Well-Known Member
30 Μαϊου 2012
119
0
Πάτρα
EYXARISTW ΠΟΛΥ!!! εγω στην ουσια το γλιτωσα κατα καποιο τροπο απο εκει που θαταν! το ζευγαρωμα εγινε για να γινει μικροσωμο αλλα να γαυγιζει. δηλαδη φυλακας μινιατουρα για διαμερισμα. μαλλον.. ετσι φανταζομαι ... :)
Κανονικά δεν πρέπει να ενθαρρύνουμε τέτοια ζευγαρώματα..! Είσαι σίγουρη ότι μετά από λίγο καιρό κάποιο άλλο δε θα πάρει τη θέση του..? Καλό θα ήταν να πεις δυο κουβέντες στον επίδοξο dr. Frankenstein , να μην ξαναπροβεί σε τέτοια πειράματα..!
 


JKate Art

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2012
97
0
Ναστε καλα ASP, JKATE-ART. προς το παρον υπερκαλυφθηκα με τη γραμμη που θα ακολουθησω!
Τιποτα! :) Καλή σας αρχη και αν θες ριξε μια ματια εδω www.dogmantics.com ...κατα την γνωμη μου η κοπελα κανει απιστευτη δουλεια..εμενα με εχει εμπνευσει και αποτελει παραδειγμα. (για αρχη κοιτα κατι βιντεακια που εχει "βασικα" και μετα αν θες ασχολησου με τα τρικς) :)
 


Λουνομαμά

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2011
108
1
Ηράκλειο Κρήτης
Το κουτάβι δεν πρεπει ποτέ να έχει ελεύθερη πρόσβαση σε όλο το σπίτι χωρίς επίβλεψη, γιατί είναι σίγουρο ότι θα φάει πράγματα που δεν πρέπει, και το χειρότερο είναι ότι θα "εκπαιδευτεί " από μόνο του να τρώει κουρτίνες, χαλιά, και ό,τι άλλο. Επομένως τις ώρες που δεν είσαι απο πάνω του να το διορθώνεις όταν πάει να κάνει τη ζημιά, πρέπει να το έχεις σε crate, Με τα παιχνίδια του. Ετσι θα εκπαιδευτεί να τρώει τα παιχνίδια του και δεν θα μάθει ποτέ να μασάει τα πράγματα που δεν πρέπει . Το Crate Θα σε βοηθήσει και στην τουαλέτα του. Ποτέ στο Crate για τιμωρία και ΠΟΤΕ δεν μαλώνουμε το κουτάβι όταν κάνει κακά σε λάθος σημείο. ΜΟΝΟ επιβράβευση όταν το κάνει σωστά (μπράβο και λιχουδίτσες)
 


lina-tsa

Active Member
13 Ιουνίου 2012
31
1
γεια σας και παλι. η ιστοσελιδα dogmantics πολυ καλη.
γεια σου Λουνομαμα! αυτο το οτι θα εκπαιδευτει μονο του να μασαει παντου ενα λεω..ωχ! :)
το crate δε θαθελα να παρω... με στεναχωρει και μονο που το βλεπω. λουρακι εχω παρει να το περιοριζω οταν κανει ζημιες. ακομα στη θεωρια βεβαια ολα.
 


giorgio0

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
65
0
Ξανθη-Καβαλα
αντε μπραβω!!!
στην αρχη που διαβασα το ποστ νομιζα θα παθεις εγγεφαλικο με τα οσα τραγικα γινοταν γυρο σου αλλα το ξεπερασες με εμφραγμα :Ρ αστιοςς
καλη αρχη :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981