είμαι εξοργισμένη!!!!!


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Το κακό δεν είναι οτι τρώει αποφάγια αλλά οτι η ενημέρωση σου αλλά και η συμμετοχή του κτηνιάτρου σου στην ανατροφή και δίαιτα του σκύλου σου είναι ελλιπής.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Και δεν εννοώ με αυτό οτι ο άνθρωπος δεν κάνει καλά τη δουλειά μπορεί να είναι από τους καλύτερους επαγγελματίες. Εννοώ οτι εσύ οφείλες να του τα λες όλα και να τον ενημερώνεις για κάθε κίνηση που κάνεις, διαφορετικά μία ζωή η συμβολή και συμβουλή του θα είναι ελλιπής.
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Κ όμως είναι..
Μην το αποκλείεις να πάθει διάρροια κ το δικό σου κάποτε, με τέτοια διατροφή..
Κ πάνω από όλα,ΜΗ σχετίζεις καταστάσεις.
ΑΛΛΟ σκυλί το δικό σου,ΑΛΛΟ της 'άλλης'..
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Ε ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟΦΑΓΙΑ....ΑΜΑΝ ΔΗΛΑΔΗ.. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ ΕΠΑΘΕ ΔΙΑΡΟΙΑ???ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ???
έλα ντε...φαντάζεσαι???:eek::eek::eek::paja1::paja1::maria::maria::paja1:
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Ioanna Προσπαθησε να διαβασεις στο φορουμ οσα περισσοτερες συζητησεις μπορεις. Και εγω πριν ημουν ασχετη και νομιζα οτι μπορουσα να δινω σχεδον οτι δηποτε. Δεν ειναι κακο να μην ξερεις καποια πραγμτα. Και για την δικη σου διατροφη φανταζομαι διαωαζεις τι ειναι καλο και τι ειναι καο να τρως και τι σου πηγαινει ως μοντελο διατροφης. Ετσι και τα σκυλια . Υπαρχουν πολλα ειδη διατροφης Ξηρα-Μαγειρευτο-BARF Πρεπαι να μαθεις για αυτες και να δεις πιοα ειναι καλυτερη για το σκυλακι σου. Μην ανησυχεις αν ασχοληθεος λιγο σε λιγο καιρο θα εισαι ξεφτερι.......:)
 


Rentina - Marley

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2009
133
1
Thessaloniki
Ρε παιδιά να ρωτήσω τι εννοείται όταν λέτε "Κτηνοτρόφους της επαρχίας" ?

Εκτροφείς σκύλων εκτός Αττικής ή κτηνοτρόφους (αγελάδες , αιγοπρόβατα , χοίρους , κλπ.) που έχουν και 1-5 σκυλιά ?

Και κάτι άλλο αν μπορεί ο κύριος/κυρία που εργαζόταν στην εταιρεία ζωοτροφών να μας πεί:

1. Ποιά η εταιρεία (επιτρέπετε από κανονισμούς) ?
2. Ποιά η τιμή χονδρικής και ποιά λιανικής ?
Φιλε μου
Όταν μιλάμε για Κτηνοτρόφους πάντα Εννοούμε τους Επαγγελματίες Κτηνοτρόφους
όπου εκτρέφουν μεγάλα Ζώα ( Αγελάδες - Κατσίκες - Πρόβατα - κλπ.)

Και τα λιγότερα σκυλιά που έχουν είναι ίσος πάνω από 4-5.

Αν λοιπόν πας σε αυτούς και τους μιλήσεις για Σούπερ Premioum τροφή θα
σε κοιτάν με το ένα μάτι διότι οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι είναι αυτό που
τους λες. ( Θα σε βλέπουν σαν να κατέβηκες από τον Ari)
Δεν τους κατηγορώ ....

Αυτοί λοιπόν φιλε μου Παίρνουν τροφές που εμείς στα Αστικά Κέντρα
πολλές φορες ούτε που τις ξέρουμε διότι είναι ίσος Κατώτερες και μπορεί να είναι.

Όμως η Ερώτηση μου είναι Γιατί τα σκυλιά τους είναι πιο Υγιές και με
περισσότερη ενέργεια αφού όλη μέρα Βόσκουν τα κοπάδια και τρέχουν σε
πλαγιες που δεν είναι σαν τα Πάρκα μας ???

Τελικά λέω μήπως Καλύτερη τροφή είναι αυτή που μάλλον ταιριάζει στο σκύλο μας ???

Όσο για πια Εταιρία ήμουν δεν θα το πω Επιτρέπεται η όχι .
Δεν νομίζω ότι μας απασχολεί αυτό.

η τιμές χοντρικής και Λιανικής Ποικίλλουν ανάλογα με την φίρμα τις Τροφής.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τελικά λέω μήπως Καλύτερη τροφή είναι αυτή που μάλλον ταιριάζει στο σκύλο μας ???
Μα καπου εκει εχουμε καταληξει και εμεις..!!
Mονο που είναι γεγονός ότι η ξήρα είναι η τελευταία μας επιλογή μιας και κανεις δεν ξέρει πραγματικά την περιεκτικότητα μιας κροκέτας και τις συνθήκες που παρασκευάζεται..

Οπως επίσης είναι δεδομένο ότι τα τσιγαριστά ,μπαχαρικά κοινώς αποφάγια μας ..δεν κάνουν στον σκύλο..

Η τα κόκαλα τα ψημένα..
Αυτά είναι δεδομένα ,πως να το κάνουμε..!!

Κάποτε οι παλιοί εδίναν αποφάγια και το σκυλί είχε αέρια ,αλλα δεν το κοίταγαν παραπάνω..
Μιας και εξετάσεις αίματος δεν έκαναν ποτε..
Είναι γνωστό π.χ. ότι η πατάτα δεν είναι εύπεπτη για τον σκύλο..

Η διατροφή του σκύλου για να μην πω και για εμάς μιας και συνεχώς το ιδανικό μοντέλο, μεταλλάσσεται..(νομίζω τον τελευταίο καιρό έχει μονιμοποιηθεί στην μεσογειακή..,αλλα δεν ξέρεις ποτε μπορεί να βγάλουν ότι μια διατροφή που τρώνε στον Μπαλι είναι καλύτερη..)
Είναι ουτοπια..
Δεν ξέρεις επειδη ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και κάλλιστα μπορεί να έχει αλλεργίες,δυσανεξία κλπ..
Οποτε σίγουρα οι ανεύθυνες αλλαγές τροφής από την στιγμή που ήδη δίνουμε μια ισορροπημένη , μονο κακό κάνουμε στον οργανισμό του σκυλιού μας.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τελικά λέω μήπως πάς να μας τρελάνεις?

δηλαδή μιά τροφή κάκιστης ποιότητας εμφανώς-εμφανέστατα μπορεί να είναι καλύτερη απο μιά σούπερ πρίμιουμ με εργοστάσια σε όλη τη γη και πωλήσεις επίσης...

κι αυτό το στηρίζεις στο ότι τα τζομπανόσκυλα που μελετούσες επι χρόνια σε διάφορες περιοχές της ελλάδας είναι υγιέστατα με φτηνές τροφές-υγιέστερα μάλιστα απο τα δικά μας...

δηλαδή φαντάζομαι ότι έφτασες στο συμπέρασμα σου μέσω του τεράστιου ποσοστού τζομπανόσκυλων που φτάνουν τα 17-18 έτη εν πλήρη ενέργεια και διάυγεια χωρίς να έχουν βασανιστεί απο ασθένειες...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και σε λένε και μάρλει και μας προτείνεις βιομηχανικά τρόφιμα χαμηλού κόστους και χωρίς κανένα σύστημα διασφάλισης ποιότητας για τα σκυλάκια μας
κρίμα
εσύ έπρεπε να μας λές για μπάρφ ρε φίλε...με βάση το όνομα δηλαδή ε...
ράστα μαν βαιμπρέτιον γιέεεε

τροφική αυτονομία και όχι εξάρτηση απο βιομηχανικές μεθόδους

μήπως και τα βρώμικα στις καντίνες τελικά είναι καλύτερη διατροφή απο το σπιτικό φαγητό για το παιδί μας αφού τόσα χρόνια που περνάμε απο βρωμικάδικα δεν έχει δει κανένας μας πτώμα με σάντουιτς στο χέρι:p?/?
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Τα τσοπανόσκυλα πεθαίνουν τριων με πέντε ετών εξουθενωμένα.
Τριών όσα δουλεύουν με βοοειδή (με άσπρες τρίχες στο πιγούνι και πληγές/τραύματα παντού) και πέντε στα πρόβατα.

Αυτός είναι ο μέσος όρος ζωής, αν και υπάρχουν άπειρα κουτάβια που πεθαίνουν σε κάθε φάση που μπορείς να φανταστείς, και μερικά τσοπανόσκυλα που φτάνουν 7-8 ετών (πολύ σπάνιο φαινόμενο και ΜΟΝΟ σε φύλαξη προβάτων).

Τα γέρικα σκυλιά δεν είναι χρήσιμα για τον τσοπάνη και το τελευταίο που τον ενδιαφέρει είναι η μακροζωία των σκύλων του. Ο νέος είναι πάντα καλύτερος, πιο γρήγορος και δεν κουτσαίνει. Άλλωστε κουτάβια βρήσκει πανεύκολα.

Οι μεγάλοι ποιμενικοί σκύλοι είναι άλλη ιστορία (Ε.Π., Καύκασος, Κ.Ασίας). Εχουν ήρεμη ζωή (ζουν ώς μέλοι του κοπαδιού, δεν το κυνηγάνε όπως τα τσοπανόσκυλα) και το προστατεύουν όταν χρειαστεί (σπάνια).

Τα προσέχουν οι βοσκοί περισσότερο γιατί είναι πιο πολύτιμα (η εμπειρία τους δηλαδή) και μπορούν να αναλάβουν το κοπάδι ΜΟΝΑ τους για καιρό. Γι΄αυτό ζουν πολλά χρόνια. Συνήθως τρώνε κρέας και κόκκαλα γιατί δεν δέχονται να φάνε ξηρά τροφή (είναι ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝΑ).

Αρα Ρετίνα, όταν κάποιος σου λέει πως ο σκύλος του είναι "καλά" αναρωτήσου πρώτα.
α) ξέρει να κρίνει αν είναι καλά;
β) τον ενδιαφέρει πραγματικά αν είναι καλά το ζώο;
γ) αυτά που "ΔΕΝ είναι καλά" που πήγανε; Τα μετράει αυτά στο σύνολο του "καλά";

Γιατί αν είναι να είναι δύο καλά (2 χρονών) και 68 πεθαμένα σε δύο χρόνια, να το χέσ@ το "καλά"....
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
:D:D:Dγεια σου Kokoni!

edit: συμφωνώ με Dr. Πραγματικά ξέρεις σε τί ηλικία πεθαίνουν και ποία ήταν η βασική αιτία?
Διαφορετικά μας λες λόγια του αέρα..
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Οι περισσότεροι κτηνοτρόφοι στην Ελλάδα έχουν ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ, πλήρως αναλώσημους κόπρους και καλά για εργασία. Οι περισσότεροι με μεγάλη διαφορά. Ενδέχεται να μιλούσες γι' αυτούς...
Αυτοί είναι που δεν φροντίζουν τα σκυλιά τους ΚΑΘΟΛΟΥ.

Αν είχαν αγοράσει 4 κουτάβια καθαρόαιμα, με γονείς εργασιακούς, ή (ακόμη πιο ακριβά) 4 εκπαιδευμένα εργασιακά σκυλιά, νομίζεις πως θα ήταν το ίδιο;
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Όντως!Τα πραγματικά εργαζόμενα ποιμενικά στην Ελλάδα έχουν ένα μέσο όρο ζωής περίπου 7αν και υπαρχουν δείγματα που φτάνουν στα 10- 12 αλλά αυτά είναι σχετικά σπάνια και συνήθως πρόκειται για πολύ καλά σκυλιά που ο βοσκός προσέχει σαν τα μάτια του γιατί τα χρησιμοποιεί για να καθοδηγουν όλα τα υπόλοιπα σκυλιά καθώς και να εκπαιδεύουν τα κουτάβια!Αλλά όπως ανέφερε και η Dr. Zhivago τα σκυλιά αυτά έχουν μια σχετικά πιο χαλαρή δουλειά σε σχέση με τα ποιμενικά καθοδήγησης αφού την περισσότερη ώρα είναι αδρανή!Αλλά και πάλι η ζωή τους είναι γεμάτη τόσες κακουχίες που στα 5 τους βλέποντάς τα νομίζεις ότι είναι τουλάχιστον 10!
Άσχετο, αλλά εγώ προσωπικά αμφιβάλω αν αυτά τα σκυλιά,ξαναλέω τα πραγματικά εργαζόμενα, τρώνε ξηρά τροφή!1ον,δεν έχω δεί ποτέ σε κάνένα καλοκαιρινό βοσκοτόπι, κι έχω βρεθεί σε αρκετά, τσουβάλια με ξηρά, κι αν έδιναν ξηρά θα έπρεπε να κουβαλάνε άπειρα τσουβάλια για το διάστημα αυτό για όλα τα σκυλιά!2ον, γνωρίζω επίσης αρκετά σκυλιά τα οποία όταν κατέβηκαν από τα βουνά, για λόγους αναπαραγωγής-εκτροφής, δεν δέχονται την ξηρά τροφη!!!!
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Οι ποιμενικοί κυρίως το καλοκαιρι που είναι στο βουνό ακουλουθούν μάλλον το barf πρότυπο διατροφής αφού έως έναν βαθμό είναι οι ίδιοι υπεύθυνοι να βρούν την τροφή τους!:p:p:p
 


Rentina - Marley

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2009
133
1
Thessaloniki
Kokoni
μάλλον δεν διάβασες καλά το pst μου ...
διάβασε ξανά ίσος το καταλάβεις καλύτερα.
Δεν συνηθίζω να μιλάω έτσι απλά για να πω κάτι.
δεν μου αρέσουν δηλαδή τα λόγια του αέρα όπως θέλεις να χαρακτηρίσεις τις
ανησυχίες μου η άπόψης μου.
αλλιώς όλες η ανησυχίες θάταν λόγια του αέρα.

Δεν αντιλέω ότι δεν γνωρίζετε κάτι όμως δυστυχώς δεν γνωρίζετε τι ξέρω
και εγώ όπως και το αντίθετο...

μήπως πρέπει πρώτα να αναρωτηθούμε όλοι και έπειτα να βγάλουμε
συμπεράσματα ???

Ναι είναι Σκυλιά που κάνουν έργο και σκληρό πολλές φορες έργο.

Όμως το ερώτημα παραμένει τι τρώνε ???

κανένας ακόμη δεν το απάντησε αυτό.

Δεν θέλω να κατηγορήσω καμια τροφή όλες είναι ειδικές και ανάλογα το κόστος τους η καλύτερη ( Πιθανόν)
δεν έκανα ανάλυσης σε χημείο.

θέλω να πιστεύω ότι έχουμε την συνεχεια τον post που έκανα από την
αρχή διαφορετικά θα ξεφύγουμε από το θέμα μας

Ευχάριστο.

edit.
sory απαντείται όμως
 
Last edited:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Όμως η Ερώτηση μου είναι Γιατί τα σκυλιά τους είναι πιο Υγιές και με
περισσότερη ενέργεια αφού όλη μέρα Βόσκουν τα κοπάδια και τρέχουν σε
πλαγιες που δεν είναι σαν τα Πάρκα μας ???
Απέδειξέ το αν δεν σου αρέσουν τα λόγια του αέρα ... μην αγνοείς ποστ σαν της DrZhivago και απαντάς επιλεκτικά ... ;)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν ξέρω με ποιούς κουβέντιαζε η Ρετίνα και τι έδιναν στους σκύλους τους.

Οι επαγγελματίες κτηνοτρόφοι που μου μίλησαν με τσοπανόσκυλα, από Κόλευ μέχρι Χήλερ (έγω φίλο Αυστραλό "γελαδάρη") και με ποιμενικούς, από Ελληνικούς μέχρι Νότιας Ρωσσίας, ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ τάιζαν μόνο Barf (όχι πως ήξεραν πως λέγεται βέβαια :p). Τους έδιναν και αποφάγια (ψωμί ξερό με λάδι ή Έλληνες, ψωμί ξερό με κρέμα ή τυρί οι ξένοι) αλλά δεν θεωρούσαν πως τα είχαν ταίσει αν δεν είχαν φάει κρέας.

Κάποιες φορές έμεναν και νηστικά (αν δούλευαν μακριά από το σπίτι) και έτρωγαν μετά από 2-3 μέρες λαίμαργα σαν λύκοι μετά από κυνήγι. Ο σκύλος δεν έχει πρόβλημα με μικρή νηστεία (αργεί να χωνέψει και το συστημά του είναι πλασμένο γι' αυτό) και το κρέας (που δεν διαστέλεται άλλο στο στομάχι) δεν δημιουργεί ιδιαίτερο πρόβλημα (πχ. συστροφής). Κουραζόντουσαν φυσικά, χωρίς φαγητό να δουλεύουν, αλλά τους περίμενε (και τους "έστελνε") καλό φαϊ.

Σίγουρα δεν το κάνουν όλοι αυτό, και ξαναλέω, στην Ελλάδα η πλεοψηφία των κτηνοτρόφων ΔΕΝ είναι πραγματικοί επαγγελματίες. Έχουν ένα τσούρμο παντελώς άχρηστα ημίαιμα σκυλιά που ταϊζουν χάλια τροφή, χωρίς λόγο, και χωρίς να γνωρίζουν:

α) πως υπάρχουν πολλοί καλύτεροι σκύλοι για τη δουλειά β) πως ΕΝΑΣ τέτοιος ισοδυναμεί με δέκα ημίαιμους σαν εργάτης και γ) πως υπάρχουν καλύτεροι τρόποι να ταϊσεις έναν σκύλο.

Αν και το τελευταίο, όπως προανέφερα δεν θα τους απασχολεί μέχρι να πληρώσουν ακριβά για έναν σκύλο ή/και να καταλάβουν την αξία ενός καλού εργασιακού σκύλου.

Έχω συναντήσει τέτοια άτομα και τους σκύλους τους σε εκδρομές. Τυχαία τελείως, είχα πάντα ένα κουτάβι μαζί μου. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση η ταχύτητα με την οποία οι σκύλοι των κτηνοτρόφων παρατούσαν τα κοπάδια για να τρέξουν μακριά και να γαβγήσουν εκ του ασφαλούς, σε μένα και τα "τρομαχτικά" κουτάβια μου...

Πιστεύω πως ο φόβος τους ήταν συνδιασμός από:
α) δειλία στο DNA τους (σε πολλά μέρη της Ελλάδος τα θαρραλέα σκυλιά θανατώνονται και ζευγαρώνουν περισσότερο τα δειλά).

β) κακή ανατροφή (βρωμόξυλο)

γ) κακή ΔΙΑΤΡΟΦΗ. Δουλεύουν πολύ και τρώνε σκ@τ@ φαγητό. Είναι θέμα ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ να μην τα βάλουν με άλλους σκύλους (η τον οποιονδήποτε εχθρό), ακόμη και μεγαλόσωμα κουτάβια.
Δεν έχουν θάρρος γιατί είναι θέμα επιβίωσης να μην έχουν.

Εντύπωση μου έκανε επίσης το ότι πολλοί από αυτούς είχαν πολλούς σκύλους (5-6), γιατί ξέρω πως με 2-3 καλούς θα έλεγχαν 4 φορές μεγαλύτερο κοπάδι. Προσπάθησα επανελλημένως να τους το εξηγήσω μα δεν με πίστευαν με τίποτα (πως υπάρχουν καλύτεροι σκύλοι από τους δικούς τους).

Εδώ η Ρετίνα νομίζει πως δεν υπάρχει καλύτερη τροφή από τη δική τους!
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Οι "μη επαγγελματίες" κτηνοτρόφοι επίσης πιστεύουν ακόμη πως το τσοπανόσκυλο που έφαγε ωμό κρέας σύντομα θα "σαλέψει" και θα φάει τα πρόβατα...

Αυτό είναι ΠΟΛΥ μεγάλο κρίμα γιατί έχει ως αποτέλεσμα να ΠΕΤΟΥΝ στα σκουπίδια μια χαρά φαγητό για σκύλους (πολύ λύπος, κρέας και κόκαλα). Θα εκπλαγείτε αν μάθετε τι πετάγεται μέχρι να μπει το κρέας στη βιτρίνα μαγαζιού. Ακόμη και τα εντόσθια είναι πολύ θρεπτικό γεύμα, διότι περιέχει χόρτα, υδατάνθρακες και φυτά.

Αμαρτία να πετιούνται όλα αυτά και μετά να δίνουν στους σκύλους την φθηνότερη ξηρά τροφή της αγοράς... το κάνουν όμως κάποιοι.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εσύ ξαναδιάβασε και θα δείς ότι δεν είσουν τόσο ανησυχος
"τα σκυλιά τους είναι πιο Υγιές και με
περισσότερη ενέργεια αφού όλη μέρα Βόσκουν τα κοπάδια και τρέχουν σε
πλαγιες που δεν είναι σαν τα Πάρκα μας ???"

πρός δογματικός έτεινες

μετά ανησύχησες
μήπως Καλύτερη τροφή είναι αυτή που μάλλον ταιριάζει στο σκύλο μας ???

μα ναι
αλλά μέχρι ενός σημείου κι αυτό...και όχι και σίγουρα...γιατί μπορεί να του αρέσει και να μην προκαλεί προβλήματα σε βραχυχρόνια θεώρηση αλλά σε μακροχρόνια


κατα τα λοιπά
μπορείς να απαντάς επιλεκτικά και γενικά κάνε ότι θές,απο εμένα αυτό

:-|:paja1:
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU