ειναι φυσιολογικο?


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Γιατί είναι χειρότερο να απομακρυνθείς? Εγώ το βρίσκω σωτήριο.
Γιατί "μείνε"? και όχι έλα να φύγουμε?
το εχεις κανει,το να απομακρυνθεις,οταν ενα αλλο σκυλι φαινεται να εχει περιεργες διαθεσεις?(διοτι εαν δεν φαινεται,γιατι να απομακρυνθειτε απο αυτο?)
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Εννοώ για περιπτώσεις όπως της ρότι που ξέρει ότι ο δικός της θα τσαμπουκαλευτεί όταν υπάρχουν θηλυκές τριγύρω (ο δικός μου είναι ένα τέρας έτσι και αλλιώς:D). Και οπωσδήποτε δεν εννοώ να περιμένεις να έρθουν μούρη μούρη τα σκυλιά αλλά αρκετά πριν πλησιάσει ο άλλος να την κάνεις με ελαφρά.
Και επιμένω: εφόσον το ζώο είναι εκπαιδευμένο δεν πρέπει να τσακιστεί να έρθει κοντά σου όταν το φωνάξεις?

Ναι, εγώ αυτό κάνω. Τον φωνάζω και φεύγουμε πριν πλησιάσει κοντά ο άλλος γιατί αλλιώς είναι σίγουρο ότι ο δικός μου θα τον βουτήξει. Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ γιατί ίσως τα γράφω λίγο μπερδεμένα!!
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Εγώ, αν περπατάμε, του λέω χαρούμενα "πάμε" και συνεχίζω σαν να μη συμβαίνει τίποτα κι ας λυσσάει το άλλο. Έτσι του δίνω να καταλάβει ότι το σημαντικό εκείνη τη στιγμή είναι να συνεχίσει να περπατάει δίπλα μου και τα άλλα είναι αδιάφορα. Πάνω από όλα κοιτάω εγώ να είμαι χαλαρή και ήρεμη και όχι πανικοβλημένη.
Αν είμαστε σταματημένοι, τον βάζω να κάτσει και να μείνει κι αν τον δω να τσιτώνει, τον βάζω να ξαπλώσει για να χαλαρώσει.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το θεμα ειναι αν το αλλο αρχισει να σε κυνηγαει τι γινεται..

Αφηστε που τον τελευταιο καιρο εχω ακουσει περιπτωσεις που καναν επιθεσεις ξεμπαρκα σε ανθρωπους..
Σε εναν φιλο μου στο ποδι..

και σε μια γνωστη μου της εκοψε κοματι απο το ποδι και εκανε χειρουργεια πλαστικες..:eek:
Τυχαιο σκυλι στο δρομο αδεσποτο..
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Με τον μαλτέζο μου έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με τη chloe...:(
Γρυλίζει σε αρσενικά -θηλυκά χωρίς διάκριση! Ήταν έτσι από μικρός και έκανα κι εγώ το ίδιο πράγμα τον σήκωνα αγκαλιά σχεδόν πάντα όταν πλησίαζε σκυλάκι...Χάλια τα έκανα αλλά η αλήθεια είναι ότι ενώ είχα από μικρούλα σκυλάκια (οι γονείς δηλαδή είχαν;))δεν ήξερα τι πρέπει να κάνεις και τι όχι...
Τώρα "ανέχεται" μόνο τα σκυλιά της οικογενείας...:D
Εννοείται ότι τον μαζεύω μόλις δω άλλο τσαμπουκαλεμένο σκυλάκι;)
Όταν βγάζω βόλτα το boxer της αδελφής μου, εκεί έχουμε σοβαρό πρόβλημα:shake: Είναι θυληκό 9 χρονών και πρόσφατα στειρωμένη(εξαιτίας προβλήματος). Ήταν από μικρή τσαμπουκάς και πολύ κυριαρχική με τ' άλλα σκυλάκια αλλά κυρίως τα θυληκά...Τώρα αρσενικά και θηλυκά, το ίδιο πράγμα:(Κι εγώ από ένστικτο από τα πόδια την τράβηξα σε μια εμπλοκή...
Την κρατάμε από το λουρί σχεδόν πάντα για να έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας...(Την τελευταία φορά τσακώθηκε μ' ένα braque de Weimar και την τρέχαμε στο γιατρό Σαββατόβραδο με αίμα στο μάτι της...:(, τελικά δεν ήταν σοβαρό αλλά μέχρι να σου το πουν...)
Με το Dante ακόμα είναι μικρός αλλά θα αγριέψω κι εγώ άμα τον δω να τσαμπουκαλεύεται...:mad:(κι ακόμα δεν μ' έχει δει αγριεμένη...:D)
Τον τελευταίο καιρό παίζει κάθε μέρα για πολύ ώρα μ΄ένα θυληκό doberman 4 μηνών. Μετά από μια ώρα αρχίζουν και τσακώνονται κι έχουν νεύρα, οπότε τον μαζεύω και τελειώνει το παιχνίδι. Η αλήθεια είναι ότι ο καημένος δεν πολυφταίει γιατί η άλλη του αρπάζει με δύναμη το αυτί και πονάει...:(
Πάντως αρχίζω και καταλαβαίνω τις διαθέσεις ενός άλλου σκύλου που πλησιάζει...Νομίζω αυτό είναι το πιο σημαντικό...
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
.
Και επιμένω: εφόσον το ζώο είναι εκπαιδευμένο δεν πρέπει να τσακιστεί να έρθει κοντά σου όταν το φωνάξεις?

Ναι, εγώ αυτό κάνω. Τον φωνάζω και φεύγουμε πριν πλησιάσει κοντά ο άλλος γιατί αλλιώς είναι σίγουρο ότι ο δικός μου θα τον βουτήξει. Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ γιατί ίσως τα γράφω λίγο μπερδεμένα!!
αναλογα του ποσο ισχυρο ειναι το ερεθισμα ,δεν ειναι και αψυχα ρομποτακια;)
ο γερμανικος μου ειναι εκπαιδευμενος..θα με ακουσει χωρις δευτερη κουβεντα,σε ολες τις περιπτωσεις,εκτος απο αυτην που ενα αλλο αρσενικο,επιμενει να δειχνει επιθετικο...δηλαδη τον εχω στο μεινε,δυο-τρεις φορες..εαν συνεχιστει,τοτε ορμαει κι οποιον παρει ο χαρος:D
δεν εχω επεμβει ποτε,συνηθως τα λυνουν μονοι τους και αρκετα γρηγορα.
εξαλλου γνωριζει καλα,μεχρι που να το τραβηξει,επισης θα κανει τσαμπουκα σε 'ανωτερα" κυβικα,μονο εαν ειμαι κοντα..εαν απομακρυνθω χωρις καμια συμμετοχη,δεν το συνεχιζει.οσο καθομαι διπλα,ειναι ικανος να χτυπιεται...-βαριεμαι να το αναλυσω τωρα αυτο:cool:-
με την καυκασινα δεν ειχα ποτε προβλημα..ακομη και αγελη να τις κανει παλαβα απο μακρια,την παρατηρει ηρεμη..εαν πλησιασουν-πολυυυ σπανιο- τους κανει ενα ντου με κωλια κι εξαφανιζονται..σε καυγα δεν εχει μπλεχτει ποτε.:)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ένα απ' τα σκυλιά της γειτονιάς που φροντίζουμε τσαντίζεται σε άσχετες ώρες με άλλα σκυλιά ή εμάς. Είναι και πολύ μεγαλόσωμη με κάτι δόντια ΝΑ η άτιμη και προσπαθούμε να της το κόψουμε. Δηλαδή: Εκεί που σου κάνει χαρούλες, δίνει χεράκια, γυρνάει κοιλιές κ.λπ. βαριέται και σου κάνει ένα απότομο "γρουμφ" όπου εσύ κλάνεις μέντες μετά συγχωρήσεως. Ανθρώπους πάντως δεν δαγκώνει.
Είναι στειρωμένη.
Με τα άλλα σκυλιά τσακώνεται συνέχεια. Τη φοβούνται όλα εκτός από έναν μάγκα αρσενικό. Μια φορά μάλιστα καυγάδιζαν αυτοί οι δύο και την έπεσαν και άλλα τρία σκυλιά στη θηλυκιά. Παιδιά τους "έδειρε" όλους. Το τι δαγκώματα τους έχει κάνει... αμάν πια! Πάντως τίποτα σοβαρό. Μετά παίζουν σαν τα κουτάβια.
Τα ταίζουμε σε αποστάσεις γιατί αυτή η παλαβή δεν τα αφήνει να φάνει. Πηγαίνει από πιάτο σε πιάτο και μπαίνει στη μέση. Μετά άντε πάλι χαριτωμενιές. Αφού τα έχουν βρει μεταξύ τους... οκ. Όλα μπορούμε να τα χωρίσουμε εκτός απ' αυτήν όταν τσακώνεται με κάποιο άλλο. Με το νερό υποχωρεί ο αντίπαλος συνήθως. Της έχω έτοιμο το κόλπο με τα πόδια πάντως *demonio*
Δικαίως τη λένε Τρελή.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Πανε τοσοι κοποιοιοι για να την κακομαθω.. η κοντοσκυλακη υποτασσεται οιοιοι.. πενθω:cool: