εκζεμα-δερματοπαθεια?????


cookie la francaise

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2013
181
33
Καλημερα συμφορουμητες!!ειμαι μαμα μιας γαλλιδουλας 2 χρονων περιπου, χτες εκει που τη χαιδευα επιασα κατι σαν εκζεμα κατω απο το μαγουλο της....ειναι σαν γρομπαλακι...εχει περιεργη αισθηση, καπως τραχυ.Δεν εχουν φυγει οι τριχες της περιοχης κ δε μπορω να το δω καλα...χτες της εβαλα λιγο κρεμα φουσικορτ κ κοκκινισε...τι μπορει να ναι??????
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Εαν δεν ήταν έκζεμα και ήταν σπυράκι, έγκαυμα, μύκητας ή οτι άλλο είναι λογικό να έκανε αντίδραση με την φουσικορτ. Επιπλέον ελπίζω να μην είναι σε σημείο που να φτάνει να την γλύψει....Εγώ θα έβαζα μπεταντίν εαν έπρεπε οπωσδήποτε κάτι να βάλω και θα έκανα μια επισκεψη απο τον κτηνίατρο....
 


cookie la francaise

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2013
181
33
Εαν δεν ήταν έκζεμα και ήταν σπυράκι, έγκαυμα, μύκητας ή οτι άλλο είναι λογικό να έκανε αντίδραση με την φουσικορτ. Επιπλέον ελπίζω να μην είναι σε σημείο που να φτάνει να την γλύψει....Εγώ θα έβαζα μπεταντίν εαν έπρεπε οπωσδήποτε κάτι να βάλω και θα έκανα μια επισκεψη απο τον κτηνίατρο....
Ευτυχως ειναι σε σημειο που δε μπορει να γλυψει....οπωσδηποτε και θα την παω στο κτηνιατρο, αλλα απο βδομαδα....μπορει να χει σχεσει μετο demodex???ειχε διαγνωστει στο παρελθον κ ειχε λαβει θεραπεια με advocate...μετα παει το μυαλο μου σε ατοπικη δερματιτιδα....απλα εχει μια περιεργη υφη...σαν πλακα...ειναι καπως τραχυ...
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
θα μπορούσε να είναι το οτιδήποτε!
Η δεμοδήκοση νομίζω (με επιφύλαξη) οτι κάνει οίδημα
 


cookie la francaise

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2013
181
33
θα μπορούσε να είναι το οτιδήποτε!
Η δεμοδήκοση νομίζω (με επιφύλαξη) οτι κάνει οίδημα
Το ξερω, κουβεντα και ανταλλαγη αποψεων μεχρι να τη παω στο γιατρο....δε μπορω να κανω κατι αλλο...ακομα κ το γιατρο να παρω τηλ δε θα μπορει να πει τι ειναι αν δε το δει...
Ειναι λιγο πρισμενο το σημειο γυρω απο το "εκζεμα"...μακαρι να μην ειναι κατι σοβαρο...