εκπαιδευση σε βελγικο λυκοσκυλο


tasos84

New Member
17 Ιανουαρίου 2014
3
0
καλησπερα στη παρεα και ευχαριστω για την αποδοχη.Φιλοι μου θελω τη βοηθεια σας.Εχω ενα βελγικο λυκοσκυλο το οποιο ειναι 6 μηνων και οταν το λυνω δαγκωνει τα χερια μου θεωρωντας τα παιχνιδι.τι να κανω για να το σταματησω ?
 


tarantoula

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2013
176
28
Καλησπέρα!!Δεν θεωρώ τον εαυτό μου εξπερ γνώσεων για να σου απαντήσω στην ερώτησή σου, μιας και είμαι και εγώ σχετικά καινούρια, αλλά αυτό το θέμα έχει απαντηθεί αρκετές φορές σε άλλα ίδια topic. κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις αρκετά!!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Αρχικά γιατί το δένεις ρε συ;
Όντας ιδιοκτήτρια (ημίαιμου) βέλγου ξέρω ότι τα σκυλιά αυτά έχουν πολλή ενέργεια και ακόμα περισσότερο ξεροκεφαλιά, μέχρι να βρεις το κουμπί τους όμως. Δούλεψε με τον σκύλο, κάνε πράγματα μαζί του γιατί έχει ενέργεια και τη διοχετεύει δαγκώνοντάς σε, κάτι που ναι μεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά αλλά αν το έχεις απο 2 μηνών που τα παίρνουν συνήθως θα έπρεπε να έχει σταματήσει. Αν πατήσεις στην αναζήτηση θα βρεις πολλές συζητήσεις πάνω το θέμα κουταβίσιο δάγκωμα και τρόπους για να το λύσεις. Κατα τα άλλα πάρε φρίσμπι, μπαλάκια, λουκάνικα, πολλές λιχουδιές και οπλίσου με υπομονή και ξεκίνα, σε 2 εβδομάδες απο τώρα θα τρίβεις τα μάτια σου.
 




Βαγγέλης-7

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2013
34
2
εμενα ο σκυλος μου δαγκωνε και αυτος απο 2 μηνων οταν τον πηρα(Γερμανικο ποιμενικο) το θεωρουσε παιχνιδι βεβαια..σιγα σιγα ομως οποτε δαγκωνε απλα εφευγα..και μερικες φορες εβγαζα και μια φωνη δυνατη...τωρα ειναι 4 και κατι μηνων και το εχει κοψει...βεβαια τωρα που αλλαζει δοντακια εχει αρχισει κατι δαγκωματακια παλι΄..αλλα οχι τοσο δυνατα :p

απλα απο τη στιγμη που ειναι 6 μηνων και συνεχιζει ισως ειναι καλυτερο να ρωτησεις εναν εκπαιδευτη..γιατι αμα μεγαλωσει θα εχει μεγαλο προβλημα...κι επισης μην τον δενεις ! ειναι σημαντικο αυτο...η' να τον δενεις οσο πιο λιγο γινεται τελοςπαντων..γιατι μετα εχει συσσωρευμενη ενεργεια και ισως γι αυτο σε δαγκωνει
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
καλησπερα στη παρεα και ευχαριστω για την αποδοχη.Φιλοι μου θελω τη βοηθεια σας.Εχω ενα βελγικο λυκοσκυλο το οποιο ειναι 6 μηνων και οταν το λυνω δαγκωνει τα χερια μου θεωρωντας τα παιχνιδι.τι να κανω για να το σταματησω ?
εαν εννοεις οτι εχεις βελγικο ποιμενικο (μαλινουα),6 μηνων,χωρις καν βασικη υπακοη και το εχεις και δεμενο,τιποτα δεν ειναι αυτο που σου κανει...τυχερος εισαι...

λεπτομερειες θα σου πουν οι κατοχοι,αφου σταματησουν να γελανε...(χωρις παρεξηγηση)...
 


tasos84

New Member
17 Ιανουαρίου 2014
3
0
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΚΟΥΟΣ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΠΑ!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΠΑΝΤΟΣ.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν 6 μηνων δεν ξερει το ΜΗ, σόρρυ αλλα΄δεν ειναι υπακουος. Το να κάτσει κατ' εντολην σου, δεν λέει τίποτα αν δεν ξέρει να σταματα ό,τι κάνει, επιτόπου


Προσπαθησε να του ανακατευθύνεις την ανάγκη να δαγκώνει, προς κάποιο παιχνίδι ή tug! Να λες ορθα κοφτα ΜΗ οταν πιανει εσένα.... χωρις φωνες ή να σηκώσεις χερι.
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
καλησπερα στη παρεα και ευχαριστω για την αποδοχη.Φιλοι μου θελω τη βοηθεια σας.Εχω ενα βελγικο λυκοσκυλο το οποιο ειναι 6 μηνων και οταν το λυνω δαγκωνει τα χερια μου θεωρωντας τα παιχνιδι.τι να κανω για να το σταματησω ?
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΚΟΥΟΣ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΠΑ!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΠΑΝΤΟΣ.
Γεια σου Τάσο!

Τι θέλεις από τον σκύλο?
Προορίζεις αργότερα τον σκύλο για κάτι?
 


tasos84

New Member
17 Ιανουαρίου 2014
3
0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΕΛΙΟ...ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΟΡΙΖΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ....ΑΠΛΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΣΥΝΗΘΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ....ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΛΙΣΕΙ???
 


nikol_te

Well-Known Member
15 Μαϊου 2011
74
104
μηπως τα δαγκωνει απο τη χαρα του που τον ελυσες?με δαγκωνε κ εμενα οταν γυρνουσα σπιτι κ το ελυσα με το να μην του δινω σημασια για λιγη ωρα.μολις ηρεμουσε,τοτε εδινα τα χαδια.
οταν το εκανε πανω στο παιχνιδι,ενα κοφτο ΜΗ και παλι δεν του εδινα σημασια για λιγο.κ εγω ημιαιμο γκρενενταλ-γερμανικο εχω.
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΕΛΙΟ...ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΟΡΙΖΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ....ΑΠΛΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΣΥΝΗΘΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ....ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΛΙΣΕΙ???
Η λύση έρχεται από σένα και στο πως θα διαχειρίζεσαι το δάγκωμα του πάνω στο παιχνίδι!
Ο κούταβος είναι φυσιολογικό να επικοινωνεί έτσι σε αυτήν την φάση της ζωής του!Αυτό κράτα το για να βλέπεις ξεκάθαρα και να μην χάνεις τον έλεγχο από τα δαγκώματα!:D

Όταν παίζεται κατεύθυνε το δάγκωμα του πάνω σε κάποιο παιχνίδι και επιβράβευε εκεί!
Μην εξιτάρεις το κουτάβι κουνώντας τα χέρια για να μην παίρνεις ανεπιθύμητα δαγκώματα!
Να θυμάσαι ότι οι πολλές διορθώσεις έχουν ως αποτέλεσμα το εξιτάρισμα!Να το προσέξεις αυτό!Επίσης και αυτό κράτα το γιατί μπορεί να καταντήσεις να διορθώνεις και αυτό να συνεχίζει με περισσότερο ζήλο να δαγκώνει.Συμβαίνει σχεδόν πάντα αυτό στους νέους ιδιοκτήτες!:D

Γενικά δούλεψε τον και χρησιμοποιήσε σωστή διόρθωση αλλά και σωστή κατεύθυνση!
Συνήθως μόνο διορθώνουν και δεν κατευθύνουν με αποτέλεσμα το κουτάβι να εξιτάρεται και να συνεχίζει να δαγκώνει!

Εγώ προσωπικά δούλεψα τον σκύλο μου στο δάγκωμα, και πακέτο είχα εισάγει το δάγκωμα σε παιχνίδι(πανάκια-λουκάνικα/tugs) για κατεύθυνση και την εντολή άστο!Όλα αυτά στις "ελαφρές τους μορφές" για 2 μηνών κουτάβι, ίσα ίσα να απασχολώ το μυαλουδάκι του!Έτσι οι διορθώσεις ήταν ελάχιστες και αν γινόντουσαν με ένα απλό "όχι" μαζευόταν ο κούταβος!

Υ.Γ.: Έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου την συμβουλή εκπαιδευτή!