εκπαιδευτης; κανενας καλος;


paolo21r

Member
27 Μαϊου 2007
20
0
καλησπερα και παλι ηθελα να ρωτησω αν ξερετε καποιον εκπαιδευτη καλο(φιλοζωο και οχι χρηματοδουλο) ο οποιος να κανει σωστη δουλεια?θα με ενδιεφεραν προσωπικεσ εμπειριες οι οποιες πιστευω πως ειναι και το καλυτερο κρητιριο.Και αν δεν θελετε δημοσια για να μην θεωρηθει διαφημιση στειλτε pm με ενδιαφερει αμεσα γιατι σε περιπου 20 μερες τελειωνουν τα εμβολια του Μορφεα και θα μπορει να ξεκινησει.Ευχαριστω
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Τι σκύλο έχεις?
Τι θες να κάνεις?
Πού μένεις?
Είχες άλλο σκύλο?
Γιατί από 3 μηνών? Χρειάζεσαι συμβουλές για το κουτάβι, ή εκπαίδευση?
 


paolo21r

Member
27 Μαϊου 2007
20
0
oscar said:
εσυ εχεις κανει καμια "ερευνα" φιλε paolo21r?
ναι παρα πολυ μεγαλη σχεδον εχω μιλησει προσωπικα με ολους του εκπαιδευτες εντος αττικης αλλα ψαχνω ατομα που εχουν εκπαιδευσει το σκυλο τους για να εχω πιο ολοκληρωμενη αποψη.
 


paolo21r

Member
27 Μαϊου 2007
20
0
denis said:
Τι σκύλο έχεις?
Τι θες να κάνεις?
Πού μένεις?
Είχες άλλο σκύλο?
Γιατί από 3 μηνών? Χρειάζεσαι συμβουλές για το κουτάβι, ή εκπαίδευση?
εχω ενα αγγλικο bulldog,μενω στα νοτια,ειχα και αλλο σκυλο.Δεν ειπα οτι θα τον παω για εκπαιδευση απο 3 μηνων απλως ψαχνω και οταν ερθει η ωρα και ολοκληρωθουν τα εμβολια να εχω αποφασισει.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Δεν μπορώ να σου τι να κάνεις, μπορώ να σου πω τι δεν πρέπει να κάνεις σύμφωνα με την γνώμη μου!!!

Μην δώσεις τον σκύλο σου σε κανέναν, μην το αφήσεις σε κάποιον που θα στον εκπαιδεύσει και θα στον παραδώσει έτοιμο-εκπαιδευμένο, μην επιτρέψεις σε κανέναν να του φερθεί με βια ή με κακό τρόπο, ότι θα έκανες για να προστατεύσεις το παιδί σου εαν επρόκειτο να το στείλεις σε ένα δάσκαλο για να του μάθει γράμματα, το ίδιο και με τον σκύλο, μην επιτρέψεις καμμία συμπεριφορά που θα σε έθιγε σαν γονιό και θα έθετε σε κίνδυνο την ψυχική υγεία του παιδιού σου...

Να σου πω τι θα έκανα εγώ, σου ξαναλέω δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις εσύ!!!
Δεν θα απευθυνόμουνα σε κανέναν εκπαιδευτή, θα φρόντιζα να μάθω με υπομονή και αγάπη στον σκύλο μου τι θέλω και τι δεν επιτρέπω, και πίστεψε με, ο σκύλος μου θα με άκουγε...
Ίσως γιατί είναι πιο έξυπνοι από εμάς, εμείς δυσκολευόμαστε να τους καταλάβουμε, εκείνοι όχι... Τόσες χιλιάδες χρόνια είναι δίπλα μας, μας ανέχονται και μας αγαπάνε, αν δεν μπορούσαν να μας καταλάβουν νάσαι βέβαιος ότι δεν θα μας ανεχόντουσαν ούτε λεπτό!!!
 


paolo21r

Member
27 Μαϊου 2007
20
0
μπορω να πω οτι ισως εχεισ δικιο αν ομως δεν εχει καποιος το ταλεντο να το πω ετσι η την καθοδηγηση να εκπαιδευσει μονο του τον σκυλο τι γινετε τοτε?
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Μην δώσεις τον σκύλο σου σε κανέναν, μην το αφήσεις σε κάποιον που θα στον εκπαιδεύσει και θα στον παραδώσει έτοιμο-εκπαιδευμένο, μην επιτρέψεις σε κανέναν να του φερθεί με βια ή με κακό τρόπο
...να ρωτησω γιατι να μην τον αφησουμε τον σκυλο μας στον εκπαιδευτη?
γιατι πιστευουμε οτι το να τον αφησεις και να κανεις μαζι του το 10ημερο της δικης σου εκπαιδευσεις ακουγεται τοσο λαθος?

με βια?ελπιζω να μην αρχισουμε παλι να λεμε για Positive vs tradiotional εαν στην λεξη βια μιλαμε για το chokechain κτλ....


μπορω να πω οτι ισως εχεισ δικιο αν ομως δεν εχει καποιος το ταλεντο να το πω ετσι η την καθοδηγηση να εκπαιδευσει μονο του τον σκυλο τι γινετε τοτε
το ταλεντο να μπορει να εκπαιδευσει εσενα για να μπορεις να εκπαιδευσεις τον σκυλο σου για μια ζωη...θα ελεγα εγω..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αγαπητέ φίλε paolo21r,
αρχικά ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=630

Στο dogforum ΔΕΝ επιτρέπονται επώνυμες αναφορές σε εκτροφεία, εκπαιδευτές, κτηνίατρους και άλλους επαγγελματίες.
Εάν κάποιος από τα μέλη επιθυμεί να σε βοηθήσει συστήνοντας σου κάποιον επαγγελματία, αυτό θα γίνει μόνο μέσω pm.
Παρόλα αυτά μην ξεχνάς ότι η επιλογή του κατάλληλου εκπαιδευτή για το ΔΙΚΟ σου σκυλί, είναι μια ευθύνη η οποία βαραίνει αποκλειστικά και μόνο εσένα.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
oscar said:
...να ρωτησω γιατι να μην τον αφησουμε τον σκυλο μας στον εκπαιδευτη?
γιατι πιστευουμε οτι το να τον αφησεις και να κανεις μαζι του το 10ημερο της δικης σου εκπαιδευσεις ακουγεται τοσο λαθος?
Αν κάποιος χρειάζεται εκπαίδευση, δεν είναι ο σκύλος αλλά ο ιδιοκτήτης.
Εαν ο σκύλος την βγάζει 23μιση ώρες σε ένακλουβί, θα κάνει τα πάντα μέσα σε 10 μέρες προκειμένου να ικανοποιήσει τον εκπαιδευτή στα 2 δεκάλεπτα που τον βγάζει έξω, ο οποίος ούτως ή άλλως ξέρει πως να κάνει τον σκύλο να υπακούσει. Όταν ο σκύλος επιστρέψει στον ανεκπαίδευτο ιδιοκτήτη, και στην σπιτική ρουτίνα, θα ξαναμεταβληθεί σύντομα σε μουλάρι.

Γιατί είμαι αντίθετος με το να παρατήσουμε τον σκύλο στον εκπαιδευτή?
Για τον ίδιο λόγο που δεν έστειλα τα παιδιά μου εσωτερικά σε κάποιο σχολείο.

Θεωρώ προτιμότερο έναν σκύλο που θα έχει κάποια λάθη λόγω της ασχετοσυνης μου να τον εκπαιδεύσω καλύτερα, παρά έναν σκύλο που δεν θα ξέρω τι του συνέβη τις 10 μέρες ή τον 1 μήνα που δεν ήμουνα μαζί του. Από τα λάθη μου κάτι θα μάθω αργά ή γρηγορα, από τα λάθη του άλλου (τα οποία συνέβησαν ενώ δεν ήμουνα παρών) αποκλείεται να μάθω κατι.

Την γνώμη μου λέω, τι θα έκανα εγώ. Εννοείται ότι οι απόψεις δυίστανται, αλλιώς δεν θα υπήρχαν τα μοντέλα εκπαίδευσης που εγώ δεν προτιμώ. Άσε που όλες οι γυναίκες θα έπρεπε να γίνουν σαν την Αντζελίνα Τζολί!!!

Ως προς την βία... Ναι και ο πνίχτης είναι βία, και πολλά άλλα, ακόμα και οι φωνές. Αυτό όμως δεν δικαιολογεί κάθε μορφή βίας, επειδή βία είναι και οι φωνές.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
amangos said:
oscar said:
...να ρωτησω γιατι να μην τον αφησουμε τον σκυλο μας στον εκπαιδευτη?
γιατι πιστευουμε οτι το να τον αφησεις και να κανεις μαζι του το 10ημερο της δικης σου εκπαιδευσεις ακουγεται τοσο λαθος?
Αν κάποιος χρειάζεται εκπαίδευση, δεν είναι ο σκύλος αλλά ο ιδιοκτήτης.
Εαν ο σκύλος την βγάζει 23μιση ώρες σε ένακλουβί, θα κάνει τα πάντα μέσα σε 10 μέρες προκειμένου να ικανοποιήσει τον εκπαιδευτή στα 2 δεκάλεπτα που τον βγάζει έξω, ο οποίος ούτως ή άλλως ξέρει πως να κάνει τον σκύλο να υπακούσει. Όταν ο σκύλος επιστρέψει στον ανεκπαίδευτο ιδιοκτήτη, και στην σπιτική ρουτίνα, θα ξαναμεταβληθεί σύντομα σε μουλάρι

Θεωρώ προτιμότερο έναν σκύλο που θα έχει κάποια λάθη λόγω της ασχετοσυνης μου να τον εκπαιδεύσω καλύτερα, παρά έναν σκύλο που δεν θα ξέρω τι του συνέβη τις 10 μέρες ή τον 1 μήνα που δεν ήμουνα μαζί του. Από τα λάθη μου κάτι θα μάθω αργά ή γρηγορα, από τα λάθη του άλλου (τα οποία συνέβησαν ενώ δεν ήμουνα παρών) αποκλείεται να μάθω κατι.

.
Συμφωνω απολυτως,αυτος θα ηταν ο κυριως λογος που ποτε δεν θα αφηνα το σκυλι μου σε ενα εκπαιδευτη,και εκτος απο αυτο εχω ακουσει περιπτωσεις για σκυλια που δαγκωθηκαν,τραυματιστηκαν απο λαθη που εκαναν οι βοηθοι εκπαιδευτες ανοιγοντας κλουβια αλλων σκυλων και με χειροτερη την περιπτωση σκυλου που πεθανε γιατι τον εβγαλαν μεσημερι,καλοκαιρι με φιμωτρο για βολτα-εκπαιδευση.
Αλλος λογος ειναι οτι υπαρχει μεγαλος κυνδινος για καλαζαρ και ερλνιχιοση,οταν το σκυλι θα μεινει εξω,σε κενελ με τοσα σκυλια μαζι.

Αλλα θα ηθελα να ρωτησω,αυτος που θα το αφηνε το σκυλι σε εναν εκπαιδευτη για πιο λογο θα το εκανε?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οι εκπαιδευτές τις περισσότερες φορές το ζητούν, γιατί το επίπεδο γνώσης και συμμόρφωσης των ιδιοκτητών είναι μηδενικό και ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ να γίνει δουλειά αλλιώς. Μην νομίζετε ότι έχουν όρεξη να καθαρίζουν άλλη μια κλούβα χωρίς λόγο ή να ταίζουν από την τροφή τους. Εχω δει με τα μάτια μου πάρα πολλές καταστάσεις όπου ή τους παίρνεις με τις κλοτσιές (τους ιδιοκτήτες) ή παίρνεις τον σκύλο, τουλάχιστον για αρχή. Αλλιώς δεν θα μπορούσε να δουλεψει κανένας εκπαιδευτής τουλάχιστον στις μισές περιπτώσεις, για να μην νομίζεται ότι είναι σπάνιο φαινόμενο. Αυτό για να λέμε και κάποια πράγματα με το όνομά τους...
εχω ακουσει περιπτωσεις για σκυλια που δαγκωθηκαν,τραυματιστηκαν απο λαθη που εκαναν οι βοηθοι εκπαιδευτες ανοιγοντας κλουβια αλλων σκυλων και με χειροτερη την περιπτωση σκυλου που πεθανε γιατι τον εβγαλαν μεσημερι,καλοκαιρι με φιμωτρο για βολτα-εκπαιδευση.
Περισσότερες ή λιγότερες από αντίστοιχες περιπτώσεις από λάθη ιδιοκτητών ή κτηνιάτρων? Για το καλααζάρ συμφωνώ.

Αλλα θα ήθελα να ρωτησω,αυτος που θα το αφηνε το σκυλι σε εναν εκπαιδευτη για πιο λογο θα το εκανε?
-Συνδυασμός της εκπαίδευσης του σκύλου με καλοκαιρινές διακοπές.
-Μετακόμιση και καινούριες ανάγκες που δεν επιτρέπουν ο σκύλος να εκπαιδευτεί όντας στο σπίτι, (πχ έλλειψη περίφραξης με έναν γείτονα.)
-Πρόβλημα που δεν επιτρέπει πειράματα (πχ επιθετικότητα σε παιδιά)
-Εκτροφέας που κατέχει πολλά σκυλιά και περνάει τη φάση εκπαιδεύω το σκύλο από το μηδέν στο 100 2 φορές το χρόνο.
-Ιδιοκτήτης με πολύ ακριβό αμάξι, έλλειψη χρόνου, έλλειψη ενδιαφέροντος για το σκύλο ή για τον τρόπο που εκπαιδεύεται (λάθος)
-Και πολλά άλλα...

Αν κάποιος χρειάζεται εκπαίδευση, δεν είναι ο σκύλος αλλά ο ιδιοκτήτης.
Σίγουρα χρειάζονται και οι δύο εκπαίδευση, αλλά εκπαίδευση δεν είναι πάντα ''έλα'', ''κάτσε'', ''χέρι''. Σε πολλές πριπτώσεις χρειάζεται και ο σκύλος
πολύ δύσκολη και εντατική εκπαίδευση...

Μην δώσεις τον σκύλο σου σε κανέναν, μην το αφήσεις σε κάποιον που θα στον εκπαιδεύσει και θα στον παραδώσει έτοιμο-εκπαιδευμένο, μην επιτρέψεις σε κανέναν να του φερθεί με βια ή με κακό τρόπο, ότι θα έκανες για να προστατεύσεις το παιδί σου εαν επρόκειτο να το στείλεις σε ένα δάσκαλο για να του μάθει γράμματα, το ίδιο και με τον σκύλο, μην επιτρέψεις καμμία συμπεριφορά που θα σε έθιγε σαν γονιό και θα έθετε σε κίνδυνο την ψυχική υγεία του παιδιού σου...
Αυτά εν συντομία. Αφού έχεις μπουλντόγκ, μην το αφήσεις και μάλιστα καλοκαίρι. Δοκίμασε μόνος σου θα έλεγα και αφού είχες και άλλα σκυλιά δεν νομίζω να έχεις σοβαρό πρόβλημα με τα βασικά. Αν θες οπωςδήποτε εκπαιδευτή, από οκτώμβρη πήγαινε σ'αυτόν που σου γέμισε πιο πολύ το μάτι, και δεν σου είπε ότι θα μάθει το σκύλο σου να κάνει παπάδες!!
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
denis said:
Οι εκπαιδευτές τις περισσότερες φορές το ζητούν, γιατί το επίπεδο γνώσης και συμμόρφωσης των ιδιοκτητών είναι μηδενικό και ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ να γίνει δουλειά αλλιώς.
Mην εχεις αυταπατες οτι αυτοι οι ιδιοκτητες θα κρατησουν πανω απο 2-3 μηνες το σκυλι εκπαιδευμενο.Στην ταξη που ημουν με το σκυλι μου οι 6 απο τους 16 σταματησαν ακριβως στα μισα γιατι δεν μπορουσαν να καταλαβουν-προσαρμοστουν στις βασικες εντολες.


Μην νομίζετε ότι έχουν όρεξη να καθαρίζουν άλλη μια κλούβα χωρίς λόγο ή να ταίζουν από την τροφή τους.
Mα πληρωνονται πολυ παραπανω,δεν ειναι καθολου χωρις λογο!

Εχω δει με τα μάτια μου πάρα πολλές καταστάσεις όπου ή τους παίρνεις με τις κλοτσιές (τους ιδιοκτήτες) ή παίρνεις τον σκύλο, τουλάχιστον για αρχή. Αλλιώς δεν θα μπορούσε να δουλεψει κανένας εκπαιδευτής τουλάχιστον στις μισές περιπτώσεις, για να μην νομίζεται ότι είναι σπάνιο φαινόμενο. Αυτό για να λέμε και κάποια πράγματα με το όνομά τους...
Aκριβως αυτο που εγραψα στην αρχη....δωσε τωρα αυτο το σκυλι σε αυτο τον ιδιοκτητη εκπαιδευμενο ετοιμο... :roll:

.

Περισσότερες ή λιγότερες από αντίστοιχες περιπτώσεις από λάθη ιδιοκτητών ή κτηνιάτρων? Για το καλααζάρ συμφωνώ.
Βεβαιως περισσοτερες!τουλαχιστον μιλαω για εμενα και οι περιπτωσεις γνωστων μου ειναι μονο σε εκπαιδευτες και οχι σε κτηνιατρους.
Δεν μιλαμε για την περιπτωση που περπατας στο δρομο και ξαφνικα στην πεσει ενα τσουρμο σκυλια,εδω συζηταμε για οργανωμενους χωρους και λαθη που μπορει να γινουν.

-
-Μετακόμιση και καινούριες ανάγκες που δεν επιτρέπουν ο σκύλος να εκπαιδευτεί όντας στο σπίτι, (πχ έλλειψη περίφραξης με έναν γείτονα.)
-Πρόβλημα που δεν επιτρέπει πειράματα (πχ επιθετικότητα σε παιδιά)
-Ιδιοκτήτης με πολύ ακριβό αμάξι, έλλειψη χρόνου, έλλειψη ενδιαφέροντος για το σκύλο ή για τον τρόπο που εκπαιδεύεται (λάθος)
1η περιπτωση...τι εχει να κανει αυτο με την εκπαιδευση,οι περισσοτεροι μενουν σε διαμερισμα.
2η ΕΙΔΙΚΑ σε αυτη την περιπτωση,σκυλιου που εχει δειξει επιθετικοτητα ΔΕΝ αφηνουμε σε κανενα εκπαιδευτη χωρις να ημαστε μπροστα!!φαντασου να παρει αυτο το σκυλι πισω ενας ανιδεος ιδιοκτητης με 5-10 (και αν κανει τοσα)μαθηματα!!
3η συμφωνω οτι αυτο γινεται και γιαυτους τους ανθρωπους μονο σαν αξεσουαρ ειναι ο σκυλος οπως θα πηγαινε το σαλονι να του αλαξουν ταπετσαριες :roll:

Σίγουρα χρειάζονται και οι δύο εκπαίδευση, αλλά εκπαίδευση δεν είναι πάντα ''έλα'', ''κάτσε'', ''χέρι''. Σε πολλές πριπτώσεις χρειάζεται και ο σκύλος
πολύ δύσκολη και εντατική εκπαίδευση...
Για τι ειδους εκπαιδευση μιλας,εχω παραδειγμα γεινονα που αφησε 3 μηνες :shock: το σκυλι σε εναν απο τους πιο γνωστους εκπαιδευτες κυνηγοσκυλων,και στην αρχη ηταν τελειο....τωρα το σκυλι ειναι αχρηστο και αφου δεν μπορει να δουλεψει μαζι του,το εχει με ανοιχτη την αυλοπορτα να κανει τις βολτες μονο του,ουτε με την βολτα δεν ασχολουνται πια.

Αυτά εν συντομία. Αφού έχεις μπουλντόγκ, μην το αφήσεις και μάλιστα καλοκαίρι. Δοκίμασε μόνος σου θα έλεγα και αφού είχες και άλλα σκυλιά δεν νομίζω να έχεις σοβαρό πρόβλημα με τα βασικά. Αν θες οπωςδήποτε εκπαιδευτή, από οκτώμβρη πήγαινε σ'αυτόν που σου γέμισε πιο πολύ το μάτι, και δεν σου είπε ότι θα μάθει το σκύλο σου να κάνει παπάδες!!
πολυ σωστα!![/quote]
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
denis said:
Οι εκπαιδευτές τις περισσότερες φορές το ζητούν, γιατί το επίπεδο γνώσης και συμμόρφωσης των ιδιοκτητών είναι μηδενικό και ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ να γίνει δουλειά αλλιώς. Μην νομίζετε ότι έχουν όρεξη να καθαρίζουν άλλη μια κλούβα χωρίς λόγο ή να ταίζουν από την τροφή τους. Εχω δει με τα μάτια μου πάρα πολλές καταστάσεις όπου ή τους παίρνεις με τις κλοτσιές (τους ιδιοκτήτες) ή παίρνεις τον σκύλο, τουλάχιστον για αρχή. Αλλιώς δεν θα μπορούσε να δουλεψει κανένας εκπαιδευτής τουλάχιστον στις μισές περιπτώσεις, για να μην νομίζεται ότι είναι σπάνιο φαινόμενο. Αυτό για να λέμε και κάποια πράγματα με το όνομά τους...
έστω ότι ένας ιδιοκτήτης είναι άχρηστος και άσχετος, σου αφήνει τον σκύλο για ένα διάστημα, και εσύ εκπαιδεύεις τον σκύλο στην βασική υπακοή. Όταν ο συγκεκριμμένος ιδιοκτήτης παραλάβει τον σκύλο του, σε πόσο διάστημα θα "ξαναχαλάσει" ο σκύλος?

Εγώ έχω παρατηρήσει από τις μικρές μου γνώσεις από τα σκυλιά που γνωρίζω, ότι οι σκύλοι ξέρουν πολύ καλά τι είναι σωστό και τι λάθος, και ανάλογα ποιον έχουν απέναντι τους συμπεριφέρονται ανάλογα. Το ίδιο και τα παιδιά. Το ίδιο και οι άνθρωποι γενικότερα!!!
Όλοι είμαστε ικανοί να φερθούμε καλύτερα ή και χειρότερα. Ανάλογα ποιος είναι απέναντι μας, συνήθως φερόμαστε διαφορετικά.

Ο σκύλος σέβεται τον εκάστοτε αρχηγό του, και προσαρμόζει την συμπεριφορά του ανάλογα τις απαιτήσεις και τα όρια που θέτει ο αρχηγός της αγέλης του. Και βέβαια υπάρχουν χαρακτήρες πιο ευπροσάρμοστοι και άλλοι λιγότερο, αλλά ο τρόπος που επέλεξα να εκπαιδεύσω τον τελευταίο σκύλο μου (που υποτίθεται ότι ανήκει σε δύσκολη φυλή) ήταν απλώς να συμπεριφέρομαι σαν αρχηγός!!! Πιθανόν με λάθη, αλλά όντας πειστικός αρχηγός, ο σκύλος φροντίζει από μόνος του να ικανοποιεί τις απαιτήσεις μου, διότι έχει πειστεί ότι είμαι ικανός αρχηγός της αγέλης του, και φροντίζει με την συμπεριφορά του να μην κινδυνεύει να χάσει την θέση του στην αγέλη, η οποία του εξασφαλίζει ασφάλεια, τροφή και στέγη, επιβιωσιμότητα.

Δεν νομίζω ότι ο σκύλος σκέφτεται πιο περίπλοκα...

denis said:
Σε πολλές πριπτώσεις χρειάζεται και ο σκύλος
πολύ δύσκολη και εντατική εκπαίδευση...
Μέσα από το παιχνίδι, το Τέρας είχε μάθει να κάνει ιχνηλασία (ενώ κάποιοι εκπαιδευτές πρότειναν την εκπαίδευση στην ιχνηλασία με μεζεδάκια στο χώμα, για το οποίο είχα και έχω αντιρρήσεις, διότι μαθαίνει ο σκύλος να τρώει ότι βρίσκει κάτω...) είχε μάθει να ανεβοκατεβαίνει εμπόδια (στα βουνά και στις παιδικές χαρές) και είχε μάθει να δείχνω την κατεύθυνση, και να τρέχει προς την κατεύθυνση που έδειξα (που απ ότι μου έλεγαν οι εκπαιδευτές είναι από τα πιο δύσκολα που μπορεί να μάθει ένας σκύλος). Με την εντολή "Τέρας, προς τα εκεί" το περίμενε να του δείξω, και άρχισε να τρέχει προς την κατεύθυνση που έδειξα... Πως το έμαθε? Παίζοντας μπάλα στο πάρκο, με άλλα σκυλιά, και όλα τρέχανε μαζί να πιάσουν την μπάλα, η δικιά μου έχανε γιατί δεν ήταν και η πιο γρήγορη του κόσμου... Έτσι κατάλαβε ότι πετούσα την μπάλα προς την κατεύθυνση που έδειχνα (μπρος-πισω, αριστερά-δεξιά) και έτσι έτρεχε προς την κατευθυνση εκείνη πριν πετάξω την μπάλα, κι έτσι κατάφερνε να κερδίσει!!!

Δεν του τα έμαθα εγώ, απλώς ανακάλυψα ότι τα ήξερε, και έμαθα να του εξηγώ τι θέλω!!! Παίζοντας με μπάλες, με ξύλα, με τα παιδιά μου.
Ξεκινήσαμε με κρυφτό στο σπίτι, και καταλήξαμε να πηγαίνουμε στο βουνό, και να ακολουθεί τα παιδιά για 1-2 χιλιόμετρα μέχρι να ανακαλύψει που κρύφτηκαν.

Μάλιστα μια φορά, επειδή κάποιος δεν πίστευε ότι το Τέρας έκανε πραγματική ιχνηλασία, πήγαμε στον Καρέα, και του είπα να κρυφτεί, έδωσα στο σκυλί να μυρίσει ένα ρούχο του, και ο σκύλος άρχισε να το ψάχνει... Κάποια στιγμή, μετά από 15-20 λεπτά αναζήτησης, είδα τον τύπο να κρύβεται πίσω από κάτι θάμνους αριστερά από το μονοπάτι, αλλά ο σκύλος τον έψαχνε από τα δεξιά του μονοπατιού... Έκανε έναν περίεργο κύκλο στα δεξιά, εγώ απογοητεύτηκα γιατί στα μάτια του αμφισβητία ο σκύλος είχε αποτύχει, αλλά ο τύπος έκπληκτος παραδέχτηκε πως ο ίδιος είχε κάνει τον κύκλο εκείνον, και δεν πίστευε ότι ο σκύλος θα τα καταφέρει... Τελικά ο αμφισβητίας ήθελε να οργανώσουμε στον όμιλο τμήμα διάσωσης χαμένων ανθρώπων!!! Από μεγάλα λόγια είχα χορτάσει εκείνη την περίοδο...


Μέσα στην ασχετοσύνη μου, λόγω ασχολίας και διάθεσης για παιχνίδι με τον σκύλο μου, είχα καταφέρει αρκετά πράγματα, και διασκέδαζα τις βόλτες μας. Δεν νομίζω ότι κάποιος άλλος, με έναν μαγικό τρόπο μπορούσε να μου ετοιμάσει τον σκύλο, ο σκύλος έμαθε αυτά που η ζωή του με εμένα του δίδασκε.

Δεν αμφιβάλλω ότι για να εκπαιδεύσεις τον σκύλο σου για Σούτσχουντ κλπ χρειάζεται κάποια μέθοδος που μόνο κάποιος με πολυετή πείρα και ασχολία μπορεί να το κάνει, δεν υπήρχε διαγωνισμός που θα επεδείκνυε το Τέρας τα παιχνίδια που είχαμε εμπνευστεί, ήταν αυτοσχέδια και μη αξιολογήσιμα, αλλά (λόγω της προσωπικής μου εμεπιρίας) πιστεύω ότι ο καλύτερος εκπαιδευτής είναι ο ίδιος ο ιδιοκτήτης που έχει όρεξη να ασχοληθεί. Ο ιδιοκτήτης που δεν έχει όρεξη να ασχοληθεί, καλύτερα να αγοράσει κόττερο και όχι σκύλο!!!
 




Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Συμφωνώ κι εγώ ότι είναι πολύ σημαντικό να μάθει ο ιδιοκτήτης να χειρίζεται και να εκπαιδεύει το σκύλο του, επομένως καλύτερη η εκπαίδευση που γίνεται μαζί με τον ιδιοκτήτη.

Επίσης σημαντικό είναι αυτό που είπε ο Αμάνγκος, να μην επιτρέψεις συμπεριφορές που εσύ ο ίδιος θεωρείς απαράδεκτες και επικίνδυνες.

Διάβασε το sticky Πως διαλέγουμε εκπαιδευτή, συζήτησε με τους εκπαιδευτές για τις μεθόδους τους (το έχεις κάνει ήδη απ' ότι έγραψες) και ζήτα να παρακουθήσεις κάποιο μάθημα για να τους κρίνεις στην πράξη.

Μαζί με τις συμβουλές που σου δώσαν οι υπόλοιποι νομίζω ότι θα κάνεις καλή επιλογή. :)
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Μην νομίζετε ότι έχουν όρεξη να καθαρίζουν άλλη μια κλούβα χωρίς λόγο ή να ταίζουν από την τροφή τους.
Mα πληρωνονται πολυ παραπανω,δεν ειναι καθολου χωρις λογο
..δεν νομιζω...
ξερουμε τιμες ποσο κοστιζει η εκπαιδευση σημερα ,κατ'οικον και στο χωρο τους σημερα?



πιστεύω ότι ο καλύτερος εκπαιδευτής είναι ο ίδιος ο ιδιοκτήτης που έχει όρεξη να ασχοληθεί. Ο ιδιοκτήτης που δεν έχει όρεξη να ασχοληθεί, καλύτερα να αγοράσει κόττερο και όχι σκύλο!!!
μαζι σου!!! αλλα οταν ο ιδιοκτητης δεν ξερει...πως θα ασχοληθει??

υπαρχουν εκπαιδευτες που σου κραταν τον σκυλο αλλα ουτε απ εξω δεν θελω να περασω ....
υπαρχουν εκπαιδευτες που κανεις μαθηματα μαζι τους ...μα ουτε να τους ξερω δεν θελω...

....δυσκολη η αποφαση φιλε paolo21r
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
oscar said:
Μην νομίζετε ότι έχουν όρεξη να καθαρίζουν άλλη μια κλούβα χωρίς λόγο ή να ταίζουν από την τροφή τους.
Mα πληρωνονται πολυ παραπανω,δεν ειναι καθολου χωρις λογο
..δεν νομιζω...
ξερουμε τιμες ποσο κοστιζει η εκπαιδευση σημερα ,κατ'οικον και στο χωρο τους σημερα?



[
Δεν μιλαω για κατ'οικον,πριν απο καποια χρονια που εκπαιδευσα εγω,η διαφορα απο το να πας για μαθημα στο χωρο τους ,με το να αφησεις εκει το σκυλι να το εκπαιδευσουν χωρις την παρουσια σου ηταν τεραστια!
Και δεν μιλαω για κενελ-ξενοδοχειο,αλλα καθαρα για πακετο εκπαιδευσης.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ma έχω απαντήσει σε όλα αυτά!
ή τους παίρνεις με τις κλοτσιές (τους ιδιοκτήτες) ή παίρνεις τον σκύλο, τουλάχιστον για αρχή.
Για αρχή σημαίνει εκπαιδεύω τον σκύλο χωρίς να γυρνάει σπίτι και να γίνεται καταστροφή αυτών που προσπαθώ να διδάξω.
Εννοείται ότι χρειάζεται εκπαίδευση του ιδιοκτήτη.
Mην εχεις αυταπατες οτι αυτοι οι ιδιοκτητες θα κρατησουν πανω απο 2-3 μηνες το σκυλι εκπαιδευμενο.
Απο εκεί ξεκινούν όλα τα ''ο εκπαιδευτής δεν ήταν καλός'', ή μάλλον τα περισσότερα.
Mα πληρωνονται πολυ παραπανω,δεν ειναι καθολου χωρις λογο!
Οχι πάντα...
Aκριβως αυτο που εγραψα στην αρχη....δωσε τωρα αυτο το σκυλι σε αυτο τον ιδιοκτητη εκπαιδευμενο ετοιμο...
Απάντησα σε αυτό. Εκπαιδευμένο ετοιμο= μισή δουλειά και δεν πρέπει να γίνεται.

Βεβαιως περισσοτερες!τουλαχιστον μιλαω για εμενα και οι περιπτωσεις γνωστων μου ειναι μονο σε εκπαιδευτες και οχι σε κτηνιατρους.
Υπερβολή. Δεν μιλάω για τα ίδια λάθη, ιατρικά λάθη λέω αν γίνονται στους κτηνιάτρους. Να μην τους εμπιστευόμαστε επειδή γίνονται και λάθη?

Οι περιπτώσεις είναι τυχαία παραδείγματα, μην μου λες για το αν ο άλλος μένει συνήθως σε διαμέρισμα, εγώ λέω για κάποιον που δεν μένει.
Οσο για την επιθετικότητα, ας μην μακρυγορούμε πάλι, αν ένας σκύλος 60 κιλών σέρνει τον ιδιοκτήτη του και κηνυγάει ποδήλατα πρέπει να μείνει στην κατοχή του ιδιοκτήτη και να εκπαιδεύεται 2 φορές τη βδομάδα? Μην πιάνεις τις ιδανικές περιπτώσεις.

Αmangos, δεν είσαι ο μέσος ιδιοκτήτης σκύλου. Δεν μπορείς να είσαι παράδειγμα ότι οι σκύλοι εκπαιδεύονται μόνοι τους. Ο μέσος ιδιοκτήτης δεν ξέρει να λέει ''μπράβο''...
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
denis said:
Υπερβολή. Δεν μιλάω για τα ίδια λάθη, ιατρικά λάθη λέω αν γίνονται στους κτηνιάτρους. Να μην τους εμπιστευόμαστε επειδή γίνονται και λάθη?
Mα αν μιλας για ιατρικα λαθη ειναι κατι που δεν μπορουμε να το αποφυγουμε,εκτος απο το να ψαξουμε να βρουμε ενα ιατρο εμπιστοσυνης,γιατι ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΗ ΛΥΣΗ,αν ηξερα να χειρουργω το σκυλι μου,ποιος ειπε οτι θα το πηγαινα στον κτηνιατρο? :wink:
Με τον εκπαιδευτη ομως εχω,μπορω πολυ απλα να ειμαι μπροστα.

Οσο για την επιθετικότητα, ας μην μακρυγορούμε πάλι, αν ένας σκύλος 60 κιλών σέρνει τον ιδιοκτήτη του και κηνυγάει ποδήλατα πρέπει να μείνει στην κατοχή του ιδιοκτήτη και να εκπαιδεύεται 2 φορές τη βδομάδα? Μην πιάνεις τις ιδανικές περιπτώσεις
Το συγκεκριμενο προβλημα,γεννηθηκε απο την αγνοια και λαθη του ιδιοκτητη,τα οποια 1000% θα τα ξανακανει,αν δεν εκπαιδευτει ο ιδιος και ΟΧΙ το σκυλι,το σκυλι θα πρεπει να το εκπαιδευσει ο ιδιοκτητης του ΑΦΟΥ και ΑΝ εχει καταλαβει αυτα που θα του πει ο εκπαιδευτης.
Και βεβαιως δυο φορες την εβδομαδα ειναι αρκετα.Για να κανεις μαθημα και να τελειωσεις το "εκπαιδευτικο πακετο"με επιτυχια,θα πρεπει να εχεις κανει τουλαχιστον 4 μισαωρα την καθε μερα μονος σου με το σκυλι,γιατι για να προχωρησεις παρακατω,πρεπει να εχει μαθει καλα τις προηγουμενες εντολες.
Με 15-20 φορες λαθος στο "κοντα"που θα κανει ο απειρος ιδιοκτητης ΑΦΟΥ παρει το σκυλι "εκπαιδευμενο",φτανει να το ξαναγυρισει στην προηγουμενη κατασταση και να αρχισει παλι να σερνει τον ιδιοκτητη και να κυνηγα ποδηλατα :wink:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf