εκπαιδευτης; κανενας καλος;


paolo21r

Member
27 Μαϊου 2007
20
0
Καλησπερα και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και τον διαλογο που κανουμε μεσα απο αυτο εδω το forum.Εχω μια ερωτηση να κανω θελουν ολοι οι σκυλοι εκπαιδευση?και οι μικρες φυλες και οι μεγαλες?
τωρα να παω και στον δικο μου,ειμαι ολο και πιο κοντα στο συμπερασμα οτι τελικα εκπαιδευτης πρεπει να ειναι μονο ο ιδιοκτητης,και απο εκει και περα χρειαζεται μονο καθοδηγηση,αγαπη και υπο-επιμονη με τον εκαστοτε σκυλο.και τα λεω αυτα γιατι ο μορφεας ειναι 3 μηνων και 2 ημερων των εχω μαζι μου απο της 18/4/07 στις 27/4 ηταν νομιζω η τελευταια φορα που εκανε την αναγκη του μεσα στο σπιτι,αυτο εγινε χαρης στην επιμονη μου και υπομονη που ειπα και πιο πανω,ενα χαρακτηρηστικο παραδειγμα ειναι το εξης:ξεκιναω για να παω στην δουλεια μου 7:15,στις 6 σηκωνουμουνα απο τον κρεβατι(βαναυσο αλλα το εκανα(η υπομονη που ελεγα πιο πανω)και για 10 μερες περιπου τον ταιζα και βγαιναμε στο μπαλκονι μαζι,μεχρι να κανει την αναγκη του και καθε φορα που την εκανε επερνε την επιβραβευση του,για να μην πολυλογω αυτη την καθοδηγηση ειχα απο εμπειρο ιδιοκτητη σκυλου(boxer) και δουλεψε.Οπως καταλαβαινετε ο πρωτος εφιαλτης καθε νεου ιδιοκτητη σκυλου περασε.πλεον μετα απο 1,5 μηνα περιπου και με την ιδια καθοδηγηση και μεθοδο ο Μορφεας αυτη η μικρη κουραδομηχανη(ωρες ωρες σκεφτομαι απο που βγαινουν αυτα τα πραγματα αλλα τεσπα)εχει φτασει σε σημειο να ξερει αρκετα καλα οχι τελεια ομως το ελα,το κατσε και και το ξαπλωσε και ξαναρωταω τι καλυτερο?τι παραπανω θα μου δωσει ενας επαγγελματιας του χωρου?αλλωστε δεν θελω στρατιωτακι θελω ενα σκυλο τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο,βεβαια σε αυτο συμβαλει πολυ και η φυλη των bulldogs που ειναι πιο ηρεμες απο αλλες πιο μεγαλες και πιο δυνατες φυλες.Βεβαια δεν εχω ακομα καταληξει αν τελικα χρειαζεται εκπαιδευτη η οχι,απλως σκεφτομαι οτι αφου τα περναμε πολυ καλα οι δυο μας γιατι να βαλουμε εναν τριτο ξενο στην παρεα μας.περιμενω σχολια σας,τις αποψεις σας,τις ερωτησεις σας και γενικα οτι εχετε να πειτε παντα καλοδοχουμενα...


υ.γ: ακομα δεν εχει κλεισει ενα χρονο ζωης και θα δει την αεκ πρωταθλητρια με τον rivaldo και εγω τελευταια φορα που ειδα την αεκ πρωταθλητρια πηγαινα δημοτικο....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
paolo21r said:
Καλησπερα και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και τον διαλογο που κανουμε μεσα απο αυτο εδω το forum.Εχω μια ερωτηση να κανω θελουν ολοι οι σκυλοι εκπαιδευση?και οι μικρες φυλες και οι μεγαλες?
:
εγω πιστευω οτι ολα τα σκυλακια οποιασδηποτε ρατσας χρειαζονται εκπαιδευση για να ειναι και αυτα και εμεις ευτυχισμενοι.Μπορει το γαυγισμα ενος ροτβαιλερ να ειναι πολυ δυνατο και ενοχλητικο σε μια πολυκατοικια,αλλα και το γαυγισμα ενος γιορκσαιρ ειναι πολυ ενοχλητικο επισης....πιστεψε με εχουν οι γειτονες μου :twisted:


τωρα να παω και στον δικο μου,ειμαι ολο και πιο κοντα στο συμπερασμα οτι τελικα εκπαιδευτης πρεπει να ειναι μονο ο ιδιοκτητης,και απο εκει και περα χρειαζεται μονο καθοδηγηση,αγαπη και υπο-επιμονη με τον εκαστοτε σκυλο.και τα λεω αυτα γιατι ο μορφεας ειναι 3 μηνων και 2 ημερων των εχω μαζι μου απο της 18/4/07 στις 27/4 ηταν νομιζω η τελευταια φορα που εκανε την αναγκη του μεσα στο σπιτι,αυτο εγινε χαρης στην επιμονη μου και υπομονη που ειπα και πιο πανω,ενα χαρακτηρηστικο παραδειγμα ειναι το εξης:ξεκιναω για να παω στην δουλεια μου 7:15,στις 6 σηκωνουμουνα απο τον κρεβατι(βαναυσο αλλα το εκανα(η υπομονη που ελεγα πιο πανω)και για 10 μερες περιπου τον ταιζα και βγαιναμε στο μπαλκονι μαζι,μεχρι να κανει την αναγκη του και καθε φορα που την εκανε επερνε την επιβραβευση του,για να μην πολυλογω αυτη την καθοδηγηση ειχα απο εμπειρο ιδιοκτητη σκυλου(boxer) και δουλεψε.Οπως καταλαβαινετε ο πρωτος εφιαλτης καθε νεου ιδιοκτητη σκυλου περασε.πλεον μετα απο 1,5 μηνα περιπου και με την ιδια καθοδηγηση και μεθοδο ο Μορφεας αυτη η μικρη κουραδομηχανη(ωρες ωρες σκεφτομαι απο που βγαινουν αυτα τα πραγματα αλλα τεσπα)εχει φτασει σε σημειο να ξερει αρκετα καλα οχι τελεια ομως το ελα,το κατσε και και το ξαπλωσε και ξαναρωταω τι καλυτερο?τι παραπανω θα μου δωσει ενας επαγγελματιας του χωρου?αλλωστε δεν θελω στρατιωτακι θελω ενα σκυλο τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο,βεβαια σε αυτο συμβαλει πολυ και η φυλη των bulldogs που ειναι πιο ηρεμες απο αλλες πιο μεγαλες και πιο δυνατες φυλες.Βεβαια δεν εχω ακομα καταληξει αν τελικα χρειαζεται εκπαιδευτη η οχι,απλως σκεφτομαι οτι αφου τα περναμε πολυ καλα οι δυο μας γιατι να βαλουμε εναν τριτο ξενο στην παρεα μας.περιμενω σχολια σας,τις αποψεις σας,τις ερωτησεις σας και γενικα οτι εχετε να πειτε παντα καλοδοχουμενα...
Τελεια!!γιατι να ψαχνεις για εκπαιδευτη?και δεν πιστευω οτι ειναι η φυλη των bulldogs η αιτια οτι ειναι εκπαιδευσιμος και ηρεμος,αλλα το ειδος εκπαιδευσης και η σχεση σας!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
για να μην πολυλογω αυτη την καθοδηγηση ειχα απο εμπειρο ιδιοκτητη σκυλου(boxer) και δουλεψε
Να θυμήσω άλλη περίπτωση ΄έμπειρου΄ιδιοκτήτη, ο οποίος είχε συμβουλέψει (και προμηθέψει) φίλο του να εκπαιδεύση τον σκύλο του για να κάνει την τουαλέτα του εκτός αυλής με ηλεκτρικό κολάρο?????????

καλά θα ήταν κατά την γνώμη μου να έχεις δίπλα σου και κάποιον έμπειρο εκπαιδευτή ο οποίος θα σε καθοδηγεί-επισημάνει τα λάθη σου.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
denis said:
Για αρχή σημαίνει εκπαιδεύω τον σκύλο χωρίς να γυρνάει σπίτι και να γίνεται καταστροφή αυτών που προσπαθώ να διδάξω.
Εννοείται ότι χρειάζεται εκπαίδευση του ιδιοκτήτη.
Μόλις γύρισα από το σπίτι κάποιων φίλων, που τους τελευταίους 2-3 μήνες έχουν πάρει ένα θηλυκό λαμπραντοράκι... Εγώ πρώτη φορά το είδα σήμερα.

Με το που μπήκα στο σπίτι τους, έπεσε πάνω μου η μικρή, σκέτο τρελοκομείο, γλυψιές, δαγκωνίτσες, τρελή χαρά και ατελείωτο παιχνίδι...

Κάποια στιγμή οι φίλοι πήγαν μέσα, κι έκατσα 5-10 λεπτά μόνος μου με την μικρή... Αποφάσισα να παίξω λίγο πιο σοβαρά με την λαμπραντορίνα, και διαπίστωσα ότι πρόκειται για ένα πανέξυπνο παμπόνηρο πλασματάκι, με πολύ καλό χαρακτήρα, και φυσικά παντελώς χαμένη μέσα σε ένα σπίτι άσχετων ιδιοκτητών με 2 παιδιά (6 και 10 χρονών) που ο καθένας κάνει και κάτι διαφορετικό με τον σκύλο... Το ταΐζουν από το πιάτο τους στο τραπέζι, το μαλώνουν για άσχετα πράγματα και το αφήνουν να κάνει ότι γουστάρει αδιαμαρτύρητα...

Το σκυλάκι ανταποκρινόταν στην επιβράβευση, μέσα σε 2 λεπτά κατάλαβε πλήρω το άσε, το πάρτο, στο κάτσε τα ψιλοχαλάσαμε αλλά κι εκεί την βρήκαμε την άκρη με ένα κομματάκι τυρί...

Μετά από λίγο, η μικρή που τελικά κοιμάται στο κρεβάτι του ζευγαριού και γενικά τους έχει καβαλήσει όλους, καθόταν δίπλα μου, και οι άλλοι απορούσαν γιατί με άκουγε... Βέβαια κάποια στιγμή πήδηξε πάνω στο τραπέζι, και πήγε να κλέψει από το πιάτο του παιδιού, και με το που είπα ένα επιτακτικό μη, κατέβηκε, και οι άλλοι με κοιτούσαν με απορία!!!

Μετά από λίγο, άρχισαν να με ρωτάνε τι να κάνουν με τον σκύλο... Τι να τους πρωτοπώ, από που να αρχίσω, και που να τελειώσω!!! Δεν μου το δίνετε για 5-10 μέρες να το στρώσω, να σας το δώσω έτοιμο? τους είπα...

:?

Έχεις δίκιο φίλε Ντένις, τι να κάνεις όταν πριν προλάβεις να στρίψεις το βλέμμα σου ο άλλος θα το χαλάει!!!
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
Μετά από λίγο, άρχισαν να με ρωτάνε τι να κάνουν με τον σκύλο... Τι να τους πρωτοπώ, από που να αρχίσω, και που να τελειώσω!!! Δεν μου το δίνετε για 5-10 μέρες να το στρώσω, να σας το δώσω έτοιμο? τους είπα...
hehehe :D

τι μου θυμιζει αυτη η ιστορια....τι μου θυμιζει.... :D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3