ελαττωμα η φιλοζωια


PinkNpearl

Member
20 Ιουλίου 2008
20
0
γεννηθηκα με ενα ελαττωμα, να ειμαι φιλοζωη στην ελλαδα.αντιμετωπιζω περιεργα βλεμματα..ντρεπομαι.
ντρεπομαι που συνοδευω ενα σκυλο, που παιζω μαζι του, που σκυβω και τον χαιδευω οταν εχει κρεμασει τη γλωσσιτσα του, που τον αφηνω να μου δινει φιλακια στο στομα. που του δινω τροφη, νερο, στεγη, ζεστασια, ΑΓΑΠΗ.
ομως δεν ξερουν οτι αυτος ο σκυλος με εκανε πιο υπευθυνη, πιο ευαισθητη απεναντι στο καθε τι που εχει ζωη, μου εμαθε τι σημαινει να δινεις χωρις να περιμενεις ανταλλαγμα- μου δινει χαρα μονο που υπαρχει, που με κοιταζει με τα υπεροχα ματακια του και κουναει τοσο πολυ την ουριτσα του που χανει την ισορροπια του.
δεν ενοχλησα ποτε κανεναν, δεν εκρινα ποτε κανεναν για το τι αγαπαει στη ζωη του, γιατι πρεπει να με κρινουν καταδικαζοντας με σε ενα σκληρο βλεμμα, με ενα κακεντρεχη ψιθυρο αποφευγοντας με στο δρομο ενω περπαταμε αμεριμνοι, ο τανκουλης και εγω.
με πληγωνει. το ξερω, ειναι αρετη να αγαπας, να σεβεσαι κατι αδυναμο, κατι κατωτερο για πολλους ον απο τον ανθρωπο. δεν το επελεξα, γεννηθηκα ετσι, η οικογενεια μου μου εμαθε ετσι. μακαρι να μην ημουν ετσι...
δεν θα εκλαιγα στην θεα ενος νεκρου ζωου στην ακρη του δρομου, δεν θα βουρκωνα καθε φορα που βλεπω ενα μοναχικο και ταλαιπωριμενο ζωακι... δεν θα μαζευα οποιο μικρο και αδυναμο πλασμα να του προσφερω οτι εχει δικαιωμα στη ζωη και μετα να το χανω, να ξεψυχα χωρις να μπορω να κανω κατι, χωρις να το αντεχω.
δεν θα υπεφερα.

γιατι ειναι κακο να αγαπας κατι περα απο τον ανθρωπο? γιατι παντα πρεπει να δινεις εξηγησεις?
 






xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Σιγα μην τους το εξηγησεις κιολας. Αν γουσταρουν αλλιως το κουβαδακι τους και σε αλλη παραλια-και μεταφορικα και στην κυριολεξια!! Το μονο που ειναι οντως σκατα ειναι να βλεπεις ολες αυτες τις ψυχουλες να υποφερουν και να μην μπορεις να κανεις κατι. :(
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
με ενα κακεντρεχη ψιθυρο αποφευγοντας με στο δρομο ενω περπαταμε αμεριμνοι,
Αν ησουνα η "χ" μοντελα θα ακουγες απο τα αρσενικα "καλε τι ομορφο που ειναι το σκυλακι σας, να του δωσω λιγο νερακι γιατι βλεπω οτι διψαει το καημενο" και απο τα θυλικα "την παλιοπ......α δεν φτανει που εχει βγαλει ολα τα αλλα εξω, εβγαλε και το βρωμοσκυλο της" και αντιστροφα αν εισουν ο "ψ" μοντελος. Βεβαια υπαρχουν παντα και τα παιδακια στην αφρικη που εσυ - εμεις δεν τα σκεφτομαστε και ταιζουμε φιλετα το κολοσκυλο ενω αυτα πεινανε. Ασχετα αν αυτοι που το λενε δεν ξερουν ουτε που πεφτει η Αφρικη.
Διαβασε και γελα :

Ρε κοτσιδα μαζι αγκαλιτσα κοιμοσαστε με το σκυλο;
Ναι, γιατι οταν εγω κοιμομουν σε στρωμα 20 χρονων ξυπναγα το βραδυ να κοψω με την πενσα το ελλατηριο που ειχε σπασει και το πρωι σαν γαλλικο 8 δεν μου εδωσες μωρη κουφαλα τα 1200 που πληρωσα για να παρω καινουργιο και να κοιμαμε σαν ανθρωπος.
(Η Λάρα δεν ανεβαινει ποτε στο κρεβατι)

Ρε κοτσιδα στο στομα το φιλας το σκυλι;
Ναι γιατι ειναι πιο ομορφο απο τη πατσουρα τη κορη σου που για να τη φιλησει καποιος πρεπει να εχει παρει ναρκωτικα.
(Δεν φιλαω το σκυλι)

Ρε κοτσιδα φιλετα το ταιζεις;
Οχι γιατι θα καταντησει σαν τον αντρα σου που παιρνει 50 χαπια για τη χοληστερινη.

Ρε κοτσιδα νερο με το πλαστικο ποτηρι του δινεις στο στομα;
Ναι γιατι εισαι τοσο μουλαρι, που ενω με καλεσες σπιτι σου με το σκυλι δεν εχεις φροντισει να του βαλεις σε ενα πιατακι γλαστρας λιγο νερο που του εχει βγει η γλωσα εξω.

Τα παραπανω εχουν δωθει ως απαντησεις σε "γνωστους". φαντασου οι αγνωστοι τι θα ελεγαν αν δεν φοβοντουσαν. Η γενικη απαντηση ολων ηταν "ελα βρε πλακα κανουμε παρεξηγηθηκες; ΟΟΧΙ γιατι αναγνωριζοντας τη καλη αισθηση του χιουμορ (μπλιαχ) που εχετε και εγω πλακα εκανα οταν απαντουσα.

Αν γουσταρουν αλλιως το κουβαδακι τους και σε αλλη παραλια-και μεταφορικα και στην κυριολεξια!!
Σε βλεπω να κανεις διδακτορικο στη βιολογια για να απομονωσεις το γονιδιωμα της μ.........ας στον εγκεφαλο Τσε Xritaki:D:D
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ε ναι... τι να λέμε τώρα. Τι να πω κι εγώ που έχω τον κατεξοχήν σκύλο-φιλετάκια (ο "φιλετάκιας") για τους άλλους? Έχω τον υπεύθυνο που τα παιδάκια στην Αφρική πεινάνε (ΦΤΑΝΕΙ πια μ' αυτά τα παιδάκια στην Αφρική, μ' αυτό το μόνιμο επιχείρημα. Όσοι το λένε ας στείλουν κανά δίευρω κι ας βγάλουν το σκασμό).
Δε γουστάρω άλλο να ντρέπομαι να πω πόσο λυπάμαι που το σκυλί είναι άρρωστο, να μην καταλαβαίνει κανείς, δε γουστάρω να μου λένε ότι "μαζεύω τα κωλόσκυλα και θα αρρωστήσω τα παιδιά τους" επειδή ταϊζω λίγη ξηρά κάτι αδεσποτάκια.
Δε γουστάρω να ακούω απ' όλο το σόι "κάνε κανά παιδί και άσε τα σκυλιά"! Οκ θέλω παιδιά αλλά τι σκατά σχέση έχει αυτό? Ε... στο τέλος τους λέω "ΜΠΑ ΑΣΕ! Προτιμώ τα σκυλιά" και κοντεύω να το πιστέψω κιόλας (βασικά... για να λέμε την αλήθεια, το πιστεύω :-| ).
Έχω βαρεθεί κυρίως όμως, αυτούς που ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι είναι κυνόφιλοι και δεν ανοίγουν τα στραβάδια τους να δουν ότι μόνο κακό κάνουν στην κυνοφιλία.
Έχω γνωρίσει άνθρωπο που πήρε μαλτέζ από πετ σοπ της οδού Αθηνάς (τι κάνει γαβ στα κεραμίδια?), της πέθανε και πήγε και ξαναπήρε από εκεί.
Έχω ακούσει να της απαντούν ότι αν της ξαναπεθάνει κι αυτό, θα της κάνουν ειδική παραγγελία :eek: :eek: :eek:
Έχω ακούσει "σκυλομαμάδες" να περηφανεύονται για το θηλυκό καμάρι τους και τα "μωράκια" που κατά καιρούς τους κάνει.
Έχω ακούσει ΠΟΛΛΟΥΣ να λένε ότι το σκύλο αν δεν τον δείρεις δε μαθαίνει.
Έχω δει σκυλιά δεμένα, παρατημένα σε μπαλκόνια και ταράτσες να λιώνουν απ' τη ζέστη, να γαυγίζουν υστερικά, να κυνηγούν την ουρά τους και να τη ΜΑΤΩΝΟΥΝ απ' τη βαρεμάρα.
Κάποιος χθες δήλωσε φιλόζωος. Είπε ότι λατρεύει τα σκυλιά και ότι θεωρεί ότι εγώ ΒΑΣΑΝΙΖΩ τον δικό μου (τόλμησε!) επειδή τον έχω στο σπίτι και όχι "στη φύση". "Μέσα σε τέσσερις τοίχους, τς τς τς"...
Προσωπικά προτιμώ να εξαφανιστούν από προσώπου γης οι παραπάνω "φιλόζωοι" παρά αυτοί που ρίχνουν φόλες.
Το ελάττωμα δεν το έχεις εσύ. Το έχουν όλοι αυτοί, οι ανώτεροι, πολιτισμένοι, παντελώς δήθεν φιλάνθρωποι "άνθρωποι".
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Συντροφε κοτσιδα εισαι μονο στη αρχη. Την κουκΛαρα την εχεις λιγ καιρο.Εγω μετα απο 5 καλοκαιρια γραφω εγκυκλοπαιδιες απο τις παπαριες που εχεις ακαουσει. Ενα σου λεω κουραγιο και εισαι ευπροσδεκτος στην αντισταση. Λιζα κ Κοτσιδα αυτο με την Αφρικη ειναι :mad: εντωμεταξυ μου το χουν πει ατομα που το προηγουμενο βραδυ εχουν ξοδεψει 1000 ευρα στα μπουζουκια. Την επομενη φορα θα τους πω για το δικο τους "σκυλι".
 


velveteen

Member
1 Αυγούστου 2008
20
0
Εμένα μου τη ΣΠΑΕΙ που επειδή πάντα έχω κοπράκια , κάθε φορά που πάω χαρούμενη - χαρούμενη να γνωρίσω σε κόσμο το κουκλί μου, όλο ( 80% των περιπτώσεων , +1 σήμερα που έκανε το ποτήρι να ξεχειλίσει ) ακούω κάτι σε στύλ :

- " καλε , τι άσχημο που είναι?! "
- " γιατί δεν παίρνεις ένα ράτσας βρε παιδί μου?? "
- "γιατι είναι έτσι η ουρά του?!"

και μου το κοιτάνε υπεροπτικά!!!

Ε , αι σιχτίρι πλέον. :mad: Άμα είναι να είμαστε φιλόζωοι μόνο με τα μαρκάτα σκυλάκια , βράσε ρύζι ....

(ελπίζω να μην είμαι off με αυτό το πόστ , άλλα έπρεπε κάπου να το δηλώσω :-| )
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ρε γιατί το αφήνετε να σας αγγίζει τόσο πολύ???:)

εγώ είμαι ελατωματικός σε ένα σωρό τέτοια και δεν μπορώ να πώ πως δεν γουστάρω κιόλας:)

όλη η ανθρωπότητα όπως λειτουργεί εδώ και αρκετά χρόνια είναι ελατωματικότατη κατα την άποψη μου και πραγματικά δίνω τον καλύτερο μου εαυτό να μην αριθμούμαι μαζί τους -

ελάτε τώρα και μην δημιουργείται και απορίες στο σκυλάκι σας τι έχει ο αρχηγός τώρα και μυρίζει έτσι?

Ο σκύλος συγκατοικεί με τον άνθρωπο ποιός ξέρει? ίσως και πριν ανακαλύψουμε την χρήση της φωτιάς!!! είναι ότι πιο φυσιολογικότερο για έναν άνθρωπο να συγκατοικεί με έναν δύο τρείς και δεκαπέντε ακόμα σκύλους και όλοι διαβάζουμε συνέχεια και την επιστημονικοποιηση αυτής της πανάρχαιας συμβίωσης. Θεραπευτικές ιδιότητες-ωφέλιμοι μικροοργανισμοί- ψυχολογική υποστήριξη κ.α.

πάρτε τα πάνω σας και καταπλήξτε και ακόμα καλύτερα εκπλήξτε τα πλήθη-μιλάμε για πλήξη σε βαθμό κατάθλιψης. Λυπηθείτε τους,άρρωστοι άνθρωποι. τς τς τς. να μην γουστάρενε σκυλιά και να επικρίνουν κι απο πάνω.....
 


antriana

Member
4 Αυγούστου 2008
9
0
θεωρεις ελατωμα αυτο που νοιωθεις?? εγω το θεωρω χαρισμα.. ανθρωποι που δεν αγαπουν τα ζωα δεν αγαπουν κανενα!! η ζωη μας μπορει να συνοδευεται απο οποιο εμεις επιλεξουμε .. αυτος μπορει να ειναι ανθρωπος ή σκυλος, ή γατος, ή κουνελι κτλ.. ολοι ζωα ειμαστε και ευτυχως οχι φυτα..:D η συμβουλη ου ειναι να αγνωεις ολους αυτους και να ξερεις οτι ειναι χαρισμα να μπορεις να αγαπας τους αδυναμους και απροστατευτους.. :rolleyes:
γεννηθηκα με ενα ελαττωμα, να ειμαι φιλοζωη στην ελλαδα.αντιμετωπιζω περιεργα βλεμματα..ντρεπομαι.
ντρεπομαι που συνοδευω ενα σκυλο, που παιζω μαζι του, που σκυβω και τον χαιδευω οταν εχει κρεμασει τη γλωσσιτσα του, που τον αφηνω να μου δινει φιλακια στο στομα. που του δινω τροφη, νερο, στεγη, ζεστασια, ΑΓΑΠΗ.
ομως δεν ξερουν οτι αυτος ο σκυλος με εκανε πιο υπευθυνη, πιο ευαισθητη απεναντι στο καθε τι που εχει ζωη, μου εμαθε τι σημαινει να δινεις χωρις να περιμενεις ανταλλαγμα- μου δινει χαρα μονο που υπαρχει, που με κοιταζει με τα υπεροχα ματακια του και κουναει τοσο πολυ την ουριτσα του που χανει την ισορροπια του.
δεν ενοχλησα ποτε κανεναν, δεν εκρινα ποτε κανεναν για το τι αγαπαει στη ζωη του, γιατι πρεπει να με κρινουν καταδικαζοντας με σε ενα σκληρο βλεμμα, με ενα κακεντρεχη ψιθυρο αποφευγοντας με στο δρομο ενω περπαταμε αμεριμνοι, ο τανκουλης και εγω.
με πληγωνει. το ξερω, ειναι αρετη να αγαπας, να σεβεσαι κατι αδυναμο, κατι κατωτερο για πολλους ον απο τον ανθρωπο. δεν το επελεξα, γεννηθηκα ετσι, η οικογενεια μου μου εμαθε ετσι. μακαρι να μην ημουν ετσι...
δεν θα εκλαιγα στην θεα ενος νεκρου ζωου στην ακρη του δρομου, δεν θα βουρκωνα καθε φορα που βλεπω ενα μοναχικο και ταλαιπωριμενο ζωακι... δεν θα μαζευα οποιο μικρο και αδυναμο πλασμα να του προσφερω οτι εχει δικαιωμα στη ζωη και μετα να το χανω, να ξεψυχα χωρις να μπορω να κανω κατι, χωρις να το αντεχω.
δεν θα υπεφερα.

γιατι ειναι κακο να αγαπας κατι περα απο τον ανθρωπο? γιατι παντα πρεπει να δινεις εξηγησεις?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Εμένα μου τη ΣΠΑΕΙ που επειδή πάντα έχω κοπράκια , κάθε φορά που πάω χαρούμενη - χαρούμενη να γνωρίσω σε κόσμο το κουκλί μου, όλο ( 80% των περιπτώσεων , +1 σήμερα που έκανε το ποτήρι να ξεχειλίσει ) ακούω κάτι σε στύλ :

- " καλε , τι άσχημο που είναι?! "
- " γιατί δεν παίρνεις ένα ράτσας βρε παιδί μου?? "
- "γιατι είναι έτσι η ουρά του?!"

και μου το κοιτάνε υπεροπτικά!!!

Ε , αι σιχτίρι πλέον. :mad: Άμα είναι να είμαστε φιλόζωοι μόνο με τα μαρκάτα σκυλάκια , βράσε ρύζι ....

(ελπίζω να μην είμαι off με αυτό το πόστ , άλλα έπρεπε κάπου να το δηλώσω :-| )
μια παρατήρηση μόνο

δεν είναι μαρκάτα

ρατσάτα είναι:)
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
κι εμενα μου τη σπαει οταν ακουω : τι μαρκα ειναι?:eek:
μου ανεβαινει η πιεση,βγαζω αφρους,μου γυρνανε τα ματια:mad:
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ελα ρε λουνα. συνηθως το λενε για πλακα και καλοπροαιρετα!! Παρτο στα αστεια.. μην τσαντιζεσαι!
 


depymak

New Member
29 Ιουλίου 2008
3
0
in kavala
:shock:δε μου λέτε ακούσατε ότι το υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης αυστηρά θέτει όριο μέχρι δύο κατοικίδια . Μήπως να μας περιορίσουν καλύτερα όπως τους καπνιστές , να μένουμε χωριστά από τους υπόλοιπους ως έχοντες το στίγμα του να ενδιαφερόμαστε; Δε ξέρω αλλα αυτό που εισπράτω απο τις εμπειρίες με τους συνανθρώπους μου είαι ότι το ενδιαφέρον για ένα αδέσποτο λ.χ. σημαίνει ανθρωπια , ενώ η αδιαφορία για αυτό συνεπάγεται αδιαφορία και για τα ανθρώπινα
 


himaira

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2008
70
0
Leros
www.himaira.gr
Παιδιά να σας πω και τα δικά μου πριν με μαζέψουνε στας φυλακάς για παράβαση του Νόμου 3170/2003.
εχω πολλάαααα πολλάααα ζωάκια σπίτι μου. (προς σύχαμα των γειτόνων μου). ταίζω αδέσποτα.... και τι αδέσποτα... γάτες!!!!
φαντάζεσται τι γίνεται όταν μαζεύονται 2-3 αρσενικοί στο ίδιο σημείο και θέλουν όλοι να φάνε απο το ίδιο μπώλ.. (λες και τα υπόλοιπα που υπάρχουν δεν έχουν το ίδιο)...
στο νησί είμαι η κίτς... για τους συγγενείς μου είμαι η τρελλή.... για την μαμά μου είμαι η σαλεμένη... (λες να φταίει το μέρος?)
εχω την εντύπωση ότι όταν μιλάνε για μένα λένε: :tel: "πω πω την κακομοίρα... της σάλεψε.... όλο με τα ζώα ασχολείται... κρίμα.. πολύ κρίμα... μια χαρά κοπέλα και κοίτα την..."

γιατί άραγε??:dohh::dohh::dohh:
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
κι εμενα μου τη σπαει οταν ακουω : τι μαρκα ειναι?:eek:
μου ανεβαινει η πιεση,βγαζω αφρους,μου γυρνανε τα ματια:mad:
Abibas πες του
Πέρα από την πλάκα νομίζω ότι να είσα φιλόζωος είναι προτέρημα άσχετα που λίγοι το καταλαβαίνουνε..
Το σημαντικότερο είναι να περνάς εσύ καλά..και ας τους άλλους να κάνουνε ότι θέλουνε..
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν είναι προτέρημα
είναι φυσιολογικότατο
προτέρημα είναι να τα καταλαβαίνεις εύκολα ας πούμε
να τα αγαπάς είναι το κανονικό μας
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
δεν είναι προτέρημα
είναι φυσιολογικότατο
προτέρημα είναι να τα καταλαβαίνεις εύκολα ας πούμε
να τα αγαπάς είναι το κανονικό μας

Στην Ελλάδα δεν νομίζω φίλε μου..
εάν και θεωρήτε αυτονόητο
Είναι αυτό π λέμε ΕΛΛΕΙΨΕ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
είναι πλεόνασμα μιζέριας και κουτοπονηριάς

σόρυ που όλο άλλα λέω αλλά βασικά συμφωνούμε ε:)

η παιδεία είναι το πιο βασικό

ακομα και όταν είσαι φιλόζωος και θες να έχεις σκύλο χρειάζεται παιδεία πρώτα