εμβολια


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
αστα ολα ζαβλακωμενα ειναι με τον εναν η' με το αλλον τροπο
θα βγω off topic εγω εχω μουρλια με τη σιτρονελα σταματησα να παιρνω του εμποριου και παιρνω το καθαρο λαδι της με ενα ειδικο υγρο που χρεισιμοποιουν και ψεκαζω, ολος ο δρομος ναρκοπεδιο εμενα δεν μου μοιριζει τιποτα καθε τρεις και λιγο τα σκυλια με βλεπουν με το ψεκαστηρι και τρεχουν
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
*κοιταω το αυτοκολλητακι του εμβολιου και λεει: VANGUARD DA2Pi

συγνωμη μπερδεψα μερικα εμβολια με αποπαρασιτικα...δεν ειμαι κτηνιατρος:p

ηθελα να γινω καποτε,τελικα με κερδισε η φιλοσοφικη....:D
 


titinakiii

New Member
28 Αυγούστου 2009
4
0
Μην αλλάζεις κτηνιάτρους

Τα αδέρφια του πέθαιναν και ο κτηνίατρος έκανε εμβόλιο τύφου ?

Πήγαινε σε έναν τρίτο δείξε του το βιβλιάριο και πές του σώσε με. :)

Αν ηταν στο χερι μου φυσικα και δεν θα αλλαζα αλλα μεχρι 2 μηνων το σκυλακι μου το ειχαν οι γονεις μου στην Αθηνα κ μετα μου το εφεραν στην Αρτα που μενω.Οποτε αναγκαστικα...Επισης εδω που ειμαι υπαρχει μονο ενας κτηνιατρος οποτε δεν εχω πολλες επιλογες...ειμαι καταδικασμενη! Του εκανε εμβολιο με αντισωματα ειπε...τωρα τι μπορει να σημαινει...ο θεος κ η ψυχη του...
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
αντισωματα δε θα επρεπε να εχει ηδη εφοσον τα αδερφια του πεθαναν απ'αυτο:confused:
 


titinakiii

New Member
28 Αυγούστου 2009
4
0
αντισωματα δε θα επρεπε να εχει ηδη εφοσον τα αδερφια του πεθαναν απ'αυτο:confused:
εννοεις να εχει ο οργανισμος του απο μονος του?? Τι να σου πω και εγω βρε βασω μου...?? οτι ξερεις ξερω!!! 3 αδερφακια του ψοφησαν απο τυφο αλλα οχι ολα μαζι...πρωτα ψοφησαν δυο κ μετα απο 1 εβδομαδα ψοφησε κ το αλλο.Τωρα για να το πηγαν για εμβολιο αντισωματων καποιο σκεπτικο θα ειχαν...ομως πραγματικα δεν γνωριζω γιατι δεν το ειχα παρει ακομα το σκυλακι.Το ειχε ακομα αυτος που μας το εδωσε
 


mariaso

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2009
62
0
Ηράκλειο - Κρήτη
Παιδιά καλημέρα. Χθές το απογευμα κάναμε το PNEUMODOG και το βράδυ που πήγα να χαιδεψω το σκύλο μου μόλις τον ακούμπισα απο την δεξιά πλευρά που την είχε τριπίσει η κτηνίατρος αρχισε να βγάζει κάτι κραβιες πόνου....
προσπάθησα να την ακοθμπίσω να δώ αν έχει φουσκώσει το σημείο αλλά μόλις πλισίαζατο χέρι μου στο τρίχωμα της τσιριζε.
Απο χθές όλη την ώρα είναι ξαπλωμένη, το βράδυ δεν έφαγε και γενικότερα είναι κακοδιάθετη και δεν έχει την ενεργεια που είχε. Το εμβόλιο αυτό δημιουργεί τέτοια συμπτώματα??? Υπάρχει περίπτωση να ανεβάσει ο σκύλος πυρετο? Θέλει ειδική περιπόιηση στο σημείο που τριπήθηκε μετα τον εμβολιασμο????
Η κτηνιατρος μου είπε ότι υπάρχει ενδεχώμενο να κάνει ένα γλομπαλάκι.:confused::confused:
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Έχετε διαβάσει άρθρα που αντιτείθονται στους συνεχείς εμβολιασμούς σκύλων?

Πρόσφατα διάβασα ένα και με προβλημάτισε αρκετά μπορώ να πω.
Δεν είμαι ειδικός και απο βλακεία μου δεν το συζήτησα με τον κτηνίατρο του Allegro. Υπάρχουν όμως πολλά μέλη εδώ στο forum που θα μπορούσαν να βοηθήσουν με τις γνώσεις τους.

Μάλλον ανοίγω ένα μεγάλο θέμα, αλλά για μένα θα ήταν πολυ ενδιαφέρον να ακούσω απόψεις.

Για όσους δεν ξέρουν, απλά να πω λίγα λόγια απο οσα διάβασα και με προβλημάτισαν.

Υπάρχει ένα ιδεολογικό - επιστημονικό ρεύμα στους κύκλους της κτηνιατρικής που αμφισβητει ευθέως τους συχνούς και επαναλαμβανόμενους εμβολιασμούς των σκύλων.
Η άποψη του ρεύματος αυτού είναι οτι οι φαρμακευτικές εταιρίες παραγωγής εμβολίων επιβάλουν αυτους τους εμβολιασμους για καθαρά κερδοσκοπικους λόγους.
Τα απαραίτητα αντισώματα καταπολέμησης μιας ασθένειας δημιουργούνται με έναν εμβολιασμό.
Οι συνεχείς εμβολιασμοί για την ίδια ασθένεια δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω στην προστασία του σκύλου, αντιθέτως επιβαρύνουν χώρις λόγο τον οργανισμό του ζώου.
Ακόμα και οι ενισχυτικοί εμβολιασμοί που απαιτούνται για κάποιες ασθένειες/ιούς, είναι πολλοί πιο συχνοί στους σκύλους χωρίς επαρκή επιστημονική τεκμηρίωση.
Γιατί στον άνθρωπο φτάνει ένας εμβολιασμός, ενώ τα σκυλιά πρέπει να εμβολιάζονται ξανά και ξανά για την ίδια ασθένεια?

Για να μην παρεξηγηθώ δηλώνω ότι τα παραπάνω είναι μια σύντομη περίληψη κάποιων άρθρων που βρήκα στο ιντερνετ και τα παραθέτω μόνο και μόνο για να ξεκινήσει μια κουβέντα για να ενημερωθώ καλύτερα.:)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
mariaso said:
Το εμβόλιο αυτό δημιουργεί τέτοια συμπτώματα???
Υπάρχει περίπτωση να ανεβάσει ο σκύλος πυρετο?
Θέλει ειδική περιπόιηση στο σημείο που τριπήθηκε μετα τον εμβολιασμο????
-Ναι
-Ναι
-Όχι

Pneumodog και καρούμπαλο??

:)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Πολύ μεγαλο θεμα πας να ανοιξεις Allegro.


Επισης ένα μεγαλο ποσοστο των εσοδων των κτηνιατρων προερχεται από τους εμβολιασμους.


Οι κτηνιατροι εχουν μια ταση να μας τρομοκρατουν με παραδειγματα σκυλων που υποτιθεται ότι πεθαναν επειδη αμεληθηκε καποιο επαναληπτικο.

Νομιζω κανεις ποτέ δεν θα σου απαντησει κανε αυτό ή κανε εκεινο.
Κανεις την έρευνα σου και αποφασιζεις μονος σου.

Ακριβως οπως με την στειρωση. Ενημερωνεσαι και αποφασιζεις χωρις να εισαι ποτέ απολυτα βεβαιος τι ειναι το καλυτερο.
 
Last edited:


mariaso

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2009
62
0
Ηράκλειο - Κρήτη
Ναι έτσι μου είπε! Σε ευχαριστώ πολύ ROTTIE για την απάντηση!
Πώς θα καταλάβω αν ο σκύλος μου ανεβάσει πυρετο?? θα πρέπει να του μετρήσω την θερμοκρασία η φαίνεται απο κάποι ιδιαίτερο γνώρισμα???
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Η σκύλα μου κλείνει τα 2 σε λίγες μέρες.
Εμβολιάστηκε σαν κουτάβι, επαναληπτικά όταν χρόνισε και πλέον σκοπεύω να μην ξαναασχοληθώ με το θέμα μέχρι να γίνει τεσσάρων. Τότε θα σκεφτώ αν θα την εμβολιάζω κάθε τρία χρόνια ή καθόλου.

Το μόνο που δε θα κόψω είναι της λεπτοσπείρωσης επειδή ζούμε στην εξοχή.
Μου λένε να μην κόψω και το pneumodog αλλά ακόμη δεν έχω πειστεί.
Οπότε για την ώρα συνεχίζω μόνο με λεπτοσπείρωσης και βλέπουμε.

Και θα δω αν μπορώ αντί για εμβόλια, να κάνω τεστ αντισωμάτων.
Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά;
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Νομιζω κανεις ποτέ δεν θα σου απαντησει κανε αυτό ή κανε εκεινο.
ο δικος μου κτηνιατρος, μου απαντησε:)
εχω πολλααα χρονια να εμβολιασω τα σκυλια (μονο αυτο για τον βηχα του εκτροφειου τους κανω, οταν ειναι να φιλοξενηθουν στον εκτροφεα τους -το απαιτει και αυτος δηλαδη-)
 


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
Έχετε διαβάσει άρθρα που αντιτείθονται στους συνεχείς εμβολιασμούς σκύλων?

Πρόσφατα διάβασα ένα και με προβλημάτισε αρκετά μπορώ να πω.
Δεν είμαι ειδικός και απο βλακεία μου δεν το συζήτησα με τον κτηνίατρο του Allegro. Υπάρχουν όμως πολλά μέλη εδώ στο forum που θα μπορούσαν να βοηθήσουν με τις γνώσεις τους.

Μάλλον ανοίγω ένα μεγάλο θέμα, αλλά για μένα θα ήταν πολυ ενδιαφέρον να ακούσω απόψεις.

Για όσους δεν ξέρουν, απλά να πω λίγα λόγια απο οσα διάβασα και με προβλημάτισαν.

Υπάρχει ένα ιδεολογικό - επιστημονικό ρεύμα στους κύκλους της κτηνιατρικής που αμφισβητει ευθέως τους συχνούς και επαναλαμβανόμενους εμβολιασμούς των σκύλων.
Η άποψη του ρεύματος αυτού είναι οτι οι φαρμακευτικές εταιρίες παραγωγής εμβολίων επιβάλουν αυτους τους εμβολιασμους για καθαρά κερδοσκοπικους λόγους.
Τα απαραίτητα αντισώματα καταπολέμησης μιας ασθένειας δημιουργούνται με έναν εμβολιασμό.
Οι συνεχείς εμβολιασμοί για την ίδια ασθένεια δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω στην προστασία του σκύλου, αντιθέτως επιβαρύνουν χώρις λόγο τον οργανισμό του ζώου.
Ακόμα και οι ενισχυτικοί εμβολιασμοί που απαιτούνται για κάποιες ασθένειες/ιούς, είναι πολλοί πιο συχνοί στους σκύλους χωρίς επαρκή επιστημονική τεκμηρίωση.
Γιατί στον άνθρωπο φτάνει ένας εμβολιασμός, ενώ τα σκυλιά πρέπει να εμβολιάζονται ξανά και ξανά για την ίδια ασθένεια?

Για να μην παρεξηγηθώ δηλώνω ότι τα παραπάνω είναι μια σύντομη περίληψη κάποιων άρθρων που βρήκα στο ιντερνετ και τα παραθέτω μόνο και μόνο για να ξεκινήσει μια κουβέντα για να ενημερωθώ καλύτερα.:)
και στον ανθρωπο καποια εμβολια επαναλαμβανονται ανα πενταετια πχ ηπατιτιδα-τετανος
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μάλλον κάτι μπερδεύεις. :)

Απ’ όσο ειδα τουλάχιστον, το εμβόλιο της ηπατίτιδας B γίνεται σε οποιαδήποτε ηλικία σε τρεις δόσεις και κατόπιν δεν χρειάζεται επαναληπτικός εμβολιασμός παρα μόνο μια φορά μετά από μια 10ετια, το εμβόλιο της ηπατίτιδας Α γίνεται σε 2 δόσεις σε παιδιά μεγαλύτερα του έτους και δεν χρειάζεται επαναληπτικός εμβολιασμός και το εμβόλιο τετάνου-διφθερίτιδας- κοκκύτη θεωρητικά πρέπει να επαναλαμβάνεται κάθε 10 και όχι κάθε 5 χρόνια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf