εμπειριες απο στειρωσεις


trop1

Member
30 Απριλίου 2023
7
2
41
και εδω λεει οτι πρεπει να στειρωνουμε το σκυλι μετα τον πρωτο κυκλο περιοδου γιατι αν το στειρωσουμε μικρο αναπτυσει καρκινους και αλλα προβληματα με τα οστα, ειδικα οι μεγαλοσωμες ρατσες καθως λεει και για επιθετικες συμπεριφορες αν στειρωθει και δεν εχει ενηλικιωθει :eek:


γενικα δεν βγαινει ακρη παιδια.. οσο και να το ψαξουμε..

εμενα το μαλτεζακι ειναι 11 μηνων ειχε περιοδο τον απριλιο που μας περασε, θα το στειρωσω ιουλιο, πιστευω ειναι το καλυτερο χωρις να ειμαι και σιγουρος, αλλα με αυτα που διαβασα και απο εσας (σας ευχαριστω ολους) και απο το διαδυκτιο οτι διαβασα, καταληγω εκει οτι αυτο θα ηταν το καλυτερο
 


Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
138
126
33
Καλησπέρα, εγώ δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη γιατί δεν εχω στειρώσει σκύλο αλλά γενικά είναι κατά γιατί πολύ απλά επεμβαινουμε ως συνήθως στην φύση. (Είμαι της άποψης ότι για όλα φταίει ο άνθρωπος). Ερώτηση όμως. Τρόπος πέρα από φίμωτρο για να μην γλύφει ο αρσενικός μου παντού όπου λογικά έχει βρεθεί θηλυκό ξέρει κανείς? Ή κάποια μέθοδο να μάθουμε? Κάνουμε υπομονή στο σπίτι όταν μας καβαλάει. Έγραψα εδώ για να μην ανοίγω νέο thread. Sorry αν έκανα.λαθος
 


trop1

Member
30 Απριλίου 2023
7
2
41
Καλησπέρα, εγώ δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη γιατί δεν εχω στειρώσει σκύλο αλλά γενικά είναι κατά γιατί πολύ απλά επεμβαινουμε ως συνήθως στην φύση. (Είμαι της άποψης ότι για όλα φταίει ο άνθρωπος). Ερώτηση όμως. Τρόπος πέρα από φίμωτρο για να μην γλύφει ο αρσενικός μου παντού όπου λογικά έχει βρεθεί θηλυκό ξέρει κανείς? Ή κάποια μέθοδο να μάθουμε? Κάνουμε υπομονή στο σπίτι όταν μας καβαλάει. Έγραψα εδώ για να μην ανοίγω νέο thread. Sorry αν έκανα.λαθος
εναντια στην φυση ειναι η στειρωση, αλλα ειναι αναγκαιο κακο οπως εχω πει γιατι αν δεν το κανεις μπορει να παρουσιαστουν προβληματα υγειας στο σκυλο, ειδικα στα θυληκα. οπως ο καρκινος. και ηδη μια φορα την εχω πατησει στο παρελθον ετσι. απλα πλεον ψαχνουμε εδω με τα παιδια της συζητησης, το ποτε ειναι καλο, σε ποια ηλικια δηλαδη να στειρωνουμε ενα σκυλο, για να δημιουργησουμε το λιγοτερο κακο στην φυση του, ωστε να εχει ολοκληρωθει. για το δευτερο θεμα δεν γνωριζω να σου απαντησω για το αρσενικο που γλυφει. αυτος ισως καποιον εκπαιδευτη σκυλων θα μπορουσες να ρωτησεις που να ασχολειται με συμπεριφορες σκυλων. εχω εναν υποψην μου πολυ καλο και σαν ανθρωπο και σαν επαγγελματια, αλλα δεν θα στο πω εδω μην θεωρηθει σαν διαφημηση οτι του κανω. θα στο στειλω σε προσωπικο μηνυμα και το ψαχνεις και εσυ βεβαια με αλλους
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Ενάντια στην φύση είναι και το λουρι αν το σκεφτείς, εννοω ότι από την στιγμή που ζούνε μαζί μας συγκεκριμένο τρόπο ζωής,πρέπει να γίνουν και κάποιες προσαρμογές. Πάντως ζωο που δεν ζευγαρώνει, ενδεχομένως να υποστεί οργανικα τις συνέπειες των σεξουαλικων ορμονών,οποίες κι αν είναι αυτές. Οπότε μονόδρομο την βλέπω στην στείρωση. Εμείς τον στειρωσαμε δλδ,χωρίς δεύτερη σκέψη. Δεν υπήρχε περίπτωση να ζευγαρωσει ο ζουζουνος..
 
  • Like
Reactions: Estranged


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Εγώ δεν ήθελα να τον στειρώσω,εβγαλε ενα οίδημα στο πάνω μέρος της ουράς και πονούσε πολύ,αναγκαστικά το εκανα γιατι η γνωμάτευση 2 κτηνιάτρων ήταν πως του συνέβη απο τις ορμόνες του,θα το έκανα έτσι κι αλλοιώς γιατί σε υπέρηχο εδειξε σκιές στον προστάτη και δεν ξέραμε που θα βγεί,γύρω στα 8 είναι τώρα.Μ'εσα σε 10 μέρες μετά την στείρωση κι ενώ είχα απογοητευτεί γιατί δεν μειωνόταν το πρήξιμο απο χθές πετάω απο χαρά γιατί χάνεται πλέον και με αφήνει και το ακουμπάω που δεν τολμούσα πριν,μου γρύλιζε.....
 
  • Like
Reactions: marytherion


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU