επιλογή ράτσας για παιδί


MikeKassiou

Member
14 Δεκεμβρίου 2020
5
9
38
γεια σας,έχω ένα αγοράκι 4 χρόνων, θα ήθελα να μεγαλώσει συντροφιά με σκύλο καθώς ξέρω όλα τα πλεονεκτηματα αυτού. το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε σκυλιά και δεν μπορώ να επιλέξω ράτσα. Οπότε ζητώ την βοήθεια σας, θα ήθελα έναν σκύλο ιδανικό για παιδιά ,να μπορει να ζει μεσα στο σπιτι αλλά και έξω , να μην αφήνει πολύ τρίχωμα. δεν με ενδιαφέρει πολύ να είναι φύλακας η οτιδήποτε άλλο αλλά ούτε και το μέγεθος φτάνει να είναι καλός δάσκαλος να το πω έτσι στο παιδί μου. έχετε κάτι να προτείνεται ?
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Καλημερα σας,
δεν ειμαι καθολου κατα των υπεροχων εκτροφεων που υπαρχουν εκει εξω, αλλα σε τετοιες περιπτωσεις ΠΑΝΤΑ θα προτεινω ενα αδεσποτακι απο το τοπικο σας καταφυγιο. Ειναι και ενα τρομερο μαθημα για το παιδι σας το να σωζει ενα ζωακι που δεν μεγαλωνει σε λουσα μεσα σε ενα εκτροφειο οπως τα ρατσατα. Καταλαβαινω οτι μπορει να σας φοβιζει το οτι ενα σκυλι απο καταφυγιο μπορει να βγει επιθετικο λογω της κακοποιησης που πιθανα να εχει περασει, ομως δεν εχουν ολα προβληματα συμπεριφορας, και μια επισκεψη σε ενα καταφυγιο θα σας λυσει καθε απορια και φοβο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Δεν είναι και πολύ...politically correct η τοποθέτησή σου βρε @TheBestBoi

Δεν έχει καμία σχέση η συνειδητή επιλογή σκύλου από εκτροφείο, με τα λούσα!
Ούτε ένα σκυλί καταφυγείου, είναι επιθετικό.

Πολύ ακραίες και άκυρες και οι δύο σκέψεις σου.

@MikeKassiou καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Το να επιλέξεις φυλή σκύλου για να αποκτήσετε ένα νέο μέλος στην οικογένειά σου (όχι δηλαδή, για "το παιδί") είναι μια τεράστια συζήτηση. Θα σου πάρει αρκετό καιρό, μόνο για να διαβάσεις στο φόρουμ, τις άπειρες συζητήσεις που έχουμε.

Το να πας μια βόλτα στο καταφύγειο της περιοχής σου, είναι αυτό που προτείνω κι εγώ καταρχάς. Οι άνθρωποι εκεί, θα μπορούν να σε κατατοπίσουν με κάθε λεπτομέρεια, για την μούρη που θα σας κάνει κλικ. Λόγω αυτών που ζούμε, μπορείς να μπεις να δεις τα site και τις σελίδες του facebook, πολλών φιλοζωικών, για να πάρεις μια γεύση. Ιδανική επιλογή, είναι συνήθως ένας σκύλος περίπου έτους. Να μην έχεις να αντιμετωπίσεις τα μυριάδες κουταβίσια θέματα, που είναι πολύ κουραστικά και εκνευριστικά. Ενας νεαρός σκύλος αυτής περίπου της ηλικίας, έχει πλέον την τελική μορφή / μέγεθος / χαρακτήρα και δεν θα αποτελέσει έκπληξη.

Να προλάβω μόνο να πω ακόμη, ότι δεν πας ποτέ σε pet shop, αγγελίες και γέννες φίλων/συγγενών/γνωστών, για να αποκτήσεις σκύλο.

Με το καλό να βάλετε στο σπίτι σας, μια υπέροχη μούρη, για μια ολόκληρη ζωή. Οχι για δώρο Χριστουγέννων ε;


@Amaliaz δεν λες καμιά κουβέντα για τον Μίκυ;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
@mareco Μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα. Ειπα λοιπον, οτι πιστευω οτι ειναι ενα τεραστιο μαθημα να μαθει ενας γονεας στο παιδι του να βοηθαει τους αδυναμους. Και οι ζωες των κουταβιων απο εκτροφειο εχουν αξια, και αυτες σκυλων απο καταφυγιο. Οι σκυλοι απο εκτροφειο ειπα οτι ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ μεσα στα λουσα μεχρι να βρουνε οικογενεια, απο ανθρωπους που ειναι επαγγελματιες και ξερουνε την δουλεια τους. Ενα σκυλι του καταφυγιου ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ μεσα σε εναν χωρο με στρες, βαβουρα, περιορισμενη κινηση, φαγητο και φροντιδα. Εγω μεχρι να σταματησει το φαινομενο των αδεσποτων να ειναι τοσο μεγαλο στην Ελλαδα, θα προτιμησω να παρω σκυλο απο καταφυγιο και οχι απο εκτροφεα.

Και για το δευτερο πραγμα που ειπες, αυτο το ανεφερα μονο γιατι ξερω πολλους ανθρωπους, γονεις και μη που η πρωτη τους σκεψη οταν τους λες για σκυλο καταφυγιου ειναι "αχ αυτα ειναι επιθετικα και φοβισμενα, θα μου φανε το παιδι". Δεν ειπα οτι ΕΓΩ πιστευω οτι ετσι ειναι. Ισα ισα ειπα οτι ΔΕΝ ειναι ολα επιθετικα λογω φοβου και κακοποιησης.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καλησπέρα,
Νομίζω η προέλευση του σκύλου θα πρέπει να είναι το δεύτερο πράγμα που θα πρέπει να σας απασχολεί. Αφού, όπως λες, δεν γνωρίζεις πολλά για σκύλους, καλό θα ήταν να διαβάσεις πρώτα πολλά για τις ανάγκες του σκύλου (σε εκτόνωση και εκπαίδευση) πόσο μάλλον που έχεις ένα μικρό παιδί στο σπίτι.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλώς Ήρθες

Τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της οικογένειας σας ποια είναι?
Τι τύποι ατόμων είστε εσείς οι γονείς ως άτομα και έπειτα και το παιδί?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Καλως ηρθατε και με το καλο να αποκτησετε το φιλαρακι σας εσεις και ο μικρος σας :giggle:
Εαν το ζητουμενο σας δεν ειναι απαραιτητα ενα κουταβι ( με οτι αυτο συνεπαγεται) και μενετε Αττικη θα μπορουσαμε να συζητησουμε για το Μικυ που λεει και η φιλη @mareco απο πανω. Ο Μικυ ειναι περιπου 2 ετων, μικροσωμος και μεχρι σημερα ζουσε σχεδον αδεσποτος. Μετα γνωρισε εμας... Ειναι πολυ καλος με παιδακια (τσεκαρισμενος στις ανηψιες μου 5 & 7 ετων) , ειναι καλος με τις γατες, τα παει καλα με αλλα σκυλια , στο αμαξι καθεται κυριος και ξερει απο βολτα με λουρι. Στη φωτο ειναι χθες το βραδυ που πηγε στο γιατρο για εξετασεις και στειρωση. 131479749_741332963141033_5487512052017513433_n.jpg
 






MikeKassiou

Member
14 Δεκεμβρίου 2020
5
9
38
Δεν είναι και πολύ...politically correct η τοποθέτησή σου βρε @TheBestBoi

Δεν έχει καμία σχέση η συνειδητή επιλογή σκύλου από εκτροφείο, με τα λούσα!
Ούτε ένα σκυλί καταφυγείου, είναι επιθετικό.

Πολύ ακραίες και άκυρες και οι δύο σκέψεις σου.

@MikeKassiou καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Το να επιλέξεις φυλή σκύλου για να αποκτήσετε ένα νέο μέλος στην οικογένειά σου (όχι δηλαδή, για "το παιδί") είναι μια τεράστια συζήτηση. Θα σου πάρει αρκετό καιρό, μόνο για να διαβάσεις στο φόρουμ, τις άπειρες συζητήσεις που έχουμε.

Το να πας μια βόλτα στο καταφύγειο της περιοχής σου, είναι αυτό που προτείνω κι εγώ καταρχάς. Οι άνθρωποι εκεί, θα μπορούν να σε κατατοπίσουν με κάθε λεπτομέρεια, για την μούρη που θα σας κάνει κλικ. Λόγω αυτών που ζούμε, μπορείς να μπεις να δεις τα site και τις σελίδες του facebook, πολλών φιλοζωικών, για να πάρεις μια γεύση. Ιδανική επιλογή, είναι συνήθως ένας σκύλος περίπου έτους. Να μην έχεις να αντιμετωπίσεις τα μυριάδες κουταβίσια θέματα, που είναι πολύ κουραστικά και εκνευριστικά. Ενας νεαρός σκύλος αυτής περίπου της ηλικίας, έχει πλέον την τελική μορφή / μέγεθος / χαρακτήρα και δεν θα αποτελέσει έκπληξη.

Να προλάβω μόνο να πω ακόμη, ότι δεν πας ποτέ σε pet shop, αγγελίες και γέννες φίλων/συγγενών/γνωστών, για να αποκτήσεις σκύλο.

Με το καλό να βάλετε στο σπίτι σας, μια υπέροχη μούρη, για μια ολόκληρη ζωή. Οχι για δώρο Χριστουγέννων ε;


@Amaliaz δεν λες καμιά κουβέντα για τον Μίκυ;
απλά μένω σε νησί , δυστυχώς δεν έχουμε εδώ καταφύγιο και με όσους έχω μιλήσει από αγγελίες δεν στέλνουν στο μέρος μου. και ναι δεν θα πάρω από πετ σοπ γιατί ξέρω τι τραβάνε οι μάνες και πατεράδες σε μαζικά εκτροφεία
 


MikeKassiou

Member
14 Δεκεμβρίου 2020
5
9
38
Καλησπέρα,
Νομίζω η προέλευση του σκύλου θα πρέπει να είναι το δεύτερο πράγμα που θα πρέπει να σας απασχολεί. Αφού, όπως λες, δεν γνωρίζεις πολλά για σκύλους, καλό θα ήταν να διαβάσεις πρώτα πολλά για τις ανάγκες του σκύλου (σε εκτόνωση και εκπαίδευση) πόσο μάλλον που έχεις ένα μικρό παιδί στο σπίτι.
έχω διαβάσει πάρα πολύ ξέρω πολλά πράγματα άλλα σε θεωρία . σε πράξη δεν τα έχω ζήσει
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


MikeKassiou

Member
14 Δεκεμβρίου 2020
5
9
38
Καλως ηρθατε και με το καλο να αποκτησετε το φιλαρακι σας εσεις και ο μικρος σας :giggle:
Εαν το ζητουμενο σας δεν ειναι απαραιτητα ενα κουταβι ( με οτι αυτο συνεπαγεται) και μενετε Αττικη θα μπορουσαμε να συζητησουμε για το Μικυ που λεει και η φιλη @mareco απο πανω. Ο Μικυ ειναι περιπου 2 ετων, μικροσωμος και μεχρι σημερα ζουσε σχεδον αδεσποτος. Μετα γνωρισε εμας... Ειναι πολυ καλος με παιδακια (τσεκαρισμενος στις ανηψιες μου 5 & 7 ετων) , ειναι καλος με τις γατες, τα παει καλα με αλλα σκυλια , στο αμαξι καθεται κυριος και ξερει απο βολτα με λουρι. Στη φωτο ειναι χθες το βραδυ που πηγε στο γιατρο για εξετασεις και στειρωση. View attachment 73802
αυτό το πρόβλημα αντιμετωπίζω,είμαι σε επαρχία και κανένας δεν στέλνει
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Εφόσον ο τόπος κατοικίας σου, δυσκολεύει την κατάσταση, πως σκόπευες γενικά, να βρεις σκύλο; Πως το είχες στο μυαλό σου; Δηλαδή εκ των πραγμάτων, απ'όπου και να ήθελες να πάρεις, θα έπρεπε να πας να τον παραλάβεις. Πως αλλιώς σκέφτεσαι ότι θα γινόταν;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν ξέρεις τι χάνεις ρε φίλε!
Ναι ρε συ.
Άπαξ και γίνει η αρχή, το 1 φαίνεται.... Πως να το πω...
Σαν κάτι να λείπει.
Απίστευτη εμπειρία, αλλά και πιο δεσμευτική. Να τα λέμε όλα :)
Anyway... Ο καθένας όπως νοιώθει.

@MikeKassiou
Ειναι ό,τι καλύτερο για σας και το παιδάκι σας αυτό που σκέφτεστε.
Αρκεί να έχετε περίπου μια ιδέα του πως είναι να ζεις με έναν σκύλο. Από κάποιον γνωστό σας ίσως.

Το λέω αυτό γιατί θα αλλάξει η ζωή σας, η καθημερινότητά σας, οι συνήθειές σας και θεωρώ πως είναι φρόνιμο να ξέρει κανείς τι περιμένει σε γενικές γραμμές.
Όλοι εμείς που έχουμε σκύλους (και πολλοί σκύλους και παιδιά) έχουμε κάνει αρκετές παραχωρήσεις σε σχέση με την ζωή μας προ σκύλου. Από τα πιο απλά (πχ τρίχες μέσα στο σπίτι, καθημερινή βόλτα κλπ) μέχρι πιο σύνθετα και δύσκολα, όπως οι διακοπές πχ ή οι μετακινήσεις και ένα σωρό άλλα.

Από κει και πέρα θεωρώ ως ιδανική λύση για πρώτο σκύλο έναν σκύλο 2,3 ετών που έχει δείξει τον χαρακτήρα του, σαν τον Μίκυ πχ πιο πάνω.
Ή πολλούς άλλους αντίστοιχους σκύλους σε διάφορες φιλοζωικες. Δεν είναι ανάγκη να είναι στην περιοχή σας.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
@MikeKassiou καλησπέρα σας και καλώς ήλθατε στο φόρουμ
θ αμου επιτρέψετε κι εμένα μία συμβουλή...
αν δεν έχετε εμπειρία εσείς και θέλετε σκύλο δεν θα σας πρότεινα κουτάβι...
σκεφτείτε λίγο
εσας, το παιδί 4 ετών κι ένα κουτάβι... μια συμμορία που τουλάχιστον ένας θαπρεπε να ξερει και να καθοδηγήσει τους υπόλοιπους...
σίγουρα οι περισσότερες φιλοζωικές ενδιαφέρονται να μην στέλνουν ζώα προς υιοθεσία μακρυά τους για να τα προσέχουν... αλλά... αυτό δεν σημαίνει ότι δν υπάρχουν και υιοθεσίες σε απόσταση...
σαφώς όμως χρειάζεται τουλάχιστον σ αυτή την περίπτωση να έχετε ελέγξει και συναντηθείτε προσωπικά εσείς με το σκύλο .ωστε να τον αξιολογήσετε με την βοήθεια και τις συμβουλές του εκάστοτε υπεύθυνου προσωπικα...
μην τα παρατάτε τόσο εύκολα λόγω της διαμονής σας σε νησί..
αν πάλι από την άλλη επιμένετε σε κουτάβι... τότε μονόδρομος είναι το σωστό εκτροφείο...
να μπορείτε να εμπιστευτείτε τον εκτροφέα (χώρια που ελπίζω να τον έχετε από κοντά σε συμβουλές και βοήθεια για τουλάχιστον τα πρώτα βήματα του...) αλλά και να ελπίζετε σε σωστό χαρακτήρα με όσο το δυνατόν προβλεπόμενες αντιδράσεις... σε αυτή την περίπτωση καλό θα ήταν να έχετε κι εναν εκπαιδευτή στο νησί και να τον έχετε από κοντα... τότε θα μιλήσουμε και για φυλές....
παρεπιτπόντως ο μίκυ είναι κούκλος... χώρια που φαντάζει σαν πεπρωμένο με το ψευδώνυμο σας... κρίμα να μην ταξιδεύει σε νησί...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Καλως ηρθατε και με το καλο να αποκτησετε το φιλαρακι σας εσεις και ο μικρος σας :giggle:
Εαν το ζητουμενο σας δεν ειναι απαραιτητα ενα κουταβι ( με οτι αυτο συνεπαγεται) και μενετε Αττικη θα μπορουσαμε να συζητησουμε για το Μικυ που λεει και η φιλη @mareco απο πανω. Ο Μικυ ειναι περιπου 2 ετων, μικροσωμος και μεχρι σημερα ζουσε σχεδον αδεσποτος. Μετα γνωρισε εμας... Ειναι πολυ καλος με παιδακια (τσεκαρισμενος στις ανηψιες μου 5 & 7 ετων) , ειναι καλος με τις γατες, τα παει καλα με αλλα σκυλια , στο αμαξι καθεται κυριος και ξερει απο βολτα με λουρι. Στη φωτο ειναι χθες το βραδυ που πηγε στο γιατρο για εξετασεις και στειρωση. View attachment 73802
εχεις καπου αγγελια, περισσοτερες φωτο του Μικυ?

ΥΣ. Απορω πως δεν εχουν σπασει τα τηλεφωνα, ειναι γλυκυτατος.
 
  • Like
  • Love
Reactions: Amaliaz and mareco


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Καλώς ήρθες κι από εμένα.

Εγώ και κατάλαβα τι είπε ο @TheBestBoi στο πρώτο του ποστ και συμφωνώ και απόλυτα.
Ένας σκύλος από μόνος του δεν μπορεί να διδάξει τίποτα ένα παιδί. Το παιδί θα διδαχτεί από τους γονείς του και από τον τρόπο που φέρονται απέναντι στα ζώα είτε έχουν, είτε όχι.
Δηλαδή αν ένας γονιός είναι βίαιος ή αδιάφορος απέναντι στο σκύλο, αυτό θα μάθει και το παιδί του. Εννοείται πως δεν υπονοω πως είστε έτσι, παράδειγμα έφερα.
Και ένα πρώτο μάθημα που μπορεί να μάθει είναι πως η ζωή δεν κοστολογείται.
Δεν λέω πως η απόκτηση καθαρόαιμου δεν μπορεί να διδάξει τον σεβασμό μέσω του γονιού. Αλλά συμφωνώ ρε @TheBestBoi δεν διαλέγουμε σύντροφο επειδή μοιάζει και αυτό είναι πολύ σημαντικό μάθημα.
Παρόλη την σάλτσα μου βέβαια να σου πω πως από τα επτά προσωπικά σκυλιά που έχουν περάσει από τα χέρια μου μόνο τα δύο ήταν ημίαιμα. Το πρώτο και αυτό που έχω τώρα.

Κάτι άλλο είναι πως εγώ από την εμπειρία μου δυστυχώς δεν εμπιστεύομαι τις φιλοζωικές για το τι δίνουν.
Σίγουρα θα έχετε παρατηρήσει πως οι περισσότερες αγγελίες αφορούν χαριτωμένα, ακακα και γλυκουλικα σκυλάκια ανεξαρτήτως μεγέθους και βέβαια υγιέστατα. Και αν το γυρίσεις πίσω γιατί σου έχει διαλύσει το σπίτι, σου γρυλιζει και το φοβάσαι ή σκότωσε την γάτα του γείτονα φταις κι όλας γιατί το κατεστρεψες μέσα σε μια βδομάδα.
Και ειλικρινά δεν ξέρω αν ψεύδονται επίτηδες για να τα δώσουν ή αν όντως δεν γνωρίζουν.

Δυστυχώς σε όποιο νησί και να είστε θα υπάρχουν παρατημένα ή κακοποιημένα σκυλάκια που κάποιες κυρίες εθελοντικά θα φροντίζουν. Ίσως πρέπει να το ψάξετε λίγο για να το βρείτε.
Ένα καταφύγιο που στέλνει σκυλιά εκτός έδρας του είναι το Τάκις Σελτερ στην Κρήτη.
Τώρα το κατά πόσο μπορεί να κρίνει σωστά για τον χαρακτήρα του σκύλου σε συνθήκες που δεν έχει δοκιμαστεί δεν το γνωρίζω.

Εμένα πιο πολύ αυτό θα με κολλαγε στην θέση σας για την επιλογή ημιαιμου, ότι λόγο απειρίας δεν θα μπορούσα να διαλέξω χαρακτήρα και δεν εμπιστεύομαι για κανέναν λόγο το να μου διαλέξουν "φιλοζωοι"

Υ.Γ. Πάντως είναι πραγματικά υπέροχη εμπειρία το να μεγαλώνεις με σκύλο...
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
παρεπιτπόντως ο μίκυ είναι κούκλος... χώρια που φαντάζει σαν πεπρωμένο με το ψευδώνυμο σας... κρίμα να μην ταξιδεύει σε νησί...
Mια χαρα ταξιδεύει ο Μικυ όπου τον θελουν πραγματικά. Ο Χαρδαλιάς δεν ξέρω τι λέει γι αυτό:p

@medusa Ακόμα δεν έχει φτιαχτεί αγγελία. Είμαστε σε φάση ρεκτιφιέ και θέλουμε και ένα καλλωπισμό.:giggle:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3