επιλογη τροφης για κουταβι newfie


Ελευθερία Κίρκη

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2011
61
268
Βολος
Φιλοι γεια σας.
Εδω και περιπου τρεις μηνες ειμαι ευτυχης μαμα ενος κουταβιου Νεας Γης.Ο Άργος ειναι πεντε μηνων και μεχρι προτινος ετρωγε κροκετες Farmina,Θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με την επιλογη τροφης καταλληλης για την ηλικια και τις αναγκες μιας μεγαλοσωμης φυλης οπως ειναι τα σκυλια της Νεας Γης.Τη farmina θα την αλλαξω κατ αρχην διοτι ειναι μικρη σε μεγεθος και αυτος ειναι πολυ λαιμαργος με αποτελεσμα να μην τη μασαει καν και να καταπινει αερα και κατα δευτερον γιατι θεωρω πως χρειαζομαι πια μια πιο ενισχυμενη τροφη για την ηλικια και τα κυβικα του-ειναι ηδη εικοσι πεντε κιλα-.Ομως οι γνωσεις μου περι κροκετας ειναι σχεδον ανυπαρκτες και ενω θελω να εμπιστευτω το καταστημα απ οπου ψωνιζω,η θετικη αποψη του καταστηματαρχη περι της προτινομενης σε μενα royal canin δεν βρισκει καθολου συμφωνους παλιοτερους φιλους ΄σκυλαδες΄με αποτελεσμα να προβληματιζομαι.Πασα βοηθεια δεκτη.Ευχαριστω πολυ!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: mariatheo


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
το όνομα το πήρε από : Άργος ο γιος του Διός και της Νιόβης ο αδελφός του Πελασγού ? ο Πανόπτης ( που τα μάτια του στολίζουν το παγώνι της Ήρας ? ο Θεσπιεύς αυτός που έφτιαξε την Αργώ ? ή από τον σκύλο του Οδυσσέως ή του Ακταίωνα ? ή έχει σχέση επειδή είναι Νέας Γης το πελασγικό αγρός-πεδινός-πεδινή χώρα.. :rolleyes:
 




Ελευθερία Κίρκη

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2011
61
268
Βολος
το όνομα το πήρε από : Άργος ο γιος του Διός και της Νιόβης ο αδελφός του Πελασγού ? ο Πανόπτης ( που τα μάτια του στολίζουν το παγώνι της Ήρας ? ο Θεσπιεύς αυτός που έφτιαξε την Αργώ ? ή από τον σκύλο του Οδυσσέως ή του Ακταίωνα ? ή έχει σχέση επειδή είναι Νέας Γης το πελασγικό αγρός-πεδινός-πεδινή χώρα.. :rolleyes:
Καλημερα!Το ονομα το πηρε απο τον σκυλο του Οδυσσεα,αλλα θενκς για τις υπολοιπες πληροφοριες!Χρησιμες,πολυ ενδιαφερουσες και θα τις χρησιμοποιω -αν μου επιτρεπεις-κατα περισταση!Κυριως ως απαντηση σε αυτους που ρωτανε αν προκειται για το Αργος Ορεστικου,η ακομα χειροτερα σ αυτους που λενε ΄Κυνουριας?΄μπερδευοντας το προφανως με το Αστρος....Επισης,επειδη ζουμε στον Βολο,πολλοι θεωρουν οτι προκυπτει απο την Αργω αλλα σε αγορι.....Με η χωρις καφε,χαρηκα που μ απαντησες!
 


Ελευθερία Κίρκη

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2011
61
268
Βολος
@ntoulis έχεις πιει καφε? Αν όχι...... πιες ένα! :Do_O:whistle::p

@Ελευθερία Κίρκη τη Farmina την είχε ξεκινήσει απο τον εκτροφέα της? Έχεις μιλήσει μαζί του?
Καλημερα!Ναι.Τη Farmina την ειχε ξεκινησει η εκτροφεας και μεχρι προτινος τελειωσαμε αισιως και το δευτερο εικοσακιλο!Το θεμα μου εχει ως εξης
Η συγκεκριμενη τροφη που ειναι για κουταβια ειναι κροκετα πολυ μικρη σε μεγεθος για το αρκουδι μου που ειναι φυσει και θεσει λαιμαργο και δεν τη μασαει καν.Αρα εκ των πραγματων πρεπει να αντικατασταθει απο αλλη μεγαλυτερη για να μην καταπινει το θηριακι και αερα και εν πασει περιπτωσει να μαθει και να μασαει.Επισης σε συζητησεις μεταξυ φιλων ο καθεις λεει τα δικα του με αποτελεσμα να μην βγαζω ακρη.Το πετ σοπ απ την αλλη θελει -και δικαιως-να πουλησει και η εκτροφεας μου που ειναι καταπληκτικη και υπευθυνη συνεχιζει με τη Farmina αλλα λεει το προφανες,ο,τι δηλαδη δεν ταιριαζουν ολες οι τροφες σε ολα τα σκυλια.Στο μεταξυ πηρα αυτη την royal canin και μια φιλη εκτροφεας και αυτη με κατσαδιασε γιατι ειναι-λεει-σκουπιδι....Αρα?Τι κανουν τωρα?
 






Ελευθερία Κίρκη

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2011
61
268
Βολος
εμεις καθε Σ/Κ ειμαστε στο βολο!!
Αμα θελεις BARFο- πληροφοριες- να τα πουμε και απο κοντα
καλημερα!ποιοι ειστε εσεις βρε παιδια?και δεν εχω αντιρρηση να τα πουμε απο κοντα,απλα ειμαι λιγο επιφυλαχτικη με τη barf...Ωμη τροφη?Μμμμμ....Δεν ξερω...(n)
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Η εκτροφεάς σου όμως θα σε βοηθήσει να βρεις κάποια άλλη που να καλύπτει τις ανάγκες του μικρου! Συζήτησε το μαζι της για να σου πει... Όμως θα πρεπει να προσέξεις αυτό που λες για το θέμα της ανάπτυξης του σκυλου σου! Εκεί σίγουρα θα χρειαστείς τη βοήθεια της γιατι δε ξέρω κατα πόσο ειναι καλό να δινεις ανάπτυξη σε μεγαλόσωμη φυλη (καθαρά για το θέμα των αρθρώσεων)
 




ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
για να μην είσαι επιφυλακτική να μελετήσεις (φόρουμ και αλλού) να δεις τα +/- από ωμή και ψημένη και μαμαλακίστικη και αποφασίζεις.. εκεί που γράφεις να εμπιστευτείς κατάστημα, γιατί να μην γίνει: να εμπιστευτείς τις γνώσεις σου και τα χεράκια σου και να ξέρεις οτι είναι μια διατροφή/δημιουργία σου, που αφήνει και ένα high ψυχικού κορεσμού-ικανοποίησης οτι είναι ''έργο'' σου ? παρά από έναν ''άγνωστο''... ψάξε τα θεωρητικά και μετά δες και τα ''πρακτικά'' απο που θα ψωνίζεις υλικά (αν καταλήξεις στην ωμη), και αν ταιριάζει στο λάιφ εντ στάιλ σου ;)

@aliki_s τζετ λαγκ είναι :giggle: :)
 


Ελευθερία Κίρκη

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2011
61
268
Βολος
Η εκτροφεάς σου όμως θα σε βοηθήσει να βρεις κάποια άλλη που να καλύπτει τις ανάγκες του μικρου! Συζήτησε το μαζι της για να σου πει... Όμως θα πρεπει να προσέξεις αυτό που λες για το θέμα της ανάπτυξης του σκυλου σου! Εκεί σίγουρα θα χρειαστείς τη βοήθεια της γιατι δε ξέρω κατα πόσο ειναι καλό να δινεις ανάπτυξη σε μεγαλόσωμη φυλη (καθαρά για το θέμα των αρθρώσεων)
Καλημερα!Το συζητησα ηδη με την εκτροφεα,ομως η κοπελα χρησιμοποιει τη Farmina και αυτη προτεινει.Αντιλαμβανομαι ομως οτι στον Αργο δεν ταιριαζει και τοσο γιατι εκτος απο τους λογους που προανεφερα(μικρο μεγεθος)μυριζει και το στομα και τα κακα του οποτε πιθανολογω πως ειναι απ την τροφη.Οσο για την αναπτυξη,εννοειται πως δεν επιδιωκω κατι διαφορετικο απ το φυσιολογικο και δεν θελω συμπληρωματα,μονο καλη ποιοτητα τροφης.:)
 


Ελευθερία Κίρκη

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2011
61
268
Βολος
Εγω προτεινω για παραδειγματισμο να μην απαντησει αλλος στην Ελευθερια.Εδω και 3 μηνες εχει κουταβι Νεας Γης και δεν εβαλε ουτε μια φωτογραφια
Σωστα τα λες!Ομως ζητω ελεος και συγχωρεση!Παρακαλω και θα επανορθωσω αμεσα!(Δεν τους σηκωνω και τους παραδειγματισμους εδω που τα λεμε...;))
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Αυτό που εννοώ (και οι συμφορουμίτες με μεγαλόσωμες φυλές θα μπορούσαν να εχουν καλύτερη άποψη) ειναι οτι στα μεγαλόσωμα κουτάβια ΔΕΝ δινουν ξηρά τροφή για κουτάβια αλλά για ενήλικες. Ο λόγος ειναι οτι προσπαθούν να κραήσουν και το κουταβι ελαφρύ και να μην επιβαρύνονται οι αρθρώσεις. (Σαφως κάποιος άλλος θα το εξηγήσει καλύτερα....)
 


Ελευθερία Κίρκη

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2011
61
268
Βολος
για να μην είσαι επιφυλακτική να μελετήσεις (φόρουμ και αλλού) να δεις τα +/- από ωμή και ψημένη και μαμαλακίστικη και αποφασίζεις.. εκεί που γράφεις να εμπιστευτείς κατάστημα, γιατί να μην γίνει: να εμπιστευτείς τις γνώσεις σου και τα χεράκια σου και να ξέρεις οτι είναι μια διατροφή/δημιουργία σου, που αφήνει και ένα high ψυχικού κορεσμού-ικανοποίησης οτι είναι ''έργο'' σου ? παρά από έναν ''άγνωστο''... ψάξε τα θεωρητικά και μετά δες και τα ''πρακτικά'' απο που θα ψωνίζεις υλικά (αν καταλήξεις στην ωμη), και αν ταιριάζει στο λάιφ εντ στάιλ σου ;)

@aliki_s τζετ λαγκ είναι :giggle: :)
ωωωπ!τι ειπες τωρα?διασταση που δεν σκεφτηκα καν να δωσω στα πραγματα!θενκς!:LOL:
 


Ελευθερία Κίρκη

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2011
61
268
Βολος
Αυτό που εννοώ (και οι συμφορουμίτες με μεγαλόσωμες φυλές θα μπορούσαν να εχουν καλύτερη άποψη) ειναι οτι στα μεγαλόσωμα κουτάβια ΔΕΝ δινουν ξηρά τροφή για κουτάβια αλλά για ενήλικες. Ο λόγος ειναι οτι προσπαθούν να κραήσουν και το κουταβι ελαφρύ και να μην επιβαρύνονται οι αρθρώσεις. (Σαφως κάποιος άλλος θα το εξηγήσει καλύτερα....)
αααααα!αυτο πρωτη φορα τ ακουω!ναι,εεε?και γιατι δεν μου το ειπε αραγε η εκτροφεας?Βεβαια τηρω με ευλαβεια τη δοσολογια,ζυγιζω τον παιχτη καθε μηνα και προς το παρον ειμαστε μεσα στα ορια,αλλα εχω και τον νου μου στα ποδια του και γενικα συμβουλευομαι συχνα και την κτηνιατρο,αυτο ομως με την τροφη ενηλικων πρωτη φορα μου το λεει καποιος .Ευχαριστω!
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
καλά με την τροφή θα την βρούμε την άκρη ;) (επειδή θα τρώει μεγάλη ποσότητα ξηρά τροφή, είναι ένα (-) τα παραπάνω χημικά που θα τρώει (σε σχέση με ένα πεκινουά) για χρόνια, άρα καλύτερα να διαλέξεις κάτι άλλο για μένα) για πες ο σκύλος που ζει ? έχει άπλα, νερά, φύση, ενέργεια, είναι κοντά στο Πήλιο ? έχει γνωρίσει κανένα Κένταυρο, κανέναν Πλειάδιο, Λύριο, Σείριο και λοιπά Δρακονιανά stuff λαικ δίς ? :giggle:
γιατί διάλεξες αυτή τη φυλή ? (y)

σόρι για τις ερωτήσεις :giggle:
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Η ωμή είναι η καλύτερη διατροφή.
Εγώ δεν θα ρίσκαρα να δώσω όμως σε κουτάβι χοντρής φυλής, γιατί θέλει αρκετή προσοχή η αναλογία ασβεστίου-φωσφόρου για τις αρθρώσεις.
Και λέω χοντρές φυλές, γιατί υπάρχει η παρεξήγηση: "μεγαλόσωμη φυλή=γρήγορη ανάπτυξη=δυσπλασίες κλπ". Φυλές όμως με μεγάλο ύψος και ταχύτατη ανάπτυξη (πχ Μπορζόι) δεν έχουν σοβαρά θέματα δυσπλασίας, απλούστατα επειδή δεν είναι βαριές.
Οπότε εγώ προτείνω μια καλή ξηρά, με νορμάλ θερμιδική αξία, νορμάλ πρωτείνες, και αναλογία ασβεστίου φωσφόρου όσο το δυνατόν μικρότερη (κοντά στο 1 και κάτι) και το κουτάβι να διατηρείται ελαφρύ και με κουταβίσια εξάσκηση.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
καλημερα!ποιοι ειστε εσεις βρε παιδια?και δεν εχω αντιρρηση να τα πουμε απο κοντα,απλα ειμαι λιγο επιφυλαχτικη με τη barf...Ωμη τροφη?Μμμμμ....Δεν ξερω...(n)

Μενουμε Κριθαρια- και οπος ειπα παμε σχεδον καθε Σ/Κ με την γαλλοπαρεα.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe