επιστροφή στα πρώτα στάδια....λερώματος


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Καλησπέρα. Έχουμε την Αύρα μας περίπου 5 μήνες και είναι 9 μηνών. Βγαίνουμε βόλτα 2 φορές την ημέρα τουλάχιστον 45 λεπτά και αλλη μια τσίσα και δεν λέρωνε το μπαλκόνι (που θεωρουσε τουαλετα οταν ήραν πιο μικρή). τον τελευταίο καιρό όμως μπορεί κατουράει σε κουλές ώρες (πχ. 2 ώρες αφου γυρισουμε απο βόλτα ή σε 1 ώρα 2 φορές). Δεν ξέρω που να το αποδώσω....ακόμα εντωμεταξύ δεν της έχει έρθει περίοδος....και είναι 9 μηνών. Μπορεί να είναι απο αυτό? οτι της έρχεται??? εχετε συναντήσει κατι παρόμοιο???
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Καλησπέρα. Έχουμε την Αύρα μας περίπου 5 μήνες και είναι 9 μηνών. Βγαίνουμε βόλτα 2 φορές την ημέρα τουλάχιστον 45 λεπτά και αλλη μια τσίσα και δεν λέρωνε το μπαλκόνι (που θεωρουσε τουαλετα οταν ήραν πιο μικρή). τον τελευταίο καιρό όμως μπορεί κατουράει σε κουλές ώρες (πχ. 2 ώρες αφου γυρισουμε απο βόλτα ή σε 1 ώρα 2 φορές). Δεν ξέρω που να το αποδώσω....ακόμα εντωμεταξύ δεν της έχει έρθει περίοδος....και είναι 9 μηνών. Μπορεί να είναι απο αυτό? οτι της έρχεται??? εχετε συναντήσει κατι παρόμοιο???
Η περίοδος έρχεται στους 8 με 12 μήνες. Αν το σκυλί ειναι μεγαλόσωμο μπορεί να έρθει και στα δυο χρόνια. Έχεις παρατηρήσει να πίνει περισσότερο νερό τώρα τελευταια;
 


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Δεν ειναι μεγαλόσωμη. 10 κιλα ειναι. Για αυτο μου κανει εντυπωση....Η αληθεια ειναι οτι πινει νερο....ειμαστε κοντα σε βουνο και την αφηνω να τρεχει και ψωφαει...λες αυτο να ειναι.:(
Τωρα ξαναερχισα να την κλεινω στο crate της ξανα....
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Δεν ειναι μεγαλόσωμη. 10 κιλα ειναι. Για αυτο μου κανει εντυπωση....Η αληθεια ειναι οτι πινει νερο....ειμαστε κοντα σε βουνο και την αφηνω να τρεχει και ψωφαει...λες αυτο να ειναι.:(
Τωρα ξαναερχισα να την κλεινω στο crate της ξανα....
Κοίτα, σκυλί που εχει μαθει να τα κάνει έξω δεν λερώνει συνήθως το χώρο του. Εκτός αν δεν μπορεί να κρατηθεί. Αν πίνει πολύ νερό (πολυδιψια) και έχει πολλά ούρα (πολυουρια) τότε σημαίνει οτι τα νεφρά της έχουν πρόβλημα το οποίο μπορεί να οφειλεται σε διάφορες παθήσεις.
Αύριο μην την κουράσεις και δες αν εξακολουθεί να πίνει πολύ νερό. Και τη Δευτέρα γιατρό.
 


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
:eek::eek::eek: μπορει να εχει θεμα με τα νεφρα της?? Μιλησα με το γιατρο ο οποιος μου ειπε για ουρολιμοξη. Αλλα μπορει και οχι μου ειπε....γενικα δεν εχω επιλογες γιατρου εδω που ειμαι (προσωρινα σε χωριο) και δεν τον πολυεμπιστευομαι. Δινει φαρμακα προληπτικα χωρις να ξανει εξετασεις το οποιο διαφωνω καθετα...δεν ξερω τι να κανω...
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
:eek::eek::eek: μπορει να εχει θεμα με τα νεφρα της?? Μιλησα με το γιατρο ο οποιος μου ειπε για ουρολιμοξη. Αλλα μπορει και οχι μου ειπε....γενικα δεν εχω επιλογες γιατρου εδω που ειμαι (προσωρινα σε χωριο) και δεν τον πολυεμπιστευομαι. Δινει φαρμακα προληπτικα χωρις να ξανει εξετασεις το οποιο διαφωνω καθετα...δεν ξερω τι να κανω...
Για αρχή κάνε αυτό που σου είπα. Αύριο μην την κουρασεις. Χαλαρο περπάτημα χωρίς τρέξιμο και μικρότερη διάρκεια, σε ώρες που έχει δροσιά. Αν εξακολουθεί να πίνει πολύ νερό τότε να προβληματιστεις. Μπορείς να κάνεις ενα ξεχωριστό θέμα εδώ, που να αναφέρεις που μένεις και να ζητάς αν κάποιο μέλος του φορουμ γνωριζει κτηνίατρο κοντά σου. Είμαστε από όλα τα μέρη εδώ.
 


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Ευχαριστω πολυ. θα την παρακολουθησω....οντως απο την αρχη, οταν κανουμε βολτα με ηλιο ειναι αρκετα νωχελικη. Ενω τις απογευματινες ωρες ειναι πολυ κινητικη...τραβαει το λουρι....την πιανει και μουρλα και τρεχει σε κυκλους.. το θεωρησα φυσιολογικο γιατι ζεστενετε...
 


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Καλησπερα και παλι. Την παρακολουθω τωρα απο την Κυριακη. Παμε βολτα με λουρακι και δεν κουραζεται ιδιαιτερα και ολα καλα. Σημερα ομως πηγαμε θαλασσα και λυσαξε στο τρεξιμο. Γυρισαμε και ειπιε πολύ νερό σε 1-2ωρες ειχε παλι κατουρησει το μπαλκονι....αυτο ειναι φυσιολογικο? Την ειχα στο μυαλο μου πριν κοιμηθω να την εβγαζα αλλα δεν προλαβα. Δεν ειναι περιεργο που δεν μπορει να κρατηθει?
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Απ' ότι καταλαβαίνω δηλαδή, το πολύ νερό το πίνει μόνο τις μέρες που αθλείται έντονα; Όχι όταν έχει μέτρια άσκηση;
 


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Καλημέρα και πάλι. Όταν κουράζεται μετά πίνει πολύ νερό και από ότι κατάλαβα η μεγάλη ποσότητα δεν της επιτρέπει να κρατάει την κήστη της. Είναι περίπου 9 μηνών (περίπου για ήταν αδεσποτάκι και δεν ξέρουμε την ημερομηνία γέννησης) Αυτό είναι φυσικολογικό για την ηλικία της;
Επειδή όταν πάμε βόλτα δεν κουβαλάω νερό, μήπως θα πρέπει να της δίνω νερό ενδιάμεσα ώστε να μην πίνει όλη την ποσότητα μαζί; Να φανταστείς χθες, έπινε νερό περίμου 3 λεπτά η γλυκουλα....γκαγκάνιε!!!!
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Άλλο σε ρωτάω. Σπίτι ή στην αυλή , όπου την κρατάς τέλοσπάντων, εκτός βόλτας, πόσο νερό πίνει; Το έχεις μετρήσει;
 


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Να σου πω σε λίτρα όχι... αλλα πίνει μετά το φαγητό της 2 φορές την ημέρα και ενδιάμεσα 2-3 φορές. Επειδή έχω ποτίστρα δεν μπορώ να υπολογίσω ακριβώς. Αλλα καμία σχεση μετά απο τρέξιμο
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Εννοείται. Λοιπόν άκου τι θα κάνεις. Σήμερα ή αύριο, μην την τρέξεις, 2 χαλαρές βόλτες περπάτημα μόνο και σε ώρες που κάνει δροσιά. Μέτρα το νερό που πίνει. Βάλε μια συγκεκριμένη ποσότητα νερού π.χ. 1 λίτρο ή 1,5 λίτρο στην ποτίστρα ή στο μπολ.. Οι σκύλοι θέλουν περίπου 30-50 ml νερού ανά κιλό σωματικού βάρους την ημέρα δηλαδή για την αύρα μιλάμε για 300 έως 500 ml. αν πίνει πάνω από 80ml-100ml ανά κιλό δηλαδή για την Αύρα, πάνω από 800 ml με 1 lt, χωρίς να έχει καταπονηθεί, τότε έχει πολυδιψία που είναι ένδειξη για διάφορα προβλήματα υγείας.
Αν πίνει φυσιολογικές ποσότητες νερού, και έχει πάλι πρόβλημα να κρατήσει τα ούρα, τότε μιλάμε για ακράτεια που το πιθανότερο είναι σημάδι ουρολοίμωξης.
Αν πιει φυσιολογικές ποσότητες και κρατηθεί, κράτα νερό στη βόλτα να μην την αφήνεις να πίνει μαζεμένο μετά. Καλό θα ήταν πάντως να πάς σε κτηνίατρο να να κάνεις κάποιες προληπτικές εξετάσεις.
 
  • Like
Reactions: Ayraki


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές. Θα τσεκάρω από σήμερα το νερά της και δω. Θα σε ενημερώσω....ευχαριστώ και πάλι
 


DimiAna

Member
10 Δεκεμβρίου 2018
7
0
Καλημέρα! Θα ήθελα να υποβάλλω κι εγώ την απορία μου σχετικά με τη δική μου Αύρα.
Εδώ και δύο μέρες περίπου έκανε ένα πισωγύρισμα στο θέμα της τουαλέτας και τα κάνει κανονικά στο σπίτι κυρίως τις ώρες που λείπω στη δουλεία αλλά και το βράδυ.
Το καθημερινό πρόγραμμα της βόλτας δεν άλλαξε στο ελάχιστο. Το μόνο που άλλαξε είναι η τροφή. Ξεκινήσαμε τροφή ενηλίκων από τροφή κουταβιών που καταναλώναμε.
Υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται η αλλαγή τροφής με αυτή την "αναστάτωση";
Να σημειώσω ότι πρώτη φορά αλλάζει τροφή και ότι είναι 11 μηνών αστείρωτη.

Ευχαριστώ πολύ!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Θα μπορούσε να σχετίζεται με την τροφή, αν την κάνει να πίνει περισσότερο νερό.
Δεν μου έρχεται κάποιος άλλος λόγος που θα μπορούσε να σχετίζεται με την τροφή.

Εχεις crate ή play pen;
Θα βοηθούσε πάρα πολύ να την περιορίζεις, όταν δεν μπορείς να την επιβλέπεις, μέχρι τουλάχιστον να είσαι σίγουρη 100%.
Τί μέγεθος έχει η σκυλίτσα;
 


DimiAna

Member
10 Δεκεμβρίου 2018
7
0
Δεν είναι ιδιαίτερα μεγαλόσωμη και το βάρος της είναι 9 κιλά περίπου, σταθερό. Ο χώρος που κινείται όταν λείπω είναι έτσι κι αλλιώς περιορισμένος και δεν αλωνίζει σε όλο το σπίτι. Crate δεν έχω γτ από την αρχή έμαθε σε περιορισμένο χώρο. Σκέφτομαι να επανέλθω για λίγο καιρό στην κουταβίσια τροφή για να την τεστάρω.
Ευχαριστώ για την απάντηση!
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
γραφω εδω, μου φανηκε πιο σχετικο.

Παρατηρησα οτι η μικρη κατουραει πολυ ή δε ξερω αν ειναι ιδέα μου. Το γκρεμλιν πχ μπορει να κρατηθει και 10 ωρες ανετα.
Στην αρχη λεω ενταξει ειναι ανεκπαιδευτη, αλλα σημερα πχ την εβγαλα 1-1.30 και πριν λιγο στις 2.40 εκανε μια λιμνη. Κρατηθηκε δηλαδη μετα βιας 1,5 ωρα. Ακομα και τα κουταβια που ειχα κρατιοντουσαν 2-3 ωρες .
Εκανε λιμνη κανονικη και το πιο περιεργο ειναι οτι ειναι εντελως διαφανα σαν νερο, καθολου αποχρωση κιτρινη. Γενικα δεν πολυκρατιεται και παντα ειναι πολυ διαφανα. Ολα αυτα ειναι φυσιολογικα?
Υπενθυμιζω 4 ετων, αστειρωτη, ανεκπαιδευτη αλλα εμενε εξω, δε παιζει να εχει κανει εξετασεις ποτε και κατα τ αλλα φαινεται φυσιολογικη απο ορεξη, ενεργεια κ.τ.λ/
 


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
γραφω εδω, μου φανηκε πιο σχετικο.

Παρατηρησα οτι η μικρη κατουραει πολυ ή δε ξερω αν ειναι ιδέα μου. Το γκρεμλιν πχ μπορει να κρατηθει και 10 ωρες ανετα.
Στην αρχη λεω ενταξει ειναι ανεκπαιδευτη, αλλα σημερα πχ την εβγαλα 1-1.30 και πριν λιγο στις 2.40 εκανε μια λιμνη. Κρατηθηκε δηλαδη μετα βιας 1,5 ωρα. Ακομα και τα κουταβια που ειχα κρατιοντουσαν 2-3 ωρες .
Εκανε λιμνη κανονικη και το πιο περιεργο ειναι οτι ειναι εντελως διαφανα σαν νερο, καθολου αποχρωση κιτρινη. Γενικα δεν πολυκρατιεται και παντα ειναι πολυ διαφανα. Ολα αυτα ειναι φυσιολογικα?
Υπενθυμιζω 4 ετων, αστειρωτη, ανεκπαιδευτη αλλα εμενε εξω, δε παιζει να εχει κανει εξετασεις ποτε και κατα τ αλλα φαινεται φυσιολογικη απο ορεξη, ενεργεια κ.τ.λ/
Είναι νέο μέλος της οικογένειας; Θα σου πω τι έκανα εγώ σε εκείνη τη φάση. Τσέκαρα αρχικά αν όντως πίνει πολύ νερό. Μετά κάναμε καλλιέργεια για ουρολοίμωξη. Δεν είχε τίποτα από τα παραπάνω και η γιατρός μας έκανε θεραπεία με Nevrobion (ανθρώπινα). Και από τότε είναι μια χαρά. Τώρα αν πιει πολύ πολύ νερό, παραπονιέται νωρίτερα από το συνηθισμένο. Αλλά μέσα δεν έχει ξανακατουρίσει. Ελπίζω να βοήθησα.
 
  • Like
Reactions: medusa


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU