ζητώ τη βοηθεια σας...


Bianca*

Active Member
19 Ιανουαρίου 2010
26
0
:(:(:( Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι σου είχε κολήσει άσχημα να κόψεις την ουρά του σκύλου. Πόλυ λυπαμε για το σκυλάκι έυχομαι να πάνε όλλα καλά.

Είπες ότι είχε ζευγαρώσει το προηγούμενο σκυλί σου αυτό τι έγινε και τα κουταβάκια;
τα κουταβακια της προηγουμενης σκυλιτσας μου τα εδωσα σε φιλους που τα ηθελαν.και κρατησα και ενα αρσενικο.δυστηχως εριξαν φολα στην προηγουμενη σκυλιτσα κ ετσι τωρα εχω τον αρσενικο και την bianca.την μικρη.δεν ειχα κολλησει με την ουρα καθολου.ισως ειναι λαθος αυτο που λεω αλλα δεν εχω δει μποξερ χωρις κομμενη ουρα.αλλα αν μου ελεγε ο κτηνιατρος να μν το κανω δν θα το εκανα.δεν ειχα κολλησει.παντως ολα καλα τωρα!!!!!!!!!!!!!:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ότι το ισχύο δεν έχει πρόβλημα πως το έκρινε ο κτηνίατρος;
Έκανε ακτινογραφίες;
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
ο κτηνιατρος λεφτα θα παρει γιατι να μη σου πει ναι στην εγχειρηση?
και πριν δημιουργηθουν παρεξηγησεις..... ισως οχι ολοι αλλα σιγουρα πολλοι κτηνιατροι το κανουν!
 


Bianca*

Active Member
19 Ιανουαρίου 2010
26
0
@Bianca
Κανονικα θα επρεπε καποιος και σε σενα και στον κτινιατρο σου να κανει μηνηση για βασανισμο ζωων!

Προκαλεσατε εις γνωσην σας πονο σε ενα ζωω- για αισθητικους λογους!:eek:

Τι να πω? Ζωωφιλη παντος δεν πρεπει να εισαι!
σε μενα στον κτηνιατρο μου,σε ολους τους ιδιοκτητες ανα τον κοσμο με σκυλια με κομμενη ουρα η αυτια και σε ολους ανα τον κοσμο κτηνιατρους που κανουν αυτη τη δουλεια.be my guest.εγω εδω ζητησα την γνωμη καποιων ανθρωπων για μια ηδη υπαρχουσα κατασταση και οχι την κριση του καθενος για το πως θα ερπεπε να ειχα πραξει.δν με αφορα αυτο.ηταν μια επιλογη και απο κει και περα αν διαφωνουσες ας μν εγραφες καθολου.:)
 


Bianca*

Active Member
19 Ιανουαρίου 2010
26
0
Ότι το ισχύο δεν έχει πρόβλημα πως το έκρινε ο κτηνίατρος;
Έκανε ακτινογραφίες;
οχι οχι...δεν εκανε ακτινογραφειες γιατι ειπε οτι και να εκανε δν θα φαινοταν τπτ απο αυτη την ηλικια.της εκανε καποιες ασκησεις στα ποδια και τα βρηκε ολα φυσιολογικαα.και την ουρα.μου ειπε να αλλαξω τροφη και να παιρνω την hills και μου εδωσε συμπληρωματα διατροφης.μου ειπε οτι αν χρειαστει στο μμελλον θα βγαλουμε και ακτινογραφιες αλλα σχεδον το απεκλεισε!!!!!!!!!!:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Την Hills μήπως την πουλούσε κιόλας;

Με κλινική εξέταση απλά είναι δύσκολο κάποιος να καταλάβει αν όντως υπάρχει πρόβλημα!Μακάρι πάντως να μην έχει τίποτα!

Επίσης, θεωρητικά, εφόσον το σκυλί έχει σωστή διατροφή τα συμπληρώματα δεν χρειάζονται....
 


Bianca*

Active Member
19 Ιανουαρίου 2010
26
0
Την Hills μήπως την πουλούσε κιόλας;

Με κλινική εξέταση απλά είναι δύσκολο κάποιος να καταλάβει αν όντως υπάρχει πρόβλημα!Μακάρι πάντως να μην έχει τίποτα!

Επίσης, θεωρητικά, εφόσον το σκυλί έχει σωστή διατροφή τα συμπληρώματα δεν χρειάζονται....
οχι δν την πουλουσε μου ειπε ενα καταστημα που την ειχε.και δεν μ πηρε καν λεφτα για την εξεταση παρα μονο για τα χαπια.που συγκεκριμενα ειναι τα arthroluxyl C ....δεν ειναι απλα συμπληρωματα διατροφης απ οτι μ ειπε.
 


Bianca*

Active Member
19 Ιανουαρίου 2010
26
0
και τωρα διαβασα και βρηκα οτι τα συγκεκριμενα χαπια ειναι βιταμινες που βοηθουν τις αρθρωσεις χωρις να επιβαρυνεται ο οργανισμος του σκυλου.οπως με τα αντιφλεγμονωδη που προτεινε ο αλλος κτηνιατρος.(ο οποιος φιλε foibos ειναι αυτος που μου ειχε πει οτι ο σκυλος εχει θεμα στο ισχιο καιι το ειχε κανει επισης χωρις ακτινογραφιες κ χωρις να ψαξει καλα καλα το σκυλο.αρα και η δικη του αποφαση αμφισβητειται ακομα πιο πολυ)και με ειχε κατατρομαξει.ελπιζω τωρα ολα να πανε καλα....
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Bianca εύχομαι πολλά περαστικά στο σκυλάκι σου. Όταν με το καλό ξεπεράσετε αυτά τα προβλήματα που σας ταλαιπωρούν ίσως να ήταν χρήσιμο/καλό/ενδιαφέρων να άνοιγες ένα καινούργιο θέμα σε σχέση με την απόφαση σου να κόψεις την ουρά στην μικρή.

Θα έχεις έτσι την δυνατότητα -εάν βέβαια το θέλεις- να ξεδιπλώσεις την σκέψη σου όσο επιθυμείς και ταυτόχρονα να ακούσεις και την αντίθετη άποψη έτσι ώστε να μπορέσεις να σχηματίσεις μια όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένη γνώμη.:)
 


Bianca*

Active Member
19 Ιανουαρίου 2010
26
0
Bianca εύχομαι πολλά περαστικά στο σκυλάκι σου. Όταν με το καλό ξεπεράσετε αυτά τα προβλήματα που σας ταλαιπωρούν ίσως να ήταν χρήσιμο/καλό/ενδιαφέρων να άνοιγες ένα καινούργιο θέμα σε σχέση με την απόφαση σου να κόψεις την ουρά στην μικρή.

Θα έχεις έτσι την δυνατότητα -εάν βέβαια το θέλεις- να ξεδιπλώσεις την σκέψη σου όσο επιθυμείς και ταυτόχρονα να ακούσεις και την αντίθετη άποψη έτσι ώστε να μπορέσεις να σχηματίσεις μια όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένη γνώμη.:)
δεχομαι παντα τις αποψεις των γυρω μου αρκει να μν τις βρισκω προβλητικες..ευχαριστω πολυ και σιγουρα θα το κανω!!!
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
την περιοδο που εκοψε την ουρα και επερνε καποια παυσιπονα δν εκανε κανενα εμβολιο και το επομενο 8α γινει μετα απο αρκετο καιρο...οχι δν εχει κανει της λυσσας το εμβολιο?γιατι συγκεκριμενα αυτο ομως?

ο σκυλος τρεφεται με την acana,την συσκεβασια για κουταβια μεγαλοσωμης φυλης...ο χωρος διαμονης ειναι πλακακια και καθε μερα την βγαζω εξω για κανα 20 λεπτο καθως με συμβουλεψαν να μν την κουραζω.και φυσικα το μονο που δν ηθελα ηταν να κινδυνεψει ο σκυλος.ειχα αλλα 2 μποξερ και δν ειχα ποτε τετοια προβληματα..που να ηξερα τι θα συμβει?αν ηξερα λες να συνεχιζα και να ταλαιπωρειται ο σκυλος???μπα...
Συγνώμη αλλα οι καλοπιστικές εγχειρήσεις Απαγορεύοντε δια ροπάλου! Το ότι συσχετίστηκε το κόψιμο με την παρούσα φάση δεν λέει τίποτα. Γνωρίζεις την σημασία της ουράς στα σκυλιά? Γνωρίζεις την σημασία των αυτιών? Και απλά πήγες 2 μηνών κουτάβι και του σακάτεψες μαζί την κτηνίατρο το σώμα του. Κάθε άλλο παρα ώριμη και σωστή απόφαση είναι αυτή. Πιστεύω πως έπραξες καθαρά εγωιστικά χωρίς καν να γνωρίζεις τα βασικά.

Δεν είναι προσβλητικό το μήνυμα απλά είναι μήνυμα αγανάκτησης σε ολες τις καλοπιστικές εγχειρήσεις... :eek:

Εύχομαι περαστικά, ταχεία ανάρωση!
 
Last edited:


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
δεν ειχα κολλησει με την ουρα καθολου.ισως ειναι λαθος αυτο που λεω αλλα δεν εχω δει μποξερ χωρις κομμενη ουρα.αλλα αν μου ελεγε ο κτηνιατρος να μν το κανω δν θα το εκανα.δεν ειχα κολλησει.παντως ολα καλα τωρα!!!!!!!!!!!!!:)
η κυρια που πηρα το σκυλι...δεν ηθελε λεει να κοψει την ουρα στα μωρα...της ειχε πει λεει ο κτηνιατρος να μν το κανει...μαλακιες..
Αυτος ο κτηνιατρος δεν μετραει;;; Πηγες να μιλησεις μαζι του;

Boxer με ουρα....
http://www.k9obedience.co.uk/dogbreed/boxer.jpg
http://www.digitaldesktopwallpaper.com/wallpapers/digitalwallpapers/1024x768/boxer002.jpg
http://www.petwave.com/~/media/Imag...oup/Boxer/Boxer dog in the snow.ashx?bc=white
http://images.google.gr/imgres?imgu...l&sa=N&start=162&um=1&ei=oYBZS4LyD9L4-QbHguQI

Αυτα βγαινουν με ενα απλο google search, αμα ψαχνοσουν πραγματκα.... θα ειχες δει αμετρητα....


καλως η κακως ειναι μια πραγματικοτητα αυτο που συμβαινει και μην τα βαζεις μαζι μου.ο καθενας εχει τις αποψεις του.
μια πραγματικοτητα ειναι και ο πολεμος στο Αφγανισταν, να μην τα βαζουμε ομως με τους υπευθυνους , ε; Κοφτε ουρεεεεεεες!!!!!!!!!!!!!!
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
δεχομαι παντα τις αποψεις των γυρω μου αρκει να μν τις βρισκω προβλητικες..ευχαριστω πολυ και σιγουρα θα το κανω!!!
στα δικα μ σκυλια η ουρα ηταν κομμενη απο τις πρωτες μερες γεννησης τους.και στα 2...και σε μια γεννα που εκανε η προηγουμενη σκυλιτσα μου παλι τοσο νωρις ειχαν κοπει οι ουρες τους.αλλα εδω ειναι αλλο το θεμα...η κυρια που πηρα το σκυλι...δεν ηθελε λεει να κοψει την ουρα στα μωρα...της ειχε πει λεει ο κτηνιατρος να μν το κανει...μαλακιες..τα λεφτα της ηθελε να γλιτωσει..
Προσβλητικο ειναι να προσπαθεις να μας πεισεις οτι η επεμβαση που εγινε στη μορφολογια του σκυλου, εγινε σωστα και οπως την κανουν ολοι οι γιατροι και ιδιοκτητες στκυλων. Θελεις να μας πεις λοιπον οτι κανατε ναρκωση σε κουταβι μικροτερο των δυο μηνων; Αυτο απο μονο του ειναι εγκλημα , εφοσον γινεται για καλοπιστικους λογους. Κατα 99% ομως, ουτε ναρκωση κανατε. Ξερα, μπαλντα και κοψιμο...:mad:

..εχουμε κανει εξετασεις αιματος,ακτινογραφειες σε ολο το σωμα,γαστροσκοπηση...και ολα φυσιολογικα κ καλα...μεχρι που αρχισε να ποναει οταν σηκωνοταν κ οταν καθοταν...και συνεχιζει...πηρα τη γνωμη 2 κτηνιατρων και ο ενας απ αυτους μ λεει οτι ειναι δυσπλασια ισχιος στο ενα ποδι της.....ειναι σωστο να περιμενω ενα μηνα ακομα για την ακτινογραφια και αν ναι ειναι επωδηνη εγχειρηση???ειναι η θεσσαλονικη η σωστη και ασφαλης επιλογη???

Προσβλητικο ειναι να κανεις εκτροφη Boxer και να μην ξερεις τι ειναι ΔΙΣΠΛΑΣΙΑ ΤΟΥ ΙΣΧΙΟΥ!
Ολες αυτες οι εξετασεις γιατι;;;;
Εποδυνη η εγχειρηση;; Και το κοψιμο της ουρας τι ηταν;;;

:mad::mad::mad::mad:
 


Bianca*

Active Member
19 Ιανουαρίου 2010
26
0
φυσικα και εγινε ναρκωση στο σκυλι.και φυσικα δν εγινε με μπαλτα.δν προσπαθω να πεισω κανεναν για τιποτα.οπωσ προανεφερα αν ζητουσα τη γνωμη σας για την ουρα θα εφτιαχνα αλλο forum..το σκυλι μου ειναι μια χαρα τωρα και δν ειχα τπτ σχεση με την ουρα εντελη.την επομενη φορα αν ζητησω τη γνωμη σας για την ουρα ευχαριστως να μου πειτε οτι θελετε.τωρα ηταν αλλο το θεμα και η βοηθεια και οι συμβουλεσ ηρθαν απο μετρημενους ανθρωπους,για μια ηδη υπαρχουσα κατασταση.καλως η κακως.ευχαριστω αυτους.
 


Bianca*

Active Member
19 Ιανουαρίου 2010
26
0
Αυτος ο κτηνιατρος δεν μετραει;;; Πηγες να μιλησεις μαζι του;

Boxer με ουρα....
http://www.k9obedience.co.uk/dogbreed/boxer.jpg
http://www.digitaldesktopwallpaper.com/wallpapers/digitalwallpapers/1024x768/boxer002.jpg
http://www.petwave.com/~/media/Imag...oup/Boxer/Boxer dog in the snow.ashx?bc=white
http://images.google.gr/imgres?imgu...l&sa=N&start=162&um=1&ei=oYBZS4LyD9L4-QbHguQI

Αυτα βγαινουν με ενα απλο google search, αμα ψαχνοσουν πραγματκα.... θα ειχες δει αμετρητα....




μια πραγματικοτητα ειναι και ο πολεμος στο Αφγανισταν, να μην τα βαζουμε ομως με τους υπευθυνους , ε; Κοφτε ουρεεεεεεες!!!!!!!!!!!!!!
το εεις χασει μωρε?τι μου συγκρινεις?τελοσπαντων ο κτηνιατρος αυτος οχι δεν μετραει.γΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙ ΠΗΡΑ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΚΟΜΜΕΝΗ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΣΤΗ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΤΗς.ΟΠΩς ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΤΗς.ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ?ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙς ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΠOY ΕΒΑΛΕ και στη γεννα.αντε...και δεν ειπα σε κανενα ουτε του προτεινα να κοψει ουρα.αλλο ρωτησα εγω.
 


Bianca*

Active Member
19 Ιανουαρίου 2010
26
0
Προσβλητικο ειναι να προσπαθεις να μας πεισεις οτι η




Προσβλητικο ειναι να κανεις εκτροφη Boxer και να μην ξερεις τι ειναι ΔΙΣΠΛΑΣΙΑ ΤΟΥ ΙΣΧΙΟΥ!

:mad::mad::mad::mad:
αν καποιος εχει παιδια δλδ πρεπει να γνωριζει ολες τις ασθενειες που μοπει να τυχουν στο παιδι του????ε??η μηπως γι αυτο υπαρχουν οι ειδικοι να σε συμβουλευουν?εμενα δν μου ειχε 3ανατυχει.και δν το γνωωριζα.καταλαβες?ειναι ντροπη να μαθω δλδ?δεν πας καλα.
 
Last edited by a moderator:


Bianca*

Active Member
19 Ιανουαρίου 2010
26
0
Συγνώμη αλλα οι καλοπιστικές εγχειρήσεις Απαγορεύοντε δια ροπάλου! Το ότι συσχετίστηκε το κόψιμο με την παρούσα φάση δεν λέει τίποτα. Γνωρίζεις την σημασία της ουράς στα σκυλιά? Γνωρίζεις την σημασία των αυτιών? Και απλά πήγες 2 μηνών κουτάβι και του σακάτεψες μαζί την κτηνίατρο το σώμα του. Κάθε άλλο παρα ώριμη και σωστή απόφαση είναι αυτή. Πιστεύω πως έπραξες καθαρά εγωιστικά χωρίς καν να γνωρίζεις τα βασικά.

Δεν είναι προσβλητικό το μήνυμα απλά είναι μήνυμα αγανάκτησης σε ολες τις καλοπιστικές εγχειρήσεις... :eek:

Εύχομαι περαστικά, ταχεία ανάρωση!
ναι δεχομαι το οτιδηποτε λες...αλλα ειναι το πως το λεει κανεις.το σκυλακι δεν εχει τιποτα και ειναι μια χαρα.σε ευχαριστω.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ασχετο με την συζήτηση, αλλά επειδή αναφέρθηκαν παλαιότερες γέννες, έχω την εντύπωση ότι τα λευκά boxer αποκλείονται από την αναπαραγωγή!

Όπως και να έχει βέβαια σχετικά με την αναπαραγωγή, είναι καλό να την αφήσουμε σε αυτούς που γνωρίζουν τι κάνουν, πως και γιατί....
Ας ρίξουμε μια ματιά στο θέμα: Γιατί δεν ζευγαρώνουμε τα σκυλία μας!
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
το εεις χασει μωρε?τι μου συγκρινεις?τελοσπαντων ο κτηνιατρος αυτος οχι δεν μετραει.γΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙ ΠΗΡΑ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΚΟΜΜΕΝΗ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΣΤΗ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΤΗς.ΟΠΩς ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΤΗς.ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ?ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙς ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΠOY ΕΒΑΛΕ και στη γεννα.αντε...και δεν ειπα σε κανενα ουτε του προτεινα να κοψει ουρα.αλλο ρωτησα εγω.

Αν εχω καταλαβει τι γραφεις, γιατι Γραμμικη Β ακομα δεν εμαθα, σου δειχνω BOXER με ουρα που ισχυριζεσαι οτι δεν εχεις δει ποτε. Ποιος το εχει χασει, ας το αφησουμε καλυτερα....

αν καποιος εχει παιδια δλδ πρεπει να γνωριζει ολες τις ασθενειες που μοπει να τυχουν στο παιδι του????ε??η μηπως γι αυτο υπαρχουν οι ειδικοι να σε συμβουλευουν?εμενα δν μου ειχε 3ανατυχει.και δν το γνωωριζα.καταλαβες?ειναι ντροπη να μαθω δλδ?δεν πας καλα.

ΟΧΙ ΟΛΕΣ, τις βασικες και πιο επικινδυνες ομως θα επρεπε! Με τι κριτηριο ζευγαρωσατε τα σκυλια σας;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΨΑΞΕΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ; Το 1ο που θα σου πει ο ΠΙΟ ασχετος ΑΜΑ ρωτησεις, ειναι να ελεγχθουν οι γεννητορες για δισπλασια ισχιου! Ντροπη δεν ειναι να μαθεις, ουτε να μην ξερεις. Ντροπη ειναι να μην ρωτας - ή να κανεις ΤΡΑΓΙΚΑ λαθη, και να νομιζεις οτι εχεις και δικιο απο πανω.


...εγω λοιπον, και πολυ καλα παω, και τα σκυλια μου. Ευχομαι και τα δικα σου. Για εσενα λιγο με νοιαζει... Κοιτα να ξεστραβωθεις μονο, για να μην καταδικαζεις σε μια ζωη γεματη ταλαιπορια τα κουταβια σου.
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Ασχετο με την συζήτηση, αλλά επειδή αναφέρθηκαν παλαιότερες γέννες, έχω την εντύπωση ότι τα λευκά boxer αποκλείονται από την αναπαραγωγή!

Όπως και να έχει βέβαια σχετικά με την αναπαραγωγή, είναι καλό να την αφήσουμε σε αυτούς που γνωρίζουν τι κάνουν, πως και γιατί....
Ας ρίξουμε μια ματιά στο θέμα: Γιατί δεν ζευγαρώνουμε τα σκυλία μας!

.....αχ, εδω δεν περνει χαμπαρι απο περιοδους φοβου, απο ναρκωσεις σε νεογεννητα και δισπλασιες.... η σωστη εκτροφη θα κανει τη διαφορα; :-|