ηλεκτρονικη ταυτοτητα


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
@Rottie

Για μένα, εμφατικά ναι. Είναι ακίνδυνο. Είπα και παραπάνω, αν πίστευα οτι υπάρχουν σοβαρές πιθανότες να πάθει ο σκύλος καρκίνο, δεν θα το έβαζα. (Προσεξέ, δε λεω οτι δεν μπορεί να συμβεί, λέω οτι οι πιθανότητες είναι ελάχιστες). Δεν είναι πιο επικύνδυνο απο το σκαλιμπορ ή τις αμπούλες ή τα εμβόλια που του κάνω (όλα τα παραπάνω έχουν πιθανές παρενέργειες, οι οποίες αν ζυγιστούν σε σχέση με τα οφέλη, είναι μηδαμινές. αυτό πιστεύω εγώ και για το τσιπ).

Απάντησε μου κι εσύ τώρα, πιστέυεις πραγματικά οτι κινδυνευει ο σκύλος σου να πάθει καρκίνο? Και παρολα αυτά το βάζεις??

@Κango,


Για μένα η υπεύθυνη στάση είναι να προωθείται η χρήση του τσιπ. Οχι να φοβίζουμε τον κόσμο που ήδη οπως είδαμε παρασύρεται απο θεωρείες συνωμοσίας. Δικαιούσαι φυσικά να διαφωνείς, αλλά δε θεωρώ τη στάση μου λιγότερο υπεύθυνη.

ΕΙΠΕΣ:

Για το καλό του και μόνο είναι το τσιπ.


Καλά αυτό για "την υγεία του ζωντανού", δεν κολλάει πουθενά.... τι σχέση έχει το τσιπ με την υγεία? Και ποιος είπε οτι δεν είναι σοβαρο?? Παρεκτρέπεσαι...

Το συστηματικό τσιπάρισμα ΙΣΩΣ βοηθήσει να μειωθούν τα αδέσποτα. Θα είναι πιο εύκολο να υπάρχουν κυρώσεις γι'αυτους που εγκαταλείπουν τα ζώα τους (λέμε τώρα), και θα βοηθάει να γίνεται η επανασύνδεση ζώων που έχουν χαθεί με τους ιδιοκτήτες τους. Πραγματικά δε βλέπω τιποτα αρνητικό, μόνο θετικά! Δεν είναι θέμα νομοθεσίας μόνο, είναι και το λογικό πράγμα να γίνεται! Απορώ και που το συζητάμε.... για μένα είναι αυτονόητο.

γι'αυτο όταν ρωτάει κάποιος "να βάλω τσιπ", για μένα η απάντηση δεν είναι "ναι, γιατι το λέει ο νόμος", αλλά "ναι, γιατί είναι πολύ χρήσιμο, και παρεμπιπτόντως το λέει κι ο νομος".
Kαλο είναι για θέματα τόσο σοβαρά να σκεφτόμαστε πριν απαντάμε και απόψεις τέτοιες να τις κρατάμε για τον εαυτό μας και να μην τις προτείνουμε και αν δεν γνωρίζουμε καλα να σωπαινουμε.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Kαι για να σου αποδείξω ότι δεν τα λέω στον αέρα αυτά που λέω περι αστείων πιθανοτήτων, δυο σκυλιά (ΔΥΟ μεμονωμένα, οχι δυο τοις εκατό, ΔΥΟ ΜΟΝΟ) έχουν αναφερθεί στη βιβλιογραφία τα τελευταία δεκα χρόνια που να έχουν πάθει καρκίνο απο μικροτσιπ. Ειναι αστείο και μόνο να το συζητάμε. Περισσότερες πιθανότητες έχει να του πεσει καρύδα στο κεφάλι παρά να πάει απο τσιπ.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
απόψεις τέτοιες να τις κρατάμε για τον εαυτό μας και να μην τις προτείνουμε και αν δεν γνωρίζουμε καλα να σωπαινουμε.
Ποια αποψη θα έπρεπε να κρατήσω για τον εαυτό μου και τι ακριβώς θεωρείς οτι δε γνωρίζω καλά?? Γινε λίγο πιο συγκεκριμένη αν θέλεις.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ποσο πιο συγκεκριμένη???
Σου παράθεσα τόσα post πιο πάνω..
Θέλεις και αλλα?

Τέλος πάντων κοπρίτης καταλαβαίνεις ελπίζω τι θέλω να πω..
Είναι σοβαρό θέμα ας προσέχουμε λίγο τι λέμε..
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ποσο πιο συγκεκριμένη???
Σου παράθεσα τόσα post πιο πάνω..
Θέλεις και αλλα?
Παρέθεσες ολόκληρα τα ποστ. Πραγματικά διαφωνείς σε όλα όσα λέω παραπάνω??
Τέλος πάντων κοπρίτης καταλαβαίνεις ελπίζω τι θέλω να πω..
Είναι σοβαρό θέμα ας προσέχουμε λίγο τι λέμε..
Καταλαβαίνω, αλλά δε συμφωνώ οτι η άποψη μου δεν είναι υπευθυνη. Το ίδιο θα μπορούσα να πω κι εγώ για τη δικιά σου. Σου παρέθεσα μάλιστα και επιχείρημα, για να σου αποδείξω οτι δεν είναι αποψη του αέρα, αλλά τεκμηριώνεται και επιστημονικά.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Παρέθεσες ολόκληρα τα ποστ. Πραγματικά διαφωνείς σε όλα όσα λέω παραπάνω??


Καταλαβαίνω, αλλά δε συμφωνώ οτι η άποψη μου δεν είναι υπευθυνη. Το ίδιο θα μπορούσα να πω κι εγώ για τη δικιά σου. Σου παρέθεσα μάλιστα και επιχείρημα, για να σου αποδείξω οτι δεν είναι αποψη του αέρα, αλλά τεκμηριώνεται και επιστημονικά.
Kοπρίτης όταν υπάρχουν δυο όψεις καλο είναι να παραθέτουμε και τις δυο και όχι να είμαστε απόλυτοι για την αποψη μας.
Θεωρείς ότι τα τσιπάκια δεν έχουν θεωρηθεί υπεύθυνα για καρκινογενεσεις.
Θεωρείς ότι δεν τίθεται καν θέμα υγείας και το θεωρείς και εντελώς άσχετο με το θέμα.
Θεωρείς χαζό να έχουμε επιφυλάξεις.

Εχεις καταλάβει πως μας έχουν υποχρεώσει να βάζουμε τσιπ για εντελώς ανούσιο λόγο..
Κανεις καταχωρήση των στοιχειων και μπαίνει μετά από 6 μήνες..(κάποια δεν μπαίνουν ποτε..).
Παρα πολλοί κτηνίατροι δεν έχουν καν το scanner για το τσιπ.
Εχουν κατηγορηθεί για "καρκινογεσεις" αλλα θεωρείς ότι είναι ανούσιο να μας απασχολεί καν και θα έπρεπε να επιβληθεί και πιο πολύ από ότι είναι τώρα (ισχυριζεσαι)..

Δεν θεωρείς ότι αυτή η απόλυτη στάση σου είναι ανώριμη σαν αντιμετώπιση μιας και τιθεται θεμα υγειας?
Εχεις διαβάσει εστω το link που σου παράθεσαι η rottie?
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
μπορει να μην υπαρχουν καταγεγρεμμενα στοιχεια για το αν το τσιπ προκαλει καρακινο,η να ειναι ελαχιστα τα ποσοστα,γιατι καποιοι δεν το ψαχνουν και ετσι δεν υπαρχουν ολοκληρωμενα στοιχεια..και δεν δηλωνουν ολοι το θανατο του κατοικιδιου τους και δεν του κανουν νεκροψια,οποτε δεν μπορουμε να εχουμε μια πληρη εικονα για το αν ειναι η οχι
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Μα γιατι να προκαλει καρκινο?
Τοσα πραγματα βαζουν σε ανθρωπους λαστιχα,βαλβιδες,μπαι πας,μπαταριες,και δεν προκαλουν καρκινο ειδικα τα σωληνακια που ειναι και φθηνα,δεν νομιζω οτι ειναι επικυνδυνα τα μικροτσιπ.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Kοπρίτης όταν υπάρχουν δυο όψεις καλο είναι να παραθέτουμε και τις δυο και όχι να είμαστε απόλυτοι για την αποψη μας.
Θεωρείς ότι τα τσιπάκια δεν έχουν θεωρηθεί υπεύθυνα για καρκινογενεσεις.
Θεωρείς ότι δεν τίθεται καν θέμα υγείας και το θεωρείς και εντελώς άσχετο με το θέμα.
Θεωρείς χαζό να έχουμε επιφυλάξεις.

Εχεις καταλάβει πως μας έχουν υποχρεώσει να βάζουμε τσιπ για εντελώς ανούσιο λόγο..
Κανεις καταχωρήση των στοιχειων και μπαίνει μετά από 6 μήνες..(κάποια δεν μπαίνουν ποτε..).
Παρα πολλοί κτηνίατροι δεν έχουν καν το scanner για το τσιπ.
Εχουν κατηγορηθεί για "καρκινογεσεις" αλλα θεωρείς ότι είναι ανούσιο να μας απασχολεί καν και θα έπρεπε να επιβληθεί και πιο πολύ από ότι είναι τώρα (ισχυριζεσαι)..

Δεν θεωρείς ότι αυτή η απόλυτη στάση σου είναι ανώριμη σαν αντιμετώπιση μιας και τιθεται θεμα υγειας?
Εχεις διαβάσει εστω το link που σου παράθεσαι η rottie?

Συμφωνώ οτι η αποψη μου είναι απόλυτη, οχι ομως ανευθυνη ή ανώριμη. Είναι απόλυτη για πολύ συγκεκριμένο λόγο. Γιατι μόλις αναφερθεί η λέξη καρκίνος, ακόμα κι οταν δεν υπάρχουν στοιχεία που να τεκμηριωνουν κάτι συγκεκριμένο, ο κόσμος φεύγει τρέχοντας. Ανοιχτό είναι το φορουμ για να αναφερθούν και τυχόν αντεπιχειρήματα. Αλλά πιστεύω οτι γίνεται μεγαλύτερο κακό με το να αποφεύγει ο κόσμος να τσιπάρει. Πες με απόλυτη, αλλά το ανεύθυνη κι ανώριμη δεν δικαιολογείται.

Διάβασα το άλλο νημα που παρέθεσε η Rottie. Δεν αλλάζει το επιστημονικό γεγονός οτι δυο μόνο σκύλοι εχουν αναφερθεί στη βιβλιογραφία που να έχουν πάθει καρκίνο απο το τσιπ. Για μένα είναι αμελητέα ποσότητα. Δεν ακουσα μεχρι τώρα σοβαρό αντεπιχείρημα. Ούτε σ'αυτο το νήμα ούτε στο άλλο.

Πάμε τώρα στα υπόλοιπα θέματα (μη υγείας). Συμφωνώ και το είπα και παραπάνω οτι το σύστημα δε λειτουργει σωστά. Αυτό δεν είναι λογος να μην το κάνει κανεις. Ειδικά αφου (αποψή μου είναι) οτι δεν τίθεται θέμα υγείας. Επαναλαμβάνω οτι είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατέυθυνση.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
μπορει να μην υπαρχουν καταγεγρεμμενα στοιχεια για το αν το τσιπ προκαλει καρακινο,η να ειναι ελαχιστα τα ποσοστα,γιατι καποιοι δεν το ψαχνουν και ετσι δεν υπαρχουν ολοκληρωμενα στοιχεια..και δεν δηλωνουν ολοι το θανατο του κατοικιδιου τους και δεν του κανουν νεκροψια,οποτε δεν μπορουμε να εχουμε μια πληρη εικονα για το αν ειναι η οχι
Στις δυο περιπτώσεις που παρατηρήθηκε, ο όγκος ηταν γύρω απο το τσιπ. Δε χρειάζεται νεκροψία. Είναι προφανές. Αν ο όγκος είναι αλλού, δεν μπορεί να αποδειχτεί οτι φταίει το τσιπ γι'αυτο.... (εκτος πια αν εχουμε τόοοοοοοσα στατιστικά στοιχεία που να εξετάσουμε 100 σκυλιά με ή χωρίς τσιπ και να δουμε αν υπάρχει σημαντική διαφορά στους καρκίνους..... κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει).
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αν παρουσιάσει κάποιο σκυλί καρκίνο ΠΟΙΟΣ θα κάτσει να ψάξει από πού προκλήθηκε η ασθένεια?
Θεωρείς τις ενστάσεις επιστημόνων φημολογία και θεωρίες συνωμοσίας? Θεωρείς αστείο ακόμα και να το συζητάμε?
Πολύ πιθανό το μικροτσιπ να προκαλεί πρόβλημα ΣΠΑΝΙΟΤΑΤΑ. Βάζεις όμως το χέρι σου στη φωτιά?
Εγώ όχι...
Ο δικός μου δεν είναι τσιπαρισμένος, γιατί όταν τον πήρα δεν υπήρχε αυτός ο νόμος. Δεν έχω καμία διάθεση να του βάλω τσιπ και γενικά είμαι πολύ επιφυλακτική. Του έχω άλλωστε μεγάλη εμπιστοσύνη στη βόλτα (και στον εαυτό μου) και δεν φοβάμαι ότι θα χαθεί. Παρ' όλα αυτά σε οποιονδήποτε άλλο σκύλο αποκτήσω θα βάλω τσιπάκι, μήπως ποτέ χρειαστεί και φυσικά για να είμαι νόμιμη και να μπορώ να ταξιδέψω μαζί του στο εξωτερικό.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αν παρουσιάσει κάποιο σκυλί καρκίνο ΠΟΙΟΣ θα κάτσει να ψάξει από πού προκλήθηκε η ασθένεια?
O κτηνίατρος. Ειπα και παραπάνω, ηταν προφανές στις δυο περιπτώσεις που αναφέρθηκαν, γιατι ο ογκος ηταν ακριβώς στο σημειο του τσιπ.
Θεωρείς τις ενστάσεις επιστημόνων φημολογία και θεωρίες συνωμοσίας?
Οι θεωρείες συνομωσίας αναφέρονταν στα σχόλια του τυπου "βαζουν τωρα στα σκυλιά μας για να βαλουν αργοτερα σε μας". Γνώμη μου είναι οτι η αποψη αυτή ειναι αστεία για να μην πω τιποτα χειρότερο.
Οι ενστάσεις επιστημόνων δε με απασχολούν οταν δεν συνοδευονται απο επιστημονική βιβλιογραφία. Ολοι οι επιστήμονες εχουν αποψεις, αλλά μεχρι να προκύψει τεκμηρίωση, εμένα δε μου λέει τίποτα.
Θεωρείς αστείο ακόμα και να το συζητάμε?
Ψαχνοντας λίγο παραπάνω, μήπως και σας πείσω με επιστημονικά στοιχεία πριν "τσακωθούμε", είδα οτι στην Αγγλία, οπου το τσιπάρισμα είναι ευρέως διαδεδομένο, το Small animal veterinary association, εφτιαξε ενα σύστημα ωστε να τσεκάρει τι γίνεται με τους τσιπαρισμένους σκύλους. Τα νουμερα είναι τα εξής: Βρήκαν σχεση μικτοτσιπ και καρκίνου σε 2 από τα 4.000.000 σκυλιά!!!! 2 στα 4 εκατομύρια!!!!!!!!!! Επίτρεψέ μου να θεωρω το ποσοστό αστείο. Δικαίωμά σου να διαφωνείς, φυσικά.

Διαφωνείτε πολλοί με τον απόλυτο τρόπο με τον οποίο εκφράστηκα. Εξήγησα τους λόγους παραπάνω. Καλό θα ήταν αν έχετε ένσταση, να περιοριστούμε σε επιστημονικά στοιχεία. Εγω πιστεύω ακράδαντα (και διαφωνήστε οσο θέλετε) οτι δεν τεκμηριώνεται επιστημονικά ο σάλος που έχει δημιουργηθεί. Αν έχετε επιστημονικό αντεπιχείρημα, με μελέτες ΣΕ ΣΚΥΛΟΥΣ, ευχαρίστως να το συζητήσουμε και να αναθεωρήσω αν χρειαστεί.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εγώ να ρωτήσω πώς ορίζεται το ότι οι καρκίνοι σχετίστηκαν με το chip;Ας πούμε ο όγκος εξορμούσε από το αντιδραστικό κοκκίωμα που περιέβαλε το chip;Ο όγκος εφαπτόταν;Απλά ο όγκος εντοπίστηκε στην ίδια περιοχή;Σε τι ηλικία εμφανίστηκε;Πόσο καιρό μετά την εμφύτευση;Και πολλά άλλα...
Σίγουρα πάντως αν το ποσοστό ειναι 2/4000000 μάλλον είναι αρκετά ασφαλές, ίσως κι ασφαλέστερο από άλλα που θεωρούμε ασφαλή...

Στο κάτω κάτω αν θέλουν να μας βάλουν κι εμάς!Ας μας βάλουν!Αν θελουν να μας παρακολουθούν μπορούν να το κάνουν και χωρίς να μπουν σε τέτοιο κόπο!Σιγά μην κολλήσουν σε αυτό!
Έτσι τουλάχιστον δεν θα φοβόμαστε μην ξεχάσουμε την ταυτότητα,το δίπλωμα οδήγησης ή και το διαβατήριο ότα θα τρέχουμε προς το αεροδρόμιο!:p:p:p
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
. Αν ο όγκος είναι αλλού, δεν μπορεί να αποδειχτεί οτι φταίει το τσιπ γι'αυτο.... (.
όπως και ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί ότι δεν φταίει για αυτό..


είναι ελάχιστες φορές που μπορείς να πεις ότι κάτι ευθύνεται άμεσα ή όχι για

καρκίνο-

υπάρχουν κάποιες ενδείξεις και τίποτα παραπάνω και θεωρίες στις οποίες

πολλές φορές η μία αναιρεί την άλλη. Υπάρχουν όμως και στατιστικά

στοιχεία αλλά δυστυχως όχι τόσο αναλυτικά στην περίπτωση των σκύλων.

για εμένα είναι κάτι επιπλέον που μπορεί να επιβαρύνει την υγεία του το

οποίο σκέφτομαι σοβαρά να το αποφύγω.

Μάλλον ο μόνος λόγος που θα το επιχειρούσα θα ήταν εάν θα έπρεπε να

ταξιδέψουμε στο εξωτερικό.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αν δεν κάνω λάθος ούτε για το κάπνισμα έχει αποδειχτεί επιστημονικά ότι προκαλεί καρκίνο (μόνο άλλες παθήσεις). Απλώς οι ενδείξεις είναι τόσο σοβαρές που οδηγούν μόνες τους στο συμπέρασμα αυτό.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ξεκάθαρα έχει αποδειχθεί ότι συγκεκριμένα προιόντα του τσιγάρου προκαλούν μεταξύ άλλων παθήσεων και καρκίνο σε πνεύμονες,ουροδόχο κύστη, σε όποιο όργανο υπάρχει στον στοματοφάρυγγα και με μικρότερη συχνότητα σε άλλα περιφερικότερα όργανα!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ να ρωτήσω πώς ορίζεται το ότι οι καρκίνοι σχετίστηκαν με το chip;Ας πούμε ο όγκος εξορμούσε από το αντιδραστικό κοκκίωμα που περιέβαλε το chip;Ο όγκος εφαπτόταν;Απλά ο όγκος εντοπίστηκε στην ίδια περιοχή;Σε τι ηλικία εμφανίστηκε;Πόσο καιρό μετά την εμφύτευση;Και πολλά άλλα...
Σίγουρα πάντως αν το ποσοστό ειναι 2/4000000 μάλλον είναι αρκετά ασφαλές, ίσως κι ασφαλέστερο από άλλα που θεωρούμε ασφαλή...

:p:p:p
Foibos, υπάρχει πολύ συγκεκριμένο προτόκολο που χρησιμοποιείται από τους βρετανούς κτηνίατρους. Η μελέτη δεν είναι συγκεκριμένα για καρκίνους αλλά για οποιεσδήποτε παρενέργειες μπορεί να υπάρξούν απο το τσιπ (μετακίνηση, πρίξιμο, κτλ). Απλά απ'ολες τις δυνατές παρενέργειες, βρέθηκαν και δυο όγκοι. Οι ηλικίες και το διάστημα μετά την εμφύτευση καταγράφτηκε..... υπάρχουν τα στοχεία.... αλλά για τους όγκους προφανώς με αριθμό 2, δεν τίθεται θέμα στατιστικής.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αν δεν κάνω λάθος ούτε για το κάπνισμα έχει αποδειχτεί επιστημονικά ότι προκαλεί καρκίνο (μόνο άλλες παθήσεις). Απλώς οι ενδείξεις είναι τόσο σοβαρές που οδηγούν μόνες τους στο συμπέρασμα αυτό.
Κάνεις λάθος. Υπάρχουν αντράνταχτα επιστημονικά στοιχεία που αποδεικνύουν οτι το κάπνισμα προκαλεί καρκίνο. Χωρίς αυτο να σημαίνει οτι οποιος καπνίζει παθαίνει καρκίνο. Αλλά υπάρχουν ατράνταχτα στοιχεία που δείχνουν οτι το ποσοστό αυξάνεται κατακόρυφα στους καπνίζοντες.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Έχει αποδειχτεί ότι ουσίες που υπάρχουν στα τσιγάρα αυξάνουν τις πιθανότητες καρκινογένεσης. Το τσιγάρο συνδέεται με τον καρκίνο, όπως κι ένα σωρό άλλες ουσίες, συνήθειες, τροφές. Ωστόσο άμεση ευθύνη για τον καρκίνο ποτέ δεν μπορεί να αποδοθεί (ή σχεδόν ποτέ, δεν ξέρω). Άρα, πώς περιμένουμε να αποδοθεί στο τσιπάκι που βάζουμε στα σκυλιά μας? Ακόμα και στα σκυλιά με καρκίνο "στα οποία βρέθηκε σχέση με το μικροτσιπ" αποδείχτηκε? Πόσω μάλλον στα υπόλοιπα...
Αυτά έχω καταλάβει τουλάχιστον με το φτωχό μυαλό μου, χωρίς να είμαι επιστήμονας και τα αναφέρω, φυσικά, με μεγάλη επιφύλαξη.