η εκπαίδευση του mark


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
αισίως έχω τον κούταβο 1 μήνα. έχουμε μάθει ικανοποιητικά τουαλέτα, όνομα, έλα, κάτσε, πήδα. θέλω 2 συμβουλές. πώς θα καταλάβει τη θέλω στη εντολή ξάπλωσε? επίσης πώς θα τον κάνω να μην τραβάει στη βόλτα και να ακολουθεί??
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
οταν λες ξαπλωσε εννοεις την εντολη κατω δλδ να ακουμπαει η κοιλια του στο εδαφος?
αν ναι να τον εχεις στην θεση κατσε και να του τραβα απαλα τα ποδια ετσι ωστε να ξαπλωσει λεγοντας του την εντολη!
μην τον πιεζεις σιγα σιγα να το κανεις!εγω τουλαχιστον ετσι τον εμαθα!
αν κανεις μια αναζητηση να βρεις αρκετα για το γεγονος που τραβαει!!
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
ναι φίλε μου αυτό εννοώ. έτσι το δοκιμάζω και εγώ 1-2 μέρες αλλα δεν το έχει ακόμα. στο θέμα του τραβήγματος χρησιμοποιώ εντολές που ξέρει όπως έλα ή κάτσε για να σρταματήσει αλλά πάνω στον ενθουσιασμό δεν ακούω. σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω κάποια καινούργια εντολή όπως που να τη συνδυάσω σε ένα τράβηγμα για να το καταλάβει...
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
να περιμενεις να ειναι ηρεμος για να του δωσεις εντολες!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ο τροπος που χρησιμοποιεις για το «κατω» δεν εχει αποτελεσμα γιατι πιθανον:
-Ο σκυλος είναι στρεσσαρισμενος από το ολο σκηνικο της εκπαιδευσης και πιθανον από τον δικο σου εκνευρισμο/ανυπομονησια επειδη νομιζεις ότι δεν μαθαινει
-Στρεσσαρεται επιπλεον με την ολη διαδικασια που τον πιανεις και του επιβαλεις στην ουσια να ξαπλωσει
-Δεν το κανεις σωστα, δηλαδη το ολο concept εντολη-κινηση-επαναληξη εντολης καπου χανει.

Ετοιμασε μερικα μικρα μεζεδακια (πχ σαλαμι, ζαμπον).
Ο σκυλος καλο είναι να γνωριζει ηδη την εντολη κατσε.
Από την καθιστη θεση παιρνεις το μεζεδακι και κανεις με αυτό μια αργη κυκλικη τροχιά με το χερι σου. Ξεκινωντας από την μυτη της το περνας κατω από το σαγονι, και συνεχιζεις μεχρι το πατωμα προε τα εσενα. Ο σκυλος θα ακολουθησει τον μεζε και στο τελος θα ξαπλωσει.
Τοτε λες την εντολη, δινεις τον μεζε και ΕΠΑΝΑΛΑΜBΑΝΕΙΣ την εντολη. Μερικοι εκπαιδευτες λενε απαλά «μπραβο, ωραιο κατω, πολύ ωραιο κατω». Σημασια εχει να δοθει η εντολη πριν και να τονιστει μετα όταν θα εχει πετυχει. Αυτό κατά την εκμαθηση.

Στο περπατημα μην μπερδευεις ασκοπα και άκαιρα (για να τον κανεις να σταματησει) τις εντολες ελα και κατσε σε έναν σκυλο που δεν τις γνωριζει καλα. Και δεν θα σταματησει το τραβηγμα και θα πανε πισω και οι άλλες εντολες.

Πρωτα σταματας εσυ να περπατας και αναγκαστικα σταματαει και ο σκυλος. Μολις ηρεμησει για λιγα δευτερολεπτα δινεις την εντολη κατσε εφοσον την ξερει καλα.

[Μην δινεις εντολες που δεν γνωριζει καλα και πανω στην ενταση δεν θα εκτελεσει.
Για να κατσει ο σκυλος την ωρα που τραβαει εντονα πρεπει να είναι πολύ δουλεμενος.]

Μολις καθησει λοιπον τον χαϊδευεις και όταν ηρεμησει συνεχιζετε με το λουρι ΧΑΛΑΡΟ. Αν συνεχισει να τραβαει, παλι από την αρχη.
Σημασια εχει να καταλαβει ότι το τραβηγμα δεν οδηγει πουθενα. Σιγα σιγα θα μαθει ότι μολις το λουρι τεντωνει, σταματαει και η βολτα.

Για οσο, εστω και πολύ λιγο, περπαταει χωρις να τραβαει, επιβραβευεις απαλά λεκτικα. Δεν φωναζεις μπραβο και ζητω γιατι εξιτάρεται και αναπτυσσει ταχυτητα.

Δεν μαθαινουμε το περπατημα σε περιβαλλον με ερεθισματα, γατες και σκυλους, αλλά σε ένα ηρεμο μερος και μετα προσθετουμε δυσκολιες που θα συναντησουμε στην καθημερινοτητα.

Στη φαση αυτή δεν σε ενδιαφερει να κανει παρελαση αλλά να περπαταει μονο χωρις να σε σερνει. Αν πεις να το κανεις τελειο από πολύ νωρις, θα τρελλαθεις κι εσυ και ο σκυλος, δεν θα μαθαινει τιποτα και απλά θα ευχεται να βρισκοταν καπου αλλου.
 
Last edited:


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
Ετοιμασε μερικα μικρα μεζεδακια (πχ σαλαμι, ζαμπον).
Ο σκυλος καλο είναι να γνωριζει ηδη την εντολη κατσε.
Από την καθιστη θεση παιρνεις το μεζεδακι και κανεις με αυτό μια αργη κυκλικη τροχιά με το χερι σου. Ξεκινωντας από την μυτη της το περνας κατω από το σαγονι, και συνεχιζεις μεχρι το πατωμα προε τα εσενα. Ο σκυλος θα ακολουθησει τον μεζε και στο τελος θα ξαπλωσει.
Τοτε λες την εντολη, δινεις τον μεζε και ΕΠΑΝΑΛΑΜBΑΝΕΙΣ την εντολη. Μερικοι εκπαιδευτες λενε απαλά «μπραβο, ωραιο κατω, πολύ ωραιο κατω». Σημασια εχει να δοθει η εντολη πριν και να τονιστει μετα όταν θα εχει πετυχει. Αυτό κατά την εκμαθηση.

.
αυτος ισως να ειναι και ο πιο ορθος τροπος!αυτο που ανεφερα εγω το ειχα δει σε ενα βιντεο απο εκπαιδευτη!τπτ δεν γινοταν για να ζορισει τον σκυλο ολες οι κινησεις ηταν απαλες με σκοπο να δειξουν στο σκυλο τι θελουμε!σε εμανα απιασε και ευκολα κιολας!
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
χρησιμοποίησα τις συμβουλές σας με αρκετή επιτυχία στο ξάπλωσε και στο σταμάτημα του περπατήματος, μπορώ να πώ πως βλέπω πρόοδο. το καινούργιο μου θέμα είναι: γιατί ενώ τον κρατάω απο το δεξί μοιυ χέρι επιμένει συχνα να έρχεται αριστερά μου με αποτέλεσμα μπέρδεμα και φούρλες για να ξεμπλεχτούμε. υπάρχει τρόπος να καταλάβει οτι πρέπει να μένει στη δεξιά μεριά που κρατάω το λουρί??
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κι όμως, το σωστο περπατημα είναι το λουρι χαλαρό στο δεξι χερι με το κλιπ να κρεμεται και ο σκυλος στα αριστερα σου. Το λουρι θα είναι διαγωνια με το σωμα σου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κι όμως, το σωστο περπατημα είναι το λουρι χαλαρό στο δεξι χερι με το κλιπ να κρεμεται και ο σκυλος στα αριστερα σου. Το λουρι θα είναι διαγωνια με το σωμα σου.
Ακριβώς. Βασικά, το λουρί κρατιέται και με τα δύο χέρια και χαλαρά. Αλλά, πάντα σε ετοιμότητα.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ενας αντρας μπορει να κραταει το λουρι μονο με το ένα χερι. Σε καποιες περιπτωσεις το κραταω με το αριστερο.
Η γυναικα, λογω μη μεγαλης δυναμης, καλυτερα ισως να το κραταει και με τα δυο για να μην της φυγει ξαφνικα από το χερι και για να μπορεσει να αντιδρασει πιο αποτελεσματικα.
Αναλογα με τον σκυλο βεβαια, την δυναμη και εκκρηκτικοτητα του, την εκπαιδευση του κλπ.
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εξαρτάται από το αφεντικό αν θέλει ο σκύλος να του περπατάει από την αριστερή ή τη δεξιά πλευρά. Ο σκύλος να περπατάει στα αριστερά μας είναι πιο συνηθισμένο, αλλά όχι αναγκαίο, και προέρχεται από το γεγονός ότι οι κυνηγοί είχαν στο δεξί τους ώμο το όπλο και στα αριστερά τους το σκύλο.
Αν θέλουμε το σκύλο στα δεξιά μας, το λουρί το κρατάμε στο αριστερό, αν θέλουμε το σκύλο αριστερά, το λουρί πάει στο δεξί.
Το άλλο χέρι μπαίνει μέσα αν χρειαστεί διόρθωση, τράβηγμα του λουριού. Οπως λέει ο Αρης, το λουρί πρέπει να είναι χαλαρό.
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
δεν ήξερα οτι το λουρί πρέπει να είναι διαγώνια... απότι φαίνεται το ήξερε ο mark όμως 8)8) αν και εσείς χρησιμοποιήτε αυτό τον τρόπο όμως δεν αντιμετοπίζετε τα ίδια προβλήματα με μπλεξήματα και φούρλες? δεν μπορούμε να τα βγάλουμε απο το πρόγραμμα?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καθόλου μπλεξίματα και φούρλες. Ισα-ίσα, αν το κάνεις σωστά, θα δεις πόσο πολύ θα σε βολέψει. Οσο είναι μικρός και εκπαιδεύεται, δεν πρέπει να "βγάζεις από το πρόγραμμα" τίποτα. Ολα είναι μελετημένα για να αποδίδουν τα μέγιστα. Οταν θα έχει μεγαλώσει και θα έχει μάθει να υπακούει στις εντολές, τότε βλέπεις πως σε εξυπηρετεί να διαμορφώσεις κάποιες μεθόδους.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οταν το σκυλι μαθει ποια ειναι η θεση 'διπλα' (τα μπροστινα ποδια του στο αριστερο γονατο σου) με την εντολη σου θα πηγαινει σε αυτη τη θεση και οχι μπροστα/πισω/γυρω σου.
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
με τις εντολές τα πάμε μια χαρά και αποδεικνύεται πως ο mark είναι πολύ έξυπνος αν και εκτός σπιτιού αν είμαστε σε κανένα λιβαδάκι/ πλατεία/ παραλία γίνεται λίγο "βαρύκοος"... νομίζω όμως πως ήρθε η ώρα να μάθει κανένα παιχνίδι. σκέφτηκα το μπαλάκι μιας και φαίνεται να του αρέσει (έχει ένα μπαλάκι τένις για παιχνίδι). πώς θα προχωρήσω όμως απο το στάδιο που του το δίνω στο στόμα εγώ στο να το πετάξω και να το πιάσει και αργότερα στο να το πετάξω και να μου το φέρει που είναι ο στόχος?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Στην ουσια θελεις να κανεις retrieve, κατι που δεν είναι ιδιαιτερα δυσκολο, αλλά προϋποθετει σκυλο αρκετα προχωρημενο στην βασικη υπακοη.

Απαραιτητες εντολες είναι το ΕΛΑ και το AUS (άστο), που δεν είναι και οι πιο ευκολες εντολες. Στην πορεια θα πετυχαινει μονο με την εντολη «φέρ’το» ή κατι παρομοιο.

Το ολο νοημα στην αρχη είναι να ανταλλασσεις το μπαλακι με κατι άλλο (άλλο μπαλακι η μεζε) ώστε να καταλαβει πως όταν αφηνει το μπαλακι, δεν τελειωνει το παιχνιδι ή κερδιζει κατι ενδιαφερον.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μια προσέγγιση από όσο ξέρω είναι να το κάνεις με ένα μπαλάκι δεμένο με σχοινί το οποίο αρχικά του το δίνεις και το ανταλάσσεις με λιχουδιά μετά το πετάς λίγο πιο μπροστά από εσένα, μόλις το πιάσει τον "τραβάς" με το σχοινί και πάλι ανταλλάσσεις με την λιχουδιά και σταδιακά μεγαλώνεις την απόσταση, μειώνεις τις λιχουδιές, βγάζεις το σχοινί κτλ κτλ....
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Eγώ (για το λουρί που λέγατε πριν οτι μια κοπέλα πρέπει να κρατάει και με τα 2 χέρια) όταν βγάζω έξω μεγάλο σκύλο περνάω τη θυλιά που έχει πάνω πάνω στον καρπό μου και το κρατάω απο πιο μέσα και πολλές φορές τον καρπό ελαφρά πως τα κάτω έτσι ώστε αν γίνει τίποτα κ τραβήξει να έχω το χρόνο είτε να σφήξω γροθιά είτε να το πιάσω με 2 χέρια..άσε που
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
vas,

Αν κρατας το λουρι όπως στην παρακατω φωτο, περασμενο στον καρπο, με αποτομο τράβηγμα μπορει να τραυματίσεις τον καρπο.



Το πιο σιγουρο κρατημα είναι αυτό, με τον αντίχειρα. Αν το λουρι ειναι μεγαλο και θελεις να το μικρυνεις προσωρινα, το περνας οσες φορες χρειαστει.