θα κατεβουν οι ορχεις η να ανυσηχω?


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Δεν θέλω να σχολιάσω τα των εκθέσεων και τις διακρίσεις των κουταβιών.



Ακριβώς επειδή ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει, είναι στο χέρι μας να ενδιαφερθούμε για την φυλή που θέλουμε να αποκτήσουμε και να μάθουμε όσα περισσότερα μπορούμε.
Αυτό είναι το μοναδικό όπλο που έχουμε στα χέρια μας προκειμένου να μας βοηθήσει να απευθυνθούμε στους σωστούς ανθρώπους.
Αυτούς δηλαδή που εκτρέφουν με γνώμονα την υγεία, την μορφολογία και τον χαρακτήρα της φυλής που ψάχνουμε.
Και τα 3 μαζί.
Αν φυσικά υπάρχουν στην πατρίδα μας.
Γιατί σε πολλές φυλές υπάρχουν δεκάδες παραγωγοί καθαροαιμων σκύλων, ούτε ένας όμως εκτροφεας.

Ο συγκεκριμένος που απευθύνθηκες τι έχει κάνει προκειμένου να διασφαλίσει όσο μπορεί την υγεία των κουταβιών που έφερε στον κόσμο;
Από δυσπλασία πχ ή ασθένειες (κληρονομικες ασθένειες) που ταλαιπωρουν την συγκεκριμένη φυλή;
Εγώ δεν ξέρω τα θέματα της φυλής, δεν με αφορά, δεν με ενδιαφέρει.
Εσένα όμως;;;
Δεν θα επρεπε να σε απασχολήσει;

Ή μήπως στηρίχτηκες στο "πιστοποιημενος" που ανέφερες;;;

Τωρα πχ ασχολείσαι με τους όρχεις και αν κατέβουν ή όχι.
Σε πληροφορώ είναι το λιγότερο από όλα όσα μπορούν να συμβούν.
Μπορεί να μην συμβεί και τίποτα, αλλά είναι καθαρά θέμα τύχης.
Μα γιαυτο τον λογο πηγα σε εκτροφεα για να μειωσω οσο γινεται τις πιθανοτητες καποιας κληρονομικης ασθενειας και πιστευω ο καθενας που παει σε εναν καλο εκτροφεα περα απο την ρατσα παει γιαυτο τον λογο.Εχω σκυλια 30 χρονια και τα 15 ειχα χασκυ το οσποιο ειναι παρα πολυ κοντα στην συγκεκριμενη φυλη οποτε γνωριζω και 5 πραγματα και φυσικα εχω κανει το διαβασμα μου πριν καταληξω στο συγκεκριμενο κουταβι.Μου λες τι εχει κανει ο συγκεκριμενος εκτροφεας ωστε να διασφαλισει την υγεια των κουταβιων?Τι αλλο θα μπορουσε να κανει δηλαδη εκτος απο το να μην ζευγαρωνει σκυλους που κουβαλαν κληρονομικες ασθενεις??Με ρωτας αν με απασχολουν οι ασθενειες πχ δυσπλασια που ολες οι μεγαλες / γιγαντοσωμες φυλες μπορει να υποφερουν απο κατι τετοιο?Πραγματικα δεν καταλαβαινω το νοημα των ερωτησεων σου.Δεν στηρχτηκα στο πιστοποιημενος εκτροφεας.Ειδα εναν ανθρωπο οπως ειπα που τα σκυλια του μορφολογικα εχουνε εδω και χρονια διακρισεις φαινεται οτι τα προσεχει τα ταιζει με premium τροφες τα γυμναζει καθημερινα ο ιδιος ρωταει τι εισαι που εισαι και τι χωρο εχεις αν θες κουταβι σου λεει να ερθεις να δεις τον χωρο που τα εχει και εκτρεφει την μανα τον πατερα τα εχει ολα με pedigree και τα σχολια απο αλλους ανθρωπους μεχρι και λιγα χρονια που κοιταξα ηταν ολα θετικα.Τωρα για πες μου εσυ με τι κριτηρια διαλεγεις ενα κουταβι γιατι πραγματικα δεν καταλαβαινω την λογικη σου...
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
... Για τις εξετασεις στους γεννητορες αυτο δεν μπορω να το γνωριζω αν εχει κανει η οχι...
Αν δεν έχεις δει, και δεν έχεις πάρει στα χέρια σου αντίγραφα των εξετάσεων, πως μπορείς να ξέρεις ότι έχουν γίνει;
 
  • Like
Reactions: saras


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τι αλλο θα μπορουσε να κανει δηλαδη εκτος απο το να μην ζευγαρωνει σκυλους που κουβαλαν κληρονομικες ασθενεις??
Και που ξέρει πως δεν κουβαλάνε κληρονομικες ασθένειες χωρίς να κάνει εξετάσεις, σε όσα μπορεί να προλάβει;
Μυρίζει τα νύχια του;
Ξέρει κάποιο άλλο κόλπο;
Να μου το πει και μένα...

Ή μήπως οι διακρίσεις, οι σούπερ ντουπερ τροφές, οι καλές κριτικές και οι καλές εγκαταστάσεις λειτουργούν αποτρεπτικά σε κληρονομικα προβλήματα;

Εσύ ρώτησες να μάθεις γιατί χρυσοπλήρωσες το κουτάβι (οπως έγραψες);;;

Ή μήπως θεωρείς δεδομένο πως όποιος λέει πως είναι εκτροφεας, κάνει όλα όσα πρέπει να κανει ένας εκτροφεας;
Γιατί ακριβώς αυτό λες

Μα γιαυτο τον λογο πηγα σε εκτροφεα για να μειωσω οσο γινεται τις πιθανοτητες καποιας κληρονομικης ασθενειας και πιστευω ο καθενας που παει σε εναν καλο εκτροφεα περα απο την ρατσα παει γιαυτο τον λογο
Τι παει να πει καλός εκτροφεας;;;;
Ποιος το κρίνει, αν όχι οι πράξεις του.
Τι έχει κάνει λοιπόν, έμπρακτα για αυτά που συζητάμε;;;;
 
  • Like
Reactions: saras


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Αν δεν έχεις δει, και δεν έχεις πάρει στα χέρια σου αντίγραφα των εξετάσεων, πως μπορείς να ξέρεις ότι έχουν γίνει;
Απο οτι γνωριζω για να παρει μερος ενα σκυλι σε εκθεση μορφολογιας ειναι υποχρεωμενος ο ιδιοκτητης να παρουσιαζει τα βιβλιαρια υγειας με ολες τις απαραιτητες εξετασεις.εκτος αν κανω λαθος.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Απο οτι γνωριζω για να παρει μερος ενα σκυλι σε εκθεση μορφολογιας ειναι υποχρεωμενος ο ιδιοκτητης να παρουσιαζει τα βιβλιαρια υγειας με ολες τις απαραιτητες εξετασεις.εκτος αν κανω λαθος.
Ναι αμέ.
Τα εμβόλια
 


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Και που ξέρει πως δεν κουβαλάνε κληρονομικες ασθένειες χωρίς να κάνει εξετάσεις, σε όσα μπορεί να προλάβει;
Μυρίζει τα νύχια του;
Ξέρει κάποιο άλλο κόλπο;
Να μου το πει και μένα...

Ή μήπως οι διακρίσεις, οι σούπερ ντουπερ τροφές, οι καλές κριτικές και οι καλές εγκαταστάσεις λειτουργούν αποτρεπτικά σε κληρονομικα προβλήματα;

Εσύ ρώτησες να μάθεις γιατί χρυσοπλήρωσες το κουτάβι (οπως έγραψες);;;

Ή μήπως θεωρείς δεδομένο πως όποιος λέει πως είναι εκτροφεας, κάνει όλα όσα πρέπει να κανει ένας εκτροφεας;
πρωτον ειπα εγω οτι δεν εχει κανει εξετασεις?? ειπα δεν το γνωριζω!Απλα επειδη οταν πας σε εκθεση μορφολογιας αναγκαστικα πρεπει να εχεις βιβλιαριο υγειας με ολες τις εξεασεις θεωρησα οτι ειμαι ενταξει σε αυτο. οκ?Οχι αυτα που ανεφερες δεν αποτερεπουν τα κληρονομικα απλα δειχνουν εναν ανθρωπο που νοιαζεται κατα την γνωμη μου... δευτερον εξηγησε μας εσυ που φαινεται οτι γνωριζεις με ποια κριτηρια διαλεγεις ενα κουταβι αν οχι με αυτα που ειπα εγω γιατι δεν μου απαντησες.
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
δευτερον εξηγησε μας εσυ που φαινεται οτι γνωριζεις με ποια κριτηρια διαλεγεις ενα κουταβι αν οχι με αυτα που ειπα εγω γιατι δεν μου απαντησες.
Πρώτα και κύρια διαλέγω με βάση τις εξετάσεις υγείας που βλέπω ότι έχουν γίνει.
 


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Σου απάντησα στο #20.
Δεν βλεπω να αναφερεις κατι διαφορετικο απο αυτα που ανεφερα οτι εχω κανει με εξαιρεση οτι δεν ζητησα να δω τις εξετασεις των σκυλων του απλα γιατι τον εμπιστευτηκα μιας και μιλησαμε για αρκετες μερες και οπως ειπα ειναι 500 χιλιομετρα μακρια και πραγματικα με ξεπερναει το γεγονος οτι ανοιξα ενα ποστ να παρω γνωμες για την κρυψορχεια του σκυλου που δεν ειναι ακι κατι σιγουρο ακομη και καταληξαμε αν εκανα σωστη ερευνα απο ποιον θα παρω το κουταβι και πως το πηρα λες και ειπα οτι πεθανε απο τυφο...
 




maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Πρώτα και κύρια διαλέγω με βάση τις εξετάσεις υγείας που βλέπω ότι έχουν γίνει.
φιελ μου σου ειπα ο ανθρωπος ειναι 500 χιλιομετρα μακρια με διαβεβαιωσε οτι εχουνε γινει ολες οι εξετασεις και τα σκυλια του ειναι υγιεστατα οπως μου ειπαν κ αλλοι και για το οποιοδηποτε προβλημα θα ηταν εκει.τωρα οτι εξετασεςι και να μου εδειχνε δεν υπηρχε περιπτωση αυτες να προβλεψουν την κρυψορχια ουτε τα σκυλια του θα επιτρεπονταν στις εκθεσεις αν ειχαν κρυψορχια η ειχε μονο ενα ποα τα δυο! ρε παιδια μην γινεστε των ακρων!!!!Το ποστ λεει για την κρυψορχια ξεκαθαρα δεν μιλαω για κατι αλλο!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Σε μεγαλόσωμες φυλές, πάμε στο πάνω χρονικό όριο για να κατέβουν.
Ακόμα και έτσι βέβαια, θα έπρεπε τουλάχιστον να ανεβοκατεβαίνουν σε αυτή την ηλικία, πριν τελικά κλειδώσουν κάτω.
Δλδ εσύ δεν τα έχεις δεί ποτέ? Ούτε ξέρω γω σε φάση που είναι πριζωμένος? Αν είναι ανάσκελα και χαλαρος, μπορείς να ψηλαφήσεις κάτι?
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Στην ηλικία που είναι θα έπρεπε τουλάχιστον να ψηλαφονται.
Μπορεις να περιγράψεις τον τρόπο που εξέτασε το κουτάβι σου ο κτηνίατρος ;

αδέρφια ειρηνη υμιν
 
  • Like
Reactions: GRDANE


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Στην ηλικία που είναι θα έπρεπε τουλάχιστον να ψηλαφονται.
Μπορεις να περιγράψεις τον τρόπο που εξέτασε το κουτάβι σου ο κτηνίατρος ;

αδέρφια ειρηνη υμιν
τον εξετασε ενω ηταν ορθιος δεν μπορω να πω οτι τον ψιλαφησε και εξονυχιστικα η εστω αυτο καταλαβα εγω.Για εμβολιο τον ειχα παει και εκεινη την ωρα πριν φυγουμε του το ειπα. τωρα σε 10 μερες που εχει ενα ακομη εμβολιο θα του πω να το κοιταξει παλι
 


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Σε μεγαλόσωμες φυλές, πάμε στο πάνω χρονικό όριο για να κατέβουν.
Ακόμα και έτσι βέβαια, θα έπρεπε τουλάχιστον να ανεβοκατεβαίνουν σε αυτή την ηλικία, πριν τελικά κλειδώσουν κάτω.
Δλδ εσύ δεν τα έχεις δεί ποτέ? Ούτε ξέρω γω σε φάση που είναι πριζωμένος? Αν είναι ανάσκελα και χαλαρος, μπορείς να ψηλαφήσεις κάτι?
φιλε μου πραγματικα τον εχω ψιλαφισει 6-7 φορες και 1-2 σαν να καταλαβα κατι αλλα παλι δεν ειναι κατι που μου εχει ξανατυχει οποτε δεν ειμαι και σιγουρος .Πριν λιγο παραπανω απο ενα μηνα που ειχα μιλησει με τον εκτροφεα μου ειπε ειναι μικρος ακομη και θα τα δω κατω στον πεμπτο μηνα οποτε να πω την αληθεια δεν το εψαξα πολυ απο τοτε αφου θελω να πιστευω οτι ξερει απλα οσο περναει και ο καιρος με τρωει λιγο περισσοτερο το θεμα.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Οκ. ζητα από τον κτηνίατρο σου να τον εξετάσει προσεκτικότερα..
Η τεχνική είναι η εξής:
Ο ένας κρατάει το κουτάβι από τις μασχάλες με το σώμα του να «πέφτει» χαλαρά προς τα κάτω και ο άλλες με τον δείκτη και τον μέσο πιέζει/ψηλαφει κατά το μηκος του βουβωνικού πόρου.

Σε περίπτωση που ο ορχης δεν έχει κατέβει στο όσχεο, τότε είτε έχει μείνει στην κοιλιακή κοιλότητα είτε βρίσκεται μέσα στο βουβωνικό πόρο , μπροστά από το όσχεο. Σε αυτή την περίπτωση ο όρχης μπορεί να είναι ψηλαφητός.
Σε κάθε περίπτωση ένας υπέρηχος θα σου λύσει ολες τις απορίες.
 
  • Like
Reactions: saras and GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
έστω λοιπόν ότι έχουμε κρυψορχικό κουτάβι...

ναι είναι κληρονομικό το γεγονός...
αυτό δεν σημαίνει ότι ο εκτροφέας το γνώριζε...

ίσως ο αρσενικός που χρησιμοποιήθηκε να είχε αγοραστεί μικρός, να έχει και τα δύο, χωρίς αυτό σημαίνει ότι δεν το κουβαλάει...
αν του το έκρυψε λοιπόν ο προηγούμενος δεν θα ήταν σε θέση να το γνωρίζει...
πολλές φορές υπάρχουν και μια δυο τρείς γεννιές χωρίς να φαίνεται ορατά το πρόβλημα ... και ξαφνικά σε κάποιο ζευγάρωμα το βλέπεις στα κουτάβια.....

δεν υπάρχει ακόμα από οσο ξέρω εξέταση να το επισημαίνει ώστε να λάβεις τα απαραίτητα μέτρα... αυτό δεν σημαίνει ότι οι γονείς γενικά λοιπόν δεν έχουν τις απαραίτητες εξετάσεις υγείας...
σαφώς και η κρυψορχία μπορεί να εξελιχθεί σε καρκίνο, μπορεί και όχι...

το δικό μου κρυψορχικό κουτάβι πάντως χωρίς χειρουργείο αλλά με ψηλάφιση ετησίως ώστε αν εξελισσόταν σε κάτι ανεπιθύμητο να προληφθεί εγκαίρως... έφυγε πλήρες ημερών που λένε στα 13 χρόνια όταν το προσδοκιμο ζωής είναι τα 10-12 χρόνια....
 


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
Οκ. ζητα από τον κτηνίατρο σου να τον εξετάσει προσεκτικότερα..
Η τεχνική είναι η εξής:
Ο ένας κρατάει το κουτάβι από τις μασχάλες με το σώμα του να «πέφτει» χαλαρά προς τα κάτω και ο άλλες με τον δείκτη και τον μέσο πιέζει/ψηλαφει κατά το μηκος του βουβωνικού πόρου.

Σε περίπτωση που ο ορχης δεν έχει κατέβει στο όσχεο, τότε είτε έχει μείνει στην κοιλιακή κοιλότητα είτε βρίσκεται μέσα στο βουβωνικό πόρο , μπροστά από το όσχεο. Σε αυτή την περίπτωση ο όρχης μπορεί να είναι ψηλαφητός.
Σε κάθε περίπτωση ένας υπέρηχος θα σου λύσει ολες τις απορίες.
φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες θα το αναφερω στον κτηνιατρο μου να κανουμε εναν υπερηχο αν ψαξει και παλι δεν βρει κατι σε 10 μερες!
 


maroon198444

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2020
55
13
39
έστω λοιπόν ότι έχουμε κρυψορχικό κουτάβι...

ναι είναι κληρονομικό το γεγονός...
αυτό δεν σημαίνει ότι ο εκτροφέας το γνώριζε...

ίσως ο αρσενικός που χρησιμοποιήθηκε να είχε αγοραστεί μικρός, να έχει και τα δύο, χωρίς αυτό σημαίνει ότι δεν το κουβαλάει...
αν του το έκρυψε λοιπόν ο προηγούμενος δεν θα ήταν σε θέση να το γνωρίζει...
πολλές φορές υπάρχουν και μια δυο τρείς γεννιές χωρίς να φαίνεται ορατά το πρόβλημα ... και ξαφνικά σε κάποιο ζευγάρωμα το βλέπεις στα κουτάβια.....

δεν υπάρχει ακόμα από οσο ξέρω εξέταση να το επισημαίνει ώστε να λάβεις τα απαραίτητα μέτρα... αυτό δεν σημαίνει ότι οι γονείς γενικά λοιπόν δεν έχουν τις απαραίτητες εξετάσεις υγείας...
σαφώς και η κρυψορχία μπορεί να εξελιχθεί σε καρκίνο, μπορεί και όχι...

το δικό μου κρυψορχικό κουτάβι πάντως χωρίς χειρουργείο αλλά με ψηλάφιση ετησίως ώστε αν εξελισσόταν σε κάτι ανεπιθύμητο να προληφθεί εγκαίρως... έφυγε πλήρες ημερών που λένε στα 13 χρόνια όταν το προσδοκιμο ζωής είναι τα 10-12 χρόνια....
αυτο λεω φιλε μου δεν ριχνω καποιο φταιξιμο στον εκτροφεα γιαυτο λεεω τοση ωρα οτι δεν εχει να κανει με τις εξετασεις το θεμα που λεω.Να ρωτησω τον λογο που δεν εκανες χειρουργειο?
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3