θελω να καταγγειλω....αλλα ανωνυμα


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Καλησπερα.Στη γειτονια του πατρικου μου(δε μενω πλεον εκει) υπαρχουν τουλαχιστον 4 σπιτια που τα σκυλια ειναι δεμενα σε βαρελι με αλυσιδα 1-2 μετρα αλυσιδα.Ειδικα στο ενα σπιτι,τα σκυλια ειναι υποσιτισμενα.
Καθολου τυχαια,στα 2 απο τα 4 σπιτια οι ιδιοκτητες ειναι σκληροι ανθρωποι κ εκδικητικοι.
Δισταζω απιστευτα να καταγγειλω επωνυμα,γιατι η μητερα μου ζει μονη της διπλα τους,δεν αντεχω ομως αυτο που βλεπω καθε φορα.
Σκεφτομαι και το οτι ειναι τετοιοι τυποι που αν παει η αστυνομια,δε θα βελτιωθει η κατασταση,αλλα θα σκοτωσουν τα ζωα.Κ ξερετε τον τροπο,ε;Κρεμασμα.
Ντροπη μου που δισταζω ετσι,αλλα αυτοι με ειχαν ειδοποιησει οταν η μητερα μου επρεπε να μεταφερθει σε νοσοκομειο κ νιωθω υποχρεωμενη.
Διαβασα οτι για να μπορει να κανει κατι δραστικα η αστυνομια ή η φιλοζωικη,θα πρεπει να γινει επωνυμη καταγγελια κ εγω δεν μπορω να το κανω.
Τι να κανω;;;;Εχετε λυση;
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Διαβασα οτι για να μπορει να κανει κατι δραστικα η αστυνομια ή η φιλοζωικη,θα πρεπει να γινει επωνυμη καταγγελια κ εγω δεν μπορω να το κανω.
δεν ισχυει;
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Καταρχήν να σου πω ότι και να κάνεις την καταγγελία επώνυμα, τα στοιχεία σου δεν επιτρέπεται να δοθούν σε κανέναν. Οποιοσδήποτε επιθυμεί να τα μάθει μπορεί να το κάνει μόνο μέσω εισαγγελέα και μόνο εφόσον τον πείσει ότι έχει έννομο συμφέρον γιαυτό. Με απλά λόγια, τα στοιχεία σου θα γνωστοποιηθούν μόνο με εισαγγελική εντολή. Αυτό βέβαια προϋποθέτει να μην είναι όλοι γνωστοί μεταξύ τους και δοθούν στο μιλητό από κάποιον αστυνομικό (κάτι που συμβαίνει κατά κόρον στις επαρχιακές πόλεις). Και ανώνυμη να κάνεις όμως, θα ληφθεί ή καλύτερα πρέπει να ληφθεί υπόψιν και να ασχοληθούν. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Οι επώνυμες καταγγελίες σε εισαγγελέα, απλώς προχωράνε πιο γρήγορα, από τις ανώνυμες.
Ολες λαμβάνονται υπόψιν. Συνέταξε ένα ωραίο κείμενο με όλες τις λεπτομέρειες και πήγαινε να το καταθέσεις στον αρμόδιο εισαγγελέα. Γράψε κιόλας μέσα στο κείμενο, ότι δεν θέλεις να κοινοποιηθούν τα στοιχεία σου στον καταγγελόμενο, διότι φοβάσαι κλπ κλπ
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
οπως ακριβως το ειπες!επαρχιακη πολη=ελλειψη ανωνυμιας
Ρωτησα καποιους φιλους,αν θελουν να το κανουν οι ιδιοι,εφοσον δε γνωριζονται κ αρνηθηκαν.Τα Χανια ειναι μικρα κ δεν τολμουν!Προσωπικα,θα το εκανα ανετα σε αλλους που δεν εχουν σχεση με τη μανα μου....Γ@%& την αναγκη μου!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Οι επώνυμες καταγγελίες σε εισαγγελέα, απλώς προχωράνε πιο γρήγορα, από τις ανώνυμες.
Ολες λαμβάνονται υπόψιν. Συνέταξε ένα ωραίο κείμενο με όλες τις λεπτομέρειες και πήγαινε να το καταθέσεις στον αρμόδιο εισαγγελέα. Γράψε κιόλας μέσα στο κείμενο, ότι δεν θέλεις να κοινοποιηθούν τα στοιχεία σου στον καταγγελόμενο, διότι φοβάσαι κλπ κλπ
Απο τον Εισαγγελεα ειναι δυσκολο να βγουν στοιχεια,αλλα νομιζω οτι πρεπει να καταγγειλω στην αστυνομια.Μπορω μονο μεσω εισαγγελιας;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Θα περάσει και από τα δύο έτσι κι αλλιώς.
Η αστυνομία δεν μπορεί να παρέμβει, χωρίς εισαγγελική παραγγελία.
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Στην αστυνομια παει ακριβως η καταγγελια μου,ε;Με τα στοιχεια μου,κτλ;
Αν παει μεσω δικηγορου;Παλι εμφανιζονται τα στοιχεια μου;
Μαλλον πρεπει να ψαξω μεσα απο τις υπηρεσιες να δω τι μπορω να κανω.Να εκμεταλλευτω τις εμπιστες γνωριμιες στις επαρχιες.Θελει χρονο ομως...
 




mmitsi

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2011
122
0
paros
Οταν είναι μικρές οι κοινωνίες μαθαίνονται ποιός έκανε καταγγελία ποιανού. Το ξέρω εκ πείρας.
 


mmitsi

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2011
122
0
paros
Βάλε κάποιόν δικό σου άγνωστο σε αυτούς να κάνουν την καταγγελία.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Αν ενημερώσεις φιλοζωική για την ιδιαιτερότητα του θέματος και πάνε να δουν οι ίδιοι και κάνουν οι ίδιοι την καταγγελία?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Σε μια μικρή επαρχιακη πόλη μόνο την φιλοζωϊκή θα εμπιστευόμουν ότι δεν θα δώσει τα στοιχεία σου.
Επίσης εάν κανείς από τους φίλους σου δεν θέλει να κάνει αυτός την καταγγελία μήπως θα μπορούσες να τους πείσεις να κάνουν μια ομαδική, πολλοί μαζί; Μήπως έτσι αισθανθούν περισσότερη ασφάλεια;
 


JackBogielis

Member
25 Μαρτίου 2013
11
0
28
kavala/iraklitsa
Καλησπερα.Στη γειτονια του πατρικου μου(δε μενω πλεον εκει) υπαρχουν τουλαχιστον 4 σπιτια που τα σκυλια ειναι δεμενα σε βαρελι με αλυσιδα 1-2 μετρα αλυσιδα.Ειδικα στο ενα σπιτι,τα σκυλια ειναι υποσιτισμενα.
Καθολου τυχαια,στα 2 απο τα 4 σπιτια οι ιδιοκτητες ειναι σκληροι ανθρωποι κ εκδικητικοι.
Δισταζω απιστευτα να καταγγειλω επωνυμα,γιατι η μητερα μου ζει μονη της διπλα τους,δεν αντεχω ομως αυτο που βλεπω καθε φορα.
Σκεφτομαι και το οτι ειναι τετοιοι τυποι που αν παει η αστυνομια,δε θα βελτιωθει η κατασταση,αλλα θα σκοτωσουν τα ζωα.Κ ξερετε τον τροπο,ε;Κρεμασμα.
Ντροπη μου που δισταζω ετσι,αλλα αυτοι με ειχαν ειδοποιησει οταν η μητερα μου επρεπε να μεταφερθει σε νοσοκομειο κ νιωθω υποχρεωμενη.
Διαβασα οτι για να μπορει να κανει κατι δραστικα η αστυνομια ή η φιλοζωικη,θα πρεπει να γινει επωνυμη καταγγελια κ εγω δεν μπορω να το κανω.
Τι να κανω;;;;Εχετε λυση;
κατι παρομοιο συμβαινει και στο χωριο νικηφορος στην δραμα οπου αδεσποτα σκυλια πεφτουν θυμματα αγριου ξυλοδαρμου και κακοποιησης απλα μην φοβασε τιποτε και εγω ψαχνω να βρω τοδραστη της τελευταια επιθεσης σε ενα ημιαιμο στο οποιο πεταξε τσεκουρι στο ποδι ο αξεστος και να του κανω επωνυμη καταγγελια και αν βρω τα χρηματα να τον παω στα δικαστηρια τετοια φαινομενα δεν πρεπει να μενουν στην αφανια και οι δραστες πρεπει να τιμωρουντε !!!!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Κανανε ανωνυμη καταγγελια στο φιλοζωικο.Πηγε μετα απο μερικες μερες μαζι με τη δημοτικη αστυνομια κ εβγαλε φωτος. Ο ιδιοκτητης ελειπε.

Ακουει η μανα μου τα σκυλια του γειτονα να γαβγιζουν,βγαινει κ επιασε κουβεντα με τη γυναικα του φιλοζωικου.Καποια φαση η γυναικα ρωταει τη μανα μου,αν λυνει καθολου τα σκυλια ο ιδιοκτητης κ η μανα μου απαντησε:"Βεβαια,κυνηγος ειναι!"Κ απανταει η του φιλοζωικου: "Μα δε βλεπετε που ειναι σκελετωμενα;"

Ελεος ρε μανα!Βαλτη εισαι;Ο γειτονας σε πληρωσε;Τα σκυλια δεν εχουν λυθει χροοοοοοοοονια!

Δεν την ειχα ενημερωσει,γιατι το θεωρει ρουφιανια (αναρωτιεμαι ποια μανα με γεννησε; )

Βραδυ τηλ με τη φιλοζωικη κ μας ειπε οτι πολλοι κυνηγοι εχουν τα σκυλια τους ετσι,γιατι υποστηριζουν οτι κυνηγανε καλυτερα.

Θα ξαναπανε λενε μεχρι να τον βρουν,αλλα οπως την ακουσαμε,μας φανηκε σαν να ψιλοδεχεται τη διακαιολογια του κυνηγιου.

Α!Επισης, ειπαμε οτι ολοι στη γειτονια ετσι εχουν τα σκυλια τους κ η απαντηση της:ε,παντου ειναι ετσι.

Απογοητευτηκα.Ξερω την αληθεια,αλλα ηθελα εστω το φιλοζωικο να ειναι πιο μαχιμο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Σε άλλες περιοχές οι φιλοζωικές είναι πολύ πιο μάχιμες. Άτυχα στάθηκαν τα σκυλάκια.
Μπράβο για την καταγγελία όμως, δεν πρέπει να απογοητευόμαστε, είναι η μόνη περίπτωση να αλλάξουν τα πράγματα.