θεραπεία καλααζαρ


elenakn

New Member
13 Σεπτεμβρίου 2017
1
1
33
Καλημέρα!!Ο σκύλος μ είναι 7 χρονών κι έχει καλααζαρ. Φέτος κάναμε για 3η φορά θεραπεία με milteforan.H θεραπεία πήγε καλά και οι εξετάσεις του βγήκαν επίσης πολύ καλές. Η κτηνίατρος όμως μου είπε ότι πρέπει να συνεχίσουμε τη θεραπεία με ενέσεις glucantime (που εν τω μεταξύ έχει καταργηθεί αυτό το φάρμακο) για να έχουμε σίγουρο αποτέλεσμα. Πήρα όμως κ μια 2η γνώμη απο έναν κτηνίατρο που δεν τον ξέρω βέβαια και μου είπε ότι το κάνει απλά για να μου πάρει περισσότερα χρήματα. Ξέρει κανείς τίποτα για τιςενέσεις κ για το αν χρειάζονται μετά απο milteforan?
 
  • Like
Reactions: adespoti


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλημέρα!!Ο σκύλος μ είναι 7 χρονών κι έχει καλααζαρ. Φέτος κάναμε για 3η φορά θεραπεία με milteforan.H θεραπεία πήγε καλά και οι εξετάσεις του βγήκαν επίσης πολύ καλές. Η κτηνίατρος όμως μου είπε ότι πρέπει να συνεχίσουμε τη θεραπεία με ενέσεις glucantime (που εν τω μεταξύ έχει καταργηθεί αυτό το φάρμακο) για να έχουμε σίγουρο αποτέλεσμα. Πήρα όμως κ μια 2η γνώμη απο έναν κτηνίατρο που δεν τον ξέρω βέβαια και μου είπε ότι το κάνει απλά για να μου πάρει περισσότερα χρήματα. Ξέρει κανείς τίποτα για τιςενέσεις κ για το αν χρειάζονται μετά απο milteforan?
Έμαθες τι τίτλο έχει τώρα μετά τη θεραπεία? Αν είναι αρκετά χαμηλός ίσως φτάνει μόνο zylapur ή leisguard, αλλιώς μπορεί πραγματικά να χρειαστεί και άλλη θεραπεία. Δηλαδή πρέπει να δείτε τον τίτλο σε συνδυασμό με αιματολογικές και βιοχημικές και θα παρθεί η απόφαση για τη συνέχεια. Αυτό όμως μπορεί να κάνει μόνο ο ιατρός που θα εξετάσει το ζώο. Εμείς δεν μπορούμε να σου πούμε τίποτα βάσιμο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf