θεραπεία καλαζάρ και ερλιχίωσης


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Καλησπέρα,

δυστυχώς εμείς τσιμπίσαμε ερλίχια 1/100 στο Μανού (μετά από βόλτα του είχα βρει τσιμπούρια) και 1/200 στη Ρία (όταν τη βρήκαμε στο δρόμο ήταν γεμάτη στα τσιμπούρια, είχε πάνω από είκοσι)

το θέμα είναι ότι οι εξετάσεις για καλαζάρ έγραφαν και στους 2 λεισμάνια: υπόπτο 1/100, ο γιατρός στο τηλέφωνο μας έιχε πει ότι το καλαζάρ ήταν 1/100 αρνητικό και ότι το σκυλί δεν νοσεί.

Επειδή προσωπικά θεώρησα ότι και μόνο που γράφει τη λέξη ύποπτο κάτι τρέχει, αποφάσισα να δώσω και στους 2 από 2 χαπάκια ζυλαπούρ ημερησίως για ένα μήνα.

Έκανα καλά;

Είναι πολύ βαρύ για το στομάχι τους 3χαπάκια βιμπραμυσίν και 2 ζυλαπούρ; Ρωτάω διότι μερικά πρωϊνά δεν μου τρώνε και αναγκάζομαι να τα δίνω μαζεμένα όλα τα απόγευμα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Oχι δεν ειναι βαρυ.
Περαστικα .. αν και θα πανε ολα καλα... εχουμε πει :)
 


papakispas

New Member
14 Οκτωβρίου 2012
3
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΤΟ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΚΑΙ ΟΙ ΣΠΑΣΜΟΙ ΣΤΑ ΠΙΣΩ ΑΚΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΤΗΣ ΕΡΛΙΧΙΩΣΗΣ?
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
atreas , to zylapoyr μου εχουν πει οτι δημιουργει ουροποιητικα προβληματα , και μαζι με βιμπραμυσιν , δεν ξερω τι αλλεπιδρασεις θα κανει , φαρμακολογια ειναι αυτη , δεν ρωτας καλυτερα τον γιατρο σου ?
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
atreas , to zylapoyr μου εχουν πει οτι δημιουργει ουροποιητικα προβληματα , και μαζι με βιμπραμυσιν , δεν ξερω τι αλλεπιδρασεις θα κανει , φαρμακολογια ειναι αυτη , δεν ρωτας καλυτερα τον γιατρο σου ?
τον ρώτησα και είπε ότι παρολο που δεν χρειάζεται το ζυλαπούρ, διότι για εκείνον τα σκυλιά δε νοσούν από καλααζάρ, το φαρμακο αυτό δεν αντιδρά με την βιμπραμυσίνη.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
τον ρώτησα και είπε ότι παρολο που δεν χρειάζεται το ζυλαπούρ, διότι για εκείνον τα σκυλιά δε νοσούν από καλααζάρ, το φαρμακο αυτό δεν αντιδρά με την βιμπραμυσίνη.

Μπορεις να τα δωσεις μαζι απ'οσο γνωριζω διοτι ειχαμε κανει ταυτοχρονα με τα ζυλαπουρ θεραπεια για ερλιχια σε ενα αδεσποτο. Αλλα να τα δωσεις μονο για ενα μηνα και μετα στοπ δεν λεει και πολλα θεωρω, εκτος αν σκοπευεις να επαναλαβεις τις εξετασεις του τιτλου αντισωματων λεισμανιας μετα απο λιγο.
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Μπορεις να τα δωσεις μαζι απ'οσο γνωριζω διοτι ειχαμε κανει ταυτοχρονα με τα ζυλαπουρ θεραπεια για ερλιχια σε ενα αδεσποτο. Αλλα να τα δωσεις μονο για ενα μηνα και μετα στοπ δεν λεει και πολλα θεωρω, εκτος αν σκοπευεις να επαναλαβεις τις εξετασεις του τιτλου αντισωματων λεισμανιας μετα απο λιγο.
Μετά από 3 μήνες θα τους ξανακάνω εξετάσεις και για ερλίχια και για λεισμάνια.

Το Ζυλαπούρ δηλαδή για τόσο μικρό τίτλο καλααζάρ για πόσο καιρό δίνεται στο σκύλο;
κάνα εξάμηνο;
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
εμενα γιατι μια γιατρος μου ειπε οτι το βιμπραμυσιν δεν κανει για την ερλιχεια ? κανει μονο το ....δεν θυμαμαι , αλλο συστατικο το ενα μου ειπε και αλλο το αλλο
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Μετά από 3 μήνες θα τους ξανακάνω εξετάσεις και για ερλίχια και για λεισμάνια.

Το Ζυλαπούρ δηλαδή για τόσο μικρό τίτλο καλααζάρ για πόσο καιρό δίνεται στο σκύλο;
κάνα εξάμηνο;
Απ'οσο γνωριζω με τοσο μικρο τιτλο δεν δινεις κατι. Ενα εξαμηνο ειναι η θεραπεια με τα ζυλαπουρ αφου εχεις τελειωσει το σιροπι Μιλτεφοραν. Αναλογα βεβαια κρινει ο γιατρος την καθε περιπτωση αφου σε εμας μετα τη θεραπεια ο τιτλος ηταν αυξημενος και θα πρεπει να τα παρει για 1 χρονο. Αυτο που κανουν τα ζυλαπουρ ειναι να εμποδιζουν την αναπαραγωγη του πρωτοζωου που προκαλει την ασθενεια μεσα στο σωμα του σκυλου.

Μαρια μηπως τα θυμασαι αναποδα? :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Για την ερλίχεια vibramycin. Κάποιοι γιατροί, όπως και ο παλιός δικός μου, προτείνουν το αντίστοιχο σκυλίσιο, το Ronaxan που είναι όμως 10 φορές ακριβότερο. Δεν ξέρω όμως να πω με σιγουριά, αν η δράση του είναι σημαντικότερη.
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
. το ronaxan μου ειπε ειναι κτηνιατρικο και περιεχει την ιδια ουσια δοξυξκλινινη οπως και το βιμπαμυσιν , η διαφορα τους ειναι οτι το βιμραμισυν δεν αποροφαται τοσο ευκολα (ειναι ανθρωπινο σκευασμα ), γιαυτο και πρεπει να διαλυεται στο νερο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Στο πρώτο κομμάτι που λες, τα ίδια λέμε και άρα συμφωνούμε, αλλά αυτό:
...το βιμραμισυν δεν αποροφαται τοσο ευκολα (ειναι ανθρωπινο σκευασμα ), γιαυτο και πρεπει να διαλυεται στο νερο
αποκλείεται να στο είπε έτσι :rolleyes:
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
ουφφφφφφ , με ανχωνεις !!! στην ζινα παντως το διελυα στο νερο , με το ειχε πει σε λεω !!!!:Dτην ιδια δουλεια κανουν και δυο , να μην επικαλεστω και μια γιατρο στην βουλα , την εκτιμαω αλλα ειναι πανακριβη , που αυτη μου απεκλεισε ΤΕΛΕΙΩΣ το βιμπραμυσιν:eek:
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Ο Νόρρις πάντως με βιμπραμισιν ξεπερασε την ερλιχεια. Δεν ξέρω ανα θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα με το άλλο που λέτε.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τα ίδια φάρμακα είναι από όσο ξέρω, αλλά ποτέ δεν μου είπε ο γιατρός να διαλύσουμε το vibramycin σε νερό..Πάλι καλά κιόλας γιατί εκεί ήταν που δεν θα το έπαιρναν με τίποτα..
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το vibramicin χρειάστηκε να το παρουμε κι εμείς κάποια στιγμη. Χωρίς ιδιαίτερες οδηγίες. Η φαρμακοποιός μου είπε ότι είναι διασπειρόμενα χάπια και να τα διαλύσω σε ένα κουταλάκι νερό καλύτερα, ακόμα κι όταν της είπα ότι πρόκειται να χορηγηθεί σε σκύλο κι ότι μου κάνει τη ζωή δύσκολη έτσι... Αλλά το έκανα, διαβα΄ζοντας και τις οδηγίες, πείστηκα. Πάντα ξεχναω από τότε να ρωτήσω την κτηνίατρο.

Συγκεκριμένα οι οδηγίες λένε :

Χορήγηση
Τα διασπειρόµενα δισκία του VIBRAMYCIN (ως doxycycline monohydrate)
µπορεί να ληφθούν αυτούσια µαζί µε αρκετή ποσότητα υγρών ή να διαλυθούν
(εναιώρηµα) σε ποσότητα 50 ml ύδατος περίπου και να καταποθούν. PFIZER HELLAS AE

Συνιστάται η χρήση αρκετής ποσότητας υγρών, τουλάχιστον 100 ml (µισό ποτήρι)
λαµβανόµενα από τον ασθενή σε όρθια θέση, όταν χορηγούνται δισκία ή καψάκια
και γενικά στερεές µορφές δοξυκυκλίνης. Ο ασθενής θα πρέπει να παραµείνει σε
όρθια θέση για µισή ώρα µετά τη λήψη του φαρµάκου, προκειµένου να
ελαχιστοποιηθεί ο κίνδυνος ερεθισµού ή εξέλκωσης του οισοφάγου.
Για την περαιτέρω µείωση του κινδύνου αυτού, η δόση θα πρέπει να λαµβάνεται
το πρωί ή και όσο δυνατόν νωρίτερα το βράδυ και όχι το βράδυ αµέσως πριν από
την κατάκλιση.

Αν προκύψει ερεθισµός του στοµάχου, συνιστάται η λήψη του VIBRAMYCIN µε
τροφή ή γάλα. Έχει αποδειχθεί από µελέτες ότι η απορρόφηση της δοξυκυκλίνης
δεν επηρεάζεται σηµαντικά από την ταυτόχρονη λήψη τροφής ή γάλακτος.


πηγή: http://www.sfee.gr/files/medicine/VIBR 100DT 50_5SYR 003 SmPC V2.0 30Oct2009.pdf
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Τελικά έκανα PCR (αίματος) στο ζώον και βγήκε αρνητικό, στο εργαστήριο Κοντός.
Δεν έχω δει τις εξετάσεις ακόμα, ήθελα μόνο να σας ενημερώσω. Ευχαρίστώ και πάλι.
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Σίγουρα αίματος και όχι λεμφαδένες ή μυελό των οστών; Το γράφω γιατί η εξέταση στα υπόλοιπα είναι πιο αξιόπιστη από ότι στο αίμα.
 
Last edited: