ιδιοκτητες ημιαιμων vs ιδιοκτητων καθαροαιμων


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Καλημερα!

Εχουμε φτασει πλεον στο σημειο οι ιδιοκτητες των πρωην αδεσποτων ή ημιαιμων σκυλων να ερχονται αντιμετωποι με τους ιδιοκτητες των καθαροαιμων.

Επειδη ειχα σκυλο ρατσας κ σκοπευω να παρω ξανα,εχω ακουσει τα απειρα!Οτι ειμαι ρατσατη γκομενα,οτι θελω να κανω εφε,οτι δεν αγαπαω τα σκυλια αλλα την εικονα,κτλ!

Εκνευριζομαι παρα πολυ ασχημα!Πως κρινουν ετσι;Γνωριζουν αν εχω βοηθησει ζωα;Εχω φιλοξενησει σκουπιδοκουταβα με κλειστα ματια,να τα ταιζω ανα 3-4 ωρες μεχρι να μεγαλωσουν αρκετα κ να τρωνε μονα τους τροφη,εχω φιλοξενησει αδεσποτα για μηνες μεχρι να βρουν σπιτια,εχω βοηθησει χαμενα σκυλια να βρουν το σπιτι τους,εχω βοηθησει φιλους να εκπαιδευσουν στα βασικα το σκυλακι τους....

Δεν τα γραφω για να μου πειτε μπραβο,αλλα για να μη με ρωτησετε να δωσω παραδειγματα. Δηλαδη,οποτε βοηθαμε,πρεπει να το βγαζουμε στις εφημεριδες;

Καποιος που θελει να παρει σκυλο συμφωνα με τη ζωη του,να υπαρχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες σωματικης κ πνευματικης υγειας,πρεπει να λογοκρινεται; Να παρω απο τυχαιο ζευγαρωμα φιλων,απο πετ σοπ(οπως ο πρωτος μου σκυλος), να φαω το κραξιμο της αρκουδας!Αλλα να παιρνω απο επισημο,σωστο εκτροφεα και να τα ακουω κιολας;

Ειδικα οταν μου λενε οτι το σκυλι ειναι παιδι,θυμωνω χειροτερα!Αφου τα συγκρινουμε ετσι,μην ξαναγεννησει καμια γυναικα,ξερετε ποσα παιδια ειναι παρατημενα σε ιδρυματα;Μην ξανακανετε κανενα ελεγχο την περιοδο της εγκυμοσυνης για αυτισμο,συνδρομο νταουν,κτλ.Ας αφησετε τη φυση να αποφασισει για εσας.Ειναι ηθικο να κανουμε εκτρωση αν το εμβρυο ειναι αρρωστο,αλλα ειναι ανηθικο να παρω σκυλο ρατσας για να αποφυγω τα αντιστοιχα.

Προσωπικα πιστευω στις ρατσες.Πιστευω οτι καποια σκυλια εχουν περισσοτερες ικανοτητες-δυνατοτητες απο καποια αλλα. Δεν κανουν ολα για φυλακες,δεν κανουν ολα για κυνηγι,δεν κανουν ολα για το ιδιο ειδος κυνηγιου,δεν κανουν ολα για ανιχνευση,δεν κανουν όλα για ναυαγοσωστες,δεν κανουν όλα για φυλαξη κοπαδιων,δεν εχουν ολα τις ιδιες αντοχες σε καιρικες συνθηκες,κτλ.

Εκει λοιπον που παλευουμε για τα δικαιωματα των ζωων,οτι ολα ανεξαρτητως καταγωγης,πρεπει να βρισκονται σε ενα σωστο σπιτι, εκει ακριβως ξεκιναει κ ο διαχωρισμος τους ρατσα-ημιαιμο.Κ μαλιστα απο "φιλοζωους"!

Το θεμα ειναι να παρεις σκυλο ρατσας,οταν οντως τον θες επειδη πληροι καποια κριτηρια που αναζητας.Αν απο την αλλη θες να παρεις γενικα ενα σκυλο για παρεα κ τα σχετικα,ναι,δε βρισκω λογο να μην παρεις καποιο αδεσποτο ή απο καταφυγιο.Αγαπη κ συντροφια,δινουν ολα!

Μην τσουβαλιαζουμε ολους τους ιδιοκτητες!Αντι να ενωθουμε,κανουμε πολεμο;

Μην επιδιωκουμε να χαθουν οι ρατσες.Θα χαθουν χρησιμοι ρολοι των σκυλων. Σκοπος είναι να ενημερωθει ο κοσμος για τα σωστα κριτηρια επιλογης σκυλου κ για το σωστο τροπο αποκτησης του. Ισα-ισα,αν καταλαβει ο κοσμος τι σημαινει καθαροαιμο,τοτε μονο θα σταματησει να αγοραζει από τυχαια ζευγαρωματα κ θα μειωθουν τα αδεσποτα.

Εχω να ακουσω πααααααλι! :p
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Που γίνεται αυτός ο διαχωρισμός βρε Ελένη;
Μόνο απαίδευτοι εμμονικοί άνθρωποι [συνήθως ίσως πορωμένοι φιλόζωοι] μπορεί να ανοίξουν τέτοια κουβέντα.

Σ'αυτό που θα διαφωνήσω, είναι ότι στην εποχή μας, το πολύ 2 στους 10, έχουν πραγματική ανάγκη συγκεκριμένης ράτσας σκύλου. Ολοι οι άλλοι, μια χαρά μπορούμε να βρούμε αυτό που ζητάμε, και σε ημίαιμο.

Χιλιοσυζητημένα όμως, πράγματα...
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Που γίνεται αυτός ο διαχωρισμός βρε Ελένη;
Μόνο απαίδευτοι εμμονικοί άνθρωποι [συνήθως ίσως πορωμένοι φιλόζωοι] μπορεί να ανοίξουν τέτοια κουβέντα.
Που γινεται;Παντου!Σε συζητησεις με μελη της φιλοζωικης,σε παρεες,με αλλους ιδιοκτητες ημιαιμων στα παρκα...

Σ'αυτό που θα διαφωνήσω, είναι ότι στην εποχή μας, το πολύ 2 στους 10, έχουν πραγματική ανάγκη συγκεκριμένης ράτσας σκύλου. Ολοι οι άλλοι, μια χαρά μπορούμε να βρούμε αυτό που ζητάμε, και σε ημίαιμο.
Κ ποιος σου ειπε οτι διαφωνω;Συμφωνω απολυτα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Τι να σου πω...δεν έχει τύχει ποτέ, να πέσω σε τέτοια συζήτηση.
Οι μόνες ηλίθιες συζητήσεις που ακούω, είναι με κάποιους [αρκετούς] που νομίζουν ότι έχουν καθαρόαιμο.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ε,κατι τετοιους βλεπουν οι αλλοι κ αρχιζουν να λενε κ μας παιρνει ολους η μπαλα...
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Εγω εχω ακουσει τα ιδια και χειροτερα, και δεν μπορω να καταλαβω το λογο. Αποφασιζει καποιος πως θελει ενα σκυλο συγκεκριμενης ρατσας, αν τον παρει σωστα, γιατι να πεφτει λογος στον οποιονδηποτε? Στην τελική αυτο θελει, αυτο θα παρει.
Συμφωνώ με το ποστ του skylakos, θα επρεπε να ειμαστε ενωμενοι..
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
κακως απολογεισαι στον οποιονδηποτε για προσωπικη σου επιλογη...ειναι ξεκαθαρο δικαιωμα σου και δεν πεφτει λογος σε κανεναν επ αυτου...

εαν ημουν στην θεση σου και ειχα κεφια, οριακα, θα "χαριζα" δυο λεξεις..."ετσι γουσταρω"...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
κακως απολογεισαι στον οποιονδηποτε για προσωπικη σου επιλογη...ειναι ξεκαθαρο δικαιωμα σου και δεν πεφτει λογος σε κανεναν επ αυτου...

εαν ημουν στην θεση σου και ειχα κεφια, οριακα, θα "χαριζα" δυο λεξεις..."ετσι γουσταρω"...
Αυτό.
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Κι εγώ θα συμφωνήσω(σχεδόν)
Αλλά όταν κανένας δεν παιρνει τα αδεσποτα ημίαιμα που βάζετε προς υιοθεσία μην κλαίγεστε ότι κανένας δεν τα παίρνει γιατί δεν είναι ράτσας ούτε γίατί το καημένο το πάτησε αυτοκινητο ή έφαγε φόλα...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Κι εγώ θα συμφωνήσω(σχεδόν)
Αλλά όταν κανένας δεν παιρνει τα αδεσποτα ημίαιμα που βάζετε προς υιοθεσία μην κλαίγεστε ότι κανένας δεν τα παίρνει γιατί δεν είναι ράτσας ούτε γίατί το καημένο το πάτησε αυτοκινητο ή έφαγε φόλα...
Κι αυτό, σωστό!
 




Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Κι εγώ θα συμφωνήσω(σχεδόν)
Αλλά όταν κανένας δεν παιρνει τα αδεσποτα ημίαιμα που βάζετε προς υιοθεσία μην κλαίγεστε ότι κανένας δεν τα παίρνει γιατί δεν είναι ράτσας ούτε γίατί το καημένο το πάτησε αυτοκινητο ή έφαγε φόλα...
Δηλαδή τι προτείνεις? Να μην παίρνει κανείς εκτροφικό σκύλο? Ο όλος συνειρμός σου για μένα είναι άτοπος..
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Τρουθ ιζ, ελάχιστοι ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ εκτροφικό σκύλο. Θα ήταν όμορφο στη χώρα μας με τα χιλιάδες αδέσποτα, να ήταν περισσότερα τα άτομα που επιλέγουν την υιοθεσία. Αλλά και πάλι δεν θα έλυνε το πρόβλημα. Κατά τη γνώμη μου, όσοι το ψάχνουν πραγματικά και επιλέγουν εκτροφικό σκύλο, ακόμα και μόνο για την εμφάνισή του, δεν είναι μέρος του προβλήματος. Ίσα ίσα. Άρα καλά κάνουν.

Νομίζω πως η Ίρμα εννοεί, να μην κλαιγόμαστε όταν κανείς δεν παίρνει το αδέσποτο που προσπαθούμε να δώσουμε επειδή δεν είναι ρατσάτο, όταν εμείς οι ίδιοι δεν θα επιλέγαμε έναν ημίαιμο σκύλο για παρεάκι μας. Και έχει ένα point θεωρώ :)
 




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Τρουθ ιζ, ελάχιστοι ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ εκτροφικό σκύλο.
Σαφώς και ελάχιστοι χρειάζονται εκτροφικό σκύλο. Όπως και δεν χρειάζονται κυνηγόσκυλο όσοι δεν κυνηγούν, οποιοδήποτε ποιμενικό όσοι δεν έχουν πρόβατα κ.ο.κ.
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Δηλαδή απλά να γουστάρει μια ράτσα και να τη θέλει είναι έγκλημα? Τι σημαίνει τη χρειάζεται ή όχι? Τη θέλει, θα την πάρει. Επειδή απλά γουστάρει όπως είπε και ο Rein παραπάνω. Απο κει και πέρα, το θέμα είναι να την αποκτήσει ΣΩΣΤΑ και ΥΠΕΥΘΥΝΑ. Ο κάγκουρας που θα πάρει για το 'φαινεστε' κατα πάσα πιθανότητα θα το πάρει απο τη χρυση ευκαιρία, οπότε στην πραγματικότητα, ποτέ δεν έπαιζε περίπτωση να πάρει ημίαιμο, αδέσποτο..
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Kimigaz, αν απαντάς στο δικό μου post, μάλλον δεν το διάβασες προσεκτικά καθώς αυτά που γράφεις δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που έγραψα εγώ.
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
συγνωμη αλλα διαφωνω στο 'ελαχιστοι χρειαζονται εκτροφικο σκυλο'.
παραβλεπω την εργασια, τον χαρακτηρα και παμε μονο στη μορφολογια.
γιατι ειναι περιεργο να θελει καποιος συγκεκριμενο σκυλο εμφανισιακα?
εμενα πχ δεν μου αρεσουν καθολου τα σκυλια με σκληρη τριχα (ροτβαιλερ, ντογκο κτλ), καθολου αυτα με ματια 'κοιμισμενα' (μολλοσοι πχ). αλλο το 'αν το φερουν οι συνθηκες και βρω ενα αδεσποτο θα το κρατησω΄ και αλλο το 'σιγουρα θα με καλυπτει ενα ημιαιμο, ας ψαξω εκει μονο'.
δεν ειναι μονο θεμα 'χρειαζονται' ειναι και θεμα γουστου.
αν δεν υπηρχε αυτος ο παραγοντας και ηταν ολα θεμα 'χρησης΄ τοτε καποιοι ελαχιστοι θα επερναν απο εκτροφεα (ουτε καν οι μισοι απο οσους πανε εκει τωρα) και ολοι οι υπολοιποι απο αδεσποτα. αλλα η πραγματικοτητα ειναι οτι το εμφανισιακο ειναι το αρχικο κριτηριο επιλογης στο 95% των περιπτωσεων που ψαχνουν για σκυλο (και δεν τους τυχαινει απλα ενα κουταβακι, το μαζευουν και το κρατησανε) γι'αυτο εχουν τοση 'κινηση' τα πετ σοπ.
η λυση για τα αδεσποτα δεν ειναι να υιοθετηθουν μαγικα ολα αλλα να μην γεννοβολανε οσα υπαρχουν και να κυνηγαει το κρατος αλυπητα οποιον παραταει σκυλο.
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Προσωπικά εχω ερθει αντιμέτωπη με ενα ψυχαναγκαστικό "ε ναι ολοι θέλουν καθαροαιμα, τα ημιαιμα δεν τα θέλει κανεις". Αυτό και μόνο να το λες σε ανθρωπο που εχει/σκοπευει να αποκτησει καθαροαιμο για χ/ψ λόγους, εκ των πραγματων τον βγάζει στη σέντρα να απολογείται για την επιλογή του.

Ο καθενας ειναι υπεύθυνος για τις επιλογές του. Όποιος θελει ημιαιμο το θέλει για λόγους διαφορετικους από αυτόν που θέλει καθαροαιμο. Αρα επι της ουσίας δνε θα επρεπε να ειναι καν θέμα προς διερεύνηση η διαμάχη. Διαφορετικά target groups.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU