καλαζάρ και θεραπεία(ες)


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
καλησπέρα και συγνώμη αν θίγω κιόλας πράγματα που έχουν ήδη γραφτεί αλλά ως στο φορουμ σας θέλω να πω και γω την περιπέτεια μου και να πάρω γνώμες...

περίπτωση α) θηλυκό γκριφον περίπου 8 ετών εμφάνισε καλαζάρ 1/1600 πριν 2+ χρόνια. η θεραπεία του έγινε για 1 μήνα με 2 ενέσεις καθημερινά και 1 zylapour (1 ένεση κίτρινη και 1 ένεση αραιωμένη με ορό.ποτέ δεν έμαθα τι ακριβώς ήταν βέβαια....)έπειτα, το σκυλί έμεινε μόνο με το zylapour για 1 μήνα πάλι και με βάση την γνώμη του κτηνίατρου διακόπηκε και το zylapour για 1 μήνα ως τις νέες εξετάσεις του. από το 1/1600 που βρέθηκε στην αρχή κατέβηκε ο τίτλος στο 1/800. περαιτέρω χρήση του zylapour κατέβασε τον τίτλο στο 1/200. περιττό να αναφέρω ότι το σκυλί είναι τρισευτυχισμένο.. :D

περίπτωση β) 2 μήνες πριν ένα θηλυκό ημίαιμο σκυλί που έχω στο εξοχικό παρουσίασε "παράλυση" - δυσκαμψία στα πίσω πόδια. οι εξετάσεις δυστυχώς επαλήθευσαν τα χειρότερα και ο τίτλος εμφανίστηκε ως 1/1600.στο σκύλο έγινε η ίδια θεραπεία με τον προηγούμενο πάλι για ένα μήνα. βέβαια επειδή ο σκύλος ήταν 30 κιλά μου κόστισε περίπου τα τριπλά για την θεραπεία...ο σκύλος έπαιρνε τα ίδια φάρμακα (και το zylapour) και ταυτόγχρονα neurobion για την δυσκαμψία(1 κάθε μέρα) και βιταμίνες aminomix (2 την ημέρα). πέρασα ένα βασανιστικό μήνα καθώς έχω δεθεί με το σκυλί..... :? :? τον επόμενο μήνα της θεραπείας, ο σκύλος μεταφέρθηκε στο εξοχικό όπου και παραμένει. έπαιρνε κατά το μήνα εκείνο 1 zylapour και 2 βιταμίνες aminomix την ημέρα. ο τίτλος όμως που έκανε πριν μερικές μέρες δεν βοηθάει και πολύ...μετά από 1 μήνα θεραπεία και 1 μήνα στο zylapour ο τίτλος βγήκε πάλι 1/1600. έκπληκτος κοίταγα τον κτηνίατρο όταν μου έλεγε ότι μπορεί να τύχει και αυτό.προσπάθησε να με καθυσηχάσει λέγοντας ότι πλέον ο σκύλος θα πέρνει 2 χάπια zylapour πλέον και τίποτα άλλο για 1 μήνα ακόμα. :!:


έχει δίκιο; είναι νωρίς για να δω αποτελέσματα;;
ΥΓ1: δεν ξέρω αν έχει και μεγάλη σημασία αλλά και οι 2 σκύλοι είναι στειρωμένοι εδώ και καιρό (όχι από μένα).
ΥΓ2:η φιλενάδα της δεύτερης, παρόλο που κινείται στον ίδιο χώρο, τρώνε μαζί, πίνουνε νερό από την ίδια πηγή και πολλές φορές κοιμούνται μαζί έβγαλε αρνητικό τίτλο....
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
GeorgeK, καλώς ήρθες στο φόρουμ. :)

H στείρωση δεν έχει καμία σχέση με το καλααζάρ.
Το καλααζάρ μεταδίδεται με τη σκνίπα, όποτε δεν έχει καμία σχέση το αν κοιμούνται μαζί τα ζώα ή πίνουν νερό από το ίδιο μπολ.

Σχετικά με τη θεραπεία, ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου

Και κάτι άλλο… Η πρόληψη είναι πάντα η καλύτερη θεραπεία.
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
δεν διαφωνώ.....αλλά έχω διαβάσει ότι όταν ο ένας σκύλος έχει καλαζάρ μπορεί ανα πάσα στιγμή να το μεταδώσει. αν πχ μια μη μολυσμένη σκνίπα μεταφέρει αίμα από το σκύλο σε ένα άλλο υγιές. δεν μεταφέρεται με το νερό και το φαγητό αυτό είναι γνωστό αλλά από το περιβάλλον του σκύλου.

αναφέρω το θέμα της στείρωσης σε περίπτωση που ο οργανισμός εξασθενεί κάπως (έχουν περάσει πολλές τεχνικές και περιπτώσεις από τα αυτιά μου :? )
το θεωρείτε όμως φυσιολογικό ο σκύλος να μην έχει ανταποκριθεί ως τώρα;
γνωρίζει κανείς ποια είναι η περίοδος που επιδρά η θεραπεία στο σκύλο;

τέλος, μπορεί η πρόληψη να αποτελεί την καλύτερη θεραπεία αλλά δεν σώζει πάντα. η πρόληψη με λουριά, αντιπαρασιτικά κολάρα, milbemax και πολλά άλλα σκευάσματα δεν απέτρεψε το ίδιο γκριφόν που περιγράφω να κολλήσει ερλιχίωση αρκετά χρόνια πριν. ο σκύλος για τον οποίο ζητάω την γνώμη σας έχει περάσει αποπαρασίτωση, παίρνει scalibor, frontline, milbemax και λοιπά αντιπαρασιτικά - προληπτικά και πάλι κόλλησε καλαζάρ.. τελικά είναι τυχερό σου νομίζω.... :roll:
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
GeorgeK said:
αναφέρω το θέμα της στείρωσης σε περίπτωση που ο οργανισμός εξασθενεί κάπως (έχουν περάσει πολλές τεχνικές και περιπτώσεις από τα αυτιά μου )
Στείρωση με εξασθένηση οργανισμού = καμία σχέση

GeorgeK said:
το θεωρείτε όμως φυσιολογικό ο σκύλος να μην έχει ανταποκριθεί ως τώρα;
γνωρίζει κανείς ποια είναι η περίοδος που επιδρά η θεραπεία στο σκύλο;
Εξαρτάται από το μέγεθος του προβλήματος. Ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου.

GeorgeK said:
η πρόληψη με λουριά, αντιπαρασιτικά κολάρα, milbemax και πολλά άλλα σκευάσματα δεν απέτρεψε το ίδιο γκριφόν που περιγράφω να κολλήσει ερλιχίωση αρκετά χρόνια πριν
Η ερλιχιωση μεταδίδεται με τα τσιμπούρια, άρα milbemax (χάπι αποπαρασιτωσης) με ερλιχιωση = καμία σχέση

GeorgeK said:
ο σκύλος για τον οποίο ζητάω την γνώμη σας έχει περάσει αποπαρασίτωση, παίρνει scalibor, frontline, milbemax και λοιπά αντιπαρασιτικά - προληπτικά και πάλι κόλλησε καλαζάρ.. τελικά είναι τυχερό σου νομίζω....
Χάπια αποπαρασιτωσης με καλααζάρ= καμία σχέση
Frontline αμπούλα (ψύλλοι, τσιμπούρια) με καλααζάρ (σκνίπα) = καμία σχέση
Milbemax με καλααζάρ = καμία σχέση

Πρόληψη για καλααζαρ = scalibor, αμπούλες advantix ή ex-spot, σπρέι σιτρονελλας το σουρουπο και το σημαντικότερο: TΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. :wink:
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
δεν διαφωνώ.....αλλά έχω διαβάσει ότι όταν ο ένας σκύλος έχει καλαζάρ μπορεί ανα πάσα στιγμή να το μεταδώσει. αν πχ μια μη μολυσμένη σκνίπα μεταφέρει αίμα από το σκύλο σε ένα άλλο υγιές. δεν μεταφέρεται με το νερό και το φαγητό αυτό είναι γνωστό αλλά από το περιβάλλον του σκύλου.
Η σκνίπα που μεταφέρει τον ιό από ζώο σε ζώο ουσιαστικά τον μεταβολίζει. Τσιμπάει δηλαδή ένα ασθενές ζώο, μεταβολίζει τον ιό για μια διάρκεια περίπου 15 ημερών και εν συνεχεία αν τσιμπήσει ζώο θα του μεταδώσει την ασθένεια. Από όσο γνωρίζω πριν δε μπορεί να γίνει. Συνεπώς είναι λίγο δύσκολο να παραμείνει στο χώρο σου μια σκνίπα για τέτοιο χρονικό διάστημα. Επίσης είναι εξαιρετικά πιθανόν να μολύνει το ζώο σου μια σκνίπα που έχει τσιμπήσει κάποιο άλλο ζώο, ποτέ δεν ξέρεις. Εμένα η μια μου σκυλίτσα έχει καλαζάρ εδώ και 4 χρόνια και μέχρι τώρα δεν έχει κολλήσει τον άλλο, ενώ είναι πολλές ώρες μαζί.

το θεωρείτε όμως φυσιολογικό ο σκύλος να μην έχει ανταποκριθεί ως τώρα;
γνωρίζει κανείς ποια είναι η περίοδος που επιδρά η θεραπεία στο σκύλο;
Εγώ όταν έκανα τη θεραπεία με το Glucantine τότε, πέρασαν περίπου 5 μήνες από την έναρξη της θεραπείας μέχρι να αρχίσουν να φαίνονται τα αποτελέσματα στον τίτλο της. Είχαν υποχωρήσει όμως νωρίτερα κάποια δερματικά που είχε.

Τώρα κάνω σε άλλο σκυλί θεραπεία με milteforan και περιμένω να δω τα αποτελέσματα. Πάντως ο τίτλος δεν είναι και ότι πιο αντιπροσωπευτικό για την κατάσταση του σκύλου, μη σκας τόσο. Εξετάσεις αίματος, ούρων και βιοχημικά πρέπει να κοιτάς, που δίνουν σαφή εικόνα για την κατάσταση της υγείας του ζώου.

Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση.
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
Alexandra said:
Εγώ όταν έκανα τη θεραπεία με το Glucantine τότε, πέρασαν περίπου 5 μήνες από την έναρξη της θεραπείας μέχρι να αρχίσουν να φαίνονται τα αποτελέσματα στον τίτλο της. Είχαν υποχωρήσει όμως νωρίτερα κάποια δερματικά που είχε.

Τώρα κάνω σε άλλο σκυλί θεραπεία με milteforan και περιμένω να δω τα αποτελέσματα. Πάντως ο τίτλος δεν είναι και ότι πιο αντιπροσωπευτικό για την κατάσταση του σκύλου, μη σκας τόσο. Εξετάσεις αίματος, ούρων και βιοχημικά πρέπει να κοιτάς, που δίνουν σαφή εικόνα για την κατάσταση της υγείας του ζώου.

Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση.
το εύχομαι και γω...είμαι αρκετά δεμένος με τις μικρές μου βλέπεις..από διάθεση είμαστε στα πάνω μας, από δερματικά δεν είναι άσχημα (μαδάει λίγο το τρίχωμα με τριβή και "ξανανοίγει" το χρώμα της λίγο). αιματολογικά είναι μια χαρά, βιοχημικά νεφρά κλπ δεν έχει ξανακάνει από τότε που ξεκίνησε θεραπεία και βγήκαν καλά.(γιαυτό και έκανε την θεραπεία άλλωστε)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
παίρνει scalibor, frontline, milbemax και λοιπά αντιπαρασιτικά - προληπτικά και πάλι κόλλησε καλαζάρ.. τελικά είναι τυχερό σου νομίζω.... :roll:
Tι ειναι το milbemax?
:roll:
 




GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
μόλις σήμερα πήρα έγγραφη την απάντηση του κτηνίατρου. λοιπόν, αφού έμεινα την μισή νύχτα αυπνος ο τίτλος του σκύλου κατέβηκε στο 1/800.
αφού έδωσα ένα σκασμό λεφτά για την θεραπεία, καμια 50άρα σε zylapour (κατεβάζει (ακόμα) 2 την ημέρα) και άλλα 90 σε εξετάσεις αίματος μπορώ να κοιμάμαι μια στάλα πιο ήσυχος....
 






TIERARZT

Member
24 Ιουλίου 2008
21
0
Gr-Thessaloniki
Ο τίτλος είναι ένδειξη. Οχι απόδειξηγια την πορεία ιδίως για την συγκεκριμένη νόσο.Θέλει παρακολούθηση η γενική κλινική του εικόνα.(νεφρά κατά πρωτίστως...) αλλά οι κτηνίατροι τα γνωρίζουν καλύτερα.
Δεν έχω την προθεση να σε ανησυχήσω απλά είναι τέτοια η αρρώστεια που πρέπει να είμαστε σε εγρήγορση πάντα.
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
Ο τίτλος είναι ένδειξη. Οχι απόδειξηγια την πορεία ιδίως για την συγκεκριμένη νόσο.Θέλει παρακολούθηση η γενική κλινική του εικόνα.(νεφρά κατά πρωτίστως...) αλλά οι κτηνίατροι τα γνωρίζουν καλύτερα.
Δεν έχω την προθεση να σε ανησυχήσω απλά είναι τέτοια η αρρώστεια που πρέπει να είμαστε σε εγρήγορση πάντα.
γιατρέ, η ήρα κάνει εξετάσεις συνέχεια.!!!;) αρχίσαμε με γενική αίματος΄, πήγαμε σε καλαζααρ (1/1600),πήγαμε σε βιοχημικά (καρδιά - συκώτι - νεφρά για την θεραπεία), πήγαμε σε εξέταση καλαζάαρ (1/1600) και πάλι σε εξέτση καλαζααρ (1/800).επόμενη προγραμματισμένη είναι αρχές - μέσα σεπτέμβρη που τελειώνει το καλοκαίρι και μειώνονται κάπως και οι σκίπνες..

η φιλενάδα της, η ηρώ έκανε γενική αίματος 2 μήνες πριν και τίτλο παρέα.όλα φυσιολογικά. μαζί με τον τελευταίο τίτλο της ήρας που έπεσε έκανε και αυτή εμβόλια, tetradog-dhp και tetradog-L. ακόμα καμία ανησυχία.
 


TIERARZT

Member
24 Ιουλίου 2008
21
0
Gr-Thessaloniki
Και έτσι πρέπει να γίνεται.;)
Σε οποιαδήποτε πρόβλημα υγείας πλέον να ξεκινάτε από την leishmania.
Να προσφέρουμε τις καλύτερες συνθήκες διαβίωσης(διατροφής-περιβάλλοντος).Και αυτό συντελεί επηρεάζοντας την εξέλιξη της νόσου.
Ευχομαι εξακολουθητικά να πηγαίνουν όλα καλά....:):)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ρε παιδιά δεν ήθελα να ανοίξω καινούριο τοπικ θα ήθελα να που απαντήσετε σε κάτι γιατί με έχουν πρήξει...

Ο κτηνίατρος μου επειδή μου είπε ότι στην περιοχή μου είναι γεμάτο από μολυσμένα σκυλιά με καλαζάρ ένα στενό πιο κάτω..να είμαι πολύ σχολαστική με το θέμα..
Ετσι εγώ κατά της 6 με 7 το απόγευμα τον ραντίζω στην κυριολεξία με σιτρονέλα..κοιλίτσα, μασχάλες ,ράχη ,μυτούλα και μερικές φορες στα πατουσακια..ως αποτέλεσμα να βρωμάει ολόκληρος..,οι γονείς μου όμως μου λένε θα πάθει κάτι με τόσο που του βάζεις..παίζει κάτι τέτοιο?
Είναι υπερβολική η δώσει?
Στο στο μεταξύ για αυτό του βάζω σιτρονέλα για να είναι πιο βιολογική ..

Eπίσης το λουρί το σκαλιμπορ πειράζει να το αλλάζουμε κάθε μηνα και οχι καθε 3μηνο?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Καθε μηνα το σκαλιμπορ δεν πρεπει να το αλλαζεις γιατι η ουσια αυτη .η δελτα-αυτο,ειναι πολυ δυνατη και πρεπει να ακολουθουμε τις οδηγιες της εταιριας σχετικα με το ποτε να αλλαζουμε το λουρακι.
Παρ ολο π λεει το κουτι καθε 4 μηνες αλλαγη ,εγω το αλλαζω καθε 3.
Η σιτρονελα εχει πολυ εντονη μυρωδια...δεν πρεπει να το ''λουζεις'' το σκυλι νομιζω...εγω ψεκαζω κατα μηκος της ραζης και κοιλια,πατουσες-ποδια,και στη μουσουδα-αφτια βαζω με το χερι μου.:rolleyes:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Κοιλια και μπουτακια βαζω με το χερι μου και μυτουλα,στα αυτακια κανω ενα σφουτ.
Στην ραχη κατα μηκος και εκει κοντα στις μασχαλες βαζω 3 σφουτ 2 για καθε μασχαλη και μια κατα μηκος μεχρι την κοιλιτσα..,πατουσακια μερικες φορες το ξεχναω...αλλα μυριζει πολυ εντονα..!!!
που να κανω εκτωση?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Προσεξε πιο πολυ πατουσες,κοιλια,μυτη,αυτια...εκει δλδ π δεν εχει πολυ τριχωμα...
δεν ξερω αν ειναι υπερβολη αυτο που κανεις μιας κ εγω υπερβολικος ειμαι σε ολα!:p