καλησπερα σας!


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Πάντως την πήρατε αρκετά νωρίς.
Ο σωστός εκτροφέας δε δίνει κουτάβι αν δε κλείσει τους 2 μήνες.
Τους λόγους θα τους βρεις διαβάζοντας λίγο περισσότερο στο φόρουμ :)
 


antreas-lizaki=)

Active Member
24 Μαϊου 2009
40
0
Chloe, ναι εχεις δικιο μπερδευτηκα!:D
Οχι αυτο το χαρτι δε μας το εχει δωσει,ουτε εμεις ξεραμε οτι πρεπει να υπαρχει.
Απλα ειδαμε μονο την οικογενεια της και καταλαβαμε περι τινος προκειται. Θα το ρωτησω αυτο αν υπαρχει παντως.
Afroditi, δεν το ξεραμε οτι ηταν νωρις για να το παρουμε. Ουτε και εκεινος μας ειχε πει κατι για αυτο. Αλλα ουτε και η Λιζα μας παραπονεθηκε καθολου.Τωρα για αυτο που λες οτι υπαρχουν καποιοι λογοι να μην το παρεις πριν τους 2 μηνες, κατι πηραν τα ματια μου σε καποια ποστ.Αν εχεις καποιο λινκ να μου προτεινεις συγκεκριμενα, ριξτο εδω να το διαβασω :):D
 




antreas-lizaki=)

Active Member
24 Μαϊου 2009
40
0
thanks Chloe!
Το διαβασα και τα περισσοτερα ''πρεπει'' τα εχει.
Εκτος απο το pedigree που ουτε εμεις ξεραμε οτι υπαρχει, και απο το συμβολαιο το οποιο μου φενεται too much για τους λογους που γινεται. Το παν ειναι να καταλαβει μεσα απο την συζητηση που το δινει το κουταβι και σε τι συνθηκες θα μεγαλωσει.
Και τελος το οτι μας την εδωσε πιο μικρη απο οσο θεωρητικα θα επρεπε.Αλλα πιστευω 2 βδομαδες νωριτερα πριν κλεισει 2 μηνες δεν ειναι και τεραστια διαφορα. Ειδικα απο την στιγμη που και η Λιζα μας,δεν εκλαψε ουτε παραπονεθηκε για την αλλαγη περιβαλλοντος και γονιων!Προσαρμοστηκε αμεσα.
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Σορρυ αλλά ΕΙΝΑΙ τεράστια διαφορά το να φύγει έστω κ 2 βδομάδες πριν.
Κ μη περιμένεις να το δεις στο κλάμα του ή να σου παραπονεθεί.Εχει να κάνει στην εξέλιξη της συμπεριφοράς του κ του χαρακτήρα του.
Για μένα το να έχει πέντιγκρι κ να το δίνει μετά από 2 μήνες είναι τα πιο σημαντικά για να κρίνω έναν εκτροφέα.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Καμιά φορά τα πράγματα και η εικόνα αλλάζει καθώς μαθαίνουμε διάφορα...:)

Μπορεί ο άνθρωπος που πήρες τον σκύλο να είναι ένας καλός άνθρωπος, αλλά να μην είναι και πολύ καλός εκτροφέας ή να είναι.Η τελική κρίση θα είναι δική σου και άνευ μεγάλης σημασίας πλέον.

Λοιπόν...

Το εκτροφείο πως λέγετε (κάθε εκτροφείο έχει μια επωνυμία)?

Πόσα σκυλιά διαθέτει?

Πόσες γέννες έχει κάνει?

Ποιά η παρουσία του σε εκθέσεις μορφολογίας ή άλλα κυνολογικά δρώμενα και με τι αποτελέσματα?

Τώρα όσον αφορά το ζευγάρωμα με το σκυλί της αντιτρομοκρατικής/αστυνομίας, θα είμαι λίγο επιφυλακτικός...Δεν γνωρίζω κατά πόσο μπορούν αυτοί οι σκύλοι να ζευγαρώνουν ανεξέλεγκτα (με ιδιώτες ή εκτροφείς)...Ας μας ενημερώσουν όσοι ξέρουν κάτι περισσότερο.

Αφού λοιπόν συγκεντρώσεις όλες τις απαντήσεις και τις αξιολογήσεις με βάση των γραφώμενων στο φόρουμ και όχι μόνο, ίσως καταλήξεις στο συμπέρασμα πως δεν αγόρασες ένα πολύ καλό σκυλί, από έναν πολύ καλό εκτροφέα, σε πολύ καλή τιμή...αλλά ότι κάτι άλλο συνέβει...Ίσως.
 


antreas-lizaki=)

Active Member
24 Μαϊου 2009
40
0
Τωρα με προβληματισατε παιδια για να πω την αληθεια..
Βεβαια οτι και να λεμε τωρα, δε γινεται να γυρισουμε τον χρονο πισω και οτι εγινε εγινε.Την αγαπησαμε απο την πρωτη στιγμη.
Αυτο που λες για συμπεριφορα,και που εχουμε προσεξει και ηθελα να το ρωτησω κιολας ειναι σχετικα με το δαγκωμα.Δεν αφηνει τιποτα..δαγκωνει τα ποδια μας,τα χερια μας,παπουτσια καρεκλες κτλ..βεβαια δε δαγκωνει κανονικα,σε μορφη παιχνιδιου η επειδη μεγαλωνουν τα δοντακια του.Αυτες οι 2 σκεψεις ειναι που μας περνανε απο το μυαλο γιατι προσπαθει να δαγκωσει με τα πισω δοντακια οχι με τα μπροστα.Δηλαδη οτι δαγκωνει,το δαγκωνει απο το πλαι στο στοματακι του οχι σε ευθεια.Απο εκει και περα τι να κανουμε εμεις?να της δωσουμε να καταλαβει οτι δεν ειναι καλο?Να σημειωσω οτι απο πριν την παρουμε,ηταν ηδη η πιο ζωηρη απο τα αδερφακια της θυληκα-αρσενικα οποτε δε το ξεκινησε οταν ηρθε σε εμας.Και τα αδερφακια της δηλαδη τα δαγκωνε στην ουριτσα και στα αυτια τους!Αγοροκοριτσο μαλλον πηραμε:D
Και τα αλλα ουτε δαγκωναν ουτε τιποτα,εκτος απο ελαχιστες φορες!
Διαβασα και το ebook που εχετε μεταφρασει στο τομεα του δαγκωματος αλλα με μπερδεψε πιο πολυ.Πειτε μου γνωμες παιδια οποιος ξερει...
Γιατι δεν ξερουμε αν ειναι καλο να την αποτρεψουμε απο τωρα να δαγκωνει γιατι δεν ειμαστε σιγουροι για ποιο λογο το κανει.Γιατι μεγαλωνουν τα δοντια της η γιατι παιζει?
Ιδου η απορια!
 


antreas-lizaki=)

Active Member
24 Μαϊου 2009
40
0
dj doctor ποσταραμε την ιδια ωρα και δεν ειχα δει αυτα που εγραφες.
Σωστες οι ερωτησεις σου.Την επωνυμια δεν την θυμαμαι, ποσα σκυλια εχει δε μετρησα,γιατι δεν ειναι ολα δικα του. Ειχε και καποια τα οποια ηταν εκει για εκπαιδευση γιατι οι ανθρωποι ειναι και εκπαιδευτες σκυλων. Μετα η σκυλιτσα που εκανε την Λιζα ηταν η πρωτη της γεννα αλλα δεν ξερουμε ποσες γεννες εχει κανει γενικα με αλλα σκυλια. Και την τελευταια ερωτηση επισης δεν ξερω την απαντηση.
Τελος για το αρσενικο λαμπραντορ που εκανε το ζευγαρωμα, δεν ανηκει στην αστυνομια αλλα ειναι δικο του και η αστυνομια το παιρνει αρκετες φορες για να ελεγξει πλοια για ναρκωτικα η εκρηκτικα και το εχει εκπαιδευσει ο ιδιος.
Αλλα πραγματικα με τρομαξατε παιδια!!Προτιμω να μην ψαξω τιποτα αλλο τωρα πια παρα να καταλαβω οτι κατι δεν παει καλα!Και οταν λεω κατι δεν παει καλα εννοω αν ειναι καθαροαιμο γιατι σχετικα με την υγεια του κτλ ειμαι σιγουρος 100% γιατι το βλεπαμε καθημερινα επι 1 βδομαδα μεχρι να την αγορασουμε και βλεπαμε σε τι κατασταση ζουσε.Οτι εγινε εγινε παιδια!!Το θεμα ειναι απο εδω και στο εξης τι θα κανουμε!
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
///
Τελος για το αρσενικο λαμπραντορ που εκανε το ζευγαρωμα, δεν ανηκει στην αστυνομια αλλα ειναι δικο του και η αστυνομια το παιρνει αρκετες φορες για να ελεγξει πλοια για ναρκωτικα η εκρηκτικα και το εχει εκπαιδευσει ο ιδιος.
Αυτό μου φαίνεται πολύ περίεργο.

Έχω την εντύπωση ότι οι υπηρεσίες που χρησιμοποιούν σκυλιά (αστυνομία, λιμενικό κτλ) δεν τα δανείζονται από ιδιώτες, αλλά τα έχουν αγορασμένα, συνήθως από το εξωτερικό με διακρατικές συμφωνίες. Κάθε υπηρεσία βάζει ένα πλαφόν στο πόσα θα ξοδέψει για την αγορά σκύλου και ανάλογα αγοράζονται και ποιοτικά ή λιγότερο ποιοτικά σκυλιά (συνήθως το δεύτερο).
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
επειδη και εμεις εχουμε μια θυληκια λαμπραντορινα που τωρα ειναι 3χρονων και ειναι υπεροχη,την πηραμε και εμεις απο εκτροφειο στην κερκυρα,μαζι με την ελλη(ετσι την λενε)μας εδωσε το pedigree,εχει tatoo στο αυτι της με εναν κωδικο που αντιστοιχει στα χαρτια,εχουμε δει τη μαμα και το μπαμπα της και οι δυο γονεις της εχουν διακρισεις,αλλα πιστευω οτι θα επρεπε να το δωσει το pedigree,γενικα πολλες φορες την παταμε με τα σκυλια και οχι μονο.Το καλο ειναι οτι εστω το σκυλακι το πειρατε απο εκτροφειο και οχι απο πετ σοπ και εχετε δει και την οικογενεια.να την χαιρεσαι και να σου ζησει:D
 


antreas-lizaki=)

Active Member
24 Μαϊου 2009
40
0
cockeraki σε ευχαριστω πολυ!Να σου ζησει και εσενα!Τωρα πια για αυτο ειμαστε πιο χαρουμενοι.Οτι τουλαχιστον δεν αγορασαμε απο πετ σοπ και ειδαμε γονεις υγιεις και τις συνθηκες που εμεναν.
kkranis για τα δεδομενα της πολης των Χανιων δεν ειναι περιεργο.Ισως στην Αθηνα να ειναι διαφορετικα αλλα εδω κατω η αστυνομια δεν εχει δικα της σκυλια.Ετσι λοιπον πηραν απο αυτον το λαμπραντορ του για να ελεγχει μερικες φορες τα πλοια.Οχι καθε μερα βεβαια,συνηθως τυχαιες μερες ελεγχουν.Μας ειπε και μια ιστορια πολυ αστεια,που εκανε λαθος ο σκυλος μια φορα και βαλανε στα κρατηρια καμια 10ρια ατομα χωρις λογο:D:D
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
να ξερεις παντως οτι ειναι τοσο αγαπησιαρικα και δενονται πολυ με την οικογενεια,θελουν συνεχεια προσοχη,σε τρελαινει στα παιχνιδια,ειναι ακουραστη,θελει πολυ εκτονωση και πολυ λυχουδιαρες θελουν συνεχεια φαγητο ολη μερα,αν τους βαλεις ενα τσουβαλι μπροστα τους ειναι ικανα να το φανε μεχρι να σκασουν.για μενα ειναι ενα απο τα καλυτερα σκυλια,ειναι απλα τελεια και πανεξυπνα
 


antreas-lizaki=)

Active Member
24 Μαϊου 2009
40
0
Ναι το ξερω cockeraki!!Συμφωνω σε ολα οσα ειπες!!Αυτα ακριβως μας ειχε πει και ο ανθρωπος που τα πηραμε!Οσο και να τους βαλεις θα φανε(για αυτο και μετραμε ποσο φαγητο της δινουμε) και ολη την ωρα παιχνιδι!!Το βλεπουμε και στην πραξη!Το θεμα ειναι οτι δαγκωνει συνεχεια ολους και τα παντα!Τα παντα ολα δηλαδη:D:D:D!!!
Εσυ που εισαι εμπειρη τωρα πια μετα απο 3 χρονια,ξερεις μηπως γιατι το κανει?
Για παιχνιδι?γιατι μεγαλωνουν τα δοντακια της(ειχα ξαναγραψει οτι δαγκωνει μονο με τα πισω)? η για καποιο αλλο λογο?
Και να της κοψουμε τωρα το συνηθειο γιατι θα συνεχισει να το κανει για παντα,η θα το κοψει μονη της μετα απο λιγο καιρο?
Πραγματικα αν μου απαντησεις θα με βοηθουσες παρα πολυ!!
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Αυτο που λες για συμπεριφορα,και που εχουμε προσεξει και ηθελα να το ρωτησω κιολας ειναι σχετικα με το δαγκωμα.Δεν αφηνει τιποτα..δαγκωνει τα ποδια μας,τα χερια μας,παπουτσια καρεκλες κτλ..βεβαια δε δαγκωνει κανονικα,σε μορφη παιχνιδιου η επειδη μεγαλωνουν τα δοντακια του.
Είναι κουτάβι και δαγκώνει πάνω στο παιχνίδι. Θα πρέπει να του μάθεις τα όρια του, δείχνοντας του ότι πονάς!
Αυτό βέβαια ήτανε δουλειά της μαμάς του, η οποία μετά την 6 εβδομάδα (τότε δηλ που το κουτάβι σας απομακρύνθηκε από τη μαμά του) θα του μάθαινε τη γλώσσα του σώματος, θα του "έβαζε χέρι" για τα δαγκώματα και τις διάφορες τέτοιου είδους καγκουριές.
Μετά την 6η εβδομάδα όμως τα κουτάβια γίνονται μπελάς για τον "εκτροφέα". Περιφέρονται παντού, τρώνε φαγητό που δεν είναι πια τζάμπα, χ@ζουνε και κατουράνε ασύστολα όπου σταθούν κι όπου βρεθούν.

Το παιχνίδι με τα αδελφάκια του θα το βοηθούσε πολύ. Μόλις παραφερότανε το αδελφάκι του θα σταματούσε το παιχνίδι και θα έφευγε δίνοντας του ένα καλό μάθημα (αποχή από το παιχνίδι) για να προσέχει με το δάγκωμα. Αυτό τώρα πρέπει να το κάνεις εσύ.
Η μαμά του θα το επανέφερε στην τάξη με άλλους τρόπους, που όμως εσύ καλύτερα να μη δοκιμάσεις να την αντικαταστήσεις σε αυτό το πόστο γιατί μπορεί να τα κάνεις και χειρότερα.

Σε καμιά περίπτωση μη θεωρήσεις την αρχική μου ερώτηση και όσα σου γράφω επιθετικά.
Όλοι την έχουμε πατήσει, μετά μάθαμε και αλλάξαμε μυαλά.
Τώρα που έχεις την ευκαιρία (που γράφτηκες στο φόρουμ και θα μελετήσεις) θα μάθεις και στο μέλλον θα πράξεις διαφορετικά. ;)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
Καλώς ήρθατε και να σου ζήσει!!
Να της πάρεις πολλά παιχνίδια μασουλήματος και να της μάθεις να δαγκώνει μόνο αυτά.Υπάρχουν πολλά στην αγορά (απο λάστιχο ή υφασμάτινοι κόμποι).
Πρόσεξε όμως πολύ να μην κόβονται σε μικρά σκληρά κομμάτια (ειδικά τα πλαστικά που τα θεωρώ τα πιο επικίνδυνα) όπως επίσης αυτά που κάνουν θόρυβο μερικές φορές εκτός απο την σφυρίχτρα- που είναι επικίνδυνη να την καταπεί- περιέχουν και τα πιο απίστευτα πράγματα.Πρόσφατα εγώ σε ένα τέτοιο βρήκα σιδερένιες ροδέλες!!
Θέλει πολύ υπομονή και επιμονή απο μέρους σου.....αλλιώς θα κλαίς παντόφλες...κάλτες...καρέκλες...κλπ.κλπ.:D:D:D:D
Εγώ κλαίω και ένα πόμολο τζαμόπορτας αλουμινίου παρακαλώ!!!!:p
 


antreas-lizaki=)

Active Member
24 Μαϊου 2009
40
0
Loukia σε ευχαριστω για την απαντηση σου και προς Θεου δεν πηρα τιποτα στραβα απο οσα μου ειπατε! Ισα ισα που ειμαι πολυ ευγνωμον που με βοηθατε ολοι σας απο τη πρωτη στιγμη.
Στο θεμα με το δαγκωμα εχεις δικιο. Οταν την πηγαμε για να δει τα αδερφακια και την μητερα του,τα δαγκωνε συνεχεια και αυτα τα κακομοιρα προσπαθουσαν να της ξεφυγουν.Θα συνεχισουμε να το πηγαινουμε συχνα να τους βλεπει, μπας και βοηθησει αυτο να καταλαβει οτι δεν ειναι σωστο. Βεβαια και εμεις με τον τροπο μας θα του δειξουμε οτι δεν πρεπει να δαγκωνει.
Tara,καταρχας σε ευχαριστω και καλως σας βρηκα!
Της πηραμε παιχνιδακια λαστιχενια να δαγκωνει αλλα δεν αρκειται μονο σε αυτα!
Θελει να δαγκωνει χερια,ποδια,τα παντελονια μας,γενικα τα παντα!
Προσπαθησαμε να της δωσουμε να καταλαβει οτι μονο αυτα πρεπει να δαγκωνει και οχι εμας αλλα δε μας πολυκαταλαβε:D!
Δεν επιμειναμε και πολυ ομως και ηταν λαθος.Απο δω και στο εξης ομως πρεπει να δρασουμε διαφορετικα γιατι αλλιως θα το συνηθισει και μετα ζητω που καηκαμε!:D
Ευχαριστω για τις συμβουλες σας μεχρι στιγμης!
Θα δουμε τωρα πως θα παει!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ψάξε στο κομμάτι της εκπαίδευσης!Το ζήτημα του δαγκώματος έχει αναλυθεί πολλές φορές και θα σου λυθούν όλες οι απορίες!
 


antreas-lizaki=)

Active Member
24 Μαϊου 2009
40
0
Σωστα.Απλα εγω εψαχνα μεσα απο την αναζητηση και δε μου εμφανιζε αποτελεσματα που ηθελα.Μονο καποια ποστ που περιειχαν την λεξη!Σε ευχαριστω!
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες,τωρα προφανως δαγκωνει γιατι της βγαινουν τα δοντακια της,αλλα αυτο δεν σημαινει πως θα πρεπει να την αφηνεις να σε δαγκωνει.εμας η διακια μας ειχε φαει ενα ζευγαρι γυαλια της μανας μου και η μανα μου πηγε να παθει εγκεφαλικο,μετα κατι παπουτσια,γενικα προσπαθησε να τη μαθεις με τα παιχνιδια της και να αφησει τα χερια-ποδια-παπουτσια κτλ.διοτι δεν θα αφησει τπτ.τωρα οταν μας "δαγκωνει-τραβαει" απο τα χερια ειναι ειτε γιατι διψαει-πειναει η θελει να παιξει.το αλλο που κανει και εκανε παντα ηταν να ψαχνει σακουλες,τσαντες κτλ.για να βρει να φαει,η μανα μου παντα εχει μπισκοτακια κτλ.στη τσαντα της,μια φορα τα βρηκε και απο τοτε απεκτησε το συνηθειο να ψαχνει την τσαντα της μανας μου μπας και βρει τπτ να φαει.
δωστης πολλα παιχνιδια και να ασχολεισαι πολυ μαζι της γιατι μαθαινουν πολυ ευκολα και μαθαινουν τα παντα
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη