καλως σας βρηκαμε!!! (αγορα απο ΠΕΤΣΟΠ)


Status
Κλειδωμένο θέμα

kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Μήπως όμως ο αγοραστής δεν ενδιαφέρετε να ενημερωθεί?

Όπως εγώ για τα καλύτερα χαρτομάντηλα και ποιός τα παρασκευάζει.

Μήπως κάτι που για 50-100 άτομα μοιάζει σημαντικό, για τα υπόλοιπα 9-10.000.000 είναι μηδαμινής εώς μηδενικής σημασίας?
Εγώ χέστηκα γι'αυτόν που πετάει τα κατοστάρικα του για να πάρει το σκύλο μούφα..... το θέμα δεν είναι αυτός. Είναι τα σκυλιά που ταλαιπωρούνται για την πάρτη του στις σκυλοβιομηχανίες! Αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα στο να μήν υπάρχουν καθαρόαιμα σκυλιά ή να μην υπάρχουν σκυλοβιομηχανίες, προσωπικά θα "θυσίαζα" την καθαροαιμία προκειμένου να μην ταλαιπωρούνται σκύλοι. Δεν αξίζουμε τους καθαρόαιμους σκύλους.:mad:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εγω παντως, χαρακτηριστε με οπως θελετε, γελαω!
γελαω που ενω τους εκλεψαν και τους κοροιδεψαν, βαζουν την ουρα κατω απο τα σκελια και ξεθυμαινουν (ανωδυνα μαγκες) σε μας.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
και αν τα χαρτομάντιλα είναι ανακυκλωμένα κάκιστης ποιότητας που μπορεί να προκαλέσουν σημαντικά δερματικά προβλήματα και όχι μονο??

Iσως τελικά να είναι και αυτό..
Aν δεν πάθουν ..να μην θέλουν να μάθουν..
Προσθέτω στην δικη μου παρατήρηση, πως το συγκλονιστικό είναι ότι πολλά άτομα δεν ακούνε από μαρτυρίες ανθρωπων που το "έπαθαν"..και δεν έχουν την όρεξη να ακούσουν αυτά τα άτομα που προσπαθούν να μεταδώσουν τις εμπειρίες τους, στην προσπάθεια τους να προστατέψουν αλλα άτομα να μην πάθουν τα δικά τους λάθη, λαμβάνοντας τα και πολλές φορες με κακοπροαίρετο τρόπο..

Το σίγουρο είναι πως την νοοτροπία και την σκέψη δεν μπορούμε ούτε να την αλλάξουμε ούτε να την καθοδηγήσουμε..
και εδώ ξανά δανείζομαι για άλλη μια φορα την υπογραφή του dj doctor που για εμενα είναι πολύ σοφή..
και συνυπογράφω..

Στη φύση δεν υπάρχουν ανταμοιβές , ούτε τιμωρίες - υπάρχουν μόνο συνέπειες.
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
εγω δυστυχως-ευτυχως επαθα και εμαθα,και κανω οτι μπορω να μεταπεισω καποια ατομα για πολλα πραγματα,αλλα εγω μπηκα στο forum διαβασα καποια γιατι ολα δεν εχω προλαβει ακομη,ενδιαφερθηκα να μαθω το σωστο και προσπαθω να τα εφαρμοσω,οταν οι περισσοτεροι εχουμε μαθει να τα εχουμε ολα "ευκολα" και "γρηγορα" με ενα "κλικ"στον υπολογιστη με ενα τηλεφωνο και δεν ξερω και εγω τι αλλο και κουραζομαστε να ψαχνουμε πολυ το θεμα και κλεινουμε τα αφτια και τα ματια στο σωστο τοτε δεν υπαρχει γυρισμος και ολη αυτη η αλυσιδα θα συνεχισει.εγω το λεω δεν προκειται να ξαναπαρω σκυλο απο πετ σοπ και ας κανει και 2000 και 3000ευρω ο σκυλος αν τον θελω πραγματικα και ξερω τι θελω θα το πληρωσω,και αν δεν θελω να το πληρωσω θα παω να κανω ενα καλο να σωσω ενα σκυλακι απο το δρομο,γιατι για μ@...ιες ξερουμε να δεινουμε λεφτα για την γνησιοτητα της μορφολογιας και του χαρακτηρα του σκυλου δεν μπορουμε.τελος παντων τα λαθη γινονται για να τα παραδεχομαστε και για να μαθαινουμε,και οι συμβουλες καποιων που ξερουν κατι παραπανω ειναι παλι για να μαθαινουμε το καλυτερο
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Πες τα σε κάποιον που θεωρεί ότι τα ξέρει όλα γιατί είναι και μάγκας και ''καλός''.

Όμως είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ το ότι ο jerry δεν έκατσε να διαβάσει ούτε το ένα χιλιοστό απο αυτά που γράφτηκαν, έκλεισε τα αυτιά και τα μάτια του και δεν του πέρασε καν απο το μυαλό ότι μπορεί να έχει κάνει λάθος και το ΤΡΑΓΙΚΟ είναι ότι αυτά για τα οποία κατηγορεί το φόρουμ ουσιαστικά τα κάνει αυτός!!! :(:mad:
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Αλλη μια ψήφος κατά του αγοραστή.. Εννοείται κατ' εμέ πως το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχει αυτός που δεν φροντίζει να μάθει για κάτι τόσο σημαντικό..

Εγώ όμως "τρομάζω" γιατί πιστεύω πως υπάρχουν άνθρωποι που ενώ θέλουν να ενημερωθούν δεν μπορούν να το κάνουν σωστά..
Τι εννοώ? Ας πούμε πως κάποιος τελείως άσχετος θέλει να πάρει σκύλο π.χ. λαμπραντόρ που είναι και της μόδας.. :p

Τι θα κάνει?
1: θα ρωτήσει τους φίλους, γνωστούς, κλπ για το που μπορεί να βρει.. Αν κάποιοι γνωρίζουν μπορεί να τον ενημερώσουν για την σωστή έρευνα αγοράς που πρέπει να κάνει. Αν όμως δεν γνωρίζουν θα του πουν πιθανότατα"πάμε να ρωτήσουμε στο πετ σοπ απέναντι" ή¨"ένας γνωστός μου έχει λαμπραντόρ, θα το ζευγαρώσει τώρα και θα του πω να σου κρατησει".
2: Θα ψάξει στο ιντερνετ(αν ξέρει γιατί πολύ πιθανόν να μην ξέρει) και αν βρει σωστές πηγές ενημέρωσης ΜΠΟΡΕΙ να κάτσει να διαβάσει και να ενημερωθεί.
3: θα πάει κατευθείαν στο "μαγαζί" και θα το παραγγείλει.

Αυτά πιστεύω θα έκανε ένας μέσος άσχετος αγοραστής.
Χρειάζεται η ενημέρωση να είναι περισσότερο στο πιάτο μας γιατί ο μέσος Έλληνας δεν έχει παιδεία όσον αφορά τους σκύλους και δεν ξέρει που να ψάξει.. Αυτό το που να ψάξει πρέπει να αλλάξει γιατί οι περισσότεροι πάνε για ψάξιμο στα πετ σοπ ή στους γνωστούς τους που ζευγάρωσαν την σκύλα τους.
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Βρε jerry,πες εσύ που υποτίθεται είσαι φιλόζωος τι σου έκατσε στραβά.
Η αλήθεια?
Τι ήθελες δλδ?Να ακούσεις ότι είναι μαλτέζ κ όντως άξιζε τα λεφτά του?
Το αν είναι αξιαγάπητο,αγαπησιάρικο κ όλα αυτά δε το κρίνει κανείς!
Απλά μην έχεις παρωπίδες κ φεύγεις επειδή δεν ακούς αυτά που θες να ακούσεις!
Τα ζωντανά 'ψώνια' από τα πετ σοπς είναι κατακριτέα,γιατί δε κάνεις μια έρευνα να μάθεις από τι κολαστήρια σκύλων ήρθε το αξιαγάπητο κουτάβι σου?
Κ αν νομίζεις ότι έδωσες πολλά για σκύλο,δεν έδωσες.Τουλάχιστον όχι για σκύλο μαλτέζ.Αλλά σε αυτή τη ζωή είναι ότι πληρώνεις,παίρνεις.
Γνώμη μου είναι να ξανακάνεις login γιατί θα μάθεις πολλά διαβάζοντας το φόρουμ.
Δεν έχουν όλοι καθαρόαιμα εδώ μέσα..Αυτό που μας κάνει να γράφουμε είναι η αγάπη μας για τους σκύλους κ η διάθεση να μάθουμε πως να συνυπάρχουμε έχοντας μια ιδανική σχέση μαζί τους.;)
 


Rocky

Active Member
15 Μαϊου 2009
32
0
Glyfada
Παιδιά, το θέμα είναι πως του ήρθαν καρπαζιές από παντού. Δε λέω, για καλό του τα λέτε όλα αυτά και για να μην ξανακάνει το λάθος αλλά πειτε τα του με τρόπο. Τώρα στο να λες στον αλλόν που δεν του πολυάρεσε στην αρχή η ιδέα του σκυλου, μετά ξετρελάθηκε και προσπαθεί να ενημερωθεί (αλλιως δε θα γραφόταν στο site) δε νομιζω να του κάνει καλό αλλά απογοητευεται ξέρωντας οτι έχει κάνει λάθος και φεύγει.
Μην ξεχνάμε πάντως πως η Ελλάδα δεν είναι και πολύ της ενημέρωσης, υπάρχουν βέβαια πολλοι φιλοζωοι που προσπαθουν να ενημερώσουν τον κόσμο αλλά αφου οι έμποροι πλουτίζουν ακόμα σημαίνει πως οι φιλόζωοι δεν είναι αρκετοί ακόμα σε αυτή τη χώρα.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ με τον τρόπο!!!
Ρώτησε ή δε ρώτησε ΠΡΩΤΑ ΑΠ' ΟΛΑ αν έκανε σωστή αγορά?

πειτε τα του με τρόπο
Πώς δηλαδή?

Να λέγαμε ας πούμε:

"Ε κοίτα μωρέ.... εεεεε.... αααα.... (μα τι κουκλί που είναι) κανονικά δεν έπρεπε να το πάρεις από pet shop (γούτσου γούτσου γούτσου!) γιατί τα φέρνουν από κάτι εργοστάσια κουταβιών όπου βασανίζονται οι γονείς τους και τα ίδια ανηλεώς ( αλλά έχει κάτι ματάαααααααρες) και γιατί ε... οκ δεν είναι και πολύ καθαρόαιμο (αλλά δεν πειράζει μωρέ αυτό, χαλάλι τα λεφτά που έδωσες, άλλωστε πού να βρεις ημίαιμο...). Α ναι... μπορεί και να σου εμφανίσει προβλήματα υγείας (αλλά είναι γλύκααααααααααααα) ίσως και συμπεριφοράς (άχου το άχου το). Στην τελική όχι μωρέ, δεν έκανες λάθος καλά έκανες, γιατί το σκυλάκι σίγουρα το αγαπάς πολύ και σε αγαπάει κι αυτό!!!"

Αυτά ήθελες να ακούσεις Jerry?
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
εγώ θα συμφων'ησω με scooby doo-

χρειάζεται καλύτερη ενημέρωση -

τον πρωτό σκύλο μου (πριν26 χρόνια )μου τον πηραν οι γονείς μου από byb

κάτι που μεχρι να μπω εδω μέσα μου φαινόνταν απόλυτα φυσιολογικό -

τον τωρινό εαν δεν είχα μπει στο dog forum να ρωτήσω εάν 400 ευρω είναι

καλή τιμή σίγουρα θα τον έπαιρνα από άτομο που έφερνε κουτάβια από

puppy mills στην ουγγαρία-στο τσακ την γλίτωσα και δεν ενίσχυσα και εγώ

με μία τέτοια αγορά την παράλογη και ανήθικη βιομηχανία σκύλων.

Τώρα για τον Jerry πιστεύω ότι το μήνυμα έχει περάσει υποσυνείδητα-

απλά η αλήθεια ότι έχουμε κάνει λάθος και ότι μας έπιασαν κορόιδα

δεν είναι αρεστή και σίγουρα είναι "δυσκολοχώνευτη"-

φίλε Jerry εύχομαι ο σκύλος σου να είναι πάντα υγιής και να τον χαίρεστε!

απλά απότρεψε τυχόν γνωστούς ,φίλους συγγενείς από το να κάνουν το

ίδιο "λάθος"
 


Rocky

Active Member
15 Μαϊου 2009
32
0
Glyfada
Chloe πέρασες στο άλλο άκρο, ή θα κατσαδιάζουμε ή γουτσου γουτσου δεν είναι καμία από τις δύο λύση. Παν μέτρον άριστον
Θα συμφωνήσω φυσικά και με scooby doo προηγουμένως αλλά με κάλυψε πλήρως και ο dimiv.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Βρε παιδιά, μπαίνει ο άνθρωπος και λέει:

Γειά σας παιδιά!
Χθες αγόρασα ένα σκυλάκι από ένα πετ-σοπ 300 ευρώ...Να και μια φωτογραφία!
Πείτε μου, έκανα καλή αγορά?
Τι του λέμε?
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
εγω ειμαι καινουργια στο forum,και σε καποια πραγματα που ειχα αδικο καποια ατομα μου απαντησαν "αποτομα",εκεινη τη στιγμη ναι νευριασα αλλα ξαναδιαβαζα και ξαναδιαβαζα αυτα που εγραφα και μου ελεγαν και στο τελος καταλαβα ποιο ειναι το σωστο,ναι μεν θελει χρονο,αλλα πρεπει και εσυ σαν ανθρωπος να εισαι δεκτικος και να μην λες οτι ξερεις εγω αποχωρω,διαβασε ενημερωσου,μην ανοιγεις καινουργια θεματα αν δεν θες να ακουσεις,κατσε διαβασε ενημερωσου και μετα συζητα,θελει χρονο αλλα θελει και ο αλλος να δεχεται τις γνωμες των αλλων,και δεν νομιζω οτι του μιλησαν ασχημα η αποτομα η δεν ξερω και εγω τι,απλα του ειπαν την αληθεια χωρις κορδελες και λουλουδια οπως εχει.
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
απο ότι έχω παρατηρήσει στο λίγο χρόνο που είμαι εδώ γίνεται το εξής:

1)ρωτάει

2)του τα λέμε ωράια και καλα

3)αντιδραει με τα γνωστά επιχειρήματα..

4)του τα λέμε χύμα και τσουβαλάτα

πρέπει να εστιάσουμε στο 4 δείχνοντας περισσότερο υπομονή και κατανόηση

στο ότι το συγκεκριμένο μέλος δεν μπορεί να δεχτεί άμεσα αυτά που ακούει

για πρώτη φορά και χρειάζεται χρόνο.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Νομίζω ότι το λάθος είναι ότι πλέον, έχοντας κάνει ξανά και ξανά την ίδια ακριβώς συζήτηση, γιατι όπως είπε και η galazio, ζούμε πραγματικά τη μέρα της μαρμότας με το ίδιο εισαγωγικό μήνυμα, τις ίδιες απαντήσεις, τις ίδιες ανταπαντήσεις και την ίδια τελική κατάληξη, δεν κρατάμε την ψυχραιμία μας και τελικά τα λέμε πιο απότομα από ότι σηκώνει ο γραπτός λόγος στο internet...
Βέβαια στην προκειμένη μας ζήτησε αν έκανε καλά...τι μπορούσαμε να απαντήσουμε...
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Εγω παιδια νομιζω οτι την πιο σωστη κινηση την εκανε η CHLOE του παραθεσε λινκς να διαβασει! Βασικα εκει επρεπε να σταματανε ολες οι συζητησεις.
1. να διαβαζε τα λινκς
2.και μετα να ξαναποστερνε με τις δικες του αποψεις

εαν δεις τα παππυ μιλλ και τις συνθηκες διαβιωσης και επιμενεις οτι ΟΚ ηταν σωστη η αγορα του τοτε ... ξερω γω :(

Παντως και γω ειμαι εναντια στην κοντρα επιθεση !!!
Δεν μπορεις να λες σε καποιον στην μουρη μεσα οτι κοιτα να δεις σε κοροιδεψανε το σκυλι δεν αξιζε αυτα τα λεφτα και συ διαιωνισες μια κατασταση...απλα γιατι δεν θα το δεχτει με αυτον τον τροπο.

Ουτοσι αλλος αφου το πηρε δεν αλλαζει τιποτα ,δεν αποτρεπεις καποιον να αγορασει κατι.Απλα πρεπει να το δωσεις να καταλαβει οτι ΜΗ το ξανακανεις και αν μπορεις απετρεψε και αλλους να το κανουν!
 


chris paras

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
59
0
το φαινομενο ειναι γνωστο.. μπαινει ο καημενος που εχει παρει το σκυλακι και ειναι ολο χαρα , χωρις να εχει υποψια τη βλακεια που εχει κανει και ξαφνικα δεχεται πληροφοριες που κανονικα δεν θα μπορουσε να μαθει ποτε με αποτελεσμα να ειναι too much για αυτον.. και επειδη δεν μπορει να καταλαβει τι του λετε κλασσικα του βγαινει σε αμυνα και νομιζει οτι καποιος εχει κατι προσωπικο μαζι του..

παντως νομιζω οτι εδω μεσα δεν υπαρχει και πολυ υπομονη πλεον..!!:)
 


Rocky

Active Member
15 Μαϊου 2009
32
0
Glyfada
Αφού ρώτησε και αφού εμείς ξέρουμε πως θα καταλήξει η κουβέντα από προηγούμενα περιστατικά το μόνο που μπορούμε να του πούμε είναι, πως τα ζώα από πετ σοπ έρχονται από κακοποιημένα σκυλιά που οι εκτροφείς τους, που σκέφτονται να γεμίσουν την τσέπη τους και δεν έχουν κανένα σεβασμό σε αυτά. Αν είναι φιλόζωος αργά ή γρήγορα θα το καταλάβει. Τώρα αφού το έχει πάρει ήδη δε νομίζω να το παρατήσει και να πάει να πάρει άλλο από σωστό εκτροφέα. Άμα του το λες συνέχεια όμως με έντονη διάθεση, το νιωθει σα να του λες δεν είναι αυτος ο σκύλος που ήθελες, άστον και πήγαινε πάρε τον σωστό.

*Όταν το έγραφα με πρόλαβε ο Gizmo
 
Last edited:


Frida

Active Member
17 Απριλίου 2009
32
0
Αθήνα
Συμφωνώ απόλυτα με Rocky και Cris. Αν σε κάποιον εκεί που νομίζει ότι περπατάει ωραία και καλά χωρίς να έχει κάνει τίποτα κακό, αρχίσεις και του πετάς πέτρες, δε θα σταθεί να σε ρωτήσει γιατί το κάνεις αλλά θα τρέξει να φύγει.

Καταλαβαίνω ότι πολλοί από εδώ έχουν χάσει πια την υπομονή να λένε τα ίδια και τα ίδια για μήνες-χρόνια, πρέπει να σκεφτούν όμως ότι κάθε φορά τα λένε σε έναν νέο χρήση ο οποίος δεν έχει ιδέα για όλα αυτά.

Σε κάποιον λοιπόν που ρωτάει αν έκανε καλή αγορά, του λέμε να του ζήσει το σκυλάκι του αλλά η αγορά αυτή δεν ήταν σωστή (άλλο σωστή, άλλο καλή) γι’ αυτούς και αυτούς τους λόγους. Το πιο πιθανό σε αυτή την περίπτωση είναι ο άνθρωπος να στεναχωρηθεί με τα νέα (δεν μπορεί να μείνει ασυγκίνητος κάποιος που αγαπάει ένα σκυλί και νοιάζεται, για να έχει έρθει εδώ), να το κοιτάξει λίγο παραπάνω και να το πει και σε πέντε ανθρώπους ακόμα. Αυτό είναι επιτυχία, και μπορεί να γίνει τόσο απλά.
 
Last edited:


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981