καταστροφή ελληνικών αιγιαλών








Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.558
6.985
Αναρωτιέμαι πλέον πραγματικά αν όποια αντίδραση έχει πρακτικό αντίκτυπο.. Να μπω στη διαβούλευση, να μη μπω.. Προβλέπω ρύθμιση για τυπική ικανοποίηση του κοινού με άπειρα παραθυράκια για ουσιαστικό ξεπούλημα των αιγιαλών, των δασών, των πάντων.. Καιρό τώρα το ίδιο.. Έχω νικηθεί προσωπικά νομίζω.. Θλίψη, μόνο θλίψη...
 
  • Like
Reactions: TARA


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
ο Σαιξπηρ ελεγε οτι η φυση ειναι ο αντιπροσωπος του Θεου, ο Βουδας οτι ειμαστε ενα,
αλλα ο ρομαντικος <<φιλελληνας>> Μπαυρων ειπε ενα πολυ ωραιο..

σβηνουν Τεχνη, Δοξα, Λευτερια, μα η Φυση μενει ωραια..

(εμ δεν περιμενε και αυτος μερικα χρονια αργοτερα να δει τον νεο-ρωμιο στο ζενιθ της οικολογιας του)
 
  • Like
Reactions: d-friend


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αναρωτιέμαι πλέον πραγματικά αν όποια αντίδραση έχει πρακτικό αντίκτυπο.. Να μπω στη διαβούλευση, να μη μπω.. Προβλέπω ρύθμιση για τυπική ικανοποίηση του κοινού με άπειρα παραθυράκια για ουσιαστικό ξεπούλημα των αιγιαλών, των δασών, των πάντων.. Καιρό τώρα το ίδιο.. Έχω νικηθεί προσωπικά νομίζω.. Θλίψη, μόνο θλίψη...
Δεν γνωρίζω αν η οποία αντίδραση έχει πρακτικό αντίκτυπο, και δεν θα σου πω τα κλασικά: δεν πρέπει να το βάζεις κάτω κτλ κτλ. Αλώστε είναι δικό σου θέμα το τι κάνεις και πως αντιδράς.
Το μόνο που θα πω είναι ότι σε προεκλογικές περιόδους μας υπολογίζουν περισσότερο (για προφανείς λογούς) οπότε αν η αντίδραση είναι μεγάλη..............

Υ.Γ: Ευτυχώς που υπάρχουν και τα "αντικειμενικά" ΜΜΕ (κυρίως τηλεόραση και εφημερίδες) και μας κρατάνε πάντα
ενήμερους για τα σημαντικά θέματα.
 
  • Like
Reactions: TARA






Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Αναρωτιέμαι πλέον πραγματικά αν όποια αντίδραση έχει πρακτικό αντίκτυπο.. Να μπω στη διαβούλευση, να μη μπω.. Προβλέπω ρύθμιση για τυπική ικανοποίηση του κοινού με άπειρα παραθυράκια για ουσιαστικό ξεπούλημα των αιγιαλών, των δασών, των πάντων.. Καιρό τώρα το ίδιο.. Έχω νικηθεί προσωπικά νομίζω.. Θλίψη, μόνο θλίψη...
Απλά πραγματάκια, απλούστατα. Η μόνη εξουσία όλων αυτών των ανεκδιήγητων τύπων είναι αυτή που τους δώσαμε εμείς, ο καθένας με την μικρή φαινομενικά ασήμαντη συνεισφορά του, με μια μόνο ψήφο. Με την ίδια φαινομενικά μικρή και ασήμαντη συνεισφορά μπορούμε να τους σταματήσουμε. Μην υποτιμάτε την ψήφο, την γνώμη και την ελεύθερη έκφραση των απόψεών σας. Δεν είναι τόσο ασήμαντες όσο ενδεχομένως σας έχουν πείσει οτι είναι.
 
  • Like
Reactions: manolo


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.558
6.985
Καθόλου ασήμαντη δε θεωρώ τη γνώμη μου προσωπικά (ναι ναι, ψωνάρα, καιρό τώρα). Δεν είναι αυτό το πρόβλημα.
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Συγνώμη που θα επιμείνω, αλλα όταν αμφιβάλλεις για το αν το να εκφράσεις την γνώμη σου έχει αποτέλεσμα την υποτιμάς, και πολύ μάλιστα.
Οι όποιες εξελίξεις, οπουδήποτε, σε οτιδήποτε, θα οδηγηθούν απο κάποιες εκ των απόψεων που εκφράστηκαν. Κάποια θα επικρατήσει, κάποια θα επηρρεάσει πολύ, κάποια λίγο.
Η μόνη άποψη που ούτε θα επηρρεάσει στο ελάχιστο ούτε φυσικά θα επικρατήσει ποτέ, είναι αυτή που δεν εκφράστηκε.
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εγκληματικό το νομοσχέδιο για τις ακτές μας

Αγαπητοί φίλοι,

Με κομμένη την ανάσα παρακολουθούμε τις τελευταίες εξελίξεις που αφορούν το νέο σχέδιο νόμου του Υπουργείου Οικονομικών για τον αιγιαλό. Ίσως έχετε ακούσει το θέμα από τα μέσα ενημέρωσης.

Μου είναι αδύνατο να συνοψίσω σε μερικές γραμμές τα προβλήματα του νομοσχεδίου, αλλά ελπίζω να σας δώσω μια ιδέα:

Επιτρέπει την ολοκληρωτική κατάληψη παραλιών από επιχειρηματικές εκμεταλλεύσεις (μπαράκια, ξαπλώστρες κλπ). Μέχρι σήμερα υπήρχε όριο έκτασης και ήταν υποχρεωτική η διατήρηση ελεύθερου τμήματος.
Αφαιρεί την υποχρέωση για όποιον εκμεταλλεύεται μια παραλία να εξασφαλίζει ανοιχτή δημόσια πρόσβαση (μας προετοιμάζει για να δούμε ταμπέλες «το μπάνιο επιτρέπεται αποκλειστικά στους πελάτες μας»).
Νομιμοποιεί αυθαίρετα κτίσματα στον αιγιαλό. Αυτό είναι πρωτοφανές, μιας και κανείς ως τώρα δεν είχε τολμήσει να αμφισβητήσει την ξεκάθαρη νομική απαγόρευση δόμησης στις παραλίες.
Δίνει το δικαίωμα σε οποιονδήποτε εκμεταλλεύεται εμπορικά μια παραλία να χτίσει λιμανάκια, να επιχωματώσει ή να μπαζώσει, αρκεί να κριθεί ότι είναι απαραίτητο για την επιχείρησή του.
Κι αυτά δυστυχώς δεν είναι όλα!

Στο πλαίσιο της ηλεκτρονικής διαβούλευσης, στο opengov.gr, η νομική ομάδα του WWF κατέθεσε αναλυτική κριτική. Την επόμενη μέρα στείλαμε επιστολή στον κάθε βουλευτή (μπορείτε να τη διαβάσετε εδώ). Πιέζουμε ώστε να καταλάβουν πως ένας τέτοιος νόμος δεν μπορεί και δεν πρέπει να φτάσει ποτέ στη Βουλή.

Ήδη τουλάχιστον μια βουλευτής έχει πει ότι θα καταψηφίσει αυτό το «τέρας». Ελπίζουμε σε γενικευμένη κατακραυγή, ανεξαρτήτως κομμάτων. Αν χρειαστεί, δεν θα διστάσουμε να ριχτούμε και σε νομική μάχη για να αμφισβητήσουμε το νόμο στα ανώτατα δικαστήρια. Όμως, θέλουμε να τον σταματήσουμε νωρίτερα, γιατί πόση ζημιά άραγε θα έχει ήδη γίνει στις ακτές μας, μέχρι να καταπέσει δικαστικά;

Κανείς δεν λέει ότι σήμερα δεν γίνονται αυθαιρεσίες. Όλοι μας έχουμε δει περιπτώσεις όπου παραλίες έχουν καταστραφεί περιβαλλοντικά και η πρόσβασή τους για το κοινό έχει αποκλειστεί. Όμως, θέλουμε και απαιτούμε από το κράτος αυτά τα φαινόμενα να αποτελούν την εξαίρεση. Με τον καινούργιο νόμο θα ανοίξει ο δρόμος για να γίνουν ο κανόνας!

Μήπως τουλάχιστον ο νέος νόμος θα φέρει τέτοιο οικονομικό όφελος, ώστε στο μυαλό κάποιων να δικαιολογείται αυτή η καταστροφή; Ούτε καν αυτό! Προσπαθούμε να επισημάνουμε στους βουλευτές ότι τέτοιες κινήσεις καταστρέφουν τον τουριστικό μας πλούτο, αντί να τον προάγουν, και άρα σε βάθος χρόνου θα βλάψουν την τουριστική μας οικονομία. Οι ξένοι δεν έρχονται στην Ελλάδα για να δουν καταστραμμένες παραλίες και μπετά παντού, αλλά τον μοναδικό φυσικό μας πλούτο.

Τι μπορείτε να κάνετε: η δημόσια διαβούλευση είναι ανοιχτή ως τις 13 Μαΐου και μπορείτε να μπείτε εδώ να υποβάλλετε και τα δικά σας σχόλια – οποιοσδήποτε πολίτης έχει το δικαίωμα να το κάνει, κι όχι μόνο οι ‘ειδικοί’.

Επίσης, έχουν ήδη στηθεί δυο δημόσιες πλατφόρμες για συλλογή υπογραφών διαμαρτυρίας. Η πρώτη λειτουργεί εδώ και μέρες από πρωτοβουλία πολιτών στο change.org, ενώ η δεύτερη από τη διεθνή οργάνωση «AVAAZ.ORG - Ο κόσμος εν δράσει» μόλις ξεκίνησε εδώ και ελπίζουμε ότι θα προσελκύσει και διεθνές ενδιαφέρον.

Θα είμαστε σε επαφή για τις εξελίξεις!

Με εκτίμηση,
Θεοδότα Νάντσου, επικεφαλής τμήματος περιβαλλοντικής πολιτικής
WWF Ελλάς
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
τους ξενους γιατι τους αναφερει οτι ερχονται στην Ρωμιοσυνη για να δουν οχι τα μπετα αλλα τον φυσικο πλουτο ?

αυτο δεν μου αρεσε καθολου, και γιαυτο δεν κανω λαικ ! :)

εγω θα ζησω εδω.. ο τουριστ θα ερθει και θα φυγει..

η ο τουριστ εχει πιο μεγαλη σημασια απο εναν Ρωμιο ?

αυτο δεν εγινε ξεκαθαρο σε αυτο το παραπανω...(λει διαφορα οκ,αλλα αυτο ηταν καπως χτυπητο)
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
τους ξενους γιατι τους αναφερει οτι ερχονται στην Ρωμιοσυνη για να δουν οχι τα μπετα αλλα τον φυσικο πλουτο ?

αυτο δεν μου αρεσε καθολου, και γιαυτο δεν κανω λαικ ! :)

εγω θα ζησω εδω.. ο τουριστ θα ερθει και θα φυγει..

η ο τουριστ εχει πιο μεγαλη σημασια απο εναν Ρωμιο ?

αυτο δεν εγινε ξεκαθαρο σε αυτο το παραπανω...(λει διαφορα οκ,αλλα αυτο ηταν καπως χτυπητο)
Φίλε @ntoulis φαντάζομαι πως αναφέρει τους τουρίστες σαν ένα ακόμα επιχείρημα. Τους αναφέρει γιατί ένα μεγάλο μέρος των Ελλήνων ζει από τον τουρισμό.
Και δυστυχώς ο Ελληνας (και όχι μόνο) πάνω από όλα βάζει το προσωπικό του όφελος και την τσέπη του. Αν ο ελληνας πειστεί ότι αυτό το νομοσχέδιο κάνει κακό στον τουρισμό και κατ επέκταση στην τσέπη του θα αντιδράσει. Αν περιμένουμε να υπάρξει σοβαρή αντίδραση μόνο για τις περιβαλλοντικες επιπτώσεις, φέξε μου και γλίστρησα.
Δυστυχώς αυτοί είμαστε.
Δεν λέω ότι έχεις άδικο. Και για μένα θα έπρεπε να υπάρξει σοβαρή αντίδραση μόνο και μόνο για τις περιβαλλοντικες επιπτώσεις. Τα επιχειρήματα του στυλ οικονομικές επιπτώσεις, τουρισμός κτλ για μένα είναι περιττά. Άλλα όπως έγραψα και πιο πάνω αυτοί είμαστε.
Τι περιμένεις από έναν λαό που για παράδειγμα μου την έχουν πει διάφοροι που πάω βόλτα με τον σκύλο σε μια κοντινή παραλία και ο σκύλος και καλά βρομίζει την παράλια και την ίδια στιγμή τους ίδιους δεν τους ενοχλούν τα διάσπαρτα μπουκάλια, χαρτάκια, ποτήρια, σακούλες αποτσίγαρα, καφέδες, και λοιπά σκουπίδια που υπάρχουν εκεί;;;
Για την ιστορία να αναφέρω πως αυτή την παραλία την ''καθάρισαν'' πριν από λίγες μέρες. Με τον εξής τρόπο. Ένα μηχάνημα του δήμου τράβηξε την επιφανειακή άμμο μαζί με τα σκουπίδια και τα παράτησαν σε μια άκρη. Απλά να μην φαίνονται.
Θα πω για ακόμα μια φορά: Δυστυχώς αυτοί είμαστε.


Τα παραπάνω που έγραψα αποτελούν προσωπική άποψη.
Τo προηγούμενο μήνυμα μου είναι παράθεση ενός μειλ μου μου στάλθηκε απο το wwf και απλά το κοινοποίησα.
Για διευκρινίσεις - απαντήσεις στο WWF

http://www.wwf.gr/el/
 
  • Like
Reactions: ntoulis and TARA


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Σήμερα το πρωί άκουσα στο ράδιο ότι λόγο αντιδράσεων αποσύρεται προσωρινά το νομοσχέδιο και θα κατατεθεί μετά τις εκλογές βελτιωμένο.
Γνώμη μου είναι ότι και το ''βελτιωμένο'' που θα κατατεθεί μετά τις εκλογές πάνω κάτω τα ίδια θα λέει ίσως με πιο ωραίο τρόπο. Αν τελικά γίνει όπως προβλέπω, ελπίζω ότι και μετά τις εκλογές να υπάρξει πιο δυναμική αντίδραση. Γιατί μετά τις εκλογές δεν θα είναι το ίδιο εύκολο να ακούσουν τους πολίτες.
 
  • Like
Reactions: TARA


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Αυτά είναι παιχνίδια. Πάντα αυτό κάνουν. Το φέρνουν, μετράν αντιδράσεις, το παίρνουν πίσω, το ξαναφέρνουν κλπ...Στο τέλος θα το περάσουν γιατί είμαστε ζώα...

Άλλο παράδειγμα..Πάρκο Τρίτση...
Θέλουν να φτιάξουν εμπορικό κέντρο μέσα στο πάρκο...Υπήρχαν αντιδράσεις...
Τώρα βάλανε μέσα μικροπαραγωγούς να πουλάνε τη πραμάτεια τους...
Ε αφού βγάζουν ένα μεροκάματο δε μιλάνε..
Έρχονται και τα άλλο ζώα κάθε σκ, περνάνε όμορφα στη φύση, αφήνουν τόνους σκουπίδια κάθε φορά (ελληνικό φαινόμενο) και το βράδυ πάνε ευχαριστημένοι σπίτι τους, ότι βγάλανε το παιδί και το σκυλί τους στην εξοχή...
Και αύριο που θα ξεκινήσει ο Μπόμπολας να κόβει δέντρα δε θα μιλήσει κανείς...
Άλλωστε είναι ήδη ένα μικρό πανηγυράκι......
Ζωή σε μας!!!!....
 
  • Like
Reactions: manolo and ntoulis


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αυτά είναι παιχνίδια. Πάντα αυτό κάνουν. Το φέρνουν, μετράν αντιδράσεις, το παίρνουν πίσω, το ξαναφέρνουν κλπ...Στο τέλος θα το περάσουν γιατί είμαστε ζώα...

Άλλο παράδειγμα..Πάρκο Τρίτση...
Θέλουν να φτιάξουν εμπορικό κέντρο μέσα στο πάρκο...Υπήρχαν αντιδράσεις...
Τώρα βάλανε μέσα μικροπαραγωγούς να πουλάνε τη πραμάτεια τους...
Ε αφού βγάζουν ένα μεροκάματο δε μιλάνε..
Έρχονται και τα άλλο ζώα κάθε σκ, περνάνε όμορφα στη φύση, αφήνουν τόνους σκουπίδια κάθε φορά (ελληνικό φαινόμενο) και το βράδυ πάνε ευχαριστημένοι σπίτι τους, ότι βγάλανε το παιδί και το σκυλί τους στην εξοχή...
Και αύριο που θα ξεκινήσει ο Μπόμπολας να κόβει δέντρα δε θα μιλήσει κανείς...
Άλλωστε είναι ήδη ένα μικρό πανηγυράκι......
Ζωή σε μας!!!!....
Off topic
αλλα επειδη αναφερθηκε το Τριτση, διάβασα αυτό σημερα
Τα πάρκα της Αθήνας
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Γιατί offtopic? Για ξεπούλημα δημόσιας περιουσίας δε συζητάμε;
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight