κοστος εξετασεων αιματος


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εμείς κάνουμε αιματολογικές, κάποιους δείκτες που συγκαταλέγονται στις λεγόμενες "βιοχημικές", ερλιχια και καλαζάρ. Αν τυχών κάτι φανεί περίεργο το εξετάζουμε περαιτέρω.
Συνήθως πάμε Δεκέμβριο - Ιανουάριο και μας ζητάει ένα 50αρικο τον καθε κοπριτη:love: συμπεριλαμβανομένης και της επίσκεψης (έλεγχο της κλινικής εικόνας των σκύλων όπως μάτια, αυτιά, καρδιά, πόδια επιγονατιδες, λεμφαδένες κλπ).
Κι εμείς το ίδιο ακριβώς... και εξετάζει ακριβώς τα ίδια...
Με λίγο μεγαλύτερη έμφαση στα ισχία της Μόκας μου...:)

Υ.Γ. Πάμε 2 φορές το χρόνο για τα ανωτέρω... Δεκέμβριο και Ιούνιο... είναι too much, γιατρέ μου?
 






Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Johnk Ιούνιο γιατί; Δεν είναι ούτε αρχή ούτε τέλος σεζόν. Εγώ κάνω με το που αρχίζουν οι πρώτες ζεστες, κατά τον Απρίλη πλευρά... Αποσκοπεί κάπου ο Ιούνης;
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Johnk Ιούνιο γιατί; Δεν είναι ούτε αρχή ούτε τέλος σεζόν. Εγώ κάνω με το που αρχίζουν οι πρώτες ζεστες, κατά τον Απρίλη πλευρά... Αποσκοπεί κάπου ο Ιούνης;
Κοίτα...
Αντιστοιχεί σε ένα απλό (έως απλοϊκό?) λόγο: Στη μεσολάβηση εξαμήνου... ώστε (ό μη γέννητω) να προλάβεις νοσήματα που "χρειάζονται" το εξάμηνο...

Επίσης, η κρεατινίνη της Μόκας είναι (σε φυσιολογικά πλαίσια - για Bullmastiff) πάντα λιγάκι "τσιμπημένη"... και το προσέχουμε...
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ανά εξάμηνο ξεκινήσαμε κι εμείς, μετακινήθηκε ο Οκτώβρης, λόγω ζέστης, αλλά μας έμεινε σταθερός ο Απριλης. Κάνω βλακεία;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
2 φορές ακούγεται ιδανικό και σίγουρα πιο ασφαλές και για καλαζάρ και γενικά θεματακια που μπορεί να έχει ο σκύλος μας και χρίζουν παρακολούθησης.
Όσον αφορά το καλαζάρ, τον Ιούνιο θεωρητικά πιάνεις επιθέσεις της άνοιξης. Απρίλιο, Μάιο.
Τον Απρίλιο μου φαίνεται πολύ νωρίς για να δείξει κάτι. Ακόμα κρύα έχουμε.
Στη Δυτική Ελλάδα αλλάζει, έχει άλλο κλίμα εκεί, πιο υγρό.
Παιζει ρόλο βέβαια και το πόσο εκτίθεται ο σκύλος μας.

Όταν ζούσαν και οι άλλοι 2, κάναμε 2 φορές το χρόνο για να τσεκάρουμε άλλα πράγματα λόγω ηλικίας. Νεφρά, συκώτι + βέβαια την καρδούλα τους.
 
  • Like
Reactions: johnk


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Χμμμμ τις κάνω τόσο νωρίς, προσπαθώντας πριν από οποιαδήποτε επίθεση να δω αν ξεκινάμε την σκνιποσεζόν με...μηδενισμένο κοντέρ.. Προβλέπεται εκτενής συζήτηση με την κτηνίατρο... Να ρωτήσω και για το σκουλήκι της καρδιάς. Φφφφφφφφ ώρες ώρες λέω να το κόψω το φόρουμ. Ψυχοφθορο. Και μετά ξεκινάω βαθύτερη έρευνα αλλού. Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ανά εξάμηνο ξεκινήσαμε κι εμείς, μετακινήθηκε ο Οκτώβρης, λόγω ζέστης, αλλά μας έμεινε σταθερός ο Απριλης. Κάνω βλακεία;
Τι να σου πω...
Εγώ, τώρα (σαν γνωστός ...μηχανικός) λέω: Ok, η μία εξέταση γίνεται με κρύο, η άλλη γίνεται με ζέστη... μπορεί κάτι να φανεί με τη διαφοροποίηση...:unsure:
Από την άλλη, οι βιοχημικοί δείκτες εξαρτώνται από άλλους παράγοντες και όχι από την εποχή...

Υ.Γ. Τώρα, μην τα παίρνεις τοις μετρητοίς αυτά που λέω... εγώ από ΕΣΑΣ διαβάζω και μαθαίνω... και ξαναδιαβάζω... και τα πρήζω στους γιατρούς μου!!!

Υ.Γ.2. Εν τω μεταξύ, με πρόλαβε και ο @Yorkaddict ...
 
  • Like
Reactions: Aslan and Orilis




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κι εγώ, εδώ πρωτοδιαβαζω, εξωτερικό cross checking και μετά πρηξιμο γιατρού. Στο τέλος βλέπω να με πετάει έξω με τις κλωτσιές...
 
  • Like
Reactions: Aslan and johnk


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κι εγώ, εδώ πρωτοδιαβαζω, εξωτερικό cross checking και μετά πρηξιμο γιατρού. Στο τέλος βλέπω να με πετάει έξω με τις κλωτσιές...
Αν είναι σωστός ο γιατρός, δεν θα σε πετάξει έξω... μαθαίνει από εσένα, άσχετα αν δεν σου το λέει!!!
Ο δικός μου ο (εξαιρετικός!) γιατρός, έχει μάθει από εμένα για τις φυλές "μου"... απλά, μου το έχει πει κιόλας...

Υ.Γ. Κι επειδή (κάθε φορά!!!) μου σπάς τα νεύρα: Η Μόκα μου, σήμερα είναι "6 years, 1 month, 2 weeks & 17,65248 hours old":p:D
 
  • Like
Reactions: Orilis and Aslan


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Επειδή έχω μια τρέλα με την μετεωρολογία και παρακολουθώ γενικώς, στην Αθήνα κρύα που να μην μένει σκνιπα για σκνιπα ξεκινάνε Δεκέμβριο και τελειώνουν συνήθως αρχές Απριλίου. Πιο πριν κάνει σκαμπανεβάσματα και φυσικά υγρασιες που ευνοούν τη σκνιπα.
Η μελέτη του εχθρού είναι το όπλο μας και φυσικά θέλει μεγάλη προσοχή στην έκθεση του σκύλου μας.
Σκύλος πχ που ΤΩΡΑ (με αυτές τις κλιματολογικές συνθήκες) είναι έξω και χαλαρώνει, είναι εύκολο θύμα. Είτε βρίσκεται σε μπαλκόνι, είτε σε κήπο.
Πιο ασφαλείς είναι σκύλοι που είναι μέσα και τα παράθυρα του σπιτιού έχουν σιτες.

Υγ.
Φανταστείτε κάποιον που χθες έκανε εξετάσεις στον σκύλο του και βγήκαν καθαρές. Ο σκύλος του είναι έξω στο μπαλκόνι μαζί του και χαζεύουν μαζί την ομίχλη που έχει σκεπάσει την Αθήνα...
Κι όμως μια μαμημενη σκνιπα κάνει τη δουλειά της...

Ποτέ θα το μάθει;
 
Last edited:




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Δεν θέλω να σας τρομάξω αλλά...
  • Απρίλιο είχα κάνει PCR λεμφαδένων και βγήκε αρνητική
  • Οκτώβριο έκανα τίτλο καλαζάρ και βγήκε 1/1600
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Καναμε εξετασεις την προηγουμενη βδομαδα. Χθες αρχισε να βρεχει. Σημερα το πρωι τον βρηκα να κοιμαται στο μπαλκονι. Με σκασατε θα τον κλεισω πισω απ τη σιτα σημερα και θα ειμαι κ ενα κινουμενο αγχος μεχρι τον Απριλιο...
 
  • Like
Reactions: johnk


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Γράφω εδώ γιατί δεν πιστεύω ότι πρέπει να ανοιχθεί νέο θέμα.

Λοιπόν εμάς η γιατρος μας μας είπε να πάμε τέλη Οκτώβρη να κάνουμε εξετάσεις αίματος για να ελέγξουμε τα πάντα. Σήμερα λοιπόν που το συζητάγαμε στο πάρκο οι περισσότεροι μου είπαν ότι αυτά είναι βλακείες και ότι ένας καλός γιατρός τα καταλαβαίνει αυτά από την ψιλαφιση των λεμφαδενων (όπου η γιατρος το ελέγχει σε κάθε μας επίσκεψη ούτως ή αλλως). Εγώ τώρα τι κάνω? Του κάνω τις εξετάσεις αίματος ή τον πάω σε άλλο γιατρο γιατί αυτή θέλει να μου φάει τα λεφτά (Έτσι ακριβώς μου είπανε στο παρκο)
Αυτό που με νοιάζει εμένα βασικά είναι να μην μπει ο χουκ σε ταλαιπωρία χωρίς λόγο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Σήμερα λοιπόν που το συζητάγαμε στο πάρκο οι περισσότεροι μου είπαν ότι αυτά είναι βλακείες και ότι ένας καλός γιατρός τα καταλαβαίνει αυτά από την ψιλαφιση των λεμφαδενων (όπου η γιατρος το ελέγχει σε κάθε μας επίσκεψη ούτως ή αλλως).
Ψηλαφούν ας πούμε τα νεφρά ή και το συκώτι ή τα λευκά αιμοσφαίρια και όλα τα άλλα για να βγάλουν διάγνωση? Με την ψηλάφηση καταλαβαίνει ο γιατρός μόνο αν είναι διογκωμένοι οι λεμφαδένες - παίρνει μια ένδειξη δηλαδή.
Πρέπε να κάνουμε γενικές βιοχημικές συν καλαζάρ, ερλείχια και πλέον και διροφιλάρρια 2 φορές το χρόνο, μία προς τέλη Οκτώβρη με αρχές Νοέμβρη και μία προς το Μάρτιο.
Αλλιώς και τον καφέ να διαβάσουμε και τα χαρτιά να ρίξουμε και τον ονειροκρίτη να ξεφυλλίσουμε ...δεν παίρνουμε χαμπάρι τίποτα για την υγεία του σκύλου.