κουτάβια παντού

Για ποιούς λόγους θέλετε να παράγετε κουτάβια;


  • Total voters
    22

ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
γιορκοεθισμενε, μαλλον μονο εσυ καταλαβες:barefoot:
χόλυγουντ μα ποιος ειπε να ζευγαρωσουμε τα αδεσποτα; τα αδεσποτα ειναι ...εε...... μη-δεσποζομενα, δεν τα ελεγχεις. δεν μπορεις να τα ζευγαρωσεις , ουτε και να μην τα ζευγαρωσεις κανουν οτι γυσταρουν. και αφου το κυριο ζητημα που με καιει ειναι οτι δεν δικαιουμαστε ολοι να κανουμε παιδακια τοτε ας στειρωσουμε τα αδεσποτα , ας μην καταδικασουμε τα παιδια τους στην αδεσποτη ζωή των γονεων.
δεν θα επρεπε ομως να στειρωνεται ενας σκυλος απλως και μονο επειδη δεν ειναι καποιας ρατσας.
η ρατσα, η καθαροαιμια (και τα καλα αποτελεσματα σε εκθεσεις) δεν αρκουν για να πουν ποιος πρεπει να γεννοβολήσει και ποιος οχι.

κυβελη, νομιζω οτι μονο του το αγριο και μοβορικο σκυλί εγινε κατοικιδιο-και νομιζω οτι γουσταρει τρελα που εγινε κατοικιδιο. και γιατι οχι, η επιβιωση του ειδους εχει εξασφαλιστει. καποια σκυλια βασανιζονται, καποια ζουνε καλα. το ειδος δεν κινδυνευει σε καμια περιπτωση να εκλείψει. καποιοι πληθυσμοι εχουν εκφυλιστει. καποιοι πληθυσμοι παραμενουν οκ.

(το πηρα αποφαση οτι θα κοπώ)
 
Last edited by a moderator:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.758
Για κάθε ένα σκύλο που περνάει καλά 10 ζουν σε άθλιες συνθήκες. θα μου πεις το ίδιο συμβαίνει και με τους ανθρώπους..

(το πηρα αποφαση οτι θα κοπώ)
Από που να κοπείς δεν έχω καταλάβει..
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Πρωτα απ ολα! Ολοι δικαιουνται να κανουν παιδακια!!
Εκτος απο τους Κινεζους στην Κινα.

Δεν στειρωνεται αναγκαστικά ο δεσποζομενος σκυλος. Ειναι αποφαση του αφεντικου του.

Αλλα εδω λεμε οτι δεν υπάρχει λογος να ζευγαρωνουν ολα τα καθαροαιμα, θα συζηταμε για πιθανα ζευγαρωματα ημιαιμων;
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγω δεν καταλαβαίνω γιατι να εκτρέφονται σκύλοι (περαν αυτων της συντροφιάς) που δεν χρησιμοποιουνται για την εργασία που δημιουργήθηκαν...
Είναι σαν να βαζεις κάποιον που είναι τύπος της δράσης, να κανει δουλειά γραφείου!
Και να θεωρεις ότι τον έχεις ευτυχισμενο γιατι τον έχεις «μεσα» στο σπίτι και τον πας τακτικες βόλτες δεμένο με λουρι!

Α! Ναι! Τον βαζεις να παιζει και παιχνίδια δράσης στο Play station ...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.758
Epial δεν είναι έτσι και θα σου πω γιατί. Εκτός από εξαιρέσεις οι περισσοτερες εκτροφές είναι τόσο αποτυχημένες που σκύλοι γεννημένοι για σκληρή εργασία δεν μπορούν να πάρουν τα ποδια τους..
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
Από που να κοπείς δεν έχω καταλάβει..

ιούνιο δεν εχουμε; μήπως έχει καμια εξεταστική το κορίτσι, αυτό κατάλαβαινω εγώ

Πρωτα απ ολα! Ολοι δικαιουνται να κανουν παιδακια!!
Εκτος απο τους Κινεζους στην Κινα.

δεν ισχύει πλέον ο νόμος των κινέζων, έχουν το ελεύθερο
 
  • Like
Reactions: Orilis


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Πρωτα απ ολα! Ολοι δικαιουνται να κανουν παιδακια!!
Εκτος απο τους Κινεζους στην Κινα.

Δεν στειρωνεται αναγκαστικά ο δεσποζομενος σκυλος. Ειναι αποφαση του αφεντικου του.

Αλλα εδω λεμε οτι δεν υπάρχει λογος να ζευγαρωνουν ολα τα καθαροαιμα, θα συζηταμε για πιθανα ζευγαρωματα ημιαιμων;
ποιος σου δινει το δικαιωμα να αναγκασεις το παιδι σου να ζησει;;;; δεν θα επρεπε να εχουν ολοι το δικαιωμα να κανουν παιδια.

η κινεζοι εδω που τα λεμε ειναι πανεξυπνη φυλή. καποια θεματακια υγιας τα εχουνε αλλα απτους καυκασιους δεν νομιζω να ειναι χειρωτερα.

δηλαδη ειναι ανωτερο το καθαροαιμο απο ενα ημιαιμο;;;;;;;;;

(κυβελη, ειμαι φοιτητρια εν εξεταστικη περιοδο, για αυτο λεω οτι θα κοπώ)
 
  • Like
Reactions: Orilis


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Epial δεν είναι έτσι και θα σου πω γιατί. Εκτός από εξαιρέσεις οι περισσοτερες εκτροφές είναι τόσο αποτυχημένες που σκύλοι γεννημένοι για σκληρή εργασία δεν μπορούν να πάρουν τα ποδια τους..
Μα εγιναν αποτυχημενες επειδη ακριβως τα σκυλια δεν χρειαζόταν να εργαστούν!

Υ.Γ Το paint ball δεν θεωρω ότι υποκαθιστά την μάχη...
 
  • Like
Reactions: Orilis


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
ο κυρ μητσος συνεχιζει γιατι ο πολιτισμος μας λεει γεννηστε ολοι-ειναι δικαιωμα σας.

επισης ο κυρ μητσος καταφερνει να βγαζει φραγκα επειδη πώς να το κανουμε ειναι γκλαμουρατο να αποκτας καθαροαιμο κουταβι:
ειναι καθαροαιμο και γουσταρω την καθαροαιμια του καθως για χαρη της διοργανονονται ολοκληρες εκθεσεις και πανηγυρια.
ειναι και κουταβι ! γιατι ως γνωστον θες να το εχεις απομικρο να ''το μαθεις '' και να το αναθρεψεις , γατι εψαχνες κατι συγκεκριμενο...λες και δεν θα μπορουσες να βρεις ηδη αυτο το συγκεκριμενο καπου αλλου στον κοσμο να το εχουν εγκαταλειψει και να μην ζει ουτε την μισή ζωή από αυτην που του αξιζει.

αυτο το τελευταιο δεν θα επρεπε να ανησυχει μονο τον κυρ μητσο αλλα και τον κυνοφιλο που κανει αθληματα και νομιζει οτι αν ζευγαρωσει τα δικα του σκυλια (που αθλουνται, που ισως να πηραν και καμια καλη κριση)θα βγαλει κατι διαφορετικο απο τα ηδη παρατημενα εξισου καθαροαιμα σκυλια.

μαλλον αρχιζω να σας μπερδευω ακομα πρισσοτερο ε;
Με όλο αυτό το σεντόνι που έγραψες και μου απαντησες, στην ουσία έγραψες αυτό που έγραψα με μια λέξη και συμφωνούμε.
ΠΑΙΔΕΊΑ ;)
 
  • Like
Reactions: Orilis


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Με όλο αυτό το σεντόνι που έγραψες και μου απαντησες, στην ουσία έγραψες αυτό που έγραψα με μια λέξη και συμφωνούμε.
ΠΑΙΔΕΊΑ ;)
ειναι για να εξασκούμαι στην ορθογραφία....:whistle::p
 
  • Like
Reactions: Orilis


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
@ioanna a , με μια επιφύλαξη νομίζω ότι καταλαβαίνω τον τρόπο σκέψης σου -και αν το κάνω σωστά μάλλον σε γενικές γραμμές τον συμμερίζομαι.

Λοιπόν, εγώ θα αναπαρήγαγα το σκύλα μου εφόσον συντρέχουν σωρρευτικά οι παρακάτω προϋποθέσεις:
Είναι υγιής,
έχει καλό χαρακτήρα,
δεν έχει μορφολογικό ελάττωμα.
Έχω το χρήμα για να καλύψω μια γέννα σύμφωνα με τα ιατρικώς προβλεπόμενα
και το χρόνο για να ασχοληθώ όσο πρέπει με τα κουτάβια.
Ήξερα ότι θα πάνε σε καλά σπίτια και αν όχι ότι μπορώ να τα κρατήσω εξασφαλίζοντας ότι θα ζουν καλά.

Αυτά τα κριτήρια πιστεύω ότι τα καλύπτω. Το θέμα μου είναι άλλο, αυτό που και εσύ υπαννίσσεσαι.
Με κάθε σκύλο οποιασδήποτε προγραμματισμένης γέννας αφαιρούμε σπίτι από ένα αδέσποτο.
Ίσως για να είμαι ηθικά κάπως καλυμμένη για κάθε κουτάβι θα στείρωνα τουλάχιστον έναν αδέσποτο σκύλο -οπότε θα φρόντιζα σε ένα μικρό βαθμό να συμβάλλω στο θέμα των αδέσποτων ή απλώς να έχω κάπως ήσυχη τη συνείδηση μου.


Την απάντηση την έγραψα πριν αρκετή ώρα απλά δεν πρόλαβα να την ποστάρω. Ζητώ συγνώμη αν αναφέρω πράγματα που γράφτηκαν ήδη.
 
Last edited:


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Οι περισσότεροι από μας αγαπάμε τα σκυλιά μας σαν παιδιά μας και πολλοί τα βλέπουν έτσι, αλλά να εξισωνουμε πράγματα όπως καθαροαιμιες και δικαιώματα, νομίζω πως έχουμε χάσει την μπάλα.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
@LaCat δεν με νοιαζει μονο οτι αφαιρουνται πιθανα σπιτια από αδεσποτα. αυτο ειναι το λιγοτερο.
υπαρχουν και αλλα προβληματα για εμενα:
  • υπαρχουν ηδη πολλα μιν πιν .
  • γιατι να μην ξοδευαμε τον ιδιο χρονο στο να σωθει μια αλλη φυλή που το εχει πραγματικα αναγκη: το κοκόνι ή την αλωπεκιδα;.
  • γιατι να μην ξοδευαμε εμεις οι ιδιοι οι εκτροφεις wannabe τον ιδιο χρονο για να προσφερουμε σε εναν ΣΚΥΛΟ της δικιας μας φυλής σωστες συνθηκες διαβιωσης; φοβαμαι πως υπαρχουν ηδη καθαροαιμα πινσερ που να χρειαζονται βοήθεια . θα μπορουσαμε να ασχοληθουμε με ενα τετοιο σκυλο μεχρι να του βρουμε καταλληλοτερο σπιτι και να τον χαρισουμε.
  • ετσι θα ενθαρρύνονται και οι υπολοιποι ερασιτεχνες/εκτροφεις να ζευγαρωσουν τον σκυλο τους , συμβάλλουμε στην διατηρηση της ιδεας οτι αν εχεις ενα καλο σκυλο πρεπει να δημιουργησεις απ αυτον κουταβια.λες και η μορφολογια η υγεια και ο χαρακτηρας ειναι τα μοναδικα ζητηματα. οχι δεν ειναι, τουλαχιστον οχι για εμενα. πρεπει να κανεις test DNA τον καθε υποψηφιο γονιο, να συγκρινεις τα αποτελεσματα με το γονιδίωμα όλου του υπόλοιπου πληθυσμου και μετα να κρινεις αν πραγματι μπορει ενας υποψηφιος να αναπαραχθει.
  • συμβαλλουμε στην διατηρηση της ιδεας οτι ειναι καλυτερο να υιοθετεις κουταβι.
  • υπο τις συνθηκες της εποχης μας κυριως , και του τοπου μας δευτερευόντως δεν μπορεις να εγκυηθεις ετσι και αλλιως σωστες συνθηκες ζωής για τα σκυλια που θα παραγεις. πως να ειμαστε σιγουροι οτι τα κουταβια μας θα ζησουν οπως τους αξιζει; σε καθε γωνια μπορει να καραδωκει μια φολα, ενα κακοποιημενο αδεσποτο, ενα ακοινώνητο δεσποζομενο, ενας κακοποιημενος ψυχακιας , ενας χασαπης κτηνιατρος, ενας απροσεχτος οδηγος, ενας ανιδεος συμπεριφοριστης/εκπαιδευτης , ενα παντελως αδιαφορο κρατος.μια πυρηνικη καταστροφη και η ISIS.[ναι , τωρα προσπαθω να κανω χιουμορ]
το θεμα ειναι οτι απο τη στιγμη που παραγω κουταβια/παιδακια θα φταιω εγω για οποιαδηποτε κακουχια/αδικια ζησουν. ξερω σε τι κοσμο τα φερνω και τι τα αναγκαζω να ζησουν. δεν ειμαι ομως διατεθημενη να τα ελεγχω και να τα στηριζω για την υπολοιπη ζωή τους.
απαξιώ να βοηθησω τα ζωα που ηδη υπαρχουν και υποφερουν, επιμενω παρολαυτα να γεννησω και αλλα!!!μονο εγω βλεπω οτι κατι δεν παει καλα ;
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
ποιος σου δινει το δικαιωμα να αναγκασεις το παιδι σου να ζησει;;;; δεν θα επρεπε να εχουν ολοι το δικαιωμα να κανουν παιδια.
Ποιος μου το αφαιρεί, ειναι το θεμα.

η κινεζοι εδω που τα λεμε ειναι πανεξυπνη φυλή. καποια θεματακια υγιας τα εχουνε αλλα απτους καυκασιους δεν νομιζω να ειναι χειρωτερα.
ελπίζω να λες για το shar pei :D

δηλαδη ειναι ανωτερο το καθαροαιμο απο ενα ημιαιμο;;;;;;;;;
Ειπα εγω κάτι τετοιο; στο μυαλο πολυ κοσμου το pedigree ειναι αρκετο για να θεωρηθει το σκυλι αξιο ζευγαρωματος.

Δε βλεπω να διαβαζεις! :)
 
  • Like
Reactions: ioanna a






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Με απλά λόγια, ένας εκτροφέας, έχει το "ελεύθερο" να φέρει στον κόσμο καθαρόαιμα κουτάβια, στερώντας και αυτός από ισάριθμα κουτάβια ενα σπιτικό. Είτε το κάνει ένας byb είτε ένας εκτροφέας με όλες τις καλές προθέσεις, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
Απλά στην μια περίπτωση το θεωρούμε φυσιολογικό και το στηρίζουμε κιόλας με την επιλογή μας.

Επικρατει ο εγωισμός μας υποθέτω και τα θέλω μας.
Δεν ξέρω Ιωάννα...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Διαβάζω -ολίγον βιαστικά ειναι η αλήθεια- διαρκώς "γιατι να μην καναμε το ένα" "γιατι να μην κάναμε το αλλο" κλπ.... Μα ποιος εχει δικαίωμα να μου πει ότι εγώ δεν εχω δικαίωμα να κάνω κατι που δεν είναι παράνομο ουτε στρέφεται κατά του δημοσιου συμφέροντος? Κανείς δεν μπορεί να εμποδίσει καποιον να ασκει δικαίωμα του και η ηθική είναι πολύ ρευστή ανα τους αιώνες εξέλιξης και πορείας μας στην Γη.
Και αν για παράδειγμα σταματησει η εκτροφη κάνε κορσο (τυχαίο παράδειγμα) για να σωθεί η αλωπεκίδα... καποια στιγμή θα χρειάζεται σώσιμο και το κάνε κόρσο κλπ.
Δεν υπάρχει -κατ εμέ- χρήσιμο ημιαιμο που μελλοντικά "αξιζει" να αναπαραχθεί. Γιατί να το κάνει αυτό? Εδώ λεμε να υπάρχει ισορροπία στην εκτροφή καθαροαιμων, θα βάλουμε στην ατζέντα και την "εκτροφη ημιαιμων"? Να προσφέρουν ΤΙ? Αφού στα ημίαιμα δεν ξερουμε το γενεαλογικό υπόβαθρο, πώς θα εντοπίσουμε τι έχουν να προσφέρουν? Μόνο με αυτό που βλέπουμε? Και αυτό που βλέπουμε με ποιον γνώμονα θα το κρίνουμε αφού δεν ανηκει πουθενα (δλδ γιατι το ημιαιμο είναι επιφυλακτικό στους ξένους, έχει μέσα του κάποια φυλή με εργασία τη φύλαξη κλπ? )

Υποψιάζομαι ότι δεν ειναι κατασταλαγμένη η "απορία" στη σκέψη της θεματοθέτριας, το thread εξελίσσεται σε ανούσιο και ατέρμονο γρίφο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.563
6.996
Υποψιάζομαι ότι δεν ειναι κατασταλαγμένη η "απορία" στη σκέψη της θεματοθέτριας, το thread εξελίσσεται σε ανούσιο και ατέρμονο γρίφο.
Ας είναι, δεν πειράζει. Με ενοχλούν τόσες πολλές αυθαίρετες παραδοχές, human-crafted "αλήθειες", ιστορικά "δεδομένα" που είναι αδύνατον να επαληθευτούν και επιστημονικές και βιολογικές ανακρίβειες στην ιστορία του σκυλοκόσμου που τέτοιες θεωρητικές συζητήσεις προσωπικά μου είναι πολύ ενδιαφέρουσες να παρακολουθώ, είτε συμφωνώ είτε διαφώνω με το θέμα ή με αυτά που γράφονται.
 
  • Like
Reactions: mareco and Orilis


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
1]Μα ποιος εχει δικαίωμα να μου πει ότι εγώ δεν εχω δικαίωμα να κάνω κατι που δεν είναι παράνομο ουτε στρέφεται κατά του δημοσιου συμφέροντος? Κανείς δεν μπορεί να εμποδίσει καποιον να ασκει δικαίωμα του και η ηθική είναι πολύ ρευστή ανα τους αιώνες εξέλιξης και πορείας μας στην Γη.

2]Και αν για παράδειγμα σταματησει η εκτροφη κάνε κορσο (τυχαίο παράδειγμα) για να σωθεί η αλωπεκίδα... καποια στιγμή θα χρειάζεται σώσιμο και το κάνε κόρσο κλπ.
3]Δεν υπάρχει -κατ εμέ- χρήσιμο ημιαιμο που μελλοντικά "αξιζει" να αναπαραχθεί. Γιατί να το κάνει αυτό? Εδώ λεμε να υπάρχει ισορροπία στην εκτροφή καθαροαιμων, θα βάλουμε στην ατζέντα και την "εκτροφη ημιαιμων"? Να προσφέρουν ΤΙ? Αφού στα ημίαιμα δεν ξερουμε το γενεαλογικό υπόβαθρο, πώς θα εντοπίσουμε τι έχουν να προσφέρουν? Μόνο με αυτό που βλέπουμε? Και αυτό που βλέπουμε με ποιον γνώμονα θα το κρίνουμε αφού δεν ανηκει πουθενα (δλδ γιατι το ημιαιμο είναι επιφυλακτικό στους ξένους, έχει μέσα του κάποια φυλή με εργασία τη φύλαξη κλπ? )

4]Υποψιάζομαι ότι δεν ειναι κατασταλαγμένη η "απορία" στη σκέψη της θεματοθέτριας, το thread εξελίσσεται σε ανούσιο και ατέρμονο γρίφο.
1]τα θεσμοθετημενα δικαιώματα ειναι επισης ρευστα.
2]η φυλή του κανε κορσο αν θες ηδη χρειαζεται σωσιμο.για τους αντιθετους λογους απο την αλωπεκιδα
3]την εκτροφη ημιαιμων την επινόησες εσυ η ιδια. σε αυτο το κομματι ομως εξηγησε μου, τι προσφερουν τα καθαροαιμα;

4]υποψιαζομαι οτι απλα οι περισσοτεροι δεν θελετε να καταλαβετε τι προσπατω να πώ.
παμε ξανα λοιπόν,μηπως και ειναι τοσο χαλια η διατυπωσης:
γιατι πιστευετε , εσεις, ως μελη αυτου του φορουμ, οτι δεν ειναι κατακριτεο να δημιουργησετε και αλλα καθαροαιμα κουταβια;