κουτάβι ΕΠ;


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Μάλλον περί αυτού πρόκειται, δηλαδή μπορεί να μην τα έχουν ταϊσει καλά, αν και το συγκεκριμένο θηλυκό ήταν από καλό σπίτι στην επαρχία. Βέβαια, ο εκτροφέας μπορεί να μην έχει και αυτός εμπειρία, ή να είναι αδιάφορος ή να τον προβληματίζει το κόστος κλπ.
Πάντως, το βασικό ερώτημα είναι εάν η ελλιπής διατροφή κατά τους πρώτους μήνες της ζωής ενός ΕΠ, επηρεάζει πρώτα την μετέπειτα υγεία του και έπειτα το τελικό του μέγεθος.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Σε γενικές γραμμές, από προσωπικές παρατηρήσεις, τα κουτάβια Ε.Π. εκεί στους 3 μήνες είναι πάνω κάτω στα 12 κιλά ενώ οι Μολοσσοί γύρω στα 20 κιλά,και τα θηλυκά και στις δύο περιπτώσεις είναι κατά τι ελαφρύτερα!
Περίπου το δεύτερο μοτίβο ακολουθούν και οι Ε.Π. βαρύτερου τύπου!

Συγκρίνοντας κουτάβια που έμειναν σε βοσκούς με άλλα που έφυγαν, θεωρώ ότι μέχρι αυτή την ηλικία δεν υπάρχει ιδιαίτερο θέμα στα κουτάβια ακόμα κι αν προέρχονται από πιο αντίξοες συνθήκες, άλλα αν συνεχίσει και στο μέλλον καθ' όλη την διάρκεια της ανάπτυξής τους τότε μπορεί να παρατηρηθούν κάποιες διαφορές, όπως γενικότερα παρατηρούνται στα ζώα τα οποία εργάζονται!

Προσωπικά πάλι, και βασιζόμενος στις διάφορες σύγχρονες θεωρίες, είμαι κι εγώ υπερ του να διατηρείται το σκυλί καθ'όλη την διάρκεια της ανάπτυξής του όσο το δυνατόν πιο αδύνατο!
 




ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Φοβερό σκύλι έχεις φίλε.

Πρόσεχε το.

Νομίζω ότι καλό θα ήταν να μην πολυανεβοκατεβαίνει σκαλιά μέχρι να δέσει ο σκελετός του.
 




θησέας

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2011
96
8
Τα κουταβάκια εώς τον απαγαλακτισμό τους δύσκολα διαφοροποιούν το βάρος ανεξαρτήτως της διατροφής της σκύλας αντιθέτως με την ίδια κ τον κίνδυνο εκλαμψίας κτλπ..Επίσης οι ορεινοί ποιμενικοί σχεδόν πάντοτε αγγίζουν τα όρια της σωματικής δομής τους κ με ελλιπή διατροφή ,πρόβλημα εκεί η ανολοκλήρωτη σκελετική δομή τους!Πολύ σωστά επισημαίνεται η διαφορά τοκετομάδας μεγάλου αριθμού ή λίγων ΄΄τυχερών΄΄ κουταβιών.Ο δικός μου 42 ημερών(τελευταία ημέρα μητρικού γάλακτος) 7200kg k ο μοναδικός αδερφός του 6800kg.@ορθός κράτησες το αγαπημένο μου απ τα κουταβάκια σου ,όντως πολύ όμορφο κεφάλι το κουταβάκι,τέλεια αυτάκια κ το πάχος στα γόνατα δείχνει ότι θα γίνει τερατάκι.να το χαίρεσαι..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
7200 42 ημερών;Εντυπωσιακό!
Μήπως θυμάσαι πως εξελίχθηκε το βάρος του μεγαλώνοντας;
 




yannisk

Member
27 Δεκεμβρίου 2011
7
0
Καλησπέρα σας,
Σήμερα η ζηγαριά ακριβείας έδειξε 11 κιλά... Νομίζω πάμε καλά...
Θα ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κανείς, ποια είναι η σχεση των κουταβιών ΕΠ με άλλα ζώα;
Μπορώ να την φέρω σε επαφή με άλλα ευαίσθητα κατοικίδια (κότες, κατσικάκια, κουνέλια) ή θα έχω προβλήματα;
 


zach

Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
8
0
ΧΑΝΙΑ-ΚΡΗΤΗΣ
Καλησπέρα,αν θέλεις την ταπεινή μου γνώμη όσο πιο νωρίς την φέρεις σε επαφή τόσο το καλύτερο και μάλιστα μεγαλώνοντας μαζί τους το φυσικό είναι να τα προστατεύει από τυχον εισβολείς (ζώα-ανθρώπους).Απαραίτητη προυπόθεση βέβαια ειναι να εχει κλείσει το κύκλο των εμβολίων.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Mε προσοχή και την επιτήρησή σου μπορείς να τα φέρεις σε επαφή, θέλει προσοχή όμως να μην τα θεωρήσει παιχνίδι και τα τραυματίσει, άλλα και να μην το τραυματίσουν κι αυτά!
Σιγά σιγά και με υπομονή!

Θα σε συμβούλευα να μην κρίνεις τον σκύλο σου με βάση τα δεδομένα των Ε.Π., ούτε μορφολογικά, ούτε στον χαρακτήρα, που είναι και το σημαντικότερο!
Μην ξέροντας την καταγωγή του δεν μπορείς να ξέρεις τίποτα μέχρι να ολοκληρώσει και την σωματική και την πνευματική του ανάπτυξη και δεις τελικά πως είναι και πως συμπεριφέρεται!
Να πηγαίνεις βλέποντας και κάνοντας!
Και για να μην απογοητευτείς αν εξελιχθεί διαφορετικά και για να του προσφέρεις αυτά που χρειάζεται και κυρίως για να τον προσεγγίζεις όπως απαιτείται!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.808
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf