κουταβι 5 μηνων


Aliki84

Member
15 Μαϊου 2017
8
2
39
Γεια σας φιλοι σκυλομπαμπαδες και σκυλομαμαδες ,
Πριν 4 μηνες υιοθετησα τον σαββα , ημιαιμο τσοπανοσκυλακι - πιτμπουλακι και με αλλα διαφορα γονιδια .
Ο σαββας γεννηθηκε στο σχολειο που δουλευω με τα 8 αδερφακια κ τα 4 ξαδερφακια του την πρωτοχρονια . Τη μαμα την γνωριζαμε , ειχε γεννηθει κ αυτη στο σχολειο μας περσυ και ηταν μια ησυχη ημιαιμη τσοπανοσκυλιτσα . Τον μπαμπα δεν τον ξερουμε καθολου αλλα υποθετουμε οτι ηταν πιτμπουλ μια κ τα μικρα εμοιαζαν να εχουν πιτμπουλοκατασκευη .
Να μην τα πολυλογω ο σαββας μενει στον κηπο παρεα με το μακη το γατο και τις κοτες που ερχονται απο τη γειτονισσα κ τρωνε στον κηπο μας .
Εγω τον πηγαινω βολτα καθε μερα τουλαχιστον μια φορα . Το προβλημα ειναι οτι ενω ο σαββας ειναι πολυ ευγενικος χαρακτηρας , ησυχος , χαρουμενος και γενικα κοινωνικος τον τελευταιο μηνα με εχει ταραξει στις δαγκωνιες , μαλιστα γρυλιζει κιολας επιθετικα και δαγκωνει οπου βρει ψαχνο η δερμα οπως χερια κ αστραγαλους . Τα δαγκωματα ειναι τοσο δυνατα κ αναπαντεχα που εχω αρχισει να φοβαμαι να τον βγαζω βολτα. Πριν 2 βδομαδες μου εσκισε το δερμα τοσο βαθια που γεμισε το χερι μου αιματα , ευτυχως ημουν κοντα στο σπιτι κ προλαβα να δεσω το χερι αλλα ταραχτηκα παρα πολυ .
Δωστε τα φωτα σας οι πιο εμπειροι τι να κανω με τον σαββα που ειναι τοσο αγαρμπος κ το παιζει τσαμπουκας ;
 

Attachments



Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Eιναι σε ηλικια καλη για βασικη υπακοη , επικοινωνησε με καποιον εκπαιδευτη και σιγα σιγα αρχιστε , οτι και να σου πουμε εμεις δεν θα βοηθησουμε οσο ενας εκπαιδευτης. Να σου ζησει.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Aliki84

Member
15 Μαϊου 2017
8
2
39
Eιναι σε ηλικια καλη για βασικη υπακοη , επικοινωνησε με καποιον εκπαιδευτη και σιγα σιγα αρχιστε , οτι και να σου πουμε εμεις δεν θα βοηθησουμε οσο ενας εκπαιδευτης. Να σου ζησει.
Ευχαριστω πολυ ! Εχω επικοινωνησει ηδη με 3 εκπαιδευτες αλλα επειδη σε ενα μηνα θα παω στην Αθηνα σκεφτομαι αν ειναι καλυτερο να ξεκινησουμε εδω Κορινθο την εκπαιδευση η να την ξεκινησουμε στην Αθηνα . Το προβλημα ειναι οτι μεσολαβουν και οι καλοκαιρινες διακοπες και επισης οτι η οικονομικη μου δυνατοτητα δεν ειναι μεγαλη οποτε ψαχνω κατι σχετικα οικονομικο . Εχετε καποιον να μου προτεινετε ;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Να σου ζήσει ο μικρός.
Εγώ, η μόνη συμβουλή που θα ήθελα να δώσω, είναι πριν φύγεις όπως λες από την Κόρινθο, να φροντίσεις όσο και αν γίνεται, να στειρωθεί η μαμά του Σάββα και όποια άλλη θηλυκιά, περιφέρεται εκεί στο σχολείο που δουλεύεις. Δεν χρειάζονται άλλα αδέλφια και ξαδέλφια του Σάββα. Εχει πλημμυρίσει ο τόπος :(
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Καλημερα! Οσο πιο γρηγορα ξεκινησετε την εκπαιδευση τοσο καλυτερο για εσενα γιατι αν τωρα φοβασαι να τον βγαλεις μπορει να γινει χειροτερο μεχρι να πατε αθηνα. Μεγαλωνει και τσαμπουκαλευεται για να καταλαβει μεχρι που τον παιρνει πιθανοτατα. Αλλα τον τροπο που θα τον σταματησεις καλο ειναι να στο μαθει ειδικος γιατι καμια φορα με τις λαθος αντιδρασεις μας κανουμε την κατασταση χειροτερη χωρις να φταιει ο σκυλος δηλαδη.

Για την μαμα αν πχ σαν σχολειο κανατε καποια κινηση ωστε να πραγματοποιηθει στειρωση ειναι μια πολυ καλη πραξη που θα εδινε και στα παιδια ηθικο διδαγμα (τετοια μαθηματα ηθους και σεβασμου ειδικα στα παιδια, τα χρειαζομαστε σε αυτη την χωρα):)
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Καλημερα! Οσο πιο γρηγορα ξεκινησετε την εκπαιδευση τοσο καλυτερο για εσενα γιατι αν τωρα φοβασαι να τον βγαλεις μπορει να γινει χειροτερο μεχρι να πατε αθηνα. Μεγαλωνει και τσαμπουκαλευεται για να καταλαβει μεχρι που τον παιρνει πιθανοτατα. Αλλα τον τροπο που θα τον σταματησεις καλο ειναι να στο μαθει ειδικος γιατι καμια φορα με τις λαθος αντιδρασεις μας κανουμε την κατασταση χειροτερη χωρις να φταιει ο σκυλος δηλαδη.

Για την μαμα αν πχ σαν σχολειο κανατε καποια κινηση ωστε να πραγματοποιηθει στειρωση ειναι μια πολυ καλη πραξη που θα εδινε και στα παιδια ηθικο διδαγμα (τετοια μαθηματα ηθους και σεβασμου ειδικα στα παιδια, τα χρειαζομαστε σε αυτη την χωρα):)
Πολύ ωραία ιδέα,να μάθουν τα παιδάκια στο δημοτικό ότι η στείρωση είναι μία καλή πράξη που δεν επιτρέπει να δημιουργηθούν και άλλοι παρίες,γιατί όχι στις μεγαλύτερες τάξεις να παρακολουθούν και τη διαδικασία.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Πολύ ωραία ιδέα,να μάθουν τα παιδάκια στο δημοτικό ότι η στείρωση είναι μία καλή πράξη που δεν επιτρέπει να δημιουργηθούν και άλλοι παρίες,γιατί όχι στις μεγαλύτερες τάξεις να παρακολουθούν και τη διαδικασία.
ξέρεις να μας πεις κάποιον καλύτερο τρόπο για να μην πολλαπλασιάζονται τα αδέσποτα στους δρόμους?
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Το θέμα της στείρωσης σε συνδυασμό με τα αδέσποτα, έχει συζητηθεί πολλές φορές,μερικές από αυτές πρόσφατα.
Αν δεν βαριέσαι κάνε αναζήτηση,(αν και πιστεύω ότι θα έχεις διαβάσει τις συζητήσεις),γιατί εγώ βαριέμαι να μπω πάλι στην ίδια συζήτηση.
Δεν θα σχολίαζα αν για ακόμη μια φορά δεν προτεινόταν έτσι εύκολα σε κάποιο μέλος η στείρωση.Εγώ προτείνω να διαβάσει το μέλος όσες συζητήσεις μπορεί για στείρωση,αδέσποτα,καθαροαιμία και μετά να αποφασίσει αν θα κάνει στείρωση.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Πολύ ωραία ιδέα,να μάθουν τα παιδάκια στο δημοτικό ότι η στείρωση είναι μία καλή πράξη που δεν επιτρέπει να δημιουργηθούν και άλλοι παρίες,γιατί όχι στις μεγαλύτερες τάξεις να παρακολουθούν και τη διαδικασία.

Πιστεψε με τιποτα δεν θα παθουν. Αλλα πρωτα να μαθουν ομως ποσο αχρηστοι ειμαστε συνολικα στο να μην κοιταμε μονο την παρτη μας και στο να σεβομαστε ολα τα ζωντανα οντα γυρω μας. Τα παιδια ειναι πολυ πιο εξυπνα και ανοιχτομυαλα, τα υπολοιπα θα τα καταλαβουν και απο μονα τους.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το θέμα της στείρωσης σε συνδυασμό με τα αδέσποτα, έχει συζητηθεί πολλές φορές,μερικές από αυτές πρόσφατα.
Αν δεν βαριέσαι κάνε αναζήτηση,(αν και πιστεύω ότι θα έχεις διαβάσει τις συζητήσεις),γιατί εγώ βαριέμαι να μπω πάλι στην ίδια συζήτηση.
Δεν θα σχολίαζα αν για ακόμη μια φορά δεν προτεινόταν έτσι εύκολα σε κάποιο μέλος η στείρωση.Εγώ προτείνω να διαβάσει το μέλος όσες συζητήσεις μπορεί για στείρωση,αδέσποτα,καθαροαιμία και μετά να αποφασίσει αν θα κάνει στείρωση.
το μέλος δεν πρότεινε στείρωση στο κουτάβι της θεματοθέτριας αλλά στη μαμά του που είναι αδέσποτη και σίγουρα θα ξαναγεννήσει. Οπότε σε ξαναρωτώ: ποια άλλη λύση προτείνεις για να μην αυξάνονται τα αδέσποτα.
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Πιστεψε με τιποτα δεν θα παθουν. Αλλα πρωτα να μαθουν ομως ποσο αχρηστοι ειμαστε συνολικα στο να μην κοιταμε μονο την παρτη μας και στο να σεβομαστε ολα τα ζωντανα οντα γυρω μας. Τα παιδια ειναι πολυ πιο εξυπνα και ανοιχτομυαλα, τα υπολοιπα θα τα καταλαβουν και απο μονα τους.
Δεν σέβεσαι έναν ζωντανό οργανισμό αν δεν σέβεσαι την φύση του.Εσύ πιστεύεις ότι έναν αρσενικό που τον έχεις ευνουχίσει,τον έχεις σεβαστεί σαν άτομο;
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
το μέλος δεν πρότεινε στείρωση στο κουτάβι της θεματοθέτριας αλλά στη μαμά του που είναι αδέσποτη και σίγουρα θα ξαναγεννήσει. Οπότε σε ξαναρωτώ: ποια άλλη λύση προτείνεις για να μην αυξάνονται τα αδέσποτα.
Κατάλαβα που απευθυνόταν η στείρωση,οπότε συγνώμη, αλλά στην ίδια ερώτηση θα σε παραπέμψω στην ίδια απάντηση.
Εσύ πιστεύεις ότι δεν θα προταθεί και στείρωση στο δεσποζόμενο πλέον κουτάβι;
Αλλά ο καθένας με τη σειρά του,προηγείται η μάνα.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@kok
Δεν θυμαμαι ποια απο τις πολλες, οπως λες και ο ιδιος, συζητησεις ειχες πει οτι δεν εχεις κανενα θεμα με τα αδεσποτα. Μια δυο φορες μονο που σε ενοχλησαν οταν εκανες ποδηλατο.
Νομιζω οτι αυτη σου φραση τα λεει ολα.
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
@kok
Δεν θυμαμαι ποια απο τις πολλες, οπως λες και ο ιδιος, συζητησεις ειχες πει οτι δεν εχεις κανενα θεμα με τα αδεσποτα. Μια δυο φορες μονο που σε ενοχλησαν οταν εκανες ποδηλατο.
Νομιζω οτι αυτη σου φραση τα λεει ολα.
Ακόμα και εκεί όμως, είπα ότι δεν με πειράζει.
Στο 11 post,θα μου λύσει κανείς την απορία;
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αυτο λεω και γω. Οτι δε σε πειραζει. Δε βλεπεις προβλημα. Το μονο σου θεμα ηταν να κανεις ανενοχλητος ποδηλατο.

Αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι οσοι προτεινουν στειρωση δεν το κανουν απο γουστο ή φετιχ. Γουσταρουν ακρωτηριασμους κι ετσι. (Τουλαχιστον οχι ολοι :p) Ειναι λυση αναγκης.

Ο σκυλος δεν ειναι αγριο ζωο. Ειναι εξαρτημενο απ τον ανθρωπο. Πιστευεις οτι να αφηνεις να υπαρχουν και να διαιωνιζονται υποσιτισμενα, αρρωστα, τσιμπουριασμενα σκυλια που υπαρχουν πιθανοτητες να πατηθουν απο αυτοκινητο ή να φολιαστουν ειναι σεβασμος στη φυση και στη ζωη;
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Δεν σέβεσαι έναν ζωντανό οργανισμό αν δεν σέβεσαι την φύση του.Εσύ πιστεύεις ότι έναν αρσενικό που τον έχεις ευνουχίσει,τον έχεις σεβαστεί σαν άτομο;
Καταρχας δεν ειναι ατομο, ειναι ζωο. Ιδανικα στην φυση του οπως λες η στειρωση δεν εχει λογο. Τον δικο μου δεν τον στειρωνω επισης γιατι ουτε αυτος εχει λογο. Τα αδεσποτα ομως δεν ειναι στην φυση τους, ο ανθρωπος εφερε τον σκυλο στον πολιτισμο και ο ανθρωπος εφτιαξε και τα αδεσποτα. Επομενως τωρα πληρωνουν τις πραξεις μας

-στειρωση=μονοδρομος-, αυτη ακριβως ειναι η αποψη μου. δεν καταφεραμε να σεβαστουμε την μανα, ας αποτρεψουμε εστω τον βασανισμο και την ταπεινωση μελλοντικων ψυχων που θα εφερνε στον κοσμο.
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Αυτο λεω και γω. Οτι δε σε πειραζει. Δε βλεπεις προβλημα. Το μονο σου θεμα ηταν να κανεις ανενοχλητος ποδηλατο.

Αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι οσοι προτεινουν στειρωση δεν το κανουν απο γουστο ή φετιχ. Γουσταρουν ακρωτηριασμους κι ετσι. (Τουλαχιστον οχι ολοι :p) Ειναι λυση αναγκης.

Ο σκυλος δεν ειναι αγριο ζωο. Ειναι εξαρτημενο απ τον ανθρωπο. Πιστευεις οτι να αφηνεις να υπαρχουν και να διαιωνιζονται υποσιτισμενα, αρρωστα, τσιμπουριασμενα σκυλια που υπαρχουν πιθανοτητες να πατηθουν απο αυτοκινητο ή να φολιαστουν ειναι σεβασμος στη φυση και στη ζωη;
Κατ αρχήν στην πρώτη παράγραφο,είπα δεν έχω θέμα και για το ποδήλατο το είχα πει χαριτολογώντας.Αν και με έχει δαγκώσει στη γάμπα αδέσποτο,πάλι δεν με ενοχλούν,τους αναγνωρίζω το δικαίωμα να είναι εκεί,αλλάζω εγώ το δρομολόγιο.

Την δεύτερη παράγραφο μπορείς να μου τη κάνεις πιο λιανά;

Στην τρίτη παράγραφο τώρα,εγώ και δεν νομίζω μόνον εγώ,βλέπω και έχω δει αδέσποτα μια χαρά θρεφτάρια.Συμφωνώ ότι διατρέχουν κινδύνους,αλλά είναι το τίμημα της ελευθερίας,δεν έχουν αφεντικά.Μήπως το ίδιο δεν συμβαίνει και στους ανθρώπους που θέλουν να είναι ελεύθεροι;Όχι σε εκείνους που νομίζουν ότι είναι ελεύθεροι.
Η φόλα,όπως και το παράτημα των σκυλιών είναι καθαρά θέμα παιδείας,δεν λύνεται με την στείρωση.Αυτός που δηλητηριάζει σκυλιά όταν δεν θα έχει να δηλητηριάσει αδέσποτα θα δηλητηριάσει του γείτονα.
Επί τη ευκαιρία να ποστάρω πάλι ένα παλιότερο κουίζ που είχα βάλει.

Κουίζ Γιατί ενώ τόσα χρόνια εφαρμόζεται η στείρωση στα αδέσποτα,υπάρχουν ακόμα αδέσποτα;

α) Δεν κατάφερε ο μπόγιας να τα πιάσει όλα.
β) Συνεχίζουν και παρατάνε σκυλιά.
γ)Πολλά στειρώνονται και αφήνονται πάλι στο δρόμο.Το καθήκον τους το έκαναν,αισθάνονται εντάξει.
δ)Φταίνε όλα τα παραπάνω μαζί.
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Κατ αρχήν στην πρώτη παράγραφο,είπα δεν έχω θέμα και για το ποδήλατο το είχα πει χαριτολογώντας.Αν και με έχει δαγκώσει στη γάμπα αδέσποτο,πάλι δεν με ενοχλούν,τους αναγνωρίζω το δικαίωμα να είναι εκεί,αλλάζω εγώ το δρομολόγιο.δεν ειναι δικαιωμα τους να ειναι εκει οπως το λες....δεν εχουν αλλη επιλογη...ειναι υποχρεωση ολων μας να φροντισουμε να μην ειναι εκει πια...

Την δεύτερη παράγραφο μπορείς να μου τη κάνεις πιο λιανά;

Στην τρίτη παράγραφο τώρα,εγώ και δεν νομίζω μόνον εγώ,βλέπω και έχω δει αδέσποτα μια χαρά θρεφτάρια.Συμφωνώ ότι διατρέχουν κινδύνους,αλλά είναι το τίμημα της ελευθερίας,δεν έχουν αφεντικά.ελευθερια;;;;; ο αστεγος ειναι ελευθερος;;;; ειτε ανθρωπος ειτε ζωο αστεγο ον ειναι..η ελλειψη κατοικιας σιτισης φροντιδας και λοιπων βασικων αναγκων για σενα ειναι ελευθερία;;;; αποτινάξου απο τα δεσσμα σου μια βδομαδα κ πήγαινε να ζησεις ελευθερος στη πλατεια ομονοιας κ ξαναπες το μετα αυτο.... το ίδιο δεν συμβαίνει και στους ανθρώπους που θέλουν να είναι ελεύθεροι;Όχι σε εκείνους που νομίζουν ότι είναι ελεύθεροι.
Η φόλα,όπως και το παράτημα των σκυλιών είναι καθαρά θέμα παιδείας,δεν λύνεται με την στείρωση.Αυτός που δηλητηριάζει σκυλιά όταν δεν θα έχει να δηλητηριάσει αδέσποτα θα δηλητηριάσει του γείτονα.
Επί τη ευκαιρία να ποστάρω πάλι ένα παλιότερο κουίζ που είχα βάλει.

Κουίζ Γιατί ενώ τόσα χρόνια εφαρμόζεται η στείρωση στα αδέσποτα,υπάρχουν ακόμα αδέσποτα;

α) Δεν κατάφερε ο μπόγιας να τα πιάσει όλα.
β) Συνεχίζουν και παρατάνε σκυλιά.
γ)Πολλά στειρώνονται και αφήνονται πάλι στο δρόμο.Το καθήκον τους το έκαναν,αισθάνονται εντάξει.
δ)Φταίνε όλα τα παραπάνω μαζί.
Μεσα στο quote
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Καταρχας δεν ειναι ατομο, ειναι ζωο. Ιδανικα στην φυση του οπως λες η στειρωση δεν εχει λογο. Τον δικο μου δεν τον στειρωνω επισης γιατι ουτε αυτος εχει λογο. Τα αδεσποτα ομως δεν ειναι στην φυση τους, ο ανθρωπος εφερε τον σκυλο στον πολιτισμο και ο ανθρωπος εφτιαξε και τα αδεσποτα. Επομενως τωρα πληρωνουν τις πραξεις μας

-στειρωση=μονοδρομος-, αυτη ακριβως ειναι η αποψη μου. δεν καταφεραμε να σεβαστουμε την μανα, ας αποτρεψουμε εστω τον βασανισμο και την ταπεινωση μελλοντικων ψυχων που θα εφερνε στον κοσμο.
Όταν λέω άτομο, εννοώ τη μονάδα,το συγκεκριμένο σκύλο σαν ύπαρξη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf