κοψιμο αυτιων


Status
Κλειδωμένο θέμα

taxudromos

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2011
86
2
συγνωμη αν δεν ειμαι στο σωστο 8εμα η αν εχει ξαναειπω8ει , αλλα μεχρι πια ηλικια μπορουμε να κοψουμε τα αυτια ενος σκυλου?
 






taxudromos

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2011
86
2
ναι το ξερω οτι απαγορευεται , αλλα μηπως ξερετε να μου απαντησετε?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Απαγορεύεται η κοπή αυτιών -και γενικά οι ακρωτηριασμοί- με τον νέο νόμο, άρα δεν υπάρχει και η σωστή ηλικία ούτε περεταίρω!

Ακρωτηριασμός επιτρέπεται μόνο αν συντρέχουν ιατρικοί λόγοι!
 


taxudromos

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2011
86
2
οτι υπαρχει νομος που δεν επιτρεπει το κοψιμο των αυτιων δεν σημαινει οτι καποιος δεν μπορει να τα κοψει.....
ειναι πολλοι υπερ του νομου και αλλοι κατα...
πολλοι λενε πως οταν κοβουμε τα αυτια το σκυλι ποναει πολυ..... δεν πιστευω ομως αυτος ο πονος να συγκρινεται με αυτον που 8α εχει οταν του κοψουν τα μπαλακια....
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Κανονικά δεν θα πρεπε να μπορεί διότι είναι παράμονο..
Βέβαια στην Ελλάδα είμαστε........

Τι σκύλο έχεις?
 


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
οτι υπαρχει νομος που δεν επιτρεπει το κοψιμο των αυτιων δεν σημαινει οτι καποιος δεν μπορει να τα κοψει.....
ειναι πολλοι υπερ του νομου και αλλοι κατα...
πολλοι λενε πως οταν κοβουμε τα αυτια το σκυλι ποναει πολυ..... δεν πιστευω ομως αυτος ο πονος να συγκρινεται με αυτον που 8α εχει οταν του κοψουν τα μπαλακια....
πιο ακυρη απαντηση δεν μπορουσες να πεις
 


taxudromos

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2011
86
2
σοφι δεν 8ελω να κοψω τα αυτια του παιδιου μου , απλα ρωτησα για να μα8ω γιατι δεν ξερω...
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ταχυδρομος!!!!γραμμα!!!!!το γραμμα του νομου βεβαια...χεσμενο το εχεις!!!δεν ξερω αν ειναι αληθεια το οτι δεν θες να τα κοψεις,αλλα απο την στιγμη που ο νομος μιλαει....εγω ξερω να σου πω,αλλα δεν θα σου πω.ειναι σαν να σου λεω πως να κανεις μια σωστη ληστεια!οχι οτι ξερω,αλλα τελευταια εμαθα!το ειδα στην τηλεοραση!!!!
 


Baloo

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2011
179
2
12
Κρήτη
Η ηλικία δεν παίζει ρόλο για το κόψιμο των αυτιών. Κάποιος θα καταλάβει ότι είναι έτοιμο το σκυλί του όταν θα έχει κόψει πρώτα τα δικά του αυτιά για να βεβαιωθεί ότι δεν πονάει και ότι είναι πιο όμορφος.
 


taxudromos

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2011
86
2
αυτο που γινετε εδω μεσα ωρες ωρες ειναι πολυ αστειο.... law αφου δεν 8α μου πεις μαλλον δεν 8α μα8ω ποτε ε?
κανει καποιος μια ερωτηση για να μα8ει και λετε το μακρι σας και το κοντο σας ....
ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες σας παντως...

επισεις στανταρ το ξερετε ολοι σας πως υπαρχουν ρατσες που μεχρι και ο δημιουργος λεει οτι παντα πρεπει να κοβονται τα αυτια τους....
αλλα οχι .... τι ξερει αυτος ε ?
 


Baloo

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2011
179
2
12
Κρήτη
Ο Δημιουργός τα δημιούργησε με αυτιά γιατί είχε τους λόγους του. Κάτι θα ξέρει παραπάνω...
 




morfeas

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
142
3
αυτο που γινετε εδω μεσα ωρες ωρες ειναι πολυ αστειο.... law αφου δεν 8α μου πεις μαλλον δεν 8α μα8ω ποτε ε?
κανει καποιος μια ερωτηση για να μα8ει και λετε το μακρι σας και το κοντο σας ....
ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες σας παντως...

επισεις στανταρ το ξερετε ολοι σας πως υπαρχουν ρατσες που μεχρι και ο δημιουργος λεει οτι παντα πρεπει να κοβονται τα αυτια τους....
αλλα οχι .... τι ξερει αυτος ε ?
πράγματι για κάποιες φυλές ήταν άδικος ο νομος...

επίσης άδικο είναι που ισχύει ουσιαστικά αναδρομικά.

έτσι είμαστε στην ελλάδα του ύψους η του βάθους.

να ξέρεις πάντως ότι αν κόψεις και σε δει κάνας βαρεμένος γείτονας και αποφασίσει να σε τρέξει μπορεί να το κάνει και να πληρώνεις πρόστιμα.
 






Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Δεν ξέρω τι είναι αυτό που έβαλες αλλά τo πρότυπο κατά FCI λέει
Ears : High and laterally inserted, set well apart due to the width of the skull. Functionally, they should be cropped and erect, in triangular shape and with a length which does not exceed 50% of the front edge of the auricle of the natural ear. Without being cropped, they are of mid-length, broad, thick, flat and rounded at the tip. Covered with smooth hair which is a bit shorter than on the rest of the body; they may show small spots, not to be penalized. In natural position they hang down covering the back of the cheeks. When the dog is alert they may be half-erect.
 


taxudromos

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2011
86
2
ακου μορφεα , δεν 8ελω να κοψω τα αυτια της σκυλας μου , και να η8ελα 8α μου ηταν πολυ δυσκολο διοτι ειμαι σε νησι με 2 κτηνιατρους που τον εναν δεν τον εμπιστευομαι ουτε για εμβολιο και ο αλλος ειναι εντελως απειρος σε τετοια 8εματα.
ετσι 8α πρεπει να παρατησω την δουλεια μου και να κανω μεγαλο ταξιδι για να παω σε καποιον εμπειρο ωπου στην παρουσα φαση δεν μπορω να κανω τετοιες πολυτελειες....
απλα ρωτησα για να μα8ω , οπως ρωτησα πριν λιγες μερες ετσι στο αρχετο ποσα κιλα πρεπει να ειναι ενα boxer 6 μηνων....
αυτος ειναι ο λογος που ειμαι εδω...για να μα8ω πραματα....
 


Status
Κλειδωμένο θέμα