κοψιμο νυχιων... πως??


thanasis76

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
161
40
καλημερα. καλο πασχα σε ολους μας και καλη ανασταση.
στο θεμα μας....
στο κουταβι μου εχουν μεγαλωσει τα νυχια του και χρειαζονται κοψιμο.
διαβαζω λιγο αλλα θα ηθελα καποιος να μου εξηγησει επιδη ειναι η πρωτη φορα που θα κοψουμε τα νυχια μας...
τα νυχια πρεπει να κοψουμε τις μυτες σαν πρωτη φορα γιατι το νευρο ειναι μακρυ??
για να κοντινουν τα νυχια αρκετα πρεπει να κοβω καθε λιγο και παραπανω και πως γινετε αυτο? μετα απο καθε κοψιμο το νευρο νεκρωνει εκει κοντα και μικραινει??
αν μπορει να μου εξηγησει καποιος για να μην πονεσω το κουταβι μου και δεν καθετε μετα...
αν κοψουμε κατα λαθος λιγο νευρο τι γινετε???

ευχαριστω!!!!!
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Θα πας το σκυλάκι σου σε έναν έμπειρο groomer η καλό κτηνίατρο που δεν θα τον πονέσει και δεν θα ματώσει τα νύχια του. Θα δεις τι και πως γίνεται για να μπορέσεις μετά να το κάνεις μόνος σου.
 
  • Like
Reactions: mareco


thanasis76

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
161
40
Θα πας το σκυλάκι σου σε έναν έμπειρο groomer η καλό κτηνίατρο που δεν θα τον πονέσει και δεν θα ματώσει τα νύχια του. Θα δεις τι και πως γίνεται για να μπορέσεις μετά να το κάνεις μόνος σου.
ειναι να παμε σε 10 μερες για το εμβολιο απλα επιδη εμενα με εμπιστευετε πιο πολυ και με ακουει σκεφτηκα οτι ισως ειναι πιο ευκολο...
groomer δεν εχουμε στο νησι...
απλα μπερδευτικα λιγο με το θεμα του νευρου και πως γινετε σταδιακα να κοντινουν τα νυχια αρκετα...
 




Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
ειναι να παμε σε 10 μερες για το εμβολιο απλα επιδη εμενα με εμπιστευετε πιο πολυ και με ακουει σκεφτηκα οτι ισως ειναι πιο ευκολο...
groomer δεν εχουμε στο νησι...
απλα μπερδευτικα λιγο με το θεμα του νευρου και πως γινετε σταδιακα να κοντινουν τα νυχια αρκετα...
Δεν θα τον αφήσεις μόνο του με τον κτηνίατρο, θα είσαι δίπλα του και να μην έχεις άγχος, δεν έιναι τίποτα.
 


thanasis76

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
161
40
Δεν θα τον αφήσεις μόνο του με τον κτηνίατρο, θα είσαι δίπλα του και να μην έχεις άγχος, δεν έιναι τίποτα.
οχι οχι, δεν εννοουσα οτι τον αφηνω μονο, απλα επιδη ειναι κουταβι ακομη... μαζι μου επιδη τον μαθαινω καποια πραγματα σιγα σιγα ειναι σοβαρος οταν ειμαστε οι δυο μας... οταν ειναι κι αλλοι μαζι μας βλεπει κατι νεο και θελει να παιξει... χαχαχα γι αυτο ειπα οτι αν ειμαστε οι δυο μας ειναι πιο ευκολο... αλλα μαλλον σαν πρωτη φορα θα το κανω εκει και βλεπουμε...
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μπορεις να παρεις μια λιμα και να λιμαρεις τα νυχια.
Σιγουρα ειναι πιο "ασφαλες" απο το κοψιμο.
Τα νυχια του σκυλου εχουν το σωστο μεγεθος, οταν μπορεις να περασεις απο κατω τους ενα χαρτι, χωρις να το ακουμπαει- οταν ο σκυλος στεκεται ορθιος και ισια.
 


thanasis76

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
161
40
Μπορεις να παρεις μια λιμα και να λιμαρεις τα νυχια.
Σιγουρα ειναι πιο "ασφαλες" απο το κοψιμο.
Τα νυχια του σκυλου εχουν το σωστο μεγεθος, οταν μπορεις να περασεις απο κατω τους ενα χαρτι, χωρις να το ακουμπαει- οταν ο σκυλος στεκεται ορθιος και ισια.
οταν ο σκυλο ειναι ορθιος και δεν περπαταει τα νυχια εχουν 1-2 χιλιοστα απο το εδαφος...
οταν περπαταει ομως τα ακους. και φοβαμε οταν περπαταει μην τον ενοχλουν.
οπτικα δεν το συζηταω... επιδη δεν εχουν ξανακοπει ειναι σαν αετος... ( μυτερα )

δειτε νυχακια....

 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
απο μηκος ειναι ενταξι τοτε- απλα λιμαρε λιγο της μυτερες ακρες και ειστε τελειο!
Οσο για το ακουστικο- τα δικα μου εχουν τριμμενα νυχια μεχρι τερμα- και παρολα αυτα ακουγονται οταν περπατανε - ειδικα στο ξυλινο πατωμα. Δεν γινεται τιποτα εκει!
Εκτος εαν του μαθεις να φοραει παντοφλες μεσα στο σπιτι!;)
 


thanasis76

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
161
40
απο μηκος ειναι ενταξι τοτε- απλα λιμαρε λιγο της μυτερες ακρες και ειστε τελειο!
Οσο για το ακουστικο- τα δικα μου εχουν τριμμενα νυχια μεχρι τερμα- και παρολα αυτα ακουγονται οταν περπατανε - ειδικα στο ξυλινο πατωμα. Δεν γινεται τιποτα εκει!
Εκτος εαν του μαθεις να φοραει παντοφλες μεσα στο σπιτι!;)
axaxaxax οχι δεν με νοιαζει που ακουγονται, απλα φανταστικα οτι για να ακουγονται περπατοντας μπορει να του πιεζουν τα δαχτυλα... ποτε η τα λιμαρουμε, η τα κοβουμε στις ακρες ισα ισα...
κατι ακομη...

οταν τα κοβουμε κοντα στο νευρο... αυτο νεκρωνει εκει κοντα και μετα απο 1-2 εβδομαδες μπορουμε να τα κοψουμε παραπανω???
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Θα πρεπει να το κοψεις σιριζα καθε φορα για να αποτραβιεται ολο και πιο πισω- και βασικα αυτο θα γινει ως ενα βαθμο.
Οπος ειπα, τα νυχια των δικων μου ειναι εντελος τριμμενα ( εχουν διαφανα νυχια- φαινεται καλα, μεχρι που φτανει το νευρο) και δεν κονταινουν πιο πολυ!
Ασε που οταν κοψεις λιιιγο παραπανω θα ματωσει και θα ποναει! Και ισως μετα θα μισησει το κοψιμο νυχιων και αντε καντο καλα μετα το θηριο!
Με το λιμαρισμα πετυχαινεις το ιδιο οστοσο!

( και εγω γελασα που φανταστικα να σουλατσαιρνει ο μικρος με παντοφλιτσες μεσα στο σπιτι!!)
 


thanasis76

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
161
40
Θα πρεπει να το κοψεις σιριζα καθε φορα για να αποτραβιεται ολο και πιο πισω- και βασικα αυτο θα γινει ως ενα βαθμο.
Οπος ειπα, τα νυχια των δικων μου ειναι εντελος τριμμενα ( εχουν διαφανα νυχια- φαινεται καλα, μεχρι που φτανει το νευρο) και δεν κονταινουν πιο πολυ!
Ασε που οταν κοψεις λιιιγο παραπανω θα ματωσει και θα ποναει! Και ισως μετα θα μισησει το κοψιμο νυχιων και αντε καντο καλα μετα το θηριο!
Με το λιμαρισμα πετυχαινεις το ιδιο οστοσο!

( και εγω γελασα που φανταστικα να σουλατσαιρνει ο μικρος με παντοφλιτσες μεσα στο σπιτι!!)

σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου. με βοηθησες πολυ!!!!! οπως και τα αλλα παιδια... :) :)
τα δικα μας νυχια ειναι καταμαυρα εκτος απο ενα που ειναι διαφανο... χαχχαχαχα
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ο καλυτερος τροπος να κοπουν τα νυχια ενως σκυλου ειναι να βγενει βολτες να κοβοντε μονα τους
 




thanasis76

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
161
40
ο καλυτερος τροπος να κοπουν τα νυχια ενως σκυλου ειναι να βγενει βολτες να κοβοντε μονα τους
ετσι οπως τα λες ειναι αλλα αναλογα και τα κουταβια θελουν προσοχη στης βολτες... και ξεκινουν σταδιακα...
 




Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
  • Like
Reactions: mareco




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf