κοψιμο νυχιων... πως??


marria-ektwras

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2018
81
124
Ερώτηση τα ψαλίδια είναι όλα ίδια; Εννοώ με το ίδιο ψαλίδάκι κόβεις νύχια σε ένα Τσιουάουα και σε ένα Αγ.Βερνάρδου;
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ερώτηση τα ψαλίδια είναι όλα ίδια; Εννοώ με το ίδιο ψαλίδάκι κόβεις νύχια σε ένα Τσιουάουα και σε ένα Αγ.Βερνάρδου;
Υπάρχουν διάφορα μεγέθη αλλά συνήθως με ένα που κάνει για Αγίου Βερνάρδου κόβεις τα πάντα σίγουρα. Εγώ έχω ένα που κόβω νύχια σε σκυλιά μεσαίου μεγέθους γύρω στα 20 κιλά, κόβω και νύχια από γάτες με το ίδιο.
 
  • Like
Reactions: marria-ektwras


marria-ektwras

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2018
81
124
Υπάρχουν διάφορα μεγέθη αλλά συνήθως με ένα που κάνει για Αγίου Βερνάρδου κόβεις τα πάντα σίγουρα. Εγώ έχω ένα που κόβω νύχια σε σκυλιά μεσαίου μεγέθους γύρω στα 20 κιλά, κόβω και νύχια από γάτες με το ίδιο.
να'σαι καλά ευχαριστώ για το χρόνο σου :)
 
  • Like
Reactions: vasgial


eldogo

Member
17 Ιουλίου 2018
13
0
32
Και εμεις πρωτο κοψιμο κτηνιατρος αλλα μετα μας βολεψε περισσοερο η λιμα...
 


Katerinabio

Well-Known Member
14 Μαϊου 2018
61
85
36
Εμενα παλι τα νύχια της δεν μακραινουν νομιζω... Δεν εχει χρειαστει να της τα κοψω. Ποσο συχνα τα κοβετε; λετε να εχει καμια αβιταμινωση;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Εμενα παλι τα νύχια της δεν μακραινουν νομιζω... Δεν εχει χρειαστει να της τα κοψω. Ποσο συχνα τα κοβετε; λετε να εχει καμια αβιταμινωση;
Υποθέτω πως τα νύχια της "τροχίζονται" με τις βόλτες και δεν χρειάζεται. Στον δικό μου δεν έχει χρειαστεί πέρα απο το πλαϊνό.

Αν δεν περπατά αλλάζει το θέμα.
 
  • Like
Reactions: Hammer


Katerinabio

Well-Known Member
14 Μαϊου 2018
61
85
36
Αν δεν περπατά αλλάζει το θέμα.
Φαντάσου μποξερ 2μιση χρόνων που δεν βγαίνει από το διαμερισμα. Τρομος μου ήρθε κ μόνο στη σκεψη. Πάντως κ της μανας μου που βγαινει παλι κοψιμο θελουν τα νύχια της.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Υποθέτω πως τα νύχια της "τροχίζονται" με τις βόλτες και δεν χρειάζεται. Στον δικό μου δεν έχει χρειαστεί πέρα απο το πλαϊνό.

Αν δεν περπατά αλλάζει το θέμα.
Με το περπατημα λιμαρονται ειδικα των μπροστα ποδιων, στα πισω χρειαζεται κοψιμο που και που, και τα πλαϊνα.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Φαντάσου μποξερ 2μιση χρόνων που δεν βγαίνει από το διαμερισμα. Τρομος μου ήρθε κ μόνο στη σκεψη. Πάντως κ της μανας μου που βγαινει παλι κοψιμο θελουν τα νύχια της.
Αυτό παίζει ανάλογα με το σκυλί, εγώ κόβω μόνο στη μια σκυλίτσα, τα άλλα 2 τα τρίβουν μόνα τους.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Ουτε εγω εχω κοψει ποτε, ευτυχως. Ουτε τα πλαινα, ουτε το πισω ψευδονυχο. Το ψευδονυχο μια φορα επεσε μονο του απλα οταν εγινε μεγαλο.
Τα νυχια του τα λες και πολυ κοντα, υποθετω ειναι απο το περπατημα στο τσιμεντο, χωμα.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ουτε εγω εχω κοψει ποτε, ευτυχως. Ουτε τα πλαινα, ουτε το πισω ψευδονυχο. Το ψευδονυχο μια φορα επεσε μονο του απλα οταν εγινε μεγαλο.
Τα νυχια του τα λες και πολυ κοντα, υποθετω ειναι απο το περπατημα στο τσιμεντο, χωμα.
Το ψευδονυχο επειδη ειναι "ελευθερο" συνηθως(δεν συνδεεται με καποιον μυ, καλο ειναι να το κοβουμε γιατι αν το αφηνεις να μεγαλωνει ειναι ευκολο να πιαστει σε ξυλα πετρες κτλ στις βολτες οταν τρεχει και μπορει να τραυματιστει.
Εχω δει και σκυλια που αυτο το νυχι φαινεται στασιμο, σαν να μη μεγαλωνει ποτε.
 
  • Like
Reactions: Eroe and medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Το ψευδονυχο επειδη ειναι "ελευθερο" συνηθως(δεν συνδεεται με καποιον μυ, καλο ειναι να το κοβουμε γιατι αν το αφηνεις να μεγαλωνει ειναι ευκολο να πιαστει σε ξυλα πετρες κτλ στις βολτες οταν τρεχει και μπορει να τραυματιστει.
Εχω δει και σκυλια που αυτο το νυχι φαινεται στασιμο, σαν να μη μεγαλωνει ποτε.
Μια χαρα ειναι, πιο επικινδυνο μου φαινεται να δοκιμασω να το κοψω :LOL::LOL::LOL:
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
O δικός μου τα τρώει.Και όχι δε σας δουλευω όντως τα τρώει..
Ανα. 4-5-6 μέρες ακούω έναν ήχο σαν να σπας ένα λεπτό ξύλο.
Είναι ο Δίας που τα δαγκώνει και τα φτύνει.
Πάντως νύχια έχω μήνες να κόψω
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
O δικός μου τα τρώει.Και όχι δε σας δουλευω όντως τα τρώει..
Ανα. 4-5-6 μέρες ακούω έναν ήχο σαν να σπας ένα λεπτό ξύλο.
Είναι ο Δίας που τα δαγκώνει και τα φτύνει.
Πάντως νύχια έχω μήνες να κόψω
το εχεις αγχωσει το παιδι βρε
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
το εχεις αγχωσει το παιδι βρε
Ρε φίλε το σκέφτηκα αλλά από την άλλη το κάνει σε ακυρες φάσεις και σχετικά σπάνια.Δηλαδη μια φορά τη βδομάδα, άντε δυο.

Και μη με φουντώνεις αγχώνεται ο κόπρος,όλα του τα προβλήματα λυμένα είναι.Χαχαχαχα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
O δικός μου τα τρώει.Και όχι δε σας δουλευω όντως τα τρώει..
Ανα. 4-5-6 μέρες ακούω έναν ήχο σαν να σπας ένα λεπτό ξύλο.
Είναι ο Δίας που τα δαγκώνει και τα φτύνει.
Πάντως νύχια έχω μήνες να κόψω
Χμμμ...δεν μου 'χε ξανατύχει, αλλά φιλοξενώ ένα μπουρδάκι, που κρατσανάει έτσι, τα ψευδόνυχά του. Βασικά τον μαλώνω, γιατί φοβάμαι μην κάνει καμιά αιματηρή μαλακία, και σκεφτόμουν να τον πάω μήπως πρέπει να του το βγάλω. Δεν ξέρω. Προβληματίζομαι.
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3