...κτηνοι


ellif

Active Member
31 Αυγούστου 2007
33
0
ηρακλειο κρητης
Ο τάφος των σκύλων
Thursday, 24 April 2008

Απίστευτο κι όμως αληθινό!Μια τρύπα κοντά στην είσοδο του φαραγγιού της Αγίας Ειρήνης έγινε ένας πραγματικός τάφος σκύλων. Σ’αυτήν την τρύπα κάποιοι πέταγαν τα ζώα τους. Προ ημερών μέλη του φιλοζωικού συλλόγου Χανίων «Η προστασία των ζώων», μαζί με έναν ορειβάτη επισκέφτηκαν την περιοχή. Ο ορειβάτης κατέβηκε στην τρύπα όπου σε βάθος 18 μέτρων ανακάλυψε ένα φοβισμένο κυνηγόσκυλο το οποίο έσωσε από το θάνατο. Τα μέλη του φιλοζωικού συλλόγου «Η προστασία των ζώων», εξηγούν:

Πριν από λίγες ημέρες πληροφορηθήκαμε στο τηλέφωνο του συλλόγου μας, ότι σε μια τοποθεσία κοντά στην είσοδο του φαραγγιού της Αγίας Ειρήνης υπάρχει μια κάθετη τρύπα από την οποία ακούγονται γαβγίσματα σκύλων . Η τοποθεσία βρίσκεται δίπλα στον κεντρικό δρόμο και απέχει περίπου ογδόντα μέτρα από την είσοδο του φαραγγιού. Το προηγούμενο Σάββατο, μέλη του συλλόγου μας μετέβησαν στην περιοχή και διαπίστωσαν ότι, η καταγγελία ήταν αληθινή. Υπήρχε όντως μια τρύπα με απροσδιόριστο βάθος από όπου ακούγονταν γαυγίσματα σκύλων ενώ η δυσοσμία γύρω από αυτή ήταν αφόρητη. Υπήρχαν δε εκατομμύρια μύγες καθώς και υπολείμματα από δέρματα αμνοεριφίων. Ειδοποιήθηκε η Πυροσβεστική υπηρεσία – και αμέσως κατέφτασε ένα πυροσβεστικό όχημα από το παράρτημα Καμπανού. Δυστυχώς όμως ήταν αδύνατο για τους πυροσβέστες να κάνουν κάτι για τον απεγκλωβισμό των σκύλων αφού δεν διέθεταν τα κατάλληλα μέσα.

Από μαρτυρίες κατοίκων της περιοχής πληροφορηθήκαμε ότι το σημείο αυτό οι ντόπιοι το ονομάζουν «ο τάφος του σκύλου» και ότι παλιότερα κάποιοι ασυνείδητοι πετούσαν συστηματικά εκεί μέσα ζωντανούς σκύλους και γενικότερα αδέσποτα ζώα καταδικάζοντας τα σε αργό και βασανιστικό θάνατο – εφόσον επιβίωναν από την πτώση - ή αναγκάζοντάς τα να τρώνε το ένα το άλλο σε έναν αγώνα επιβίωσης κάτι το οποίο έτεινε να εκλείψει τα τελευταία χρόνια. Οι κάτοικοι της περιοχής ισχυρίζονταν επίσης ότι σε αυτή την τρύπα ορισμένα άτομα πετούν κάθε είδους απόβλητο καθώς επίσης και άρρωστα ή ψόφια αμνοερίφια καθιστώντας τη επικίνδυνη για τη δημόσια υγεία.

Επικοινωνήσαμε με τον κύριο Περράκη Γεώργιο, μέλος του Ορειβατικού συλλόγου Χανίων και σπηλαιολόγο, ο οποίος - αφού ήρθε και εκτίμησε την κατάσταση - προσφέρθηκε να προσπαθήσει να προσεγγίσει τα ζώα με σκοπό τον απεγκλωβισμό τους.

Την Δευτέρα 21 Απριλίου ο σύλλογός μας, κατήγγειλε εγγράφως το γεγονός στον Δήμαρχο Ανατ. Σελίνου κο Παπαδερό, ενώ ενημερώθηκε και η Κτηνιατρική Διεύθυνση Χανίων. Σε συνάντηση που είχαμε με τον κο Παπαδερό, την ίδια ημέρα, μας πληροφόρησε ότι γνώριζε την ύπαρξη της τρύπας και με δική του πρωτοβουλία είχαν τοποθετηθεί σίδερα ώστε να μην μπορεί κανένας να πετά οτιδήποτε. Κάποια άτομα όμως είχαν κόψει τα σίδερα με ειδικά μηχανήματα ώστε να συνεχίζουν ανενόχλητοι την δουλειά τους. Τον ενημερώσαμε για την προσπάθεια που θέλαμε να κάνουμε ώστε να απεγκλωβήσουμε τα ζώα και δεσμεύθηκε να ξανακλείσει την είσοδο αφού ολοκληρώσουμε τις προσπάθειές μας.

Το απόγευμα της ίδιας ημέρας μια ομάδα εθελοντών μαζί με τον κύριο Περράκη πήγαμε στην τοποθεσία όπου διαπιστώσαμε ότι όντως παλιότερα υπήρχαν σίδερα τα οποία είχαν κοπεί. Εντύπωση μας έκανε το γεγονός ότι διάφορα διερχόμενα αυτοκίνητα που σταματούσαν από περιέργεια και άκουγαν ότι είμαστε μέλη φιλοζωικού συλλόγου ρωτούσαν αυθόρμητα: “Πάλι σκύλο έριξαν;” Γεγονός που σημαίνει ότι οι κάτοικοι της περιοχής το γνώριζαν, αλλά δυστυχώς κανείς δεν το έλεγε.

Ο κύριος Περράκης κατάφερε τελικά να κατεβεί στην τρύπα με κίνδυνο της ζωής του όπου ανακάλυψε σε βάθος περίπου 18 μέτρων ένα φοβισμένο θηλυκό κυνηγόσκυλο, ηλικίας – από ότι μας πληροφόρησε ο κτηνίατρος κος Βιζυράκης – περίπου οκτώ ετών. Μάλλον είχε χάσει την ικανότητά του στο κυνήγι και ο ιδιοκτήτης του αποφάσισε ότι δεν του ήταν χρήσιμο πλέον.

Μετά από τεράστια προσπάθεια καταφέραμε να το βγάλουμε στην επιφάνεια. Τεράστια, γιατί το ζώο ήταν μεγαλόσωμο και η είσοδος της τρύπας αρκετά στενή. Ευτυχώς, ήταν σε σχετικά καλή κατάσταση – ελαφρά τραυματισμένο στα πίσω πόδια – ίσως από την πτώση. Είναι ένα ιδιαίτερα φιλικό σκυλί το οποίο μας έγλειφε τα χέρια προσπαθώντας να δείξει την ευγνωμοσύνη του, προκαλώντας τη συγκίνηση όλων μας. Θα βρεθεί σύντομα μια πραγματικά φιλόζωη οικογένεια που θα θελήσει να υιοθετήσει αυτό το ταλαιπωρημένο ζώο;

Εντύπωση μας έκανε το γεγονός ότι το ζώο δεν ήταν σκελετωμένο. Όπως μας πληροφόρησε όμως ο κος Περράκης μέσα στην τρύπα υπήρχαν τεράστιες ποσότητες ψόφιων αμνοεριφίων, κεφάλια κριαριών ,εντόσθια και προβιές και το ζώο τρεφόταν από αυτά. Υπήρχαν δε και λιμνάζοντα νερά. Η μυρωδιά όμως ήταν αφόρητη και υπήρχαν αμέτρητες αποικίες εντόμων. Άραγε πόσο διάστημα αναγκάστηκε να ζήσει το δύστυχο ζώο σε αυτό το περιβάλλον; Κανείς μας δεν μπορεί να πει.

Σαν σύλλογος, το τελευταίο διάστημα ερχόμαστε συνεχώς αντιμέτωποι με την ανθρώπινη αδιαφορία και σκληρότητα κάποιων ανθρώπων απέναντι στα ζώα. Σε πολλούς δρόμους βλέπουμε ζώα δεμένα, σκελετωμένα, εκτεθειμένα στον ήλιο και στη βροχή – ενίοτε δίπλα σε κάποιο βαρέλι και αντί τροφής τους έχουν πετάξει μερικά εντόσθια, αποδεικνύοντας τον ανύπαρκτο σεβασμό τους απέναντι στα ζώα και στο περιβάλλον. Τα ζώα αυτά είναι αιχμάλωτα και ανυπεράσπιστα χωρίς κανένα δικαίωμα. Και όταν σταματάμε και τους δίνουμε λίγο νερό – κάτι απειροελάχιστο δηλαδή – μας γλείφουν τα χέρια και κουνούν τις ουρές τους όλο ευγνωμοσύνη.

Η διάσωση αυτού του ζώου – ενός μόνο - από τα δεκάδες που είχαν κυριολεκτικά θαφτεί σε αυτή την τρύπα, ήταν ένα αναπάντεχο δώρο. Ελπίζουμε στο μέλλον να μην έρθουμε αντιμέτωποι με παρόμοια περιστατικά ούτε εκεί ούτε σε άλλες περιοχές του νομού μας.

"ΧΑΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ",Μ.Πέμπτη 24 Απριλίου 2008

Φιλοζωικός σύλλογος Χανίων
«Η προστασία των ζώων»
 




ellif

Active Member
31 Αυγούστου 2007
33
0
ηρακλειο κρητης
συγνωμη που γινεται αυτο γιατι για περιοχες εκτος ηρακλειου ειμαι ασχετη.ποσα χρονια γινεται και κανεις τιποτα δεν κανει?στην τελικοι θα μαζευτουμε εκει οι ζωοφιλοι και θα μας μαθουν απο την αναποδη.τετοιο πολιτισμο και τροπους θελουν?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
εγω δεν το εχω ξανα ακουσει και εμεινα τωρα...!! :shock: :shock:

δεν το πιστευω ρε παιδια..!!!
μα πως ειναι δυνατον!!!!!!! :shock: :shock: :shock: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
 


elle

Well-Known Member
28 Φεβρουαρίου 2008
223
0
Αλεξανδρούπολη
Η νοοτροπία των περισσοτέρων κυνηγών είναι όταν το σκυλί γεράσει ή δεν κυνηγάει καλά να το εγκαταλείπουν "για να βρεί την τύχη του" οπως λένε :evil: :evil: :evil:

Εχω μαλώσει για αυτό το θέμα πολλές φορές και έχω πάει να ψάχνω με τις ώρες για κακόμοιρα σκυλιά που έμαθα οτι τα εγκατέλειψαν..

Δυστυχώς ότι και να τους πείς δεν καταλαβαίνουνε :cry: :cry: :cry:

Οι περισσότεροι τα χτυπάνε οταν είναι στην κατοχή τους οπότε ισως να είναι καλύτερα για τα περισσότερα απο αυτά αν επιζήσουν και τα υοθετήσει κανένας αλλος που τα αγαπάει πραγματικά...
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Και φυσικά δεν εκπλήσσομαι.Το ίδιο θα συμβαίνει και σε άλλα μέρη της Ελλάδας και όχι μόνο στην Κρήτη.Η πλειοψηφία των Ελλήνων θεωρούν ηλίθιο να ταΐζεις ένα ζωντανό που δεν μπορείς μετά να το σφάξεις για να το φας ή να το καβαλήσεις ή να σου κάνει αβγά ή να βγάλει γάλα.....Επίσης η ευθανασία ή η στείρωση είναι περιττα έξοδα,ο λάκκος είναι οικονομικότερος..........
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η καταγωγή μου είναι από Κρήτη. Η αδιαφορία και η σκληρότητα με την οποία αντιμετωπίζονται τα σκυλιά στην Κρήτη δεν έχει προηγούμενο.
Η συχνότερη κακοποίηση είναι το δέσιμο του σκύλου, από τη στιγμή που θα γεννηθεί μέχρι να πεθάνει, στο χωράφι με κατάλυμα, στην καλύτερη περίπτωση, ένα σκουριασμένο βαρέλι.
Η συμπεριφορά των συντοπιτών μου απέναντι στα ζώα με κάνει και ντρέπομαι. Εύχομαι κάποια στιγμή να γίνουν λιγότερο κτήνη και περισσότερο άνθρωποι.

Συγχαρητήρια στις φιλοζωίκες οργανώσεις του νησιού που μάχονται για την επίλυση των σχετικών θεμάτων και προσπαθούν να ενημερώσουν το κοινό σε θέματα που αφορούν τα ζώα, με στόχο να καλλιεργήσουν την ιδέα της φιλοζωίας.
Κάνουν τιτάνια προσπάθεια.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εγώ πάντως ρε παιδιά 3-4 οικογένειες Κρητικών έχω γνωρίσει στη ζωή μου... Οι τρεις έχουν και είχαν πάντα σκύλο, που αντιμετωπίζουν σαν μέλος της οικογένειας.

Το κόλπο με την τρύπα όμως είναι τόσο ΜΑ ΤΟΣΟ άκαρδο, τόσο ΠΟΤΑΠΟ και ελεϊνό που σου ξυπνάει ένστικτα δολοφονικά....
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
δεν εκπλησομαι...ειλικρινα.δεν ειναι μονο στη Κρητη αυτο...εχουμε γνωστους σε αλλα χωρια και ακους ''το ρεμα'',''στο ποταμι'' οπου ειναι μερη π πεταγονται κουταβια,γατια,αρνια,κουφαρια και αλλα τετοια...το Ελλαντα παντα ετσι θα ειναι!ΔΕΝ υπαρχει σωτηρια εδω.οσοι και να ειναι οι φιλοζωοι,οι πλειοψηφια ζει στο μεσαιωνα και ειναι κτηνη.και το κυριοτερο,μεγαλωνουν παιδια με τετοια πιστευω και αντιληψεις π θα τα μεταφερουν στα παιδια,εγγονια τους...κριμα.
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Πρωτοφανής σκληρότητα

Δευτέρα, 07.07.08
Πρωτοφανές περιστατικό κακοποίησης και θανάτωσης ζώου, έθεσαν υπόψη του αντιδημάρχου Χανίων, Ευάγγελου Σαματά, μέλη ζωοφιλικών οργανώσεων του νομού και ζήτησαν τη λήψη μέτρων για την αντιμετώπιση του προβλήματος κακομεταχείρισης και μαζικών δηλητηριάσεων αδέσποτων ζώων. Η πρόεδρος του χανιώτικου Συλλόγου Προστασίας Ζώων, Αναστασία Μπομπολάκη, κατήγγειλε πως, στο Νεροχώρι του δήμου Φρέ, άγνωστοι σούβλισαν και στη συνέχεια, κρέμασαν στην πλατεία του χωριού ένα σκύλο.
«Καταδικάζουμε την αποτρόπαιη πράξη στο Νεροχώρι, όπου σκυλάκι κακοποιήθηκε μέχρι θανάτου, σουβλίστηκε και εν συνεχεία κρεμάστηκε. Καλούμε το δήμαρχο Φρέ να πάρει άμεσα θέση, να καταδικάσει τη συγκεκριμένη πράξη και όχι μόνο», είπε η πρόεδρος του Συλλόγου.
Ο δήμαρχος Φρε, Νίκος Γιαννούλης, πληροφορήθηκε, το μεσημέρι, το περιστατικό, το καταδίκασε και κοινοποίησε πώς το θέμα θα συζητηθεί στο δημοτικό συμβούλιο.
Τον αποτροπιασμό του εξέφρασε εκ μέρους της δημοτικής αρχής Χανίων ο αντιδήμαρχος Βαγγέλης Σαματάς. «Καταδικάζω απερίφραστα αυτές τις πράξεις. Μας προσβάλλουν όλους. Οι υπεύθυνοι πρέπει να τιμωρηθούν. Αυτά τα πράγματα είναι πρωτόγνωρα».
Το περιστατικό, στο Νεροχώρι, δεν είναι το μόνο που καταγράφεται στο νομό Χανίων. Τα κρούσματα μαζικών δηλητηριάσεων αδεσπότων, στην περιοχή της Σπλάντζιας, έχουν αναστατώσει τις ζωοφιλικές οργανώσεις μέλη των οποίων ζητούν, μεταξύ άλλων, το έλεγχο φυτοφαρμάκου, το οποίο χρησιμοποιείται για τη θανάτωση ζώων.
Η δημοτική αρχή Χανίων έχει αποφασίσει τη δημιουργία πάρκου φιλοξενίας και προστασίας αδέσποτων ζώων. Ως στιγμής, όμως, δεν έχει βρεθεί διαθέσιμος χώρος για την ενοικίαση ή αγορά του, προκειμένου να προχωρήσει στην υλοποίηση της απόφασης.

ΑΠΕ - ΜΠΕ

http://www.e-tipos.com/newsitem?id=43505
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Τι άλλο θα ακούσουμε!!

Απίστευτα αρρωστημένο! Μακάρι να τιμωρηθούν οι "υπέυθυνοι" -που δεν το βλέπω- :mad:
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
δε μου βγαινει το λινκ. Καλα οταν λεω εγω.. ωραια παλι θα πουμε τι κτηνη που ηταν. Αφου οι νομοι υπαρχουν και ειναι σαφεις? Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι οταν καποιος βλεπει ενα ζωω δεμενο και σκελετωμενο και αρρωστο δεν μηνυει τον ιδιοκτητη? Μη μου πειτε οτι δε θα γινει τπτα. Αν ειδικα οι καταγγελιες γινουν σε συλλογικο επιπεδο και ειναι συνεχεις και συχνες καποια στιγμη δε γινεται θα παρουν μπρος! αμα καθομαστε και λεμε α τα καημενα και α τα κτηνη δεν κανουμε τπτα. Απλα ικανοποιουμαστε για το οτι εμεις ειμαστε ευαισθητοι. Και βαζω πρωτα απο ολα τον εαυτο μου μεσα. και φυσικα εξαιρω αυτους που εστω και ατομικα και λιγο προσπαθουν να βοηθησουν τα αδεσποτα και ταλαιπωρημενα πλασματα αυτης της χωρας. Ημαρτον ακομα και τα ζωα που πανε για βρωση οφειλεται να μη τα βασανιζουν, οχι τα σκυλια που στη δυτικη κοινωνια ειναι ο συντροφος του ανθρωπου. Αυτοι ειναι καθικια. Εμεις ομως δεν ειμαστε συνυπευθυνοι αν μενουμε απαθεις?
:mad:
 




Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Oλη η Ελλαδα εχει ελλειψη κυνοφιλικης παιδειας αλλα δυστυχως στην Κρητη εχω την αισθηση οτι η κατασταση ειναι τραγικη :(
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Παντου σκατα ειναι. Τι θα πει να κανουν επιτροπες και ν αβρεθουν χωροι και οι υπευθυνοι θα τιμωρηθουν. Πρωτα απο ολα υπευθυνοι ειναι οι δημοι. Για τα αδεσποτα γιατι δε μεριμνουν? τι θα πει θα συζητηθει στο συμβουλιο. Να γινουν μηνυσεις κατα παντως υπευθυνου? να δωθει αμοιβη? Ολο συζηταμε και ποτε δεν κανουμε τπτα! το αιμα στο κεφαλι μου ανεβαινει!
 






xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Μπορει κανεις να μθει αν θα κανουν τπτα στον κοτετσα? Η θα τη βγαλει καθαρη?