λίγη βοήθεια σχετικά με κτηνίατρο


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
χτες πήγαμε τον Έκτορα για το τελευταίο όπως νομίζαμε εμβόλιο του σαν κουτάβι.τελευταίο νομίζαμε γιατί έτσι μας είχε πει ο κτηνίατρος του.,στον εν λόγω κτηνίατρο έχουμε πάει 3 φορές..κάθε φορά μας λέει και άλλα πράγματα..αρχικά μας έλεγε οτι δεν αρκούν τα 2 χαπάκια που δώσαμε στο σκυλί για το σκουλήκι του εντέρου και πρεπει να δίνουμε κάθε 15 μέρες και απο ένα μέχρι να γίνει 6 μηνών :eek::eek:
επίσης για το σκουλήκι της καρδίας 1 κάθε μήνα μαζί με μια αμπούλα advantix.το scalibor λουρι που του φοράμε μας το έβγαλε άχρηστο και οτι ειναι ύποπτο για νευρώσεις στα σκυλία :maria::maria:
επίσης όταν τον ρώτησα αν κάνει να χρησιμοποιήσω furminator στον Έκτορα σε αυτή την ηλικία μου απάντησε οτι το τερμινατορ δεν ξερει τι είναι :mad::mad::maria:
επίσης ήθελε να μας καταργήσει το διαβατήριο του και να γράφουμε τα πάντα που κάνει σε ένα βιβλιαράκι..:mad::mad::mad:

αχ και πολλά πολλά άλλα που δεν θυμάμαι τώρα..νιώθω απίστευτα απογοητευμένη απο τον εαυτό μου και την επιλογή μου για το Έκτορα.γιατί αυτός μπορεί να είναι όσο χάλια γιατρός θέλει να είναι ...εγώ γιατί τον επέλεξα?????
σόρυ για το τεράστιο ποστ αλλά από χτες βράζω απο τα νεύρα μου ααα και ψάχνω κτηνίατρο υπεύθυνο και καλό σε Κομοτηνή-Ξάνθη......
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ευχομαι να βρεις συντομα εναν καλο κτηνιατρο. Ακου εκει τερμινατορ...
Ο Αρης (Harryf3) ειναι απο την Ξανθη, ισως να εχει καποιον να σου προτινει.
 


angel.p

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2010
81
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Σε καταλαβαίνω. Τα ίδια νεύρα είχα με τον πρώτο κτηνίατρο του όσκαρ, όταν κατάλαβα ότι μου έλεγε άλλα αντί άλλων.
Όταν τον πήγα για πρώτη φορά μου έδωσε ταμπλέτες ασβεστίου, τον ρώτησα κάθε πότε θα τις παίρνει και μου είπε θα σου πώ πότε θα σταματήσουμε.
Την δεύτερη φορά που τον πήγα για εμβόλιο τον ξαναρώτησα και μου είπε να μην του δίνω ασβέστιο γιατί τρώει ξηρά τροφή και μπορεί να του κάνω κακό!!!

Γενικά μου χτύπησε καμπανάκι για τον συγκεκριμένο, οπότε ψάχνωντας κατάληξα στην τωρινή μας κτηνίατρο από την οποία μεχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Και όσο για το furminator, ξεκίνα το, να συνηθίζει σιγά σιγά.
 




ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
έμενα χτες μου έλεγε για το χάπι για το σκουλήκι οτι δεν χρειάζεται και είναι καλυμμένος από το χάπι για το σκουλήκι της καρδίας....και την προηγούμενη φορά μας έκανε ολόκληρο κήρυγμά για το εν λόγω χάπι.....άσχετο αλλά τελικά πρέπει να το δώσω και άλλο drontal??ή φτάνουν τα 2 που έχει ήδη πάρει??

επίσης κάποια στιγμή πήγε να μου κάνει πάλι κήρυγμα για κάτι που έκανε ο Έκτορας και μου έφερε σαν παράδειγμά την εκπαιδεύτρια την αγγλίδα από την εκπομπή στο σκαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
Έλα μωρε...άδικη γίνεσαι..
Ο άνθρωπος τώρα μαθαίνει...στήριξέ τον λιγο...κρίμα είναι..:D:D:D
ναι μωρέ....και να φανταστείς οτι έχει ένα golden και ο ίδιος 18 μηνών...και οταν άκουσε για το τερμινατορ :maria::maria::maria: μου λεει "οταν το πάρεις φερτο να το δω να το δοκιμάσω και στον δικό μου"
 




ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
έχω και άλλη ερώτηση...(πωπω ενα ενα το θυμάμαι και φουντώνω)
η δυσπλασία των άκρων δεν φαίνεται από όταν ειναι κουτάβια?πρέπει να μεγάλωσουν για να φανεί?γιατί τον ρώτησα αν εχει και μου λέει να μεγαλώσει και τότε θα δούμε και οτι και ο δικός του έχει και του έκανε κάποια αγωγή:eek::eek::eek:
επίσης όταν του ανέφερα να μας καταχωρήσει στην βάση δεδομένων με τα στοιχεία μας και τον αριθμό τσιπ του μικρού μου τα μάσαγε...μα δεν πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο???
 


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
Εγώ απ' όσο θυμάμαι η αποπαρασίτωση στα κουτάβια γίνεται κάθε 2 μήνες. Ή κάνω λάθος;
με βάση την δική του λογική 1 χάπι καθε 15 μέρες μέχρι 6 μηνών... μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο αλλά αν πρέπει εννοείται να το κάνω...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Πρώτον η δυσπλασία φάινεται όταν χρονίσει ο σκύλος...σε κάποιες "τραγικές" περιπτωσεις φάινεται και από πιό μικρός...αλλά αν είχε από τώρα θα ΄το είχες ψιλοκαταλάβει..
Τα στοιχεία σου ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να τα καταχωρήσει...
Άλλαξε κτηνίατρο γρήγορα...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
με βάση την δική του λογική 1 χάπι καθε 15 μέρες μέχρι 6 μηνών... μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο αλλά αν πρέπει εννοείται να το κάνω...
Νομιζω οτι ειναι πολυ, θα το ταραξεις το στομαχι του. Δεν θα του εδινα τοσο συχνα.
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
αρχικά μας έλεγε οτι δεν αρκούν τα 2 χαπάκια που δώσαμε στο σκυλί για το σκουλήκι του εντέρου και πρεπει να δίνουμε κάθε 15 μέρες και απο ένα μέχρι να γίνει 6 μηνών :eek::eek:
εμένα μου είπε πως πρέπει να του δίνω μια φορά το μήνα και ένα χαπάκι ανά 10 κιλά.

Δηλαδή εμένα που είναι 5,5 μηνών και 15,5 κιλά του δίνω 1,5 χαπάκι το μήνα
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
εμένα μου είπε πως πρέπει να του δίνω μια φορά το μήνα και ένα χαπάκι ανά 10 κιλά.

Δηλαδή εμένα που είναι 5,5 μηνών και 15,5 κιλά του δίνω 1,5 χαπάκι το μήνα
drontal ή milbemax δίνεις;
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
καλέ όχι δά....
για ενήλικα σκυλιά το drontal είναι κάθε 3 μήνες, όπως και το milbemax , εκτός αν το παίρνουμε προληπτικά για τα σκουλίκια της καρδιάς ,οπότε η δοσολογία είναι όντως κάθε μήνα.
για τα κουτάβια δεν θυμάμαι βέβαια,μου φαίνεται όμως υπερβολικό drontal τόσο συχνά . Δεν το διευκρινίζεις καλύτερα με τον κτηνίατρο;
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
μα ο κτηνίατρος μου το είπε και η πλάκα είναι ότι όταν πήγα στην αποθήκη που παίρνω τα του σκύλου για να το αγοράσω μου λέει αυτός: πόσο σου είπε ο κτηνίατρος μια φορά το μήνα; :confused:

δηλαδή το ψιλοδιασταύρωσα. Εκτός και αν το κάνουν για να κονομάνε :mad:

όταν ξαναπάω στον κτηνίατρο θα τον ξαναρωτήσω μήπως είναι υπερβολικό.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τωρα το θυμηθηκα, καθε δυο μηνες ηταν η αποπαρασιτωση μεχρι να γινει ενος ετους, μετα 4 φορες το χρονο (καθε 3 μηνες δηλαδη). Εκτος απο μια φορα που ηταν κουταβι και δε γνωριζα πως πρεπει να του δινω χαπια, δεν ειδα σκουληκι.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
επειδή όπως το έγραψα ίσως δεν είμουν κατανοητή...μόνο το milbemax δρα προληπτικά για τα σκουλίκια της καρδιάς (διροφιλαρίωση)εφόσων χορηγείται κάθε μήνα,όχι το drontal.
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Κατάλαβα με λίγα λόγια λες ότι το δικό μου δεν κάνει και για τα σκουλήκια της καρδιάς και είναι υπερβολικό να του δίνω κάθε μήνα.

Θα τον ρωτήσω για το milbemax ή αν μπορώ να αραιώσω τις δόσεις του drontal
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Κατάλαβα με λίγα λόγια λες ότι το δικό μου δεν κάνει και για τα σκουλήκια της καρδιάς και είναι υπερβολικό να του δίνω κάθε μήνα.

Θα τον ρωτήσω για το milbemax ή αν μπορώ να αραιώσω τις δόσεις του drontal
To drontal δινεται καθε 3 μηνες εκτος οταν ειναι κουταβι που γινεται καθε 2 μηνες, και δεν καλυπτει το σκουληκι της καρδιας αν θες να δινεις ντρονταλ θα πρεπει να δινεις για το σκουληκι της καρδιας interceptor μια φορα το μηνα απο μαρτιο εως οκτωβριο, βεβαια ετσι οπως ειναι οκαιρος τωρα και δεν πεθαινει τιποτα σε λιγο θα τα δινουμε ολο τον χρονο