λίπωμα?


alkiviadis

Member
27 Δεκεμβρίου 2008
13
0
Σήμερα είδα στα δεξιά πλευρά του σκυλου ένα εξόγκωμα και εχω την εντύπωση ότι είναι λίπωμα και έχω τρελαθεί ,αύριο το πρωί θα το πάω στον κτηνίατρο .Το ακουμπώ ,το ζουλώ και ο σκύλος δεν αντιδραει δεν δίνει σημασία καν και αυτό είναι που με τρελαίνει …ο σκύλος είναι μόλις 2,5 μηνών .Το τρίχωμα στην περιοχή είναι ομοιόμορφο και δεν έχει παράξενα σημάδια ( τριχόπτωση , εκδορές από χτύπημα ) καθώς και ότι η συμπεριφορά του σκύλου είναι ιδια δεν εχει αλλάξει να δείχνει ότι κάτι τον ενοχλεί……
 
Last edited:






alkiviadis

Member
27 Δεκεμβρίου 2008
13
0
Στην δεξιά πλευρά, που ακριβώς? Μήπως έκανε εμβόλιο πρόσφατα?
Ειναι πιο χαμηλα απο το σημειο ,οπου εκανε το εμβολιο... 27-2-09 εκανε εμβολιο.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eκανε εμβόλιο πρόσφατα?
Mπορεί να χτύπησε κάπου, αλλα και λίπωμα να είναι δεν είναι κάτι..
Eχει όρεξη για φαγητό και παιχνίδι?
Kαλο θα είναι να το δει κάποιος γιατρός προληπτικά..:)
 


alkiviadis

Member
27 Δεκεμβρίου 2008
13
0
Δεν εχει σταματησει να τρεχει πανω κατω,δεν εχει αλλαξει η συμπεριφορα του καθολου :)
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Σε ρώτησα γιατί καμιά φορά βγάζουν "καρουμπαλάκι" στο σημείο που τους κάνουν το εμβόλιο. Αλλά από ότι φαίνεται δεν είναι η περίπτωσή σου.

Κάνε ένα search στο forum μήπως βρεις κάτι σχετικό και δείξτο στον γιατρό σου.

Edit: Ωραία, όλοι μαζί γράφουμε :)
 






marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Πόσο μεγάλο είναι; Δεν καταλαβαίνω από τις φωτό; όταν το ακουμπάς σου φάινεται σαν να μετακινείται;
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Είναι πολύ μικρός για να έχει κάτι ανησυχητικό, μπορεί να οφείλεται στην άνιση κατανομή του λίπους ή στο εμβόλιο εαν το φάρμακο δεν εισχώρησε καλά. Σε κάθε περίπτωση ρωτάς τον κτηνίατρο αλλά επειδή και ο δικός μου είχε λίπομα, η κτηνίατρος που τον είχε εξετάσει, μου έδωσε αυτήν ακριβώς την απάντηση που σου ανέφερα.
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Συνηθως επειδη τους "τρωει" το εμβολιο ξυνουν συνεχεια το σημειο και κανουν καρουμπαλακι.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
ειναι σιγουρα απο το φαρμακο,μπορει να εμφανιστει κ πολλες μερες μετα το εμβολιο μην ανησυχεις.
 


alkiviadis

Member
27 Δεκεμβρίου 2008
13
0
Οχι δεν μετακινειται σημερα ειναι λιγο πιο μικρο και για αυτο δεν το πηγα στο γιατρο ,ελπιζω να ειναι απο το εμβολιο...Ποσες μερες παραμενει το καρουμπαλακι απο το εμβολιο?
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Για αρκετό διάστημα μπορεί να παραμείνει εμένα ήταν εκεί κοντά στις τρεις με τέσσερις βδομάδες αλλά ποτέ δεν μάθαμε τι ήταν, αν ήταν λίπος συσσωρευμένο ή από το φάρμακο. Εαν πάντως είναι από τα φάρμακο και παραμείνει αδιάλυτο, ο κτηνίατρος, μπορεί να το διαλύσει, εαν και ο ίδιος πει οτι αυτό είναι. Άμα είναι απο λίπος θα φύγει μόνο του.
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Παντως καλο ειναι γενικως να "προειδοποιησεις" τον κτηνιατρο σου οτι πολλες φορες μπορει να γινεις "ενοχλητικος" και για τα "απλα" πραγματα θα μπορεις να τον συμβουλευεσαι, μην μας πιστευεις και εφησυχαζεσαι.

Καλυτερα να τον βλεπει γιατρος και ας μην ειναι τιποτα.
 


kassy

Active Member
5 Μαρτίου 2009
33
0
καλησπέρα, θελει αμεση προσοχή και καλιεργεια υγρου το εχω αντιμετωπιση στο παρελθον.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Το σκυλάκι είναι μόλις 2.5 μηνών, δε νομίζω ότι είναι κάτι.
Και η σκυλίτσα μου είχε βγάλει τέτοιο και μάλιστα σε άσχετη φάση(όχι μετά από εμβόλιο) και πέρασε σε 1 μήνα μόνο του.
Πήγαινε στον κτηνίατρο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.;)
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
αν ειναι υδαρες κ μαλακο, οταν το πιανεις δηλαδη νιωθεις οτι εχει υγρο μεσα, ειναι ειτε απο το εμβολιο , ειτε απο καποιο χτυπημα κ εχει μεσα ποιον.
αν ειναι μαλακο κ μετακινειται χωριστα απο το δερμα, ειναι λοιπωμα
αν ειναι σκληρο κ δεν μετακινειται χωριστα απο το δερμα, τοτε ειναι ογκος.
ολα αυτα θεωρητικα παιδια ετσι? αν δεν ειστε σιγουροι, πατε κτηνιατρο!;)
 


kassy

Active Member
5 Μαρτίου 2009
33
0
θελει προσοχή υπαρχει μικρόβιο το οποίο είναι ανθεκτικό σε αντιβιώσεις το λίπωμα μπορεί να σπάσει και να φύγει το υγρο και μετα απο καιρό να ξαναεμφανιστεί.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95