λιγη βοηθεια


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
Καλησπερα παιδια!
εχω ενα κουταβι 4 μηνων, εδω και 10 μερες εχουμε αρχισει τις βολτες, εχω τις εξης αποριες οσον αφορα την εκπαιδευση και συμπεριφορα του.
1. πως να τον μαθω να μην τρωει απο κατω, ο ατιμος ειναι πεισματαρης αμα βαλει κατι στο στομα του που ξερει πως θελω να το παρω φευγει μακρια μου,ειναι παντα με λουρι εκτος μερικες φορες σε περιφραγμενο χωρο (εαν δεν τρωγεται) και το τρωει οσο πιο γρηγορα μπορει (εαν τρωγεται)
2.με σκυλια που φοβαται ,συνηθως σκυλοι πανω κατω ενος ετους που τον πλησιαζουν πιο ατσουμπαλα, να τον αφησω να εξοικειωθει η να τα αποφευγω μιας και φοβαται?
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ο μόνος τρόπος για να μην τρώει από κάτω είναι να τον έχεις μόνο με λουρί και να είσαι πολύ προσεκτικός. Δεν γίνεται σκύλος ελεύθερος να βρει μεζέ κάτω και να μην τον φάει.
Αν θες να τον αφήνεις ελεύθερο κανε το μόνο σε περιφραγμένο χώρο όπως λες αφού πρώτα τον έχεις επιθεωρήσει. Αλλά και ελεύθερο που τον αφήνεις οφείλεις να είσαι μαζί του, όχι να τον κοιτάς από μακρια.
Αφού βλέπεις ότι φοβάται μην τον πιέζεις γιατί μπορεί να γίνει το αντίθετο από αυτό που επιδιώκεις. Να τον φέρνεις σε επαφή μόνο με σκύλους που βλέπεις πως νιώθει άνετα, φαίνεται αυτό στη γλώσσα του σώματος. Είναι και μικρός, δεν θες να του δημιουργήσεις καμία φοβία από το πουθενά.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Δούλεψε εντολές άστο (πριν το βάλει στο στόμα) και πετάει/ φτυάρι/whatever (όταν το έχει βάλει στο στόμα).

Και ακόμα είναι μικρός άρα όχι υψηλές προσδοκίες. Εμένα στους 9 μήνες εκτελεί 90% το άστο και 60% το πετατο στην βόλτα και αυτό με λουρί.
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Δούλεψε εντολές άστο (πριν το βάλει στο στόμα) και πετάει/ φτυάρι/whatever (όταν το έχει βάλει στο στόμα).

Και ακόμα είναι μικρός άρα όχι υψηλές προσδοκίες. Εμένα στους 9 μήνες εκτελεί 90% το άστο και 60% το πετατο στην βόλτα και αυτό με λουρί.
Πετάει/φτυάρι;;;;

:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Υ.Γ: Λατρεύω κορέκτορα!
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Υ.Γ: Λατρεύω κορέκτορα!
Αφού δεν έγραψε τίποτα άλλο :ROFLMAO:

Πάντως δεν παίζει θέμα, ότι του μάθεις. Είδα βιντεάκι στο yt είχε μάθει ένας το σκυλί του συγκατοικου του αντί για λεξη βόλτα pedophile και το σκυλί χοροπηδούσε (που θα πάει βόλτα) :p
 
  • Like
Reactions: manos-_


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Αφού δεν έγραψε τίποτα άλλο :ROFLMAO:

Πάντως δεν παίζει θέμα, ότι του μάθεις. Είδα βιντεάκι στο yt είχε μάθει ένας το σκυλί του συγκατοικου του αντί για λεξη βόλτα pedophile και το σκυλί χοροπηδούσε (που θα πάει βόλτα) :p
Βρε ναι, δεν αντιλέγω! :LOL:

Αλλά κάντο λίγο σκηνή, σκύλος να έχει βουτήξει κάτι, να αρνείται να το φτύσει κι ο συνοδός του να φωνάζει "Πετάει, πετάει, πετάει!" ή αντιστοίχως "Φτυάρι, φτυάρι, φτυάρι!". Πόσο γρήγορα βγαίνουμε στα κανάλια; :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: Sofouli


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
Αφού δεν έγραψε τίποτα άλλο :ROFLMAO:

Πάντως δεν παίζει θέμα, ότι του μάθεις. Είδα βιντεάκι στο yt είχε μάθει ένας το σκυλί του συγκατοικου του αντί για λεξη βόλτα pedophile και το σκυλί χοροπηδούσε (που θα πάει βόλτα) :p

χαχαχαχαχαχα
 


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
ναι τις δουλευουμε τις εντολες αλλα με εξαιρεση το κατσε και το κατω τα υπολοιπα θελουν παααααρα πολλη δουλεια
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
4 μηνών τα περισσότερα ξέρουν το κάτσε και να δέσουν τον τόπο ολο:ROFLMAO:
Είναι μικρός ακόμα και γεμάτος περιέργεια.
 




manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
4 μηνών τα περισσότερα ξέρουν το κάτσε και να δέσουν τον τόπο ολο:ROFLMAO:
Είναι μικρός ακόμα και γεμάτος περιέργεια.

ευτυχως τα κακα εμαθε να τα κανει ευκολα 100% εξω. τον βγαζω βεβαια αμεσως μετα το φαι που συνηθιζει να τα κανει. το κατουρημα ειναι λιγο θεμα καθως οι πανες μαλλον νομιζει πως ειναι παιχνιδια και τις κομματιαζει οποτε μαζευω κατουρημενα κομματικια πανας καθημερινα :cry:
 


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
ευτυχως τα κακα εμαθε να τα κανει ευκολα 100% εξω. τον βγαζω βεβαια αμεσως μετα το φαι που συνηθιζει να τα κανει. το κατουρημα ειναι λιγο θεμα καθως οι πανες μαλλον νομιζει πως ειναι παιχνιδια και τις κομματιαζει οποτε μαζευω κατουρημενα κομματικια πανας καθημερινα :cry:
Κι εγώ είχα θέμα με τις πάνες. Κι εμένα κομφετί. Τελικά κατάλαβα, ότι πάνω από δύο φορές δεν πάει στην ίδια πάνα. Το άλλαξα... Βρήκα κάτι παλιές "τελειωμένες" πετσέτες και χρησιμοποιώ αυτές. Το βράδυ πλύσιμο, στέγνωμα, και πάμε πάλι από την αρχή. Μόλις την απλώνω, τρέχει να τη "δοκιμάσει" (πρέπει να αναρωτιέται αν "απορροφάει" καλά!!! :)).
 
  • Like
Reactions: manos-_


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
Κι εγώ είχα θέμα με τις πάνες. Κι εμένα κομφετί. Τελικά κατάλαβα, ότι πάνω από δύο φορές δεν πάει στην ίδια πάνα. Το άλλαξα... Βρήκα κάτι παλιές "τελειωμένες" πετσέτες και χρησιμοποιώ αυτές. Το βράδυ πλύσιμο, στέγνωμα, και πάμε πάλι από την αρχή. Μόλις την απλώνω, τρέχει να τη "δοκιμάσει" (πρέπει να αναρωτιέται αν "απορροφάει" καλά!!! :)).
να χαιρεσαι τον μικρο σου! ειναι κουκλος τον ειχα δει στο post σου. πανω κατω ιδια ηλικια με τον δικο μου πρεπει να ναι αμα θυμαμαι καλα
οσο γλυκουλικα ειναι τα ατιμα αλλο τοσο σου σπανε τα νευρα :p
 


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Ευχαριστώ. Να σου πω την αλήθεια, η μάνα μου πληρώνει τα σπασμένα. Με εμένα δεν κάνει πολλά. Μόνο τα κορδόνια από τα παπούτσια που φοράω κάθε φορά τσακίζει.
Και, όπως νομίζω ότι ξέρεις, κάποιες στιγμές τα πιάνει αμόκ!!!! Υπομονή χρειάζεται. Τα πρώτα 80 χρόνια είναι δύσκολα!!!:)
Και για τα "νεύρα", για πες μου... Τη στιγμή που ακουμπάει το κεφάλι του στο χέρι/πόδι/κοιλιά σου, για να κοιμηθεί, που πάνε τα νεύρα που είχες???;):D
 


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
Ευχαριστώ. Να σου πω την αλήθεια, η μάνα μου πληρώνει τα σπασμένα. Με εμένα δεν κάνει πολλά. Μόνο τα κορδόνια από τα παπούτσια που φοράω κάθε φορά τσακίζει.
Και, όπως νομίζω ότι ξέρεις, κάποιες στιγμές τα πιάνει αμόκ!!!! Υπομονή χρειάζεται. Τα πρώτα 80 χρόνια είναι δύσκολα!!!:)
Και για τα "νεύρα", για πες μου... Τη στιγμή που ακουμπάει το κεφάλι του στο χέρι/πόδι/κοιλιά σου, για να κοιμηθεί, που πάνε τα νεύρα που είχες???;):D
Στο τελευταιο που λες ελεγα πως δεν θα του μαθω να κοιμαται στο κρεβατι .. αλλα οποτε ερχεται και ξαπλωνει πανω μου δεν μπορω να τον διωξω, το ξερω οτι ειναι λαθος αλλα δεν μπορω.
Ειναι ο πρωτος σκυλος που ειχα ποτε παροτι ηθελα απο μικρο παιδι και μου κανει εντυπωση το ποσο γρηγορα δενεσαι. τον λατρευω τον μικρο και ας μου χει καταφαει τα επιπλα, δεν πειραζει ειναι προσωρινα φοιτητικα επιπλα
 
  • Like
Reactions: Sofouli and mareco


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να του αρνηθείς κάτι. Κι εγώ το ίδιο παθαίνω. Αλλά έδωσα μάχη, μέχρι να μην ανεβαίνει πάντα. Κι ακόμα μάχη δίνω. Ουσιαστικά αυτό που θες είναι να μάθει να ανεβαίνει, όποτε του πεις εσύ. Μόλις το μάθει, μπορείς να τον έχεις πάντα στο κρεβάτι. Αλλά πρέπει να ξέρει ότι είναι δική σου επιλογή, όχι δική του. Με crate διορθώνεται, αλλά θα πρέπει να σηκώνεσαι να του ανοίγεις για την ανάγκη του, να περιμένεις να την κάνει και μετά πάλι μέσα για ύπνο. Είναι πολύ κουραστικό, αλλά νομίζω είναι ο μόνος τρόπος.
 


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να του αρνηθείς κάτι. Κι εγώ το ίδιο παθαίνω. Αλλά έδωσα μάχη, μέχρι να μην ανεβαίνει πάντα. Κι ακόμα μάχη δίνω. Ουσιαστικά αυτό που θες είναι να μάθει να ανεβαίνει, όποτε του πεις εσύ. Μόλις το μάθει, μπορείς να τον έχεις πάντα στο κρεβάτι. Αλλά πρέπει να ξέρει ότι είναι δική σου επιλογή, όχι δική του. Με crate διορθώνεται, αλλά θα πρέπει να σηκώνεσαι να του ανοίγεις για την ανάγκη του, να περιμένεις να την κάνει και μετά πάλι μέσα για ύπνο. Είναι πολύ κουραστικό, αλλά νομίζω είναι ο μόνος τρόπος.
ναι και εγω δεν τον αφηνω παντα.. τον πηγαινω στο κρεβατι του και δεν ερχεται αμα τον παω, αλλα σαν πρωτη επιλογη υπνου δειχνει να εχει το δικο μου, μενω και σε γκαρσονιερα οποτε ειμαστε στο ιδιο δωματιο αναγκαστικα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
... το κατουρημα ειναι λιγο θεμα καθως οι πανες μαλλον νομιζει πως ειναι παιχνιδια και τις κομματιαζει οποτε μαζευω κατουρημενα κομματικια πανας καθημερινα :cry:
Κάνε μια έρευνα. Υπάρχουν διάφορα προιόντα, που ίσως καταφέρουν να κάνουν την ζωή μας, με το κουτάβι, λίιιιιγο πιο εύκολη :)

http://abashop.gr/product/p-foriti-toualeta-gia-koutavia-kai-skylia-puppy-potty-pad-651944-html/


0190_8347_bano-ecologico-para-mascotas-perros-puppy-potty-pad-2610-MLC4809991648_082013-O.jpg
 


manos-_

Well-Known Member
4 Φεβρουαρίου 2018
54
80
32
δεν γνωριζα οτι υπαρχει κατι τετοιο. ευχαριστω :) θα ειχα γλιτωσει και αρκετα χρημματα
 
Last edited:
  • Like
Reactions: mareco


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Καλησπερα παιδια!
εχω ενα κουταβι 4 μηνων, εδω και 10 μερες εχουμε αρχισει τις βολτες, εχω τις εξης αποριες οσον αφορα την εκπαιδευση και συμπεριφορα του.
1. πως να τον μαθω να μην τρωει απο κατω, ο ατιμος ειναι πεισματαρης αμα βαλει κατι στο στομα του που ξερει πως θελω να το παρω φευγει μακρια μου,ειναι παντα με λουρι εκτος μερικες φορες σε περιφραγμενο χωρο (εαν δεν τρωγεται) και το τρωει οσο πιο γρηγορα μπορει (εαν τρωγεται)
2.με σκυλια που φοβαται ,συνηθως σκυλοι πανω κατω ενος ετους που τον πλησιαζουν πιο ατσουμπαλα, να τον αφησω να εξοικειωθει η να τα αποφευγω μιας και φοβαται?
Κατά τη γνώμη μ ξεκίνα την εκπαίδευση μέσα στο σπίτι με αντικείμενα και λιχουδιές διαφορετικού επιπέδου.
Δηλαδή δώστου ένα παιχνίδι που δεν τρελενεται και ζήτησε του να το αφήσει δίνοντας μια λιχουδια (όχι κάτι τρομερό ίσως τροφή που τρώει).
Κάνε κάποιες επαναλήψεις.
Το απόγευμα ή την άλλη μέρα κάνε το ίδιο,με ενα καλύτερο παιχνίδι και μια καλύτερη λιχουδια (π.χ λιχουδια για σκύλους).
Το απόγευμα ή την άλλη μέρα ακόμα πιο λατρεμένο παιχνίδι ακόμα καλύτερη λιχουδια (τυρί,βραστό κοτόπουλο κλπ).
Αφού το έχει μάθει μέσα στο σπίτι ξεκινάς την ίδια διαδικασία στην αυλή ή σε κάποιο εξωτερικό χώρο με λίγο κόσμο.
Τέλος κάνεις το ίδιο σε πολυσύχναστο χώρο.

Ακόμα μπορείς να δουλέψεις το να τρώει ο σκύλος με εντολή μιας και πιστεύω ότι και αυτό βοηθάει στην συγκέντρωση του προς εσένα.

Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές εμπειρίες που έχουν δουλέψει σε εμένα.Δεν ξέρω αν θα δουλέψουν στον δικό σου αλλά πιστεύω αξίζει να δοκιμάσεις.

2Για τα σκυλιά που φοβάται μην τον πιέσεις ειδικά αν δε ξέρεις το χαρακτήρα του άλλου σκύλου.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι όταν βλέπετε άλλο σκύλο είναι να του τραβάς τη προσοχή και να επιβραβεύεις όταν βλέπεις ότι είναι χαλαρός και ΔΕΝ φοβάται.Εαν έχεις κάποιος γνωστό με σωστό σκύλο μπορείς καθημερινά να τον πλησίαζεται και κάθε φορά που πλησίαζεται πιο κοντά να επιβραβεύεις.
Ουσιαστικά θες να απευαισθητοποιησεις τον σκύλο σιγά σιγά χωρίς να του δημιουργήσεις άγχος και επιπλέον φόβο.Επισης έχε υπόψιν σου ότι ίσως το κουτάβι να περνάει μια από τις περιόδους φόβου που περνάνε όλα.

Και αυτά είναι προσωπικές απόψεις και δεν ξέρω αν είναι ολα σωστά απλά έχουν δουλέψει με τον δικό μ σκύλο.
 
  • Like
Reactions: manos-_