μήπως θέλει κούρεμα?


gianna

Member
2 Ιουλίου 2009
8
0
χανια
Αν ξερει καποιος να μου πει αν πρεπει να κοψω τα μαλλια απο τη μουριτσα του σκυλου μου .Εχουν μακρινει και δεν φαινονται τα ματια του .Ειναι μαλτεζ .Μου εχουν πει οτι δεν τα κοβουν γιατι τους προστατευει τα ματια.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μαλτεζ, ε? Άλλος με τη βάρκα μας! :p
Για βάλε καμιά φωτογραφία να το δούμε!

Μη κουρέψεις το σκυλί. Το μαλλί στο κεφάλι, πιασ’ το με ένα μαλακό λαστιχάκι για να μην μπαίνει στα μάτια του.
 


gianna

Member
2 Ιουλίου 2009
8
0
χανια
Μαλτεζ, ε? Άλλος με τη βάρκα μας! :p
Για βάλε καμιά φωτογραφία να το δούμε!

Μη κουρέψεις το σκυλί. Το μαλλί στο κεφάλι, πιασ’ το με ένα μαλακό λαστιχάκι για να μην μπαίνει στα μάτια του.
To φωναζω ΦΩΤΗ Το φανταζεσε και μα λαστιχακι στο κεφαλι;χαχα πλακα κανω .αμα ελθει ο γιος μου απο Αθηνα θα μου βαλει φωτο γιατι εγω ειμαι ασχετη απο αυτα
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Και ΒΡΑΣΙΔΑ να τον έλεγες, πάλι με λαστιχάκι έπρεπε να του πιάσεις το μαλλί! :D
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τα μαλτεζ δεν κουρευονται, ψαλιδίζονται σε μερικα σημεία ελαχιστα..
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
του ειπα οτι εχω μαλτεζ γιαυτο με περιπαιζει εχω ομως και 2 κυνηγοσκυλα φανταστικα ποιντερ
Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος εδω μεσα που υποτιμαει τα μαλτεζ.
 


roi

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2009
56
0
Αθήνα - Παλλήνη
Μια ερώτηση σχετικά με το θέμα. Δεν κάνει να κουρεύουμε τα maltese γιατι τα μαλιά προστατεύουν τα μάτια τους από τον ήλιο, σωστά??? Τι είδους προστασία τους παρέχουν τα μαλλιά πιασμένα πάνω με κοκαλάκι ???
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν κάνει να κουρεύουμε τα maltese γιατι τα μαλιά προστατεύουν τα μάτια τους από τον ήλιο, σωστά???
Πρώτη φορά το ακούω αυτό.
Στα κοντοτριχα δηλαδή που δεν έχουν μαλλί να τους πέφτει στη μούρη, τι κάνουμε? Τους φοράμε γυαλιά ηλίου?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αυτό το έχω διαβάσει και εγώ..

Είναι μια εξήγηση που "έχει δοθεί" στο γιατί τα maltez εχουν τοσο μακρια τριχα στο προσωπο που αν δεν τα πιάσεις πέφτουνε στα ματια..

Το είχα διαβάσει σε ένα αντίστοιχο βιβλίο αλλα δεν θυμάμαι καθόλου πως λεγόταν..

Κάποτε που είχα ρωτήσει μια groomer μου είχε δώσει μια ανάλογη απάντηση..

Ομολογώ πως και εμενα μου φαίνεται σχετικά περίεργο..
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Kι εγώ το έχω ακούσει αυτό (ειναι πιθανόν να έχει πιο ευαίσθητα μάτια η φυλή ακριβώς επειδή είναι συνηθισμένα να κρύβονται απο μαλιά). Γι'αυτό και κάποιοι βάζουν κοκαλλάκια μονο μεσα στο σπίτι....

Πάντως υπάρχουν πολλές φυλές (και όχι απαραίτητα του σαλονιού) που εχουν σχεδόν τελειως κρυμένο προσωπο με μαλλιά. Δε βλέπω να φοράνε όλες κοκαλλάκια. Ούτε και να τους ενοχλούν τα μαλιά. Είχε η θεία μου στην Αμερική δυο τέτοιου τύπου (δε θυμάμαι τι ράτσας) πολύ μεγάλου μεγέθους..... ουδέποτε είδαμε τα μάτια τους, ουδέποτε φορέσανε κοκαλλάκι. Δε φαινότανε να μη βλέπουν καλά! Kαπως έτσι μοιάζανε:




Πάντως δεν μπορώ να φανταστώ ότι εκτρέφουν μια φυλή με δεδομένο ότι ο σκύλος πάντα πρεπει να φοράει κοκαλλάκι.

Eγώ πιστεύω ότι είναι θέμα νοοτροπίας ως προς μικρόσωμες φυλές του σαλονιού. Αλλιώς σε τι διαφέρει το μαλτεζάκι απο τις παραπάνω ποιμενικές φυλές (ως προς την τρίχα στο μάτι μιλαμε πάντα) και πρεπει ντε και καλά να το κάνουμε παιχνίδι με τα κοκαλλάκια??
 
Last edited:


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Είχε η θεία μου στην Αμερική δυο τέτοιου τύπου (δε θυμάμαι τι ράτσας) πολύ μεγάλου μεγέθους..... ουδέποτε είδαμε τα μάτια τους, ουδέποτε φορέσανε κοκαλλάκι. Δε φαινότανε να μη βλέπουν καλά!
Bobtail ίσως?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ουτως ή άλλως ήταν του δρόμου της θείας μου (απο animal shelter), αλλά μια φυλή τέτοιου τυπου την είχαν στο αίμα τους..... (ήταν λιγότερο φριζε ομως....:D:D).... Πανέμορφα σκυλιά. Πρώτα είχαν την Tippy... 13 χρόνια έζησε κι όταν πέθανε πήραν την Kitty..... κι αυτή έζησε πολλά χρόνια.... την διάλεξαν να μοιάζει με την Τippy, οπότε ήταν και τα δύο τεράστια και πολύ μαλλιάρά!!!! Ματι δεν είδαμε ποτέ!!!! Αν βρω καμιά παλιά φωτογραφία θα τη σκανάρω (ήταν προ ψηφιακής κάμερας η εποχή).

Αυτό που θελω να πω, ασχέτως ράτσας, είναι οτι υπάρχουν πολλά σκυλιά με την τρίχα τίγκα στο μάτι, που ζουν κανονικότατα χωρίς κοκαλλάκι! :)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αυτό το έχω διαβάσει και εγώ..
Kι εγώ το έχω ακούσει αυτό (ειναι πιθανόν να έχει πιο ευαίσθητα μάτια η φυλή ακριβώς επειδή είναι συνηθισμένα να κρύβονται απο μαλιά).
Δεν έχω ακούσει/διαβάσει κάτι σχετικά με αυτο.
Εσείς που το διαβάσατε? Εκτος του βιβλιου που διαβασε η Κάτια, υπαρχει καποιο link να παραθεσετε για να ρίξω και γω μια ματιά?

:)