μαγειρεμενο φαι,τι και ποσο?


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Εγώ πάντως τις σαρδέλες τις καταψύχω και τις δίνω πολτοποιημένες..Τρελή μυρωδιά!Απορώ πως τις τρώει..
Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα με μικρόβια λόγω πολτοποίησης..

Σολωμό κανονικό (όχι και καπνιστό!! :lol: ) σκέτο τη μια φορά και με τα λαχανικά και το σκόρδο την άλλη(σε μια μέρα εννοώ).
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
κατσε ..εγω ωμα δεν δινω..αν του δωσω βραστω η ψητο..το κοκκαλο δεν θα πειραξει?
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
vaso said:
Εγώ πάντως τις σαρδέλες τις καταψύχω και τις δίνω πολτοποιημένες..Τρελή μυρωδιά!Απορώ πως τις τρώει..
Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα με μικρόβια λόγω πολτοποίησης..

Σολωμό κανονικό (όχι και καπνιστό!! :lol: ) σκέτο τη μια φορά και με τα λαχανικά και το σκόρδο την άλλη(σε μια μέρα εννοώ).
Ο πάγος σταματάει το χρόνο.....

Αλλά την πολτοποίηση στην αρχή δε θα τη συνιστούσα αφού κρατάς κεφάλι και εντόσθια. Δημιουργείται με αυτόν τον τρόπο ένα "θρεπτικό υπόστρωμα", όπως αυτά που χρησιμοποιούνται στα εργαστήρια για τις καλλιέργειες των μικροοργανισμών.

Επίσης, τα οικιακά ψυγεία δεν είναι ταχυ-καταψύκτες όπως αυτοί που χρησιμοποιούνται σε διάφορες μορφές στις βιομηχανίες για να καταψύχουν γρήγορα και σε βάθος τα τρόφιμά μας (μερικές φορές σε δευτερόλεπτα). Ένα οικιακό ψυγείο μπορεί να πάρει πάνω από 2 ώρες για να παγώσει πλήρως μία μάζα σε μέγεθος μανταρινιού... Δες τα παγάκια, που είναι καθαρό νερό (και άρα ότι πιο εύκολο να καταψυχθεί) πόσο ώρα παίρνουν για να γίνουν πάγος και σκέψου ότι είναι συνήθως 3-5 εκ σε διάμετρο...

Εγώ θα σου συνιστούσα να τα καταψύχεις ολόκληρα (για διάστημα μικρότερο των 2 μηνών για ολόκληρα), και να τα πολτοποιείς αφού τα ξεπαγώνεις.. Είναι πιό πολύς κόπος, αλλά θα είσαι σίγουρη 100%...

ΥΓ. Βέβαια, το πεπτικό των σκυλιών είναι φτιαγμένο για γεύματα υψηλού μικροβιακού φόρτου (σε αποσύνθεση), αλλά καλό θα είναι να μην "σπρώχνουμε" το πράγμα....
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Αυτό θα κάνω. Αν και επειδή είναι σχετικά μικρή η ποσοτητα πού τρώει ειναι λίγο δύσκολο να αλεστεί στο μίξερ.
Αλλά για καλό και για κακό.. :roll:



κατσε ..εγω ωμα δεν δινω..αν του δωσω βραστω η ψητο..το κοκκαλο δεν θα πειραξει?
Προσωπικά αν τα έδινα ψημένα θα τα έβγαζα τα κόκαλα. Αν και τις σαρδέλας είναι πολύ μικρά. Δεν ξέρω..Στο σολωμό βγαίνει πολύ εύκολα το κόκαλο.Σχεδόν όλο είναι φιλέτο..

Αν του τα έδινες ωμά?? :D
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Βρε GAIA LYKAIA τι να πω?Σε ευχαριστούμε θερμότατα για τις γνώσεις που μοιράζεσαι μαζί μας =D> Είναι πολυτιμότατες και απλά διατυπωμένες για να τις κατανοούμε.Πρέπει να γράφεις πιο συχνά νομίζω στα θέματα διατροφής μπας και βγάλουμε κανένα συμπέρασμα για το τόσο μπερδεμένο θέμα της διατροφής επιτέλους και να μην "τρεφόμαστε" με αυταπάτες. :wink:
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
παιδια τις σαρδελες να τις δωσω σαν γευμα ή καπου ενδιαμεσα???
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
ετσι κ αλλιως δεν δινω κατι ενδιαμεσα...αλλα θα χορτασει με τισ σαρδελες????
μια κονσερβα(ξερετε αυτες με σαρδελες στο νερο) φτανει???δεν θα πειναει??? :roll:
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Νίκο αυτές οι κονσέρβες έχουν πού αλάτι και θα πρέπει να τις αποφεύγουμε.
Πόσα κιλά είναι η Χιόνα τώρα?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
βασικα λεει οτι ειναι μονο με νερο...αλλα αφου το λες ,οκ.
ειναι περιπου 11κιλα.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Α δεν ξέρω..δες στα συστατικά.Δεν μπορεί κάποιο συντηρητικό θα πρέπει να έχει, πχ αλάτι :roll:
Για κονσέρβα που τρώμε και εμείς δε μιλάμε?
Τέτοια κονσέρβα έχω δώσει και στη δικιά μου αλλά ούτε ένα ψαράκι, έτσι για επιβράβευση.

Εγώ θα της έδινα γύρω στα 350γρ σαρδέλες/μέρα αφού λες ότι είναι και αδύνατο το σκυλί.
Αν κάνω λάθος στην ποσότητα ας με διορθώσει κάποιος :D
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
δεν διαβασα συστατικα... :?
θα διαβασω
εχει φτιαξει.μεσα σε μια εβδομαδα θα μ πεις?ναι εφτιαξε. μαξ θα γινει 15-17 κιλα .αρα πιστευω ειμαστε καλα αν ειναι 6μηνων και 11κιλα περιπου... :?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.821
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU